Už rankos iškėlimą hitleriniam pasisveikinimui – tūkstančių eurų bauda


Po Antrojo pasaulinio karo Vokietijoje ir Austrijoje buvo uždrausta viešose vietose iškelti ranką taip, kaip nuo 1933 m. Trečiajame Reiche buvo privaloma sveikintis oficialiose vietose ištariant „Heil Hitler“ arba „Sieg heil“. Į istoriją įėjo du terminai – „hitlerinis pasisveikinimas“ ir „vokiškas pasisveikinimas“.

Vokietijos baudžiamasis kodeksas už tokį rankos pakėlimą pagal 86a paragrafą („Antikonstitucinių organizacijų simbolių naudojimas“) numato iki trijų metų laisvės atėmimo arba piniginę bausmę. Bausmės numatytos ir vien tik už minėtuosius pasisveikinimo žodžius, taip pat, pavyzdžiui, už SS organizacijos naudotą šūkį „Mano garbės vardas – ištikimybė“. Pasisveikinti ir ištarti šias frazes leidžiama tik scenoje ir filmuose.

Už „hitlerinį pasisveikinimą“ – tik 1800 eurų

Rugpjūčio 11 d. vienai 26 metų Lohnės miesto gyventojai teismas skyrė 1800 eurų baudą už tai, kad ji Damės mieste (Damme) vykusio karnavalo metu (šis miestas jau beveik 400 metų garsėja įspūdingais karnavalais – I.T.) vieno restorano terasoje kelis kartus ištiesė dešiniąją ranką, sušukdama „Heil Hitler!“. Moteris buvo apsirengusi afrikietiškais drabužiais. Kai prisiartinę policininkai „afrikietės“ paprašė pasakyti savo vardą ir pavardę, ji pažėrė frazių, už kurias įstatymas taip pat numato bausmes, pavyzdžiui „Žydų nuodijimas dujomis buvo vienintelis teisingas dalykas“. Be to, moteris priešinosi pareigūnams.

Teisme kaltinamoji sakė, jog ji minėtąsias frazes ištarė juokais, nes šalia stovėjęs uniformuotas nedviprasmiškas asociacijas keliančiais ūsais karnavalo dalyvis. Moteris teigė, jog užkalbinta policininkų ji pernelyg jautriai sureagavo. Taip pat ji teigė nepriklausanti jokiai dešiniųjų grupuotei ir atsiprašė, sakė apgailestaujanti dėl savo poelgio.

Advokatas tą poelgį bandė pavaizduoti kaip elementą liaudiškos šventės, kurios metu buvo vartojamas taip pat alkoholis, ir iš pat pradžių prašė nutraukti bylą. Bet prokuroras nesutiko.

Teisminis tyrimas parodė, jog policininkas moterį kelis kartus buvo perspėjęs dėl frazių, kurios pagal įstatymą yra baustinos, bet ji esą argumentavo pamatine žmogaus teise į žodžio laisvę. Policininko teigimu, moteris jiems net siūlė pasižiūrėti atitinkamą tatuiruotę vienoje jos kūno vietoje, bet pareigūnai šio pasiūlymo atsisakė.

Pagrįsdamas nuosprendį, teisėjas pabrėžė, jog kaltinamoji tikrai nejuokavo. „Be to, tokios frazės yra iš esmės uždraustos, nesvarbu, ar jos pasakytos juokais, ar rimtai“, – pasakė teisėjas.

Teismas skyrė tokią „švelnią“ bausmę tik dėl to, kad kaltinamoji neturi pajamų šaltinio ir slaugo vieną šeimos narį.

Dvidešimtmetis iš Lohnės

Vokiečių kalba leidžiamoje internetinėje spaudoje apstu pavyzdžių apie bausmes už „hitlerinį pasisveikinimą“. Pastebėtina, jog prieš gerą pusmetį toje pačioje Lohnėje vienas dvidešimtmetis jaunuolis už tą „pasisveikinimą“ teismo sprendimu turėjo pervesti 200 eurų vienam Vaikų kaimui. Jaunuolis buvo kaltinamas pasisveikindamas ištiesęs ranką praėjusių metų gegužės 1-ąją prie Lohnės geležinkelio stoties. Į bylos nagrinėjimą buvo pakviesti net aštuoni liudininkai.

Trys iš jų teigė, jog kaltinamasis, iš tolo pastebėjęs netoli policijos poskyrio stovinčius savo pažįstamus, pasisveikino su jais pakeldamas dešinę ranką. Penki kaltinamojo pažįstami liudijo, jog jų kolega sveikindamasis pakėlė ranką, bet ne taip, kaip „hitleriniam pasisveikinimui“. Vienas jo bičiulis teigė, jog kaltinamasis yra dešiniųjų pažiūrų, bet nėra dešinysis ekstremistas, todėl jis viešoje vietoje taip nesisveikintų.

Vienas liudininkas, kuris teigė matęs „hitlerinį pasisveikinimą“, papasakojo apie kaltinamojo „praeitį“ ir politines pažiūras.

Apkaltintasis pareiškė, jog jis sveikinosi, bet tai nebuvęs „hitlerinis pasisveikinimas“. Jis, be kita ko, pasakė: „Aš didžiuojuosi, kad esu vokietis, bet už tai juk nebaudžiama“.

Advokatė reikalavo išteisinti vaikiną, kadangi buvo daug priešingų liudijimų. Bet prokurorui ir teisėjai buvo „visiškai aišku“, kad jaunuolis kaltas.

Įkliuvo žinomas aktorius ir daininkas

Kitas įsidėmėtinas atvejis. Prieš keletą metų žinomas vokiečių aktorius ir daininkas Benas Beckeris apie vidurnaktį parskrido iš Ispanijos. Berlyno Tegelio oro uoste artėdamas prie išėjimo jis iš tolo pamatė kelis jį pasitinkančius bičiulius. Beną Beckerį apskundusio liudininko teigimu, aktorius, pamatęs bičiulius, ištiesė dešinę ranką, kairiąją prispaudė prie krūtinės ir sustojo pasitempęs.

Buvo iškelta byla. Teisme B. Beckeris atsiprašė dėl neva „hitlerinio pasisveikinimo“. Bet pasakė esąs įsižeidęs ir nusivylęs dėl to, kad jį bandyta sieti su dešiniųjų radikalų pažiūromis.

Teismo sprendimu aktorius turėjo sumokėti 5000 eurų.

Įtariamas ir Bundestago narys

Berlyno prokuratūros akiratin pateko Bundestago socialdemokratų frakcijos atstovo spaudai pavaduotojas Matthiasas Willis. Prieš kelis mėnesius jis buvo apskųstas, jog būdamas viename restorane iškėlė ranką „hitleriniam pasisveikinimui“. Atsirado ir daugiau liudininkų. Prokuratūra atlieka tyrimą dėl „uždraustų antikonstitucinių organizacijų simbolių“ naudojimo.

P.S. Ko galėtume pasimokyti iš vokiečių dėl uždraustų totalitarinės sistemos simbolių naudojimo?

Nuotraukoje: straipsnio autorė Irena Tumavičiūtė.

2010.08.14

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.