TVF ekspertų išvados Lietuvai: ekonomikos būklė stabili


TVF misijos vadovas Lietuvai Borja Gracia, finansų ministras Vilius Šapoka, Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.
Nuo birželio vidurio šalyje dirbę Tarptautinio valiutos fondo (TVF) ekspertai konstatuoja, jog Lietuvos ekonomikos būklė dėl apdairios fiskalinės politikos ir aktyvių makroprudencinių priemonių išlieka stipri, tačiau reikalinga spartinti reformas švietimo ir sveikatos apsaugos srityse.
 
Ekspertų teigimu, tai padėtų didinti produktyvumą. 
 
„Lietuvos ekonomika toliau demonstruoja stiprų makroekonominį ir fiskalinį pasirodymą. Apdairi fiskalinė politika, lanksti darbo rinka ir proaktyvi makroprudencinė politika buvo svarbios užtikrinant stabilumą ir tai turi būti tęsiama. Tačiau Lietuva vis dar susiduria su demografiniais iššūkiais, socialine nelygybe ir išorės neapibrėžtumais. Efektyvus reformų įgyvendinimas, ypatingai švietimo ir sveikatos apsaugos srityse, kartu su tęsiama stipria fiskaline pozicija yra raktas padidinti produktyvumą ir išlaikyti didesnius atlyginimus“, – žurnalistams antradienį sakė TVF misijos vadovas Borja Gracia.
 
Paklaustas, ar TVF vis dar laikosi pozicijos, kad Lietuva turėtų išplėsti mokesčių bazę, B. Gracia sakė, kad šioje srityje jų pozicija išlieka ta pati.
„Mūsų rekomendacijos šioje srityje per pastaruosius kelerius metus nepasikeitė. Manome, kad mokesčių sistemoje rėmimasis darbo (santykių – ELTA) mokesčiais yra per didelis ir sistema galėtų būti efektyvesnė, jei dalis tos naštos būtų perkelta apmokestinant NT, įvedant aplinkosaugos mokesčius“, – sakė B. Gracia.
 
Tuo metu finansų ministras Vilius Šapoka sakė, jog Finansų ministerijos pozicija visiškai sutampa su TVF vertinimu.
 
„TVF misijos išvados 100 proc. sutampa su Finansų ministerijos vertinimu. Kuo galime didžiuotis ir ką pasiekėme – atsakingą fiskalinę politiką, kryptingos makroprudencinės politikos priemones, mokesčių ir pensijų reformų kryptis, fintech plėtrą. Kur turėtume priimti ryžtingesnius sprendimus – tai produktyvumas, švietimo tinklo pertvarka, sveikatos tinklo pertvarka ir kryptinga inovacijų politika“, – sakė V. Šapoka.
 
Lietuvos banko (LB) valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas sutiko su išvadomis ir atkreipė dėmesį į incidentus, susijusius su informacinėmis technologijomis (IT).
 
„Kalbant apie finansų sistemą, požiūriai čia sutampa, ji stabili, bankai kapitalizuoti. Atkreiptas dėmesys į fintech ir iššūkius, kurie su tuo susiję, rizikas. Mes visą laiką sakėme, kad pinigų plovimo prevencijos ir terorizmo finansavimo prevencijos aspektai yra svarbūs. Pridėčiau galimus incidentus, susijusius su IT. Tų rizikų įvardijimas ir paraginimas visų institucijų skirti didesnį dėmesį tiek kompetencijų ugdymui, tiek finansavimui yra tai, ką mes galvojame. Mano išvada – visą laiką būti pasiruošus“, – sakė V. Vasiliauskas.
 
Lietuvoje nuo birželio 12 dienos dirbę TVF ekspertai analizavo bendrą šalies makroekonominę situaciją, padėtį finansų sektoriuje, struktūrinių reformų įgyvendinimą.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.06.25; 12:05
print