Ukrainos armijai žengiant į priekį, Rusija „pergrupuoja“ kariuomenę Rytuose


Ukrainos armijai žengiant į priekį, Rusija „pergrupuoja“ kariuomenę Rytuose. EPA-ELTA nuotr.

Maskva/Kyjivas, rugsėjo 11 d. (AFP-ELTA). Kyjivui paskelbus apie didžiulius teritorinius laimėjimus, pasiektus per žaibišką atsakomąjį puolimą, Rusija pranešė atitraukianti kariuomenę iš rytinio Ukrainos Charkivo regiono.
 
Maskvos remiamas separatistų lyderis Rytuose sakė, kad Rusijos pajėgos keliose rytinės Donecko srities dalyse kovoja „sunkiuose“ mūšiuose su Kyjivo kariuomene.
 
Ukrainos pareigūnas taip pat sakė, kad Kyjivo kariai artėja prie rytinio Lysyčansko miesto, kurį Rusijos kariuomenė užėmė po įnirtingų artilerijos mūšių liepą.
 
Vėlyvą šeštadienį Maskvos paskelbtas pranešimas apie atsitraukimą ir Kyjivo tvirtinimas, kad Ukrainos pajėgos įžengė į Kupjansko miestą, yra reikšmingiausi dinamikos mūšio lauke pokyčiai po kelis mėnesius Rytų Ukrainoje trukusių kovų, per kurias dominavo Maskva.
„Buvo priimtas sprendimas pergrupuoti Rusijos kariuomenę, dislokuotą Balaklijos ir Iziumo regionuose, siekiant sustiprinti Donecko frontą“, – sakoma Rusijos gynybos ministerijos pranešime.
 
Žinia apie atsitraukimą pasirodė iškart, kai Ukrainos specialiosios pajėgos socialinėje žiniasklaidoje paskelbė vaizdus, ​​kuriuose maskuojamąsias uniformas vilkintys kariai su automatais matomi „Kupjanske“ – mieste, turinčiame maždaug 27 tūkst. gyventojų.
 
Ukrainos kariuomenė taip pat išlaisvino Vasilenkovą ir Artemivką Charkivo srityje, šeštadienį per vakaro kreipimąsi sakė prezidentas Volodymyras Zelenskis. „Šiomis pastarosiomis dienomis Rusijos armija parodė mums geriausiąją savo pusę – nugarą“, – sakė jis. „Ukrainoje nėra vietos okupantams. Ir niekada nebus“, – pridūrė jis.
 
Taip pat kalbėdamas per kasmetinį Jaltos Europos strategijos forumą V. Zelenskis pareiškė, jog Rusija „daro viską, kad per 90 artėjančios žiemos dienų palaužtų Ukrainos, Europos ir pasaulio pasipriešinimą“, tikėdamasi, jog dėl kylančių energijos kainų ir šildymo problemų Vakarų parama Kyjivui galiausiai susilpnės. „Tai paskutinis jų argumentas“, – sakė jis.
 
Stebėtojai tikisi, kad Ukrainos pajėgos ir toliau pasieks laimėjimų Charkivo regione, besiribojančiame su Rusija ir kelis mėnesius kontroliuotame Maskvos remiamos valdžios bei apšaudomame jos artilerijos.
 
„Stulbinanti“ pažanga
 
Kyjivas oficialiai dar nepatvirtino, kad Ukrainos kariuomenė išstūmė Rusijos pajėgas iš Iziumo – svarbios Maskvos karo veiksmų vietos, kur iki invazijos gyveno apie 45 tūkst. žmonių. Tačiau socialinius tinklus užtvindę vaizdai rodo mieste esančias Ukrainos pajėgas, o Rusijos karo stebėtojai teigė, kad jau pasidorė pranešimai, jog Maskvos kariuomenė pasitraukė.
 
„Ukrainos kariai veržiasi Rytų Ukrainoje, išlaisvindami daugiau miestų ir kaimų. Jų drąsa kartu su Vakarų karine parama duoda stulbinamų rezultatų“, – sakė Užsienio reikalų ministerijos atstovas Olegas Nikolenka. „Labai svarbu ir toliau siųsti ginklus Ukrainai. Nugalėti Rusiją mūšio lauke reiškia laimėti taiką Ukrainoje“, – pridūrė jis.
 
Panašu, kad Ukrainos postūmis užklupo Rusijos kariuomenę iš esmės netikėtai. Valstybinė žiniasklaida penktadienį paskelbė filmuotą medžiagą, kaip Rusijos tankų, artilerijos ir pagalbinių transporto priemonių vilkstinės purvinais keliais juda Charkivo link, stengiantis nusiųsti į regioną pastiprinimą. Tačiau jau kitą dieną Rusija paskelbė apie trijų dienų pajėgų perdislokavimo operaciją, išvedant jas iš Charkivo srities į pramoninį Donbaso regioną toliau į pietus.
 
„Padėtis labai sunki“
 
Tokių miestų kaip Kupjanskas ir Iziumas užėmimas būtų rimtas smūgis Maskvos gebėjimui papildyti savo pozicijas rytinėje fronto linijoje ir galėtų smarkiai pakirsti Rusijos pozicijas Ukrainos rytuose.
 
Ukrainos kariai taip pat veržėsi išilgai pietinės fronto linijos, šeštadienį pranešė atstovas spaudai, kai kuriuose regionuose pasistūmėdami dešimtimis kilometrų į teritoriją, kurią Rusijos kariuomenė užėmė invazijos pradžioje. Rusijos naujienų agentūros pranešė apie šešis didelius sprogimus Nova Kachovkoje, Rusijos kariuomenės užimtame mieste pietiniame Chersono regione.
 
Rytinėje Donecko srityje separatistų lyderis Denisas Pušilinas sakė, kad padėtis Lymano mieste „labai sunki“, kovos vyksta „daugelyje kitų vietovių“, ypač šiaurinėje regiono dalyje.
 
Vis dėlto Rusijos pajėgos ir toliau daro didelę žalą, tęsdamos Charkivo miesto ir rytinio pramoninio Donbaso regiono apšaudymą. Šeštadienį per Rusijos apšaudymą Charkivo miesto Cholodnogirskio rajone žuvo mažiausiai vienas žmogus, du buvo sužeisti, pranešė regiono vadovas Olegas Synegubovas. Anksčiau Donecko srities, ji yra Donbaso dalis, vadovas Pavlo Kyrylenka sakė, kad per Rusijos apšaudymą žuvo du žmonės.
 
Pastarosiomis dienomis susirūpinimą kelia ir nauji apšaudymai netoli Ukrainos Zaporižios atominės elektrinės šalies pietuose.
 
Viljama Sudikienė (AFP)
 
2022.09.12; 09:00
print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.