Vandalai niekina Vokietijos bažnyčias


Vienas populairiausių Vokietijos internetinių laikraščių www.faz.net kovo 30 dienos numeryje paskelbė Lorenzo Jägerio straipsnį apie stambesnio masto vandalizmo aktus, kurie buvo atlikti per keturias kovo mėnesio savaites keliuose nedideliuose Vokietijos miesteliuose ir apie kuriuos paprastai praneša tik vietinė spauda. Pasidomėję tos vietinės spaudos puslapiais, aptikome stulbinančių faktų.

2009 metų kovo mėnesį Saro krašto Kveršydo (Querschied) bažnyčioje baltais dažais buvo ištepta Kristaus statula. Tą patį mėnesį buvo išdaužti trijų Passau miestelio (Bavarija) bažnyčių langai ir vienos Oberbantenbergo (Šiaurės Reinas Vestfalija) bažnyčios langas. Kriminologų nuomone, Kristaus statula buvo išniekinta sąmoningai, o langus veikiausiai išdaužė girti vandalai.

Palyginęs padėtį po metų, korespondentas teigia, jog 2010 metų kovo mėnesį vandalizmo aktų buvo daugiau ir jų mastas buvo didesnis. Dinkelsbiulio (Dinkelsbühl) Šv. Jurgio katedroje buvo išniekinti Šv. Aurelijaus palaikai  – sudaužę stiklinį relikvijų sarkofago dangtį, nusikaltėliai ištraukė palaikus, nulaužė ir išsinešė kairiąją šventojo koją. Kehlheimo rajone esančiame gamtos rezervate nuo medinės Kristaus statutulos vandalai nukirto rankas ir kojas. Bad Aiblingo Marijos Ėmimo į dangų bažnyčios išniekintojai, pasak vietinės spaudos informacijos, matyt, nebijojo skaistyklos liepsnų – kovo 18 dienos popietę nenustatytas asmuo į vieną žvakidę pridėjo mišių lapelių (Handzettel) ir juos uždegė. Laimei, gaisras nekilo. O kovo 19-ąją toje pačioje bažnyčioje vandalas giesmių knygos lapais pasinaudojo kaip tualetiniu popieriumi, visą knygą ištepė ekskrementais. Be to, bažnyčioje jis dar ir nusišlapino.

Kovo 13 dieną Oberpollingo Šv. Hartmanno katalikų bažnyčioje, kuri buvo pastatyta iš tikinčiųjų aukų, vidury dienos nenustatyti asmenys nuo altoriaus pagrobtomis žvakidėmis ir indu švęstam vandeniui laikyti išdaužė langus, uždegė kelias giesmių knygas, altoriaus veliumą ir storas virves, laikiusias varpą. Laimei, anksti ryte į bažnyčią atskubėję zakrisrijonas ir jo žmona spėjo išgelbėti virves, ir ugnis nespėjo pasiekti medinių stogo perdangų. Policija suskaičiavo dešimt ugnies židinių. Klebonas šį vandalizmo aktą sieja su padažnėjusiomis prieš Bažnyčią nukreiptomis publikacijomis žiniasklaidoje. Minėtosios keturios bažnyčios yra Bavarijoje.

Kovo viduryje buvo apgadinti Kontvigo (Contwig) kaimo Šv. Lauryno katalikų bažnyčios laiptų turėklai, o po kelių parų, naktį į šeštadienį, jaunuoliai siautėjo šventoriuje: iš pradžių ten vyko “vakarėlis“ su alumi ir alkoholiu, po to jaunuoliai sudaužė butelius, prišiukšlino, išplėšė jau išklibintus turėklus, jų dalis išmėtė. Chuliganai padarė žalos maždaug už 3 000 eurų. Netrukus buvo išniekinta Rimšveilerio (Rimschweiler) bažnyčia (abi Reino krašte – Pfalce).

Naktį į kovo 27 dieną vandalai išniekino Garbecko (Šiaurės Reinas Vestfalija) Šv. Trijų karalių bažnyčią. Išdaužti langų segmentai. Jie atplėšė nuo lauko sienos medinį kryžių. Vagys bandė įsibrauti į zakristiją, manydami, jog parapijinėje bažnyčioje saugomi pinigai, bet į vidų patekti jiems nepavyko.

Durų išlaužti vagims nepavyko. Užtat išdaužė kelis langų segmentus, kurių nebepavyks autentiškai restauruoti. Bendras žalos dydis – 5 000 eurų. Šios katalikų bažnyčios parapija tikisi gyventojų pagalbos, už informaciją apie galimus piktadarius ji skirs 500 eurų.

Tą pačią naktį Garbecke buvo sudaužyti septyni gatvės žibintai (žalos dydis 500 eurų) – jie buvo instaliuoti vos prieš du mėnesius po panašios chuliganų akcijos.

Kovo 12-ąją vėl nukentėjo Bebros miestelio (Hesenas) Kristaus prisikėlimo bažnyčia (ketvirtą kartą per praėjusias tris savaites). Parapijiečiai pasipiktinę. Nusikaltėliai neišaiškinti. Žala siekia 3100 eurų. Ypač sudėtinga atnaujinti išdaužytus langų segmentus.

Naktį iš kovo 13-osios į kovo 14-ąją vagys įsibrovė į Asslaro miesto (Hesenas) evangelikų bažnyčią, nuplėšė prie sienos pritvirtintą aukų dėžę ir išsinešė. Naktį į kovo 22-ąją vagis įsibrovė į Niedernhallo (Badenas Viurtembergas) katalikų bažnyčią, iš zakristijoje aptiktų kasos dėžučių jis paėmė 220 eurų ir dingo. Naktį į kovo 29-ąją vėl buvo įsibrauta į bažnyčią. Šį kartą vagis grynųjų pinigų nerado, dingo, jokios žalos nepadaręs.

Kovo 24-ąją tarp 15-os ir 17-os valandos trys 14 – 15 metų paaugliai siautėjo Altendorfo (Bavarija) parapijinėje bažnyčioje. Policijos pranešime sakoma, jog jie šlapinosi klausykloje, išplėšę išsinešė aštuonis vargonų vamzdžius. Paėmę ant vieno šoninio altoriaus stovėjusią angelo skulptūrėlę, nunešė ir padėjo ją ant suolo, nuo centrinio altoriaus nuėmė šviesiai violetinės spalvos veliumą. Siautėjimą jaunieji vandalai tęsė kapinių šarvojimo patalpoje. Vienas vyrukas atsigulė ant katafalko. Visas tas siaubingas scenas du nusikaltėliai fotografavo ar filmavo savo mobiliaisiais telefono aparatais. Tie kadrai ir buvo neginčijami įkalčiai.

Vandalų siautėjimo neišvengė ir seniausias Vokietijos miestas Tryras (Trier). Naktį į kovo 28-ąją nenustastyti nusikaltėliai apipurškė dvi Šv. Mato benediktinų vienuolyno bažnyčios sienas. Tai vienintelis vandalizmo aktas, kai piktadarių užpurkštas tekstas tiesiogiai susijęs su Vokietijoje vykstančiu krikščionių bažnyčių puolimu.

Daugelio nukentėjusių parapijų tarybų nariai mano, kad reikėtų intensyviau rūpintis prasmingu jaunimo laisvalaikio orgnizavimu, jaunimas, kuris užsiima aktyvia veikla įvairiuose susivienijimuose, nesikėsina į svetimą nuosavybę ir neplėšikauja.

2010.04.07

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.