Tik vienas iš septynių politikų žino, kaip derėtų elgtis pagal politikų elgesio kodeksą


73 proc. Lietuvos politikų nežino apie jiems privalomą valstybės politikų elgesio kodeksą, tik vienas iš septynių politikų galėjo įvardyti elgesio kodekso principus – tą rodo pilietinio judėjimo „Baltosios pirštinės“ savanorių atlikti Lietuvos savivaldybių tarybos ir Seimo narių, merų bei jų pavaduotojų apklausos duomenys.

Pagarba žmogui ir valstybei, teisingumas, sąžiningumas, skaidrumas ir viešumas, taip pat padorumas, pavyzdingumas, nesavanaudiškumas, nešališkumas ir atsakomybė turėtų būti žinomi principai, ir jais turėtų vadovautis į valdžią išrinktieji tautos atstovai.

Apklausoje, organizuotoje „Baltųjų pirštinių“ iniciatyva, buvo sėkmingai apklausti 405 valstybės politikai. Kaip rodo tyrimų duomenys, tik vienas iš septynių apklausoje dalyvavusių politikų žino bent tris iš minėtų principų.

Pirmiausia politikų buvo klausiama, ar egzistuoja teisės aktai, reglamentuojantys politikų elgesį. Paskui jie buvo paprašyti pasakyti tokių teisės aktų pavadinimus. Tikslų įstatymo pavadinimą – „Valstybės politikų elgesio kodeksas“, įvardijo 14,57 proc. apklaustųjų. Dar 12,59 proc. paminėjo žodžius „politiko“, „kodeksas“, „elgesio“ arba „etikos“. Galėjusieji tiksliai ar bent panašiai įvardyti politikų elgesį reglamentuojantį įstatymą (27,16 proc.) buvo paprašyti paminėti bent tris politikų elgesio kodekso principus. Tai padarė maždaug pusė jų – 14,32 proc., t.y., 58 politikai, arba vienas iš septynių apklaustųjų. 

„Valstybės politikų elgesio kodeksas įpareigoja politikus atsakyti už savo elgesį viešajame gyvenime, priimamus sprendimus ir atsiskaityti už juos visuomenei. Taip, kaip vairuoti automobilį leidžiama tik žinant saugaus eismo taisykles, taip ir valstybę valdyti turėtų būti leidžiama tik politikams, kurie žino valstybės politikų elgesio principus. Mums svarbu, jog vairuotojai gatvėje laikosi saugaus eismo taisyklių. Dar svarbiau, kad politikai laikytųsi elgesio principų", – sakė visuomeninkas, buvęs „Baltųjų pirštinių“ vadovas Tadas Langaitis. „Bet kaip politikui laikytis elgesio principų, jeigu jie jam nėra žinomi?“

„Baltųjų pirštinių“ vadovas Simas Simanauskas, įvertinęs apklausos rezultatus, atsako, kad „Baltosios pirštinės“ svarsto galimybę kiekvienam kandidatui savivaldos rinkimuose įteikti politiko elgesio kodekso kopiją. „Juk pradėdami naują veiklą apsibrėžiame ne tik tikslus, bet ir vertybes, kuriomis vadovaudamiesi sieksime tikslų. Į politinę veiklą įsitraukiantis asmuo irgi privalo pasitikrinti, ar politiko elgesio taisyklės jam yra priimtinos, ar pavyks jų laikytis.

Jeigu politikai nežino, kokiais principais jie turėtų vadovautis viešajame gyvenime, mes, rinkėjai, irgi negalime būti tikri, kad šie žmonės gali atstovauti mūsų interesus“, – sakė „Baltųjų pirštinių“ vadovas Simas Simanauskas.

Informacijos šaltinis – www.baltosiospirstines.lt.

2014.09.16; 18:23

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.