„Tą naktį mačiau ją” – slovėnų rašytojo Drago Jančaro romanas


Tą naktį mačiau ją. Drago Jančaro romanas

Leidykla „Briedis“ pristato garsaus slovėnų rašytojo Drago Jančaro, pelniusio ne vieną literatūros apdovanojimą, knygą „Tą naktį mačiau ją“.               

Tai tikrais faktais paremtas istorinis romanas apie jaunos Liublianos aukštuomenės atstovės Veronikos Zarnik, kurią įtraukė neramios istorijos verpetai, gyvenimo epizodus ir paslaptingą dingimą. Apie ją pasakoja penki skirtingi asmenys, kurie atskleidžia ir savo gyvenimo detales bei piešia neramią Slovėnijos kasdienybę prieš Antrąjį pasaulinį karą ir jo metu. Šie žmonės kalba apie laikmetį, kuris prarijo įvairiais įsitikinimais besivadovavusius istorinius veikėjus bei karo akivaizdoje atsidūrusius žmones – žmones, kurie nesuvokė laikmečio siaubo ir tik troško gyventi paprastą gyvenimą. Bet „paprastas gyvenimas“ buvo tik iliuzija, nes tais laikais net iš pažiūros ramiame ir idiliškame kalnų papėdėse įsikūrusiame dvare nebuvo galimybės išvengti smurto apraiškų.

Apie Veroniką pasakoja jos paliktas mylimasis, Jugoslavijos karališkosios armijos karininkas, 1945-aisiais atsidūręs karo belaisvių stovykloje Palmanove; pasakojimą tęsia į prisiminimus panirusi, abejotinomis viltimis gyvenanti ligota Veronikos motina, kuri bute Liublianos priemiestyje laukia grįžtančios dukros; apie heroję kalba vokiečių okupacinės kariuomenės gydytojas, kuris daugiau nei apie Veroniką pasakoja apie karo įvykius, dėl kurių jo istorija yra objektyviausia ir šalčiausia iš visų. Istorija yra tyla prieš audrą, nes kiti (ir paskutiniai) du liudijimai yra labai svarbūs. Pasakojimą tęsia šeimos namų šeimininkė, kuri kartoja Veronikos mamos istoriją, tačiau, skirtingai nei jos mama, atsiduria veiksmo centre. Namų šeimininkė yra vienintelis personažas, pateiktas daugiasluoksniu būdu, kuris suteikia jai šventumo. Jos liudijimas istorijoje paaštrina atmosferą ir nurodo į pabaigą. 

Baigiamąjį aktą autorius palieka partizanui, dabar jau senam žmogui, kuris dėl klaidingos prielaidos sudarė įvykių grandinę, lemtingai pažymėjusią jo jaunystę. Dėl tų įvykių jis iki šiol negali pripažinti kaltės bei prisiimti atsakomybės už savo veiksmus. Paskatintas nesusipratimų jis išjudina traukinį, naktį perskrodusį daugybės žmonių likimus.

***

Drago Jančaras – rašytojas, dramaturgas eseistas, vienas garsiausių slovėnų rašytojų. Jis yra pelnęs daug vietinių ir tarptautinių literatūros apdovanojimų. Istorinis romanas „Tą naktį mačiau ją“ yra autoriaus atlikto tarpukario medžiagos tyrimo rezultatas, iš dalies pasakojantis tikrąją Hribarų poros iš Liublianos istoriją 1944-aisiais. Jie buvo kosmopolitai, meno mėgėjai ir žinovai, abu pilotai. Pilyje, kurioje jie gyveno, rinkdavosi daug svarbių Europos ir Slovėnijos visuomenės narių.

2021.11.26; 12:45 

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *