Ukrainos valdžia aršiai puola buvusią Ukrainos premjerę Juliją Tymošenko


Vakarams raginant Ukrainos valdžią nepersekioti politinių oponentų panaudojant teismus, Ukrainos teisėsauga rengia ne vieną baudžiamąją bylą opozicijos lyderei Julijai Tymošenkai.

Ukrainos prokurorai kažkodėl prisiminė senus dalykus

Dar prieš nuteisiant buvusią  Ukrainos ministrę pirmininkę Juliją Tymošenką septynerius metus kalėti neva už įgaliojimų viršijimą pasirašant sutartį su Rusija dėl dujų kainos buvo prisiminti ankstesni įtarimai dėl jos veiklos. Lapkričio 7 d.  Ukrainos mokesčių milicija atnaujino tyrimą keturiose baudžiamosiose bylose. Visos jos susijusios su mokesčių nemokėjimu praėjusio amžiaus paskutinio dešimtmečio antrojoje pusėje, kai J. Tymošenko vadovavo bendrovei „Ukrainos bendrosios energetikos sistemos“.

„Juliją Tymošenko mokesčių milicijos darbuotojai informavo, kad atnaujintas tyrimas keturiose baudžiamosiose bylose, kuriose minima Julija Tymošenko. Tyrimų valdybos darbuotojai įteikė jai keturių nutarimų dėl baudžiamųjų bylų iškėlimo kopijas“, – tuo metu sakė žurnalistams Kijeve J.Tymošenko advokatas Serhyjus Vlasenka. Šios baudžiamosios bylos, pasak S. Vlasenkos, buvo nutrauktos dar 2000 metų pradžioje pasibaigus senaties terminui. Pagal iškeltus kaltinimus mokesčių nemokėjimo srityje jai gresia 12 metų laisvės atėmimo bausmė.

Lapkričio mėn. 26 d. Ukrainos generalinė prokuratūra paskelbė, kad ji turi „nepaneigiamą įrodymą“, jog buvusi šalies ministrė pirmininkė Julija Tymošenko yra susijusi su Ukrainos politiko ir verslininko Jevgenijaus Ščerbano nužudymu 1996 metais (J. Ščerbanas – buvęs Aukščiausiosios Rados deputatas ir finansinės korporacijos „Anton“ prezidentas, 1996 metais buvo nušautas Donecko oro uoste, per šį užpuolimą buvo nužudyta ir jo žmona bei oro uosto darbuotojas).  Pasak generalinio prokuroro pavaduotojo Renato Kuzmino, pinigai iš J. Tymošenkai priklausančios kompanijos buvo pervesti į žudiko banko sąskaitas.

Byla lyg tai jau buvo baigta. Dėl J. Ščerbano žmogžudystės buvo sulaikyti ir nuteisti aštuoni asmenys. Trims jų skirta laisvės atėmimo bausmė iki gyvos galvos. Įtarimas dėl žmogžudystės tuo pat metu buvo mestas ir su J. Tymošenka verslo reikalus turėjusiam Pavelui  Lazarenkai, 1996-1997 metais vadovavusiam Ukrainos vyriausybei, vėliau pabėgusiam į užsienį. Šiuo metu P. Lazarenka nuteistas JAV už pinigų grobstymą. Su šiuo asmeniu susijusia byla JAV Ukrainos valdžia gali siekti papildomo J. Tymošenkos veiklos tyrimo, siekiant parodyti, kad J. Tymošenkos baudžiamasis persekiojimas Ukrainoje yra anaiptol ne politinis. 

Dar viena byla, kuria gali pasinaudoti Ukrainos valdžia, bandydama įrodyti, kad J. Tymošenkos baudžiamasis persekiojimas nėra susijęs su politiniais motyvais – JAV  teisme nagrinėjama  JAV kompanijos „Universal Trading and Investment Company“ ieškinio prieš J. Tymošenko JAV  teritorijoje byla. Ginčo objektas – gamtinių dujų nuosavybės Ukrainos saugyklose J. Tymošenkai būnant ministre pirmininke klausimas. Dalis tų dujų neva priklausė Ukrainos piliečiui Dmitrijui Firtašui ir su juo susijusiomis kompanijomis ir buvo J. Tymošenkos potvarkiu neteisėtai nacionalizuotos. Čikagos teismas įpareigojo J. Tymošenką ieškovui užmokėti 18 mln. dolerių. Bylos nagrinėjimas tęsiasi Niujorko miesto Federaliniame teisme.   

