Tatarstano žurnalistė, pavadinusi rusus okupantais, tebedirba televizijoje


Elmira Israfilova – Tatarstano televizijos kanalo „ТНВ“ žurnalistė. Šiandien ji žinoma ne tik Tatarstane, bet ir visoje Rusijoje.

Praėjusių metų vasarą vienoje iš televizijos laidų ji Tatarstane gyvenančius rusus viešai pavadino okupantais. E.Israfilova ne tik pavartojo žodį “okupantai”. Kalbėdama tiesioginiame eteryje ji taip pat tvirtino pasiruošusi perkąsti gerklę bet kam, kas tik kėsinsis į totorių kalbą. Kodėl ji taip kalbėjo? Ogi 2011-aisiais metais vasarą Tatarstano rusakalbiai ėmė reikalauti išskirtinių teisių rusų kalbai, trokšdami totorių kalbą nustumti į antrąjį planą. Vaizdžiai tariant, panoro, jog Tatarstane rusų kalba taptų pagrindine ir, ilgainiui, vioenintele valstybine kalba. Štai tada jaunoji E.Israfilova ir ištarė tuos drastiškus žodžius.

Komentuodami šį viešą pareiškimą kai kurie Rusijos leidiniai 2011-ųjų vasarą iš pradžių prognozavo, jog žurnalistė sulauks ne tik nuobaudų, papeikimų, bet galbūt net bus išmesta iš televizijos. Žodžiu, neteks darbo populiarioje Tatarstano televizijoje. Tačiau atsitiko priešingai. Ji buvo paaukštinta. Dabar ji minėtoje televizijoje darbuojasi kaip prodiuerė. Darbuojasi iki šiol.

Beje, po šio viešo pareiškimo E.Israfilova sulaukė viliojančio pasiūlymo tapti jaunųjų totorių nacionalistų lydere. Kaip teigia “Nezavisimaja gazeta”, po viešo antirusiško demaršo žurnalistei pasiūlyta tapti Tatarstano jaunimo sąjungos “Azatlyk” (“Laisvė”) viena iš vadovių. Diskusijų klube “Fiker”, į kurį gausiai susirinko jaunieji totoriai, E.Israfilova buvo sutikta aplodismentais. Vienas iš “Azatlyk” lyderių Nailis Nabiulinas pasakė, kad jaunieji totoriai jau seniai troško susipažinti su E.Israfilova – pakviesti ją dalyvauti Tatarstano jaunimo sąjungos veikloje.

Pažymėtina, kad tą vakarą diskusijų klube E.Israfilova buvo pavadinta “naująja Siujumbika” (taip vadino paskutiniąją Kazanės chanato valdovę). Susitikime E.Israfilova neatmetė galimybės, jog aktyviai dalyvaus “Azatlyk” veikloje. Ji pabrėžė, jog jai priimtina tai, ką daro jaunieji totorių nacionalistai.

Kaip tomis dienomis pranešė portalas regnum.ru, iš pradžių Tatarstano valdžia buvo pasimetusi. Tiek Tatarstano prezidentūra, tiek Tatarstano Vyriausybė svarstė, kaip pasielgti. Nežinojo, kaip reaguoti ir „ТНВ“ kanalo vadovybė. E.Israfilova okupantais buvo pavadinusi būtent tuos Tatarstane gyvenančius rusus, kurie birželio 9-ąją susirinko Kazanėje prie Vyriausybės pastato pateikti savų reikalavimų. Įžeisti nepagarbių E.Israfilovos posakių rusai kreipėsi į Tatarstano teisėsaugą – pareikalavo žurnalistę nubausti už nacionalinės neapykantos kurstymą. Tatarstano prezidento aparato vadovas Jurijus Kamaltynovas pažadėjo, jog šis “skandalas neliks nepastebėtas”. Šiuos žodžius jis ištarė susitikęs su pasipiktinusių rusų atstovais. Prezidento atstovas pabrėžė, kad E.Israfilova tikrai nebedirbs televizijoje.

Tačiau atsitiko priešingai. Regnum.ru rašo, jog ilgainiui “Tatarstano žurnalistė – nacionalistė buvo paaukštinta pareigose”. Dabar ji – viena iš pagrindinių prodiuserių. Rugpjūčio mėnesį Tatarstano teisėsaugos organai atsisakė iškelti baudžiąmąją bylą “už nacionalinės nesantaikos kurstymą”. Tatarstano teisėsaugos atstovas Rustamas Chabibulinas patvirtino, jog prokuratūra nerado žurnalistės veikloje jokių nusikaltimo požymių.

Beje, praėjusių metų pabaigoje Tatarstane buvo rengiami gausūs, triukšmingi mitingai, kurių dalyviai masiškai palaikė jaunąją žurnalistę E.Israfilovą. Tarp E.Israfilovą palaikančiųjų buvo labai daug jaunimo. Jaunieji totoriai ir totorės skandavo šūkius: “Šalin rankas nuo mūsų Elmiros”.

Taigi šiandien jaunoji E.Israfilova sėkmingai tebedirba Tatarstano televizijoje.

Nuotraukoje: Tatarstano žurnalistė Elmira Israfilova, rusus viešai pavadinusi okupantais ir viešai pareiškusi, jog perkąs gerklę kiekvienam, kuris kėsinsis į totorių kalbą.

2012.02.01

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.