Vytautas Čepas gins lietuvišką žodį


Buvęs Seimo narys klaipėdietis Vytautas Čepas pasišovė išsaugoti lietuvių kalbą ir kuo skubiau pradėti ją valyti nuo įvairiausių svetimkūnių.

Jis nusprendė įregistruoti Lietuvių kalbos gynimo draugiją.

„Jau nebegaliu žiūrėti, kaip kiekvienas jaunimo pirstelėjimas įvelkamas į anglišką rūbą. Šiandien iškoneveikiau Klaipėdos universiteto šokėjų vadovę Bronę Švitrienę, kam jų grupė pasivadino „Leader dance“.

Negi nėra lietuviškų pavadinimų? Kas būtų, jei „Žuvėdra“ vadintųsi „Čaika“. Juk niekas nesako, kad reikia pasivadinti „Lenciūgėliu“, bet juk yra tiek gražių lietuviškų žodžių, tad ir puikuokimės jais prieš visą pasaulį“, – emocijų neslėpė V. Čepas.

Jis sakė žadantis raštais atakuoti prie miestų savivaldybių įsteigtas kalbos komisijas, kad šios baustų pažeidėjus, nes esą užmerkti akis prieš faktą, kad Lietuvoje greitai neliks nė vieno viešbučio, o tik „hoteliai“, – negalima.

Be to, žadama įkurti interneto svetainę, kurioje gyventojai galėtų siųsti netinkamų viešųjų užrašų pavyzdžius.

„Kitą kartą skaitant skelbimą spaudoje nerandu nė vieno lietuviško žodžio. Likę tik lietuviški jungtukai“, – tendencijas pastebi V. Čepas.

Jis sakė taip pat turintis minčių susitarti su Klaipėdos savivaldybe, kad mieste būtų gėdos stulpas, ant kurio būtų viešinami lietuvių kalbą darkantys užrašai.

„Ir dar turime vieną tikslą – įkurti mirusių lietuviškų žodžių memorialą. Bendradarbiaudami su Lietuvių kalbos institutu surinksime jau nebevartojamus lietuviškus žodžius ir iškalsime juos akmenyje. Žinia, popieriuje žodžiai gali ilgam ir neišlikti, o žmogaus atmintis taip pat ribota. Akmenyje iškaltas žodis gali išlikti amžiams. Galbūt bus įrengtas tokių mirusių žodžių takas, gal nuspręsime tuos akmenis paskandinti, kad po daugelio metų žmonės juos surastų – kol kas tik sprendžiame kur ir kaip juos įamžinti“, – planais dalijosi V. Čepas.

Jam talkina rašytojas Juozas Šikšnelis bei jūrų kapitonas Eimutis Astikas. Tačiau V. Čepas viliasi, kad ilgainiui prie jų prisijungs daug entuziastų, kurie neabejingi lietuviškam žodžiui.

„Matyt, dabar dėl jaunatviško kvailumo mes patys savo kalbą naikiname. Aš nekalbu vien apie viešą erdvę, bet ir apie mūsų kalbėjimo manierą. Juk dabar retas kalbėdamas išsiverčia be žodelių „vau“, „fain“, o kodėl pamirštame lietuviškuosius? Iš ko svetimšaliams suprasti, kad mes lietuviai – iš to, kad lietuviškais batais avime? Juk jei nekalbėsime lietuviškai, galėsime vadintis tik Lietuvos piliečiais, bet ne lietuviais“, – samprotavo V. Čepas.

Nuotraukoje: buvęs parlamentaras klaipėdietis Vytautas Čepas.

“Vakarų ekspresas”

www.ve.lt

2010.09.21

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.