Zombinimo virusas mūsų žiniasklaidoje


Stabdyti dalies kai kurių rusiškų kanalų programų transliaciją Lietuvos radijo ir televizijos komisija sprendimą buvo priėmusi jau anksčiau. Pernai galiojo draudimas „NTV Mir“, užpernai drausta transliuoti dalį „Pirmojo Baltijos kanalo“ laidų, šiuo metu dar galioja apribojimai „Ren TV Baltic“ kanalui, tačiau dabar priimtas sprendimas visiškai išjungti „RTR Planeta“ transliaciją.

Lietuvos TV žurnalistė Joana Lapėnienė LRT televizijos laidoje „Savaitė“ 2015 m. balandžio 12 d. aiškino, kad „RTR Planeta“ registruota Švedijoje, transliuoja Rusijoje pagamintas laidas. Lietuvos radijo ir televizijos komisija dėl pažeidimų pernai stabdė ne Europos Sąjungoje (ES) parengtų laidų transliacijas. Tačiau minėtoji „RTR Planeta“ nesiliovė. Sausio 18 d. laidoje „Sekmadienio vakaras su V. Solovjovu“ buvo kurstoma nesantaika tarp ukrainiečių ir rusų, raginama su jais susidoroti, neigtas Ukrainos teritorinis vientisumas.

Akivaizdu, kad iš radijo, televizijos, internetinių portalų skleidžiama Rusijos Federacijos agresyvi imperinė-sovietinė propaganda sugebėjo suzombinti ir nupilietinti tos šalies visuomenę taip, kad pasitikėjimas antrajam Stalinui – Vladimirui Putinui – viršija 80 procentų, nors ta visuomenė skursta, patiria demografinę katastrofą, pačios valstybės ir jos vadovo spėkos nuolatos silpsta.

Paradoksas: zombinimo reiškinį per propagandą kaimyninėje valstybėje ir jo neigiamą įtaką mūsų visuomenei aiškiai matome, o kas dedasi čia pat, mūsų valstybėje, tarsi nepastebime ar apsimetame, kad tokio reiškinio nėra ar būti negali. Kartais ir pastebime…

Reikėjo, kad Giedrius Grabauskas, prisistatantis žurnalistu, judėjimo „Vytis“ koordinatoriumi suorganizuotų Kaune piketą prieš NATO, o slėptino veiksmo ekspertė Milda Bartašiūnaitė viešai pareikštų, jog visokeriopai palaiko Donbaso separatistus bei remia Aleksandrą Zacharčenką, kad specialios tarnybos imtųsi atitinkamų profilaktikos veiksmų. Tačiau tai – tik menkutis epizodas iš visuomenės zombinimo visumos.

Nors vietinė prorusiška propaganda taip pat pasižymi ne profesionalumu, o primityvumu, savo laidomis, ypač rusiškais serialais, ryškiai, kaip visuomenę klaidinanti ir zombinanti, atsiskleidžia „Lietuvos ryto“ televizija“ (savotiškas „RTR Planeta“ atitikmuo). Išskirti reikėtų nuogas šlaunis žiūrovams demonstruojančios Rūtos Janutienės laidas „Nuoga tiesa“, „Patriotai“. Stebėtis tenka, kad tiek pagiežos, purvo ta, regis, išoriškai švari, būtybė gali išlieti.

Nebestebina, kad kai kurios iškilios asmenybės su ja bendrauti atsisako, tiesiog nusigręžia. Žurnalistei Dalia Grybauskaitė – raudona, Vytautas Landsbergio bendražygiai – demaskuoti KGB agentai, o LGGRTC vadovė Birutė Burauskaitė – melagė. Už tokius teiginius žurnalistė turėtų aiškintis teisme, tačiau minimos asmenybės bylinėtis su žurnaliste nesiima, tikėtina, dėl iš jos sklindančio, tvaikui prilygstančio kvapo.

Paskaičiau rašytojo Alfredo Gusčiaus rašinį „Pakeliui į bažnyčią“ (slaptai.lt), kuriame autorius įrodo, kad R.Janutienės neva kova už teisybę, yra tik senų kėgėbistinių metodų naudojimas ir todėl  džiugina Lietuvos neprietelius. Kaip literatūros kritikas A.Guščius įvertina ir R.Janutienės profesinį sąžiningumą:

Rūtos Grinevičiūtės-Janutienės kūrybinėje biografijoje esama ir visai neprastų puslapių, tačiau įžengus į penktąją dešimtį iš jos autorinių laidų, iš rašinių dingsta objektyvumas, sąžiningumas. Koks dangaus šventasis jai pašnibždėjo/suteikė teisę rūpintis valstybės pirmų bei žymių asmenybių morale, sąžine, kai jos pačios dorovė ne ypatingai aukšto matmens (dabartinė jos pavardė atsirado ne be kitam žmogui suteikto skausmo – turiu omenyje iš dainininkės Skėrytės paveržtą vyrą…). Kodėl jai vis užkliūna tai Dalia, tai Vytautas? „Žaliajai Rūtai“ Algirdas Mykolas kažkodėl neužkliuvo.

Žurnalistės elgesys, labai panašu, nepriskirtinas tik jos pasalūniškam būdui, o labiau įtakai ar parsidavimui Rytų kaimynei, kad zombinimo virusą sėtų Lietuvoje; juk anapus sienos virusas prigijo, išvešėjo, o jam simpatikų netrūksta artimoje aplinkoje; ko verti vien įvairaus kalibro aktyvistų Algirdo Paleckio, Giedriaus Grabausko, Zigmo Vaišvilos, Donato Glodenio ir kitų postringavimai…

Nuostabą kelia kai kurių žiniasklaidos priemonių dosnumas suteikti erdvę minimų aktyvistų postringavimams. Antai portalas ekspertai.eu nepraleidžia progos skelbti „oportunisto“ Z.Vaišvilos įkyrias Prezidentės kilmės narpliones.

Kad zombinimo virusas sklinda, liudija net objektyvumui tarsi nenusikalstančios „Lietuvos žinios“. LŽ žurnalistė Jūratė Mičiulienė 2015-04-14 šio laikraščio numeryje su LGGRTC funkcionieriumi R.Narvydu narplioja Prezidentės kilmę, jos tėvo įtaką dukros asmenybės formavimuisi ir karjerai.

Nors funkcionierius tvirtina, kad net kalbos negali būti apie kokią nors ypatingą tėvo karjerą, galėjusią padaryti įtaką dukrai, tačiau tėvo biografiją kedena tokiu nekorektiškai komentuojančiu būdu, tarsi Prezidentė vis tiek būtų kažkaip susijusi su KGB. Kaip tame kalambūre: „Gal ne jis, o iš jo kailinius pavogė, tačiau jis susijęs su kailinių vagyste“.

Nevalingai kyla klausimas: koks tikslas skelbti tokias publikacijas? Pašiukšlinti, mesti šešėlį iškilioms asmenybėms, ar skleisti visuomenei zombinimo virusą? Labiausiai tikėtina, kad tikslas – zombinimo iš Kremliaus viruso sklaida.

Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotraukoje: komentaro autorius Algimantas ZOLUBAS.

2015.04.16; 14:53

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *