Turkija iškvietė JAV ambasadorių dėl armėnų genocido pripažinimo


Praėjus dienai po to, kai JAV Senatas priėmė rezoliuciją, pripažįstančią masines maždaug 1,5 mln. armėnų žudynes per Pirmąjį pasaulinį karą genocidu, Turkija iškvietė JAV ambasadorių Ankaroje. Turkija įspėjo, kad tai gali pakenkti dvišaliams JAV ir Turkijos santykiams.
 
Turkija, kuri yra Osmanų imperijos paveldėtoja, įnirtingai atmeta bet kokį pareiškimą, kad 1,5 mln. armėnų žudynės, kurias vykdė Osmanų imperijos pajėgos Pirmojo pasaulinio karo metu, yra genocidas. Didžioji dalis mokslininkų šias žudynes laiko pirmuoju 20-ojo amžiaus genocidu.
 
Turkija apkaltino JAV politizuojant istoriją ir įspėjo, kad tai nepadės pagerinti Turkijos ir JAV santykių. JAV ir Turkija konfliktuoja keliais kitais klausimais, tarp kurių – politika Sirijos atžvilgiu ir Ankaros sprendimas įsigyti iš Rusijos priešraketinės gynybos sistemą.
 
„Smerkiame ir atmetame JAV Senato sprendimą“, – teigė Turkijos viceprezidentas Fuatas Oktay’us.
 
Amerikos senatoriai pasekė JAV Atstovų rūmų pavyzdžiu ir balsavo už tai, kad armėnų žudynės būtų pripažintos genocidu. Demokratų dominuojami Atstovų rūmai spalio pabaigoje 405 balsais prieš 11 patvirtino rezoliuciją, bet balsavimą Senate, kur prezidento Donaldo Trumpo respublikonai turi daugumą, blokavo respublikonų senatoriai.
 
Armėnijos premjeras Nikolas Pašinianas palankiai įvertino JAV senatorių sprendimą ir pavadino tai „teisingumo ir tiesos pergale“.
„Armėnijos žmonių vardu reiškiu dėkingumą JAV Kongresui“, – teigė jis.
 
JAV šiuo žingsniu prisijungė prie 30 kitų šalių, tarp kurių Vokietija ir Prancūzija, pripažįstančių masines armėnų žudynes 1915-1917 metais genocidu.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.12.14; 03:00
print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.