Vilniuje – tarptautinė konferencija apie atominės energetikos privalumus ir trūkumus


2011 gruodžio 6-8 d. Vilniuje Seimo nario Gintaro Songailos iniciatyva Seime organizuojama 1-oji  tarptautinė mokslinė-praktinė konferencija  „Atominė energetika – iššūkiai aplinkai, sveikatai, ekonomikai ir teisei“.

Joje dalyvaus ekspertai, nevyriausybinių ir valstybinių organizacijų atstovai, politikai, akademinė bendruomenė ir šia tema besidomintys piliečiai. Konferencija atvira visiems norintiems, būtina išankstinė registracija iki pirmadienio vakaro el. adr. nijole.balciuniene@lrs.lt.

Konferencijos organizatoriai neturi nieko bendro su regione planuojamų atominių elektrinių projektais ir jų viešaisiais ryšiais (pvz. „Rosatom“ PR akcija, „Hitachi“ techniniai stebuklai ir kt.).

Konferencijos tikslas – pažvelgti į kritinius atominės energetikos aspektus ir aptarti pagrindines problemas. Kiekviena šalis ir kiekviena visuomenė, ypač turinčios ar nusprendusios statyti naujas atomines elektrines, turi žinoti ir kritiškai įvertinti visas tokio pasirinkimo pasekmes. Konferencijos preliminari programa pridedama. Numatomi pranešėjai ne tik iš Lietuvos bet ir iš Suomijos, Švedijos, Rusijos, Baltarusijos, Vokietijos, Didžiosios Britanijos, Norvegijos.

Pagrindinės konferencijos temos:

1. Radioaktyvių atliekų tvarkymas ir perdirbimas. Atliekų tvarkymo praktika, įgyvendinami projektai, transportavimas, atliekos urano rūdos gavybos metu.

2. Radiacijos poveikis sveikatai ir aplinkai. Mažų radiacijos dozių poveikio vertinimas, emisijos ir poveikis įprasto AE darbo, avarinių išmetimų atvejais.

3. Atominės energetikos ekonomiškumas. Kaštų analizė, energijos kaina ir rinka, kiti šaltiniai.

4. Diskusijos apie tarptautinių konvencijų (Espoo, Arhus) pažeidimus, žmogaus teises įgyvendinamų projektų atvejais. Naujų AE rytinėje Baltijos pakrantėje statybos problemos.

5. Visuomeninė iniciatyva „Už nebranduolinį regioną“.

Konferencijos metu bus apžvelgta AE plėtros tendencijos Europoje ir Baltijos jūros šalyse. Praktinis dėmesys bus skiriamas Visagino, Astravo ir Baltijos (Kaliningrado) atominių elektrinių plėtros planams. Konferencijos rėmuose bus pristatyti visuomenei skirti nauji tyrimai ir leidiniai apie atominę energetiką.

Konferencijos metu numatoma ir Seimo narių grupė organizuojama spaudos konferencija (apie laiką pranešime papildomai), kurioje dalyvaus: Linas Vainius (bendrija „Atgaja“), Tatjana Novikova („Ekodom“), Aleksej Kozlov (Groza, Green European Party), kiti organizatoriai ir svečiai.

Kaip žinia, po avarijos Japonijoje, Fukušimos Daiichi atominėje elektrinėje, pasaulyje kilo nauja diskusijų banga apie atominės energetikos plėtros perspektyvų peržiūrą, grėsmes ir alternatyvias galimybes apsirūpinti energija. Vis daugiau šalių skelbia savo planus atsisakyti atominės energetikos ir peržiūri AE vystymo programas. Po Vokietijos sprendimo uždaryti savo atomines elektrines 2022 m. panašius planus paskelbė Šveicarija, Belgija. Atominės energetikos plėtrą šalyje pristabdė Japonija, Kinija. Prieš naujos AE statybas referendume pasisakė Italijos rinkėjai.

O Lietuva, Lenkija, taip pat Suomija, Rusija, Baltarusija – priešingai – planuoja naujų atominių elektrinių statybas Baltijos jūros rytinėje pakrantėje. Šiuos planus lydi abejonės dėl pasirinktų reaktorių saugumo, dėl atominėms elektrinėms netinkamų vietų, tarptautinių konvencijų pažeidimų, paaštrėjusi konkurencija ir politinė įtampa.

Kaimyninėms šalims taip ir liko neatsakyti klausimai dėl Baltijos (Kaliningrado) ir Astravo AE poveikio aplinkai ir saugumo. Apie projektų brangumą ir saugumo problemas byloja Suomijos reaktoriaus Olkiluoto-3 statybų vėlavimas ir virš 1000 išaiškintų atvejų dėl saugos reikalavimų pažeidimų statybos metu jame; nugriuvusi reaktoriaus apsauginio korpuso konstrukcija Leningrado-2 AE statyboje prie Sankt-Peterburgo.

Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotraukoje: Vilniuje surengta protesto eisena, jos dalyviai reikalauja, kad Lietuva visai atsisakytų atominių jėgainių.

2011.12.03

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.