Visariono sektos pinklės


Rusijoje ir dar daugiau nei trisdešimt šalių aktyviai veikianti Visariono sekta – įtakinga, totalitarinio pobūdžio. Jai jau daugiau kaip du dešimtmečiai.

Oficialiai ši sekta įvardijama kaip Paskutiniojo testamento bažnyčia. Šios vadinamosios bažnyčios lyderis S.Toropas (Visarionas) save vadina Mesijumi, galinčiu išgelbėti pasaulį.

Šios kvazikrikščioniškosios sektos veikėjai važinėja po Rusiją bei kitas šalis, propaguodami savo idėjas.

Lietuvoje kelis kartus lankėsi ir pats Visarionas, į mūsų kraštą dažnai atvyksta ir Visariono atsiųsti ,,misionieriai“.

Sektos įkūrėjas Sergejus Toropas (Visarionas) gimė 1961 metais Krasnodare. Kai jam buvo šešeri metai, jo šeima persikėlė gyventi į Minusinsko miestą Krasnojarsko krašte. Nuo 20 metų S.Toropas dirbo įvairius darbus – dailininku dailės kombinate, eiguliu, vėliau kelerius metus sovietinės milicijos pareigūnu. 1990 metais jis pasitraukė iš milicijos gretų. Kaip jis pats teigia, pajuto, kad jam reikia artėti link šviesos ir tikrųjų vertybių. 1991 metų rugpjūčio 18 dieną S.Toropas perskaitė pirmą viešą paskaitą ir pasivadino Visariono vardu.

Nuo 1991 metų Visariono sektos įtaka palaipsniui didėjo. 1994 metais sekta Rusijoje jau turėjo apie 7 tūkstančius narių, o 1997 metais jau – apie 20 tūkstančių narių. Sektos filialai pradėjo kurtis beveik visoje posovietinėje erdvėje – Ukrainoje, Kazachstane, Baltarusijoje, Estijoje, Latvijoje, Lietuvoje, Moldovoje, kai kuriose kitose šalyse – Slovakijoje, Serbijoje, Rumunijoje, Vokietijoje, Australijoje, Kanadoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose. Stambesnės Visariono sektos bendruomenės veikia 83-juose Rusijos miestuose ir rajonuose. Nuo 2000 metų sekta dar labiau išplėtė savo veiklą. Nuo 2002 metų sektoje veikia ir Visariono globojama sektos vidinė atšaka –“Paskutiniojo testamento šamanai“. Šios atšakos veikėjai išvis nepripažįsta Biblijos, o Visarioną vadina vyriausiuoju šamanu.

Šioje sektoje taikoma ir specifinė dieta – draudžiama rūkyti, gerti alkoholinius gėrimus, kavą, naudoti cukrų ir saldainius. Daugelis sektos narių nevalgo ir mėsos bei žuvies. Teigiama, kad pats Visarionas yra veganas (veganizmas – tai gyvenimo būdas, kai atsisakoma vartoti mėsą, žuvį, pieno produktus, kiaušinius ir kitus gyvulinės kilmės produktus. Nenešiojami ir rūbai iš odos, kailių). Daugelio sektos narių pagrindinis maistas – bulvės, įvairios kruopos, morkos, kopūstai. Deja, kai kurie sektos nariai nuo tokios dietos sunkiai susirgo. Štai Julija Edelman, kuri kelerius metus gyveno Visariono pasekėjų bendruomenėje Sibire, visai nusilpo. 170 centimetrų ūgio moteris svėrė tik 33 kilogramus. Nuo gresiančios mirties ją išgelbėjo tik gydytojai.

Pastaraisiais metais Visariono sekta dar labiau stiprina savo pozicijas. Visarionas ir kiti sektos lyderiai suartėjo su „Baltosios brolijos“ (irgi įtakingos totalitarinės sektos) veikėjais. Rusijoje Visariono sekta turi virš 100 tūkstančių narių, o iš viso ši sekta turi apie 300 tūkstančių narių. Krasnojarsko krašte gyvena apie 25 tūkstančiai sektos narių, per 5 tūkstančius jų gyvena Novosibirsko srityje. „Sibiro Kristus“, kaip Visarioną vadina jo pasekėjai, mėgaujasi savo galia. Buvęs milicininkas Sibiro taigoje kuria teokratinę valstybę. Prie Tiberkulio ežero Krasnojarsko krašte įsikūrę kaimai, vadinami ,,Saulės miestu“ – tai Visariono valdos. „Saulės mieste“ gyvena apie 15 tūkstančių žmonių. Tai iš įvairių Rusijos vietovių, Ukrainos, Baltarusijos, Lietuvos ir kitų šalių atsikraustę Visariono pasekėjai. „Čia Rusijos įstatymai jau nebegalioja, čia veikia Visariono įstatymai“, – teigia žymus Rusijos religijotyros specialistas, profesorius A.Dvorkinas. Patys Visariono pasekėjai savo lyderį tiesiog garbina. “Visarionas – tai Dievas“, – teigia “Saulės miesto“ gyventojai.

