Šventės, D. Kreivys ir strateginis Virgis


Ūkio ministro pažadas nunešti atsistatydinimo parieškimą sutapo su Užgavėnėmis, Klaros Cetkin sutverta moterų diena ir dar su Lietuvos Tautinių bendrijų tarybos (TBT) dvidešimtmečio minėjimu Vyriausybėje.

Užgavėnės ir Kovo 8-oji nukulniavo savo ruožtu, o štai kitos dvi progos netikėtai papildė viena kitą.

Ūkio ministro Dainiaus Kreivio atsistatydinimui, be prezidentės Dalios Grybauskaitės trepsėjimo, labiausiai pasitarnavo jis pats ir bendra šios Vyriausybės atidarytų frontų gausa.

Laukiant interpeliacijos energetikos ministrui Arvydui Sekmokui ir žūtbūt laikantis į krėslą, virtusį politinio invalido vėžimėliu, maža buvo opozicijos ir prezidentės bei „neteisingos“ žiniasklaidos spaudimo.

Pats save sudirbo

Sumanyta  per „pažymą“ aploti dar ir Tautos prisikėlimo partiją, kuri ir taip žinoma savo skeptišku požiūriu į valdančiąją koaliciją. Galima Arūno Valinsko kompaniją vertinti kaip tik nori, bet jos apsisprendimas gali turėti rimtos įtakos A. Sekmoko reikalui, o šis A. Kubiliui yra dar brangresnis už D. Kreivį. Tad ir teko premjerui viešai aiškintis, kad jau prisikėlėliai tai tikrai ministro nespaudė (D. Kreivys teigė priešingai), o tik „aštriai diskutavo“. Tokių kalbėjimo ir nusikalbėjimo perlų visuma D. Kreivio politinį karstą ir sukalė kur kas labiau nei patys žiniasklaidos pranešimai bei nesugebėjimas per du metus susidoroti su deklaracijų blankais.

Apgailėtina ūkio ministro istorija dar kartą patvirtina, kad dabartinė vyriausybė gyvena savo kosminėse aukštumose ir kasdien kėsinasi nubausti „jos nevertą“ realybę. Nubausti pirmiausiai neadekvačiais paistalais ir arogantiškais, beprasmiškais judesiais, turinčiais parodyti vietą visiems, kas yra neverti bei nepašaukti suprasti premjero Andriaus Kubiliaus ir jo genialiosios komandos misijos didybę.

Pasakęs, kad parašė atsitatydinimo paeiškimą, perskaitęs ant popierėlio pasirašytą trijų pastraipėlių tekstuką, skaidriausiasis tarp politikų, ekonomikos gelbėtojas ir vienintelis įmanomas viešųjų pirkimų skaidrintojas Dainius Kreivys, sužeisto kumeliuko ristele, nulapatavo savo ministerijos koridoriais. Net nesiteikė patikslinti – kada susiruoš nunešti tą pareiškimą už kelių šimtų metrų įsikūrusiam premjero aparatui.

Čia turbūt ministro pirmininko patarėjai bus patarę, kad vėl nepasakytų kokios nors nesąmonės. Po savo mamos sijonu paslėpęs milijoninį verslą, kurio vertė jam niekada, jei tikėsime juo pačiu, nebuvo ir dabar nėra net apytikriai žinoma, D. Kreivys tikrai gabus taukšti niekus ir demonstruoti kaip kalbėti nereikia.

Santykine premjero patarėjų pergale laikytina nebent tai, kad viešųjų pirkimų tema, „kreiviadai“ einant į pabaigą, ėmė šiek tiek konkuruoti su paties ministro mekenimais ir lemenimais apie verslus, akcijas ir deklaracijas. Komiška tik tai, kad į pažymą skaidrintojas-supermenas neįtraukė savo bendrapartiečių kontroliuojamos Žemės ūkio ministerijos viešųjų pirkimų.  Kvotojas su žiniasklaidos ir interesų grupių spaudimu turbūt nė nespaudžiamas supranta, kad jo partijos kontroliuojamai ministerijai neviešos derybos yra geriausias kelias nusipirkti ramybę bent dalyje žiniasklaidos, pasimėtant milijonais įvairų projektų viešinimui.