Vakarai: politinio keršto motyvo neturėtų būti, J. Tymošenkai reikia leisti dalyvauti rinkimuose

Lapkričio 28 d. Jungtinių Valstijų prezidentas Barackas Obama Baltuosiuose rūmuose priėmė Europos Vadovų Tarybos pirmininką Hermaną Van Rompuy ir Europos Komisijos pirmininką Jose Manuelį Barroso. Kitą dieną buvo paskelbti Europos Sąjungos (ES) ir JAV viršūnių susitikimo rezultatai. Vašingtone  išplatintame pareiškime  be kita ko sakoma, kad JAV ir ES ragina Ukrainos valdžios institucijas vykdyti įsipareigojimus teisingumo srityje.

„Mes raginame Ukrainos vyriausybę vykdyti savo įsipareigojimus gerbiant demokratines vertybes ir įstatymo viršenybę, teisingo, atviro ir nešališko teisminio proceso užtikrinimą buvusių vyriausybės narių atžvilgiu, taip pat ir bet kokios apeliacijos ponios Tymošenko atveju“, – sakoma dokumente. „Teisė į apeliaciją negali būti suvaržoma įvedant kaltinamiesiems apribojimus teikti savo kandidatūras būsimuosiuose rinkimams Ukrainoje, taip pat ir parlamento rinkimuose kitais metais“, – sakoma ES ir JAV bendrame pareiškime.

Netrukus po to, gruodžio 2 d. JAV valstybės sekretorės pavaduotojas politikos reikalams Williamas Burnsas savo kalboje per iškilmingus pietus, kuriuos surengė amerikiečių ir ukrainiečių fondas Ukrainos 20-ųjų nepriklausomybės metinių proga dar sykį pareiškė, kad  JAV tebenerimauja dėl neseniai paskelbto nuosprendžio buvusiai Ukrainos ministrei pirmininkei Julijai Tymošenko. „Mums taip pat nerimą kelia tai, kaip vyko jos teismas“, – sakė  diplomatas. Pasak jo, JAV nerimą taip pat kelia ir kitų dabartinės valdžios oponentų politiškai motyvuotas teisminis persekiojimas. Kartu W. Burnsas pažymėjo, kad JAV ir toliau remia tokią Ukrainos ateitį, kuri būtų giliai integruota į Europą.

Europos parlamentas gruodžio 1 d. priimtoje rezoliucijoje taip pat paragino Ukrainos valdžią užtikrinti J. Tymošenkos ir kitų opozicijos lyderių dalyvavimą ateinančiuose rinkimuose.  Europos parlamentas priminė, kad nuosprendis J. Tymošenkai sukėlė rimtą ES susirūpinimą ir plačiai svarstomas arba kaip keršto aktas, arba kaip bandymas nuteisti ir įkalinti politinius oponentus siekiant juos atkirsti nuo dalyvavimo parlamento rinkimuose kitais metais bei prezidento rinkimuose 2015 metais.

„Įstatymas, pasirinktinai panaudotas prieš Tymošenką, datuotas dar sovietmečiu numatant persekiojimą už politinius sprendimus, kai šio Įstatymo 364 ir 365 straipsniai tuo pat metu svarstomi Aukščiausiojoje Radoje, neatitinka ES ir JT standartams“, – teigiama rezoliucijoje. Šalia to, ES rezoliucijoje sakoma, kad dabartinė politinė situacija Ukrainoje prieštarauja būsimo Susitarimo dėl asociacijos, dėl kurios vyksta derybos, dvasiai.

Ar vien tik politinis kerštas?

Julija Tymošenko į politiką atėjo iš verslo.

Paskutiniame praėjusio amžiaus dešimtmetyje J. Tymošenko Ukrainoje sukūrė kino salonų tinklą. Vėliau jį pakeitė degalų ir tepalų prekybos bendrovė, po to – bendrovė „Ukrainos bendrosios energetikos sistemos“ (UBES). 1995-1996 m. UBES – bendrovė, kurios apyvartą sudarė ne vienas milijonas dolerių – prekiavo Ukrainos mašinų gamybos įmonių produkcija, keisdama ją į Rusijos energetikos išteklius. Vėliau J. Tymošenko tvirtino, kad jos darbas padėjo grąžinti Ukrainos skolą Rusijai už dujas.

1999 m. pabaigoje J. Tymošenko tapo pirmąja vicepremjere prezidento Leonido Kučmos paskirtoje Viktoro Juščenkos vyriausybėje. Jai pertvarkius Ukrainos energetikos rinką, gerokai padaugėjo iždo įplaukų. Vyriausybei pavyko sumokėti darbo užmokesčio ir pensijų skolas. Tačiau tuo pačiu J. Tymošenko užsitraukė prezidento Leonido Kučmos palaikomų verslininkų nemalonę.