Prabangiais juodais visureigiais važinėjantis Visarionas šiose valdose tvarkosi tarsi caras. Tačiau jo ir kai kurių kitų įtakingų sektos veikėjų atžvilgiu buvo atliekami teisėsaugos tyrimai, jie buvo įtariami kriminaline veikla. Tai – pirmiausia dėl buvusių sektos narių butų ir namų užvaldymo arba už iš sektos narių gautų stambių piniginių lėšų pasisavinimo. Kita nelegali sritis, kurioje pasižymėjo Visariono “adeptai“ – nelegalus miškų kirtimas. Įtariama, kad sektos nariai nelegaliai iškirto daugybę medžių. Buvo atliekami ir tyrimai dėl galimo kai kurių sektos narių privedimo prie savižudybės. Bet ryšiai su įtakingais vietos valdžios atstovais ir teisėsaugos pareigūnais padeda Visariono sektos vadeivoms išvengti atsakomybės.

Jau tris kartus Visarionas pranašavo pasaulio pabaigą. Tačiau jo minėtu laiku pasaulio pabaiga taip ir neįvykdavo. Buvusio milicininko pranašystės ir postringavimai apie artėjančius laikus, kai pasaulis bus tikrai šviesus ir teisingas, paveikia kai kuriuos žmones. Samaros gyventojas Michailas Iljinas teigia: “Vos netapau zombiu. Susižavėjau Visariono idėjomis ir pradėjau bendrauti su Samaroje gyvenančiais Visariono pasekėjais. Samaroje yra apie šimto žmonių Visariono pasekėjų bendruomenė. Nusprendžiau vykti gyventi į “Saulės miestą“. Pardaviau butą, už jį gavau 10 tūkstančių dolerių, pusę tos sumos įteikiau bendruomenės vadovei Tatjanai, kad gaučiau trobelę prie Tiberkulio ežero. Tačiau tuo momentu staiga pradėjau svarstyti, ar man ten verta vykti. Pradėjau lankytis pas psichoterapeutę, ir bendraujant su ja man galutinai atsivėrė akys – supratau, kad buvau paveiktas sektos veikėjų gražbyliavimo, buvau tarsi užkoduotas. Dėkoju Dievui, kad pavyko išsipainioti iš Visariono sektos pinklių“.

Lietuvoje paskutinį kartą Visarionas viešėjo 2009 metu spalio mėnesį. Jis pranašavo apie šiuolaikinės civilizacijos griūtį, teigė, kad nuo artėjančios griūties išsigelbės tik jo pasekėjai. Visarionas skaitė paskaitas Vilniuje ir Kaune, buvo pardavinėjamos jo ir jo bendražygių parašytos knygos. Lietuvoje veikia kelios stambesnės Visariono pasekėjų grupės ir dar keletas smulkesnių grupelių. Visariono sektai Lietuvoje priklauso keli šimtai žmonių.

Visariono sektoje, greta gražios uždangos – įvairių pranašysčių ir kalbų apie artėjantį “šviesų rytojų“, dominuoja komercija. Pats sektos lyderis Visarionas valdo didžiulius turtus. Savo polinkiu į turto kaupimą ir vadavimo stiliumi jis panašus į kitus totalitarinių sektų lyderius – scientologų įkūrėją R.Habardą, munistų sektos lyderį Muną, dar vieną Rusijos “pranašą“ T.Akbaševą, „Baltojo lotoso“ sektos lyderį V.Skubajevą. Visariono sekta – tai pseudokrikščionškas totalitarinis kultas, “mesijumi“ pasiskelbęs Visarionas yra sukūręs savitą mokymo sistemą. Visariono mokymas – tai krikščionybės, jogos ir įvairių ezoterinių teorijų mišinys. Apie trečdalį milijono narių turinti Visariono sekta narių skaičiumi atsilieka nuo kai kurių kitų sektų – scientologų, munistų, “Ananda Marga“ bei kitų pasaulyje paplitusių daugiau komercinių nei religinių organizacijų. Bet posovietinėje erdvėje tai – viena įtakingiausių totalitarinių sektų. Visarionas save pavadino “antruoju Kristumi“. Bet toks savęs įvardijimas yra labai abejotinas. Galime pažvelgti į Naujojo Testamento tiesas: Jėzus Kristus sakė – “Sergėkitės netikrų pranašų, kurie ateina pas jus avių kailiais, bet viduje yra plėšrūs vilkai. Iš jų vaisių juos pažinsite“. Jėzus Kristus ištarė ir kitus žodžius – “Kiekvienas augalas, kurio nepasodino mano Dangaus Tėvas, bus išrautas. Palikite juos. Jie akli aklųjų vadovai. O jei aklas ves aklą, abu įkris į duobę“…

2011.03.21

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.