Vitui Matuzui ir Andriui Romanovskiui – nauji įkalčiai


Lobistas Andrius Romanovskis su dviem bendrininkais įtariamas Seimo nariui Vitui Matuzui davęs 55 tūkst. litų kyšį.

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) ir Panevėžio apygardos prokuratūros A.Romanovskiui pareikštuose įtarimuose nurodyta, kad lobistas pinigus perdavė veikdamas bendrininkų grupėje kartu su vienos asociacijos prezidentu bei vienos privačios bendrovės korporatyvinių reikalų vadovu.

Nusikalstamos veikos, kuriomis įtariamas A.Romanovskis, buvo padarytos nuo 2009-ųjų rugsėjo iki 2011-ųjų gruodžio 22-osios. Kyšis parlamentarui buvo duotas per penkis kartus už tai, kad V.Matuzas Seimui pateiktų su alkoholiu, akcizais ir pinigų plovimu susijusias įstatymo pataisas bei už jas balsuotų.

STT pareigūnai nustatė, kad Seimo nariui kyšis buvo duotas netiesiogiai – kaip parama jo kontroliuojamam Labdaros ir paramos fondui. Nustatyta, kad iš vienos bendrovės į fondo sąskaitą per tris kartus buvo pervesta 35 tūkst. Lt (2009-ųjų rugsėjo 7-ąją ir 2010-ųjų sausio 21-ąją pervesta po 10 tūkst., o 2011-ųjų vasario 22-ąją – 15 tūkst. Lt).

Be to, į tą patį fondą pinigai pakliuvo ir iš vienos asociacijos (2011-ųjų spalio 12-ąją ir gruodžio 22-ąją buvo pervesta po 10 tūkst. Lt). STT įtaria, kad vėliau dalis kyšio – ne mažiau kaip 33 tūkst. litų – buvo neteisėtai išgryninta banke ir perduota tiesiogiai V.Matuzui.

Likusi kyšio suma – 22 tūkst Lt – esą V.Matuzo iniciatyva ir nurodymu buvo panaudota paremti Panevėžio ir Radviliškio krašto visuomenines organizacijas, sąjungas, bendrijas ir draugijas.

STT teigia, kad ši parama buvo skirta politinės kampanijos laikotarpiu, siekiant privilioti rinkėjus balsuoti už Tėvynės sąjungą – Lietuvos krikščionis demokratus.

Ikiteisminio tyrimo metu STT taip pat nustatė, kad kyšis V.Matuzui buvo skirtas už A.Romanovskiui ir jo bendrininkams pageidaujamų teisės aktų projektų pateikimus ir balsavimus Seimo Biudžeto ir finansų komitete bei Seimo plenarinės sesijos metu.

Patikrinę Seimo įrašus STT agentai nustatė, kad V.Matuzas balsavo už teisės aktų pakeitimus, kurie buvo naudingi kyšio davimu įtariamiems asmenims: dar 2010-ųjų gegužės 13-ąją parlamentaras Seimui pateikė Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymo pakeitimo projektą, kuriam buvo pritarta Seimo Biudžeto ir finansų komitete tų pačių metų gruodžio 6-ąją, vėliau, 2011-ųjų gegužės 10-ąją jis Seimui pateikė Alkoholio kontrolės įstatymo pakeitimo projektą bei už jį taip pat balsavo Seime.

Be to, 2011-ųjų gegužės 19 dieną V.Matuzas Seimui pateikė Akcizų įstatymo pakeitimo projektą, kuriam pritarė Seimo Biudžeto ir finansų komitetas, o vėliau ir Seimas.

A.Romanovskis, vienas aktyviausių oficialiai veikiančių Lietuvos lobistų, jam pareikštų įtarimų nepripažįsta. Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) skelbiamoje 2010 metų ataskaitoje nurodoma, kad jis lobizmu užsiėmė bent dėl 14-os įvairių teisės aktų. Tarp jų – Visuomenės informavimo, Politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo bei finansavimo kontrolės, Strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui turinčių įmonių ir įrenginių bei kitų nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių įmonių, Akcizų, Alkoholio ir Tabako kontrolės įstatymai.

Laikraštis “XXI amžius”

2012.08.18

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.