Vilniuje bus triukšmingai minima pergalė Oršos mūšyje


Oršos mūšiui – 500 metų. Vyt. Visocko nuotr.
Sekmadienį ant Vilniaus gynybinės sienos bastėjos, vadinamos Barbakanu, kalno Lietuvos nacionalinis muziejus, Laisvės TV ir Lietuvos kariuomenė kviečia vilniečius ir miesto svečius minėti Oršos mūšio pergalę.
 
Prieš 505 metus vyko legendinės kautynės tarp Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Maskvos didžiosios kunigaikštystės kariuomenių, kurios baigėsi lietuvių pergale. Šios kovos atminimui vyks ginkluotės ekspozicijos, diskusijos, koncertai, aidės senovinių pabūklų salvės ir specialūs fejerverkai. 
 
„Oršos mūšis atskleidė Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės karinį potencialą, išryškino karinio bendradarbiavimo su Lenkijos Karalyste perspektyvas ir buvo reikšmingas karo meno istorijai: jo metu pirmą kartą kartu kovėsi įvairios kariuomenės rūšys – kavalerija, pėstininkai ir artilerija – tai leido pasiekti reikšmingą tarptautinį rezonansą sukėlusią pergalę 1514 metais“, – sako krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis, dalyvausiantis ir pasveikinsiantis susirinkusiuosius prie Barbakano minėti vienos didžiausių Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės ginklo pergalių prieš Maskvos kunigaikštystės kariuomenę.
 
Istoriniuose šaltiniuose apie 1514 m. rugsėjo 8 d. vykusį Oršo mūšį pabrėžiama, kad artilerija suvaidino esminį vaidmenį mūšio eigoje. Minint pergalę iš istorinių pabūklų bus atliktas 21 šūvis, o šiuolaikinės kariuomenės parodoje dominuos artileriniai pabūklai ir minosvaidžiai. 
 
Prisimenant Lietuvos didžiųjų kunigaikščių iškilmingų įžygiuotuvių į Vilnių tradicijas, nuo Aušros vartų iki Barbakano kalno šventinę eiseną ves Lietuvos kariuomenės orkestras. Pergalei paminėti skirto renginio metu taip pat vyks diskusijos, gros Lietuvos kariuomenės orkestras, koncertuos grupės „Bix“ ir „Žalvarinis“, Krašto apsaugos savanorių pajėgų bigbendas su solistu Jurgiu Brūzga.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.09.08; 00:05
print