Žvalgybos enciklopedija: dvi abejotinos Maiko Harario operacijos


Maikas Hararis (Mike Harari, g. 1927) – Izraelio žvalgybos ir saugumo tarnybos (Mossad ir Shin-Beth) bendradarbis. Kilęs iš Tel Avivo, jis pradėjo dirbti specialiosiose tarnybose nuo 1948 metų gegužės, kai susikūrė Izraelis. Vėliau, jau būdamas Shin-Beth‘e (Izraelio vidaus saugumo ir kontržvalgybos tarnyba), įsiminė dalyvavimu dviejose skambiose ir gana abejotinose operacijose.

Pirma, jis vadovavo „keršto būriui“, kuriam buvo pavesta surasti ir likviduoti „Juodojo rugsėjo“ teroristus, tiesiogiai ar netiesiogiai atsakingus už 11-os Izraelio sportininkų, atvykusių į Miuncheną 1972 metais dalyvauti Olimpinėse žaidynėse, pagrobimą įkaitais ir vėliau jų nužudymą. Greičiau nei per metus M.Harario būrys, bazavęsis Paryžiuje, likvidavo 12 palestiniečių, kuriuos Mossadas siejo su „Juoduoju sąrašu“.

Dar tris palestiniečius M.Harario žmonės nužudė keršydami už Izraelio žvalgybos bendradarbio žūtį Madride.

Tačiau triumfą aptemdė nekalto žmogaus nužudymas. Tai būta marokiečio oficianto, vedusio norvegę ir gyvenusio Norvegijoje, žūtis. Norvegijos policija aptiko izraeliečių pėdsakus. M.Harariui pavyko pasislėpti, bet jo žmones sučiupo. Operacijos detalės buvo paviešintos tyrimo metu. Keturi suimti Mossado bendradarbiai buvo nuteisti neilgam kalėti.

Po fiasco Norvegijoje M.Hararis buvo pasiųstas į Mechiką, kur dirbo centrinis Izraelio žvalgybos filialas, veikęs Lotynų Amerikoje. Ten M.Hararis susipažino su pulkininku Manueliu Norjega, kuris tada – Panamos diktatoriaus generolo Omaro Torrichoso laikais – buvo karinės žvalgybos šefas.

1981 metais O.Torrichosas žuvo lėktuvo katastrofoje, ir M.Norjega tapo jo įpėdiniu. M.Hararis, pasitraukęs iš Izraelio žvalgybos, tapo M.Norjegos patarėju ir Panamos garbės konsulu Tel Avive. Jis vadovavo naujojo diktatoriaus saugumo tarnybai ir praturtėjo iš Izraelio ginklų tiekimo Panamai.

1968 metais, kai Jungtinės Amerikos Valstijos apkaltino M.Norjegą prekyba narkotikais, pasklido gandai apie artimus M.Harario santykius su diktatoriumi.

O 1989 metų gruodį, kai Amerikos kariuomenė užėmė Panamą, pasklido kalbos, kad M.Hararis suimtas kaip M.Norjegos nusikaltimų bendrininkas. Tačiau jam vis dėlto pavyko pasprukti iš Panamos.

Atsirado jis jau Izraelyje, kur – kaip gana būdinga profesionaliems šnipams – pasirodė per televiziją. Beje, duodamas interviu M.Hararis taip ir nepanoro papasakoti apie tuos savo gyvenimo metus, kai jis dirbo M.Norjegai.

2014.01..13; 04:45

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *