Vyriausybė pritarė kovinio orlaivio „Bayraktar“ perdavimui Ukrainai


Bayraktar TB2. Vikipedija nuotr.

Ketvirtadienį Vyriausybės posėdyje pritarta kovinio orlaivio „Bayraktar TB2“ su amunicija perdavimui Ukrainai.
 
Krašto apsaugos viceministras Žilvinas Tomkus tvirtino, kad nutarimo projektas yra standartinis, bet visuomenėje turėjęs didelį atgarsį. Jis pridėjo, kad projektas suderintas su Finansų bei Užsienio reikalų ministerijomis.
 
„Teikiamu projektu siūloma perduoti Ukrainos kariuomenei Krašto apsaugos ministerijos patikėjimo teise valdomą turtą, t.y. ilgalaikį materialųjį turtą, nepilotuojamą kovinį orlaivį su ginkluote. Standartinis nutarimo projektas, bet visuomenėje didelį atgarsį sulaukęs projektas, kurį kartu vykdome su visuomene“, – Vyriausybės posėdyje teigė Ž. Tomkus.
 
„Bayraktar“ neatlygintinai bus perduotas Ukrainos kariuomenės nuosavybėn, jos uždaviniams ir funkcijoms vykdyti.
 
Numatoma, kad perduodamas turtas bus skiriamas Ukrainos kariuomenei ir naudojamas Ukrainos kariuomenės ir jai pavaldžių institucijų vidaus saugumui užtikrinti, krašto gynybai, tarptautiniams susitarimams vykdyti ir dalyvauti kitoje veikloje, atitinkančioje Jungtinių Tautų Chartijos nuostatas ir principus.
 
Kovinis orlaivis turi būti naudojamas tik pagal atitinkamas galiojančias tarptautinės humanitarinės teisės, žmogaus teisių teisės ir kitas tarptautinės teisės normas.
 
ELTA primena, kad visuomenininkas Andrius Tapinas inicijavo paramos Ukrainai akciją, kurios tikslas buvo surinkti 5 mln. eurų koviniam dronui „Bayraktar“ įsigyti. Šis ginklas pasiteisino Ukrainos karinėms pajėgoms atremiant okupacinę Rusijos kariuomenę. Lėšos buvo surinktos per tris dienas.
 
Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas birželio pradžioje pranešė, kad Turkija ir dronų gamintojas kovinį droną Lietuvai dovanoja, o visuomenės surinkta parama, Turkijos prašymu, bus skirta humanitarinei ir kitokiai pagalbai Ukrainai.
 
Trečiadienį Lietuvos kariuomenės Karinės oro pajėgos iš Stambulo į Lietuvą pargabeno kovinį orlaivį „Bayraktar TB2“ su amunicija.
 
„Vanago“ vardu piliečių pavadintas orlaivis apginkluotas ir bus netrukus perduotas Ukrainos kovotojams. Lietuvos krašto apsaugos ministerija droną apginklavo raketomis ir visas krovinys buvo atskraidintas į aviacijos bazę Šiauliuose.
 
Krašto apsaugos ministras A. Anušauskas tvirtino, kad Lietuvos kariuomenė garantuoja, jog kovinis dronas „Bayraktar“ ir visa ginkluotė bus pristatyta į Ukrainą nedelsiant.
 
„Tikslios valandos nepasakysiu, bet ginkluotė iškeliaus praktiškai po viešos apžiūros, nes liko vienintelis formalumas, kurį mes atliekame. Valstybei ginkluotę perduodame oficialiai, sutvarkydami dokumentus, mums nėra ko slėpti ir rytoj Vyriausybė patvirtina šio „Bayraktar“ perdavimą Ukrainai“, – trečiadienį Šiauliuose „Bayraktar“ pristatymo metu teigė A. Anušauskas.
 
Ignas Dobrovolskas (ELTA)
 
2022.07.08; 08:16
print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *