“Transneft” kompanijos vadovo patarėja priimta dirbti buvusi šnipė Mills Pereverzeva–Kucik


Viena iš vasarą JAV demaskuotų Rusijos agentų nelegalų Natalija Pereverzeva–Kucik, gyvenusi toje šalyje Patricijos Mills vardu, vis dėlto gavo darbą „Transneft“ kompanijoje.

Tai patvirtino kompanijos vadovas Nikolajus Tokarevas, patikslinęs, kad Natalija yra jo patarėja tarptautiniais klausimais.

„Transneft“ vadovas Nikolajus Tokarevas labai nenoriai patvrtino, kad nuo praėjusių metų pabaigos jo patarėja užsienio ekonomikos klausimais tapo buvusi užsienio žvalgybos tarnybos bendradarbė, pernai išsiųsta iš JAV, – Natalija Kucik. Specialiai surengtoje spaudos konferencijoje jis pranešė, kad į šias pareigas Kucik buvo pakviesta gruodžio mėnesį.

 „Natalijos Petrovnos Kucik kvalifikacija, žinios ir patirtis bus išnaudotos „Transneft“, ji dirba savo vietoje“ – pareiškė N.Tokarevas. Beje, „Transneft“ vadovas dar kartą paneigė anksčiau žiniasklaidoje pasirodžiusią informaciją, kad jo patarėja paskirta Natalija Pereverzeva – praeitą vasarą tarp RF ir JAV įsiplieskusio šnipų skandalo dalyvė. „Aš turiu patarėją, kuri vardu Natalija Petrovna Kucik, o Pereverzevos Natalijos Petrovnos nėra“, – pasakė jis.

Apie Pereverzevos įdarbinimą „Transneft“ kompanijoje išvakarėse pranešė laikraštis „Kommersant“, remdamasis savais kompanijai artimais šaltiniais. Jie tvirtina, kad iniciatyvą samdyti žlugusią šnipę parodė ne šalies vadovybė, o pati kompanija. Kodėl buvo pasirinkta būtent Pereverzeva, kuri JAV buvo paprasčiausia namų šeimininkė, jie nepatikslina.

Pati „Transneft“, priminsime, pastaruoju metu atsidūrė korupcinio skandalo centre ryšium su visuomenės veikėjo ir populiaraus blogerio Aleksėjaus Navalnyj demaskavimu. Didžiuliame rašinyje „Kaip sukčiaujama Transneft“ jis papasakojo, kad išgrobstyta apie 4 mlrd. dolerių, arba po 1,1 tūkstančio rublių nuo kiekvieno Rusijos gyventojo.

Dabar, kai žinia apie Pereverzevos įdarbinimą vis dėlto pasitvirtino, ji tapo jau trečioji iš dešimties nevykėlių šnipų, kuri užėmė prestižines pareigas stambiose Rusijos kompanijose. Pernai rudenį, žiniasklaidos duomenimis, šnipų skandalo dalyvis Andrejus Bezrukovas, taipogi žinomas kaip Donaldas Hovardas Hitfildas, užėmė analogiškas pozicijas kompanijoje „Rosneft“. O žadinanti vyrų vaizduotę Anna Chapman tapo „Fondservisbank“ prezidento patarėja investicijų ir inovacijų klausimais.

Beje, būtent A.Chapman karjera kyla ypač veržliai, galimas dalykas, dėl nesmunkančio rudaplaukės mergužėlės populiarumo. Grįžusi į tėvynę ji jau spėjo pakelti keleto leidinių tiražą, nusifotografavusi jiems nepridengtose sesijose. Antai ką tik sužinota, kad Anna ves naują programą „Pasaulio paslaptys“ REN TV kanalu. O „Findservisbank“, kur ji irgi laikoma bendradarbe, anksčiau sakė, kad tai ne vienintelė merginos darbo vieta, ir dėl to jai sudarytas laisvas lankymosi grafikas.          

Be to, Annai Chapman, galimas dalykas, nusimato ir politinė karjera. Bent jau pirmas žingsnis šia kryptim jau žengtas – buvusi šnipė gruodį pateko į „Vieningosios Rusijos Jaunosios gvardijos“ vadovybę.

Amerikos žurnalas „Newsweek“ dar pernai liepą numatė, kad A.Chapman gali pasukti į politiką, tapti, pavyzdžiui, Valstybės dūmos deputate. Tokią galimybę patvirtina tai, kad Rusijos vadovybė sutiko išsiųstus iš JAV agentus kaip didvyrius. Premjeras Vladimiras Putinas susitikime su jais eks-šnipams pažadėjo „smagų ir ryškų gyvenimą“ ir sudainavo su jais dainą „Kur prasideda Tėvynė“. Prezidentas Medvedevas įteikė jiems garbingus valstybės apdovanojimus.

Kaip pranešė šaltiniai, artimi kompanijai „Transneft“, jos prezidento N.Tokarevo patarėjos užsienio ekonominių ryšių klausimais pareigose nuo gruodžio dirba būtent Natalija Pereverzeva, kuri gyveno JAV Patricijos Mills vardu. Ji buvo tarp tų 11-os rusų, sulaikytų 2010 metų liepą už šnipinėjimą. Kuo konkrečiai JAV vertėsi Patricija Mills ir jos vyras Michael Zottoli (Michailas Kucikas), nežinoma. Jie buvo sulaikyti liepos pradžioje Arlingtone (Vašingtono valstija), kur gyveno kartu su savo mažamečiais vaikais. Suimant iš jų buvo paimti suklastoti pasai ir 100 tūkst. dolerių grynaisiais, kurie buvo laikomi vietinio banko skyriuje. Teisme Patricija Mills ir Michaelis Zottoli pirmieji iš visų prisipažino, kad jų tikrieji vardai yra Natalija Pereverzeva ir Michailas Kucik ir kad Rusijoje gyvena jų giminaičiai.