Strateginis Virgis valdo

Kaip jau minėta, TS-LKD viršūnėlė yra išsikasusi per daug apkasų ir prisikūrusi per daug frontų. Be to – sėkmingai toliau gaminasi sau priešus. Kovoms „pavyko“ nors šiek tiek išnaudoti ir dar vieną progą, kuri nežadėjo nieko daugiau už jau minėtas blynų ir Morės deginimo bei gėlių moterims prikimo dienas.

Kadangi ne vienerius metus rašau apie Tautinių bendrijų tarybos TBT veiklą, praėjusią savaitę sulaukiau jos pirmininko Mahiro Gamzajevo skambučio ir buvau pakviestas į antradienį (kovo 8 d.) vykusį renginį Vyriausybėje. TBT susitiko su ministru pirmininku A. Kubiliumi jos dvicešimtmečio veiklos proga. Mielai sutikau ir buvau įtrauktas į M. Gamzajevo sudarytą svečių sąrašą.

Renginiui prasidedant, ramiausiai padėjau ant stalo įjungtą diktofoną ir atsisėdau nuošaliau ant minkštasuolio, šalia kolegų ir kitų svečių. Fotografai ir operatoriai išsiskirstė pabaigę darbą, o aš, supranatama, likau, kaip ir kai kurie kiti žurnalistai (pavyzdžiui Natalija Zverko iš delfi.lt). Premjerui jau kalbant ir dėkojant TBT už pilietiškumo bei tolerancijos ugdymą, priėjo apsauginis ir pranešė, kad būtent aš turiu išeiti. Šiek tiek apstulbęs paklusau – nejau eisi muštis su Vadovybės apsaugos departamento pareigūnu, vykdančiu kažkieno nuirodymą.

Viskas labai greitai paaiškėjo, nes įkandin išbinzeno pavianiškai orią povyzą, papuoštą ironiška šypsena, nutaisęs strateginis ministro patarėjas Virginijus Valentinavičius. Jis, triumfo kupinomis akimis, atkišo diktofoną ir burbtelėjo: „pasiimk ir šitą“. Galėjau, žinoma, imti klausinėti motyvų ir aiškinti, kad į renginį buvau kviestas specialiai, bet negi atimsi saldaus, smulkaus ir (atleiskite už politinį reakcionieriaus nekorektiškumą) bobiško  keršto šansą iš iškilaus filosofijos mokslų daktaro, pagaliau įgyvendinusio savo svajonę ir tapusio politiku? O ir proginio renginio nesinorėjo dabinti skandaliuku.

Ponas patarėjas juk negalėjo sau leisti nelaimėti bent menkutės pergalės ir atsilygti užtai, kad viešai neglostau pagal plauką to, kuriam jis genialiai patarinėja. Net jeigu reikia tuo pačiu spjauti į veidą ir kviestų žmonių sąrašą iš anksto sudariusiam TBT vadovui, kuris juk nėra tiek iškilus, svarbus, genialus ir misijai pašauktas, kaip šis ministrų kabinetas ir jo superstrategas.

Prezidentės Dalios Grybauskaitės rinkimų kampanijos metu kandidatei viešai neminimas vietas lindusiam, bet į jos patarėjus taip ir neprasimušusiam kolegai linkiu kuo geriausios kloties mazgojant politiškai ant kulnų apsidirbusius ministerius ir atidarinėjant visus naujus frontus. Juk A. Kubiliui priešų, kaip matome, vis negana. Aplink visi vagys, šnipai, korupcionieriai ir lobistai bei nedraugiška žiniasklaida, išskyrus nebent tą, kuri neminima genialiose pažymose. Tai ne pirmas ir turbūt ne paskutinis žurnalistas, kuris tapęs politiko garsiakalbiu, pasijunta didele valdžia. Daug būna ir strateginių patarėjų, manančių, kad gali spardyti kojomis teisėsaugos institucijų duris ir skaityti dėtis į stalčių jį dominančias bylas. Kažkada įsižeidęs dėl A. Valinsko jam prieš nosį užtrenktų durų Virginijus nuoširdžiai mano, kad valdo, skatina ir baudžia. Strateginės jam sėkmės, o Vyriausybei stiprybės visų krypčių kryžiaus žygiuose.

Šaltinis: „Balsas.lt“

Gintaro Visocko nuotraukoje: balsas.lt žurnalistas ir apžvalgininkas Tomas Čyvas.

2011.03.11

print

Prisijunkite prie diskusijos