2001 m. pradžioje prezidentas L. Kučma atleido J. Tymošenko iš vyriausybės, o netrukus ji buvo areštuota pagal kaltinimą valiutos kontrabanda ir vengimu mokėti mokesčius itin stambiu mastu. Politikė beveik mėnesį praleido tardymo izoliatoriuje, po to ji buvo paleista, raštu pasižadėjusi neišvykti. Vėliau Ukrainos teismas pripažino visus J. Tymošenko iškeltus kaltinimus nepagrįstais.

2006 m. Aukščiausiosios Rados rinkimuose jos politinis blokas gavo daugiau kaip 22 proc. balsų ir sudarė vieną didžiausių frakcijų Radoje. Per pirmalaikius 2007 m. rinkimus pasisekimas buvo dar labiau įtikinamas – daugiau kaip 30 proc. balsų ir 156 mandatai parlamente.

2007 m. pabaigoje J. Tymošenko tapo ministre pirmininke.

Jos rinkiminės programos, kuri vadinasi „Ukraina nugalės. Ukraina – tai Tu“, įžangoje išreiškiamas tikėjimas Ukrainos žmonėmis ir paaiškinama, kad visos jų bėdos daugiausiai kyla iš oligarchų interesų ir jų korumpuotų ryšių su valdžia. Programoje buvo žadama, kad triumfuos tvarka ir teisingumas. Ukrainoje bus kuriama Europa, ir, kai tai bus įvykdyta, Ukraina taps  Europos Sąjungos nare. Prisijungimas prie bet kokios kolektyvinio saugumo sutarties – tik per referendumą.

Ankstesniuose pasisakymuose J. Tymošenko pasisakė už Ukrainos įstojimą į NATO, tačiau, pasak jos, prieš šalies gyventojams apsisprendžiant, jiems turi būti išaiškinti visi teigiami ir neigiami įstojimo į NATO aspektai. J. Tymošenko kategoriškai pasisakė prieš bet kokius Rusijos bandymus privatizuoti ar valdyti strateginius Ukrainos objektus, tokius kaip dujotiekių tinklas ir dujų saugyklos, vienareikšmiškai pasisakė prieš dar vieną, rusų, valstybinę kalbą šalyje.

Tapusi premjere J. Tymošenka atšaukė savo pirmtakų komunistų pusvelčiui be konkurso Rusijai parduotos pelningiausios Ukrainoje plieno gamyklos „Krivirožstal“ sandorį, grąžino pinigus pirkėjams ir pardavė gamyklą atvirame konkurse už 6 kartus didesnę sumą Vakarų verslininkams, įsipareigojusiems, be to, investuoti į gamyklą stambią pinigų sumą. J. Tymošenka taip pat atšaukė komunistinių pirmtakų sudarytą keistą sandorį su Šveicarijoje užsiregistravusia smulkia bendrove, kurios „siūlai“ vedė į Maskvą, ir kuriai buvo perleista teisė naudotis visais Juodosios jūros šelfe esančiais gamtos ištekliais Ukrainai ypač nepalankiomis sąlygomis.

Šelfas buvo sugrąžintas valstybės nuosavybėn. Būdama premjere J. Tymošenka taip pat sugebėjo panaikinti Rusijos „Gazpromo“ kompaniją tarpininkę, per kurią Rusija darė Ukrainai didžiulę įtaką, įtikinti Vakarų dujų importuotojus ir Europos Sąjungą bendrom su Ukraina jėgom kontroliuoti dujų per Ukrainos dujotiekių sistemą tranzitą iš Rusijos, atmetė Rusijos siekius taip pat prijungti prie tranzito kontrolės laikydamasi principo – Rusijos vaidmuo tiekiant dujas baigiasi prie sienos su Ukraina. Ji taip pat atrėmė visus Rusijos bandymus tapti Ukrainos dujotiekių sistemos bent daline savininke.

Akivaizdu, kad būdama ministre pirmininke J. Tymošenka „nuskriaudė“ ne vieną oligarchą iš dabartinio prezidento V. Janukovyčiaus aplinkos. Todėl galima įtarti, jog sąskaitas su ja suvedinėja ir savo finansinių lūkesčių jos valdymo metu nepatenkinusios grupuotės.

Teisminis Julijos Tymošenkos bylos svarstymas iš esmės Apeliaciniame teisme paskirtas gruodžio 13 dieną. Nuo jo rezultato smarkiai priklausys tai, ar pasirašys Europos Sąjunga su Ukraina asocijuotos narystės ir laisvos prekybos susitarimus artimiausiu metu.

(Straipsnio autorius Kastytis Stalioraitis – mokslų daktaras, buvęs ilgametis užsienio informacijos analitikas Seime).

Nuotraukoje: buvusi Ukrainos premjerė Julija Julija Tymošenka.

Laikraštis „XXI amžius“

2011.12.07

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.