Žada konkursą dėl paminklo laisvės kovotojams Lukiškių aikštėje


Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjunga priekaištavo, kad konkursas paminklą Laisvės kovotojams Lukiškių aikštėje sukurti žadėtas dar balandį, o jis nepaskelbtas iki šiol.

Kultūros ministras Arūnas Gelūnas sakė, kad sąlygų rengimas užtruko dėl itin detalių viešųjų pirkimų reikalavimų ir pažadėjo, kad konkursas paminklui bus paskelbtas per dvi savaites, tačiau pažymėjo, kad paminklas galėtų būti pastatytas tik sutvarkius aikštę pagal jau seniau išrinktą projektą.

Tačiau ministras pabrėžė, jog konkursas paminklo sukūrimui yra tik ledkalnio viršūnė, nes neaišku, ar bus skirta lėšų paminklo gamybai ir pačios aikštės tvarkymo projektui įgyvendinti. „Manau, kad mes vis tiek turime padaryti, kas nuo mūsų priklauso, – surengti konkursą ir išrinkti laimėtoją. Tai paini istorija, nieko nuostabaus, kad devyniolika metų aikštėje dar nieko neturime“, – sakė ministras.

Pasak jo, konkurso rengimui ketinama skirti iki 60 tūkst. litų. A. Gelūno teigimu, kol kas per anksti svarstyti, kiek gali kainuoti pats paminklas. „Turbūt svarbiausia priežastis yra ginčas dėl to, kokia ta aikštė turi būti, kaip ji turi būti sutvarkyta, kaip ji turi atrodyti, ar ji turi labai nutolti nuo ankstesnių tarybinių aikščių tipo ir būti visiškas avangardas. Tokie įsivaizdavimai taip pat buvo – sukurti ten kažką tokio, kas tikrai liudytų epochos pasikeitimą, kad sovietiniai atsiminimai yra nušluoti nuo žemės paviršiaus. Kita vertus, yra daugybė konservatyvesnių pasiūlymų, kurie siūlo obeliską, kažkokį pompastišką, labai ryškų įamžinimą, kuris daugeliui kritikų primena anuos laikus“, – kalbėjo ministras.

Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos pirmininkas Povilas Jakučionis susirūpinimą dėl netvarkomos Lukiškių aikštės, kad ministrai pažada ir nevykdo, išsakė prezidentei Daliai Grybauskaitei birželio pradžioje vykusiame susitikime.

Pasak P. Jakučionio, pirmiausia Lukiškių aikštėje būtų galima pastatyti paminklą laisvės kovų dalyviams įamžinti ir tik vėliau palaipsniui įgyvendinti kelias dešimtis milijonų litų kainuojantį visos aikštės sutvarkymo projektą.

Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotraukoje: dabartinė Vilniaus Lukiškių aikštė – be jokio paminklo. Vasaros metu jos teritorijoje kartais tesugebame pastatyti šiaudines skulptūras.

Laikraštis „XXI amžius“

2012.07.08

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.