Kaip pranešė pasaulio spauda, Kucikas persikėlė į JAV gyventi 2001 metais, o Pereverzeva – 2003-iaisiais. Iš pradžių jie gyveno Sietle ir mokėsi Vašingtono universitete.

Kucikas suspėjo padirbėti įvairiose vietose – buhalteriu telekomunikacijų kompanijoje, automobilių pardavėju, o Pereverzeva užsiėmė sūnaus auklėjimu. Į Arlingtoną šeima persikėlė po to, kai Kucikas neteko darbo.

JAV valdžia apkaltino sutuoktinius tuo, kad jie užsiiminėjo žvalgybine veikla Rusijos naudai mažiausiai nuo 2004 metų. Kaip tvirtina Amerikos specialiosios tarnybos, Pereverzeva ir Kucikas priimdavo koduotus radijo pranešimus iš aukštumoje esančio namo Sietle. Per kratą sutuoktinių namuose buvo rasti „atsitiktiniai skaičiai“, kurie galėjo būti naudojami pranešimams iššifruoti. Visi liepos viduryje JAV sulaikytieji buvo apkeisti Vienos oro uoste į rusus Igorį Sutiaginą, Sergejų Skripalį, Aleksandrą Zaporožskį ir Genadijų Vasilenką, kurie atlikinėjo bausmę apkaltinus šnipinėjimu JAV naudai.

Grįžus į Rusiją šnipams buvo pademonstruotas aukščiausio lygio dėmesys. Kai kurie gavo iš Medvedevo rankų Narsumo ordiną, o kai kurie dar aukštesnį apdovanojimą – IV laipsnio ordiną „Už nuopelnus Tėvynei“. Pačiu aukščiausiu lygiu buvo pabrėžiama, kad dešimt vasaros šnipų skandalo figūrų yra nekaltos dėl savo pagrindinės misijos – žvalgybinės veiklos Rusijos naudai – žlugimo. Šalies prezidentas vadino juos „talentingais avantiūristais“ ir pabrėžė, kad demaskavimas – išdavystės rezultatas.

Pirmiausia „smagus ir ryškus gyvenimas“ prasidėjo Annai Chapman, kuri grįžusi į Maskvą ne kartą fotografavosi blizgantiems leidiniams ir dėjo atviras nuotraukas savo svetainėje nepaprastai populiariame tinklalapyje „Facebook“. Taip pat spalį „Rosneft“ prezidento Eduardo Chudainatovo patarėjo tarptautiniams projektams pareigas užėmė Andrejus Bezrukovas (Donaldas Hitfildas). Ponas Bezrukovas paskirtas į kompaniją greičiausiai „pagal nurodymą iš aukščiau“. Dabar kompanijoje vykdoma restruktūrizacija, per kurią planuojama įsteigti tarptautinį departamentą. Tam departamentui artimiausiu metu  gali pradėti vadovauti Andrejus Bezrukovas.

„Rosneft“ vadovybėje kalbama, kad į pono Bezrukovo biografiją nesigilinta, kai jis buvo priimamas į darbą, bet kompanija jo veikla visiškai patenkinti. Be to, Andrejus Bezrukovas turi šiek tiek patirties tvarkant tarptautinį biznį. Nuo 2000 metų jis dirbo JAV partneriu konsultacinėje firmoje „Global Partners Inc.“, tarp kurios klientų buvo tokios kompanijos kaip „Alstom“, „Boston Scientific“, „General Electric“ ir „T-Mobile“. O 2006 metais ponas Bezrukovas įsteigė savo kompaniją „Future Map Strategic Advisory Services LLC“, kuri tiekė programinį aprūpinimą, sukurtą vyriausybėms, įmonėms bei tarptautinėms organizacijoms apskaičiuoti laukiamus rezultatus ir su jais susijusią riziką bei atsiveriančias galimybes. Ji turėjo filialus JAV, Paryžiuje ir Singapūre.

Kai kuriuose leidiniuose tvirtinama, kad priimti į darbą Nataliją Pereverzevą buvo ne šalies vadovybės, o pačios kompanijos iniciatyva. Kodėl buvo pasirinkta būtent ponia Pereverzeva, – nepatikslina. Tačiau kai kurie žurnalistai tvirtina, kad ji labai profesionali ir „net turi kovinių apdovanojimų“.

Vicepremjero Igorio Sečino aplinkos žmonės teigia, kad valstybės kompanijoje nieko nestebina šnipų skandalo figūrų paskyrimai. „Jie puikiai dirbo savo darbą, jais reikia didžiuotis, ir jie visiškai nusipelno savo paskyrimų“, – sakė vicepremjeras I.Sečinas. Manoma, kad ir kiti šnipai bus paskirti į analogiškas pareigas valstybės kompanijose.

Nuotraukoje: sužlugusi Rusijos šnipė Natalija Pereverzeva–Kucik, kuri neseniai gavo darbą „Transneft“ kompanijoje.

Parengta pagal užsienio spaudos pranešimus.

2011.01.19

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.