Vaira Vykė-Freiberga: „Rusijos vienu kaimynu nepasotinsi“


„Europai laikas pabusti ir suvokti, kad taip tęstis nebegali – šventas tikėjimas, kad jei būsim malonūs, geručiai su rusais, tik ir žiūrėsime, kaip jų nesugluminti, neįžeisti, tai ir išliks geri santykiai“, – tokią nuomonę žurnalui „Ir“ išsakė buvusi Latvijos prezidentė Vaira Vykė-Freiberga. 

„Nori Krymo – tegu ima! Nori Donbaso – tegu ima! Tačiau mintis, kad Rusiją galima pasotinti kuriuo nors kaimynu ir taip ateis taika, labai naivi ir pavojinga. Nes rusai niekina tuos, kurie jiems meilūs ir naivūs, jų manymu, tai silpnumo išraiška. Vakariečiai to nesupranta“, – kalbėjo eksprezidentė.

Jos įsitikinimu, V. Putinas dabar labai metodiškai tiria Vakarų reakciją. Tą rodo kad ir Baltijos šalių oro erdvės sistemingi pažeidinėjimai – tai patikrinimas, per kiek minučių ir sekundžių pakyla NATO naikintuvai. V. Vykė-Freiberga atkreipė dėmesį, kad V. Putino politika, kaip ir islamo ekstremistų išpuoliai, yra iššūkis pasauliui.

V. Vykė-Freiberga Latvijos prezidente buvo išrinkta 1999 metais, o 2003 metais – perrinkta. „Negaliu teigti, kad atsisakiau. Negali atsisakyti, jei nebuvo siūloma“, – taip vasario mėnesį spaudos konferencijoje V. Vykė-Freiberga atsakė į klausimą apie galimybę dar kartą tapti šalies vadove.

Nors ji mano, kad tai tarsi praeitas etapas, pabrėžia, jog yra patriotė, todėl jei valstybei iškiltų kokių nors grėsmių ar pavojų, būtų pasirengusi aukotis. Tą ji pakartojo ir po susitikimo su Latvijos premjere Laimduota Straujuma, rašo dienraštis „Latvijas avize“.

Interviu žurnalui „Ir“ V. Vykė-Freiberga tik patvirtino, kad galimybę kandidatuoti svarstytų. Laikraštis „Latvijas avize“ domėjosi eksprezidentės sveikata. V. Vykės-Freibergos sekretorė Daina Lasmanė teigia, kad ji geresnė ir už kai kurių jaunų žmonių.

Tiesa, buvo metas, kai eksprezidentė sėdėjo invalido vežimėlyje, o vaikščiojo pasiramsčiuodama lazda. Tačiau visa tai jau praeityje. Dėl Latvijos medikų pastangų šlaunikaulio kaklelio lūžis sėkmingai sugijo.

Pastarąjį pusmetį V. Vykė-Freiberga lankėsi daugelyje valstybių. Ji yra „Madrido klubo“ prezidentė. Šis klubas – buvusių valstybių ir vyriausybių vadovų aljansas. Laisvu laiku, kurio ne tiek ir daug, V. Vykė-Freiberga toliau tyrinėja latvių folklorą, taip pat rašo memuarus.

Nuotraukoje: buvusui Latvijos prezidentė Vaira Vykė – Freiberga.

Daugiau skaitykite: http://lzinios.lt/lzinios/Pasaulis/v-vyke-freiberga-rusijos-vienu-kaimynu-nepasotinsi-/199976

 

2015.04.13; 06:29

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.