Už ką buvo smerkiamas Amerikos žvalgybinio laivo “Pueblo” kapitonas


Loidas M.Bučeris – Amerikos žvalgybinio laivo „Pueblo“ kapitonas. Laivą sučiupo šiaurės korėjiečiai tarptautiniuose teritoriniuose vandenyse ties Šiaurės Korėjos pakrante.

Sučiupo 1968 metų sausio 23 dieną. L.M.Bučeris – karininkas povandenininkas, vadovavęs „Pueblo“ nuo tada, kai laivas buvo priimtas apsiginklavimui būtent kaip žvalgybinis objektas. Tiksliau tariant – 1967 gegužę. Kapitonas buvo laikomas kartu su komanda įkalintas nuo laivo užgrobimo dienos iki pat 1968 metų gruodžio 23-ios dienos.

L.M.Bučeris (Lloyd Bucher, 3 rango kapitonas, 1928 – 2004) gimė Boiz-Taune Nebraskos valstijoje ir užsirašė į KJP (Karines Jūrų Pajėgas) būdamas vos 17 metų – 1945-aisiais. Baigęs terminuotą tarnybą, jis įstojo į atsargos karininkų parengimo kursus ir po jų 1953 metais vėl grįžo į KJP. Iki savo paskyrimo „Pueblo“ vadu L.M.Bučeris tarnavo antvandeniniuose laivuose, povandeniniuose laivuos ir štabuose.

Jis tapo vieninteliu Amerikos jūrų karininku, kuris per 160 metų atidavė neprieteliui savo laivą! Po komandos išlaisvinimo iš Šiaurės Korėjos nelaisvės KJP tyrimo komisija rekomendavo patraukti L.M.Bučerį į karinio tribunolo teismą. Bet karinis jūrų ministras Džonas H. Čafi (John Lester Hubbard Chafee) atsisakė tai padaryti, pabrėžęs, jog „laivo komandai ir be to pakaks kankynių“. 1969–1971 metais L.M.Bučeris dirbo KJP adjunktūroje, o paskui, kol 1973 metais išėjo į atsargą, 1-osios minų flotilės štabe.

Kapitonas buvo griežtai smerkiamas ne tik už laivo atidavimą, bet ir už tai, kad leido šiaurės korėjiečiams (o tuo pačiu ir rusams) užgrobti laive turėtas slaptas medžiagas. Pasiteisindamas L.M.Bučeris aiškino, kad savo laiku jo paduotas raportas dėl būtinumo aprūpinti laivą specialia įranga operatyviam slaptų dokumentų sunaikinimui buvo atmestas.

O šiukšlių deginimo krosnis, kainavusi 1300 dolerių, kurią jis įgijo už kapitono fondo lėšas, skirtas komandai skatinti, pasirodė tam netinkama.

L.M.Bučeris taip pat kaltino KJP vadovybę už tai, kad vadovai niekaip neatsiliepė į jo pagalbos šauksmą: „Aš niekada nesistengiau vaizduoti savęs didvyriu, – rašė jis 1989 metais, – bet „Pueblo“ istorija iš esmės labai paprasta: karinis laivas išplaukė vykdyti užduoties, o kai padėtis pasisuko grėsmingai, vadovybė metė komandą ir laivo kapitoną paliko likimo valiai“.

Kartu su Marku Rozovičiumi jis parašė knygą „Bučeris: mano versija“ („Bucher: My Story“, 1970).

Nuotraukoje: knygos „Bučeris: mano versija“ („Bucher: My Story“, 1970) viršelis. 

2012.07.19

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *