Turime imtis veiksmų, kad neįsileistume nesaugioje Astravo elektrinėje pagamintos elektros


Seimo opozicijos lyderio Andriaus Kubiliaus pareiškimasdėl energetikos ministro Roko Masiulio pareiškimų apie Astravo atominę elektrinę

Sveikiname Energetikos ministro ir Vyriausybės aktyvumą skelbiant, kad Lietuva siekia apsisaugoti nuo elektros iš nesaugios Astravo atominės elektrinės (AE), ir rūpinantis, kad tokią pat bendrą poziciją turėtų visos trys Baltijos valstybės.

Tačiau tai, kas skelbiama ministro pareiškimuose, apie tai, kokiais būdais Lietuva ginsis nuo nesaugios Astravo elektrinės, nenustoja stebinti. Esmė ta, jog mes turime imtis veiksmų, kad neįsileistume nesaugioje Astravo elektrinėje pagamintos elektros, o ne kalbėti apie jos pirkimą, nepirkimą ar apmokestinimą. Vyriausybė turi įgyvendinti technines priemones, kad ta elektra pas mus nepatektų.

Tuo tarpu ministras nuolat kartoja, kad tai bus pasiekta su kaimyninėmis valstybėmis susitarus dėl tokios elektros apmokestinimo. Tariamai tokiu būdu Lietuvos elektros sistema bus apsaugota nuo Astravo elektros patekimo.

Tenka pažymėti, kad tokie ministro svarstymai arba yra naiviai klaidingi, arba sąmoningai klaidinantys: kol Lietuva yra toje pačioje sinchroninėje BRELL sistemoje su Astravo elektrine, dėl tokių elektros sistemų veikimo principų visa Lietuvos elektros sistema bus tiesiog visiškai „užpilta“ Astravo elektra, nepriklausomai nuo to, kokie mokesčiai pasienyje būtų nustatyti tokiai elektrai. Nuo tokių mokesčių priklausytų tik tokios elektros kaina ją perkant, bet ne tai, ar ji paklius į Lietuvos sistemas, ar ne.

Ji ne tik paklius į Lietuvos elektros sistemas, nepaisant jokių mokesčių apie kuriuos kalba ministras, bet ir visiškai „užpils“ Lietuvos rinką, taip, kad į ją tiesiog fiziškai negalės patekti jokia kita elektra.

Vienintelė galimybė apsaugoti Lietuvos elektros sistemą nuo to, kad į Lietuvą nepatektų Astravo elektra, pasiekiama ne kokiais nors mokesčiais, o tiktai fiziškai neleidžiant tokiai elektrai patekti į Lietuvos elektros sistemą. Lietuva tai gali padaryti tik dviem būdais: arba atsijungdama nuo rusiškos BRELL sistemos ir persijungdama prie kontinentinės elektros sistemos, arba laikinai išlikdama BRELL sistemoje, tačiau pasienyje pastatydama vadinamus Fazių poslinkio įrengimus, kurie apsaugotų Lietuvos elektros rinką nuo elektros srautų iš Rusijos ir Baltarusijos.

Kviečiame ministrą neklaidinti Lietuvos visuomenės, kad mokesčiais galima apsaugoti Lietuvos rinką nuo Astravo elektros. Nuolat kartojamos tokios klaidinančios nuostatos vers galvoti, kad Vyriausybė realiai nesiruošia sutrukdyti Astravo elektrai patekti į Lietuvos rinką, o užsiima tik pavojinga propagandine veikla, kuri yra skirta sunerimusios Lietuvos visuomenės suklaidinimui ir nuraminimui.

Norime priminti, kad Lietuva realiai fiziškai užkirsdama galimybes Astravo elektrai patekti į Lietuvos elektros sistemas, sudarytų didelių trukdžių šio projekto tolesniam realizavimui, nes Astravo AE negalės veikti be joje pagamintos elektros patekimo į Lietuvos elektros sistemą. Todėl kviečiame Vyriausybę užsiimti ne apgaulinga propagandine veikla, siekiant nuraminti Lietuvos visuomenę, bet paskelbti realų fizinį Lietuvos elektros sistemų apsaugos planą ir imtis jo įgyvendinimo.

Nuotraukoje: opozicijos lyderis konservatorius Andrius Kubilius.

2016.01.11; 08:40

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.