Žvalgybos enciklopedija: Edvinas Lendas niekad nebuvo patenkintas pasiektais rezultatais


Edvinas Lendas (1909–1991)- žymus amerikiečių mokslininkas, išradėjas ir verslininkas, kuris energingomis pastangomis ženkliai prisidėjo, kad JAV atsirado lėktuvai–šnipai ir palydovai–foto žvalgai. Bet pasauliniu mastu Edvinas Lendas išgarsėjo išradęs „Polaroidą“, pirmąjį pasaulyje masinį foto aparatą, akimirksniu išryškinantį fotografiją.

Žvalgybinių lėktuvų ir palydovų kūrimu E.Lendas pradėjo domėtis šešiasdešimtųjų metų pradžioje, kai prezidentas Trumenas įtraukė jį į Mobilizacijos valdybos mokslinę konsultacinę tarybą. O 1954 metų pavasarį, kai Džeimsas R. Killianas (tada Masačiusetso technologijos instituto prezidentas) prezidento Eizenhauerio prašymu sudarė komisiją, kuriai buvo keliamas uždavinys įvertinti didelio veikimo spindulio strateginio raketinio ginklo technologijos vystymo perspektyvas, ir ėmė jai vadovauti, E.Lendui buvo pasiūlyta vadovauti žvalgybos pakomitečiui.

E.Lendo pranešimas turėjo lemiamos įtakos prezidentui Eizenhaueriui apsisprendžiant, kad pritartų lėktuvo–šnipo U–2 kūrimui. Bet tuo E.Lendo misija nesibaigė. Jis kuravo U–2 ir jo „įpėdinio“ A–12 „Okskart“ konstravimą, o taip pat nemažai prisidėjo plėtojant lėktuvo–šnipo „Korona“ kūrimo programą, ypač pradiniame etape. Neretai E.Lendas būdavo tarsi tarpininkas tarp Ričardo Bisselio ir Killiano su Eizenhaueriu.

Jis niekada nebūdavo patenkintas pasiektais rezultatais ir nuolat reikalaudavo juos tobulinti. Kaip sakė CŽV bendradarbis Donas Velcenbachas, irgi dalyvavęs visose minėtose programose, „Lendui vis būdavo maža“.

Po to, kai rusams pavyko numušti U–2 su Frensiu Gariu Pauersu, prezidentas Eizenhaueris norėjo nutraukti visus užplanuotus žvalgybinius skrydžius virš Sovietų Sąjungos. Bet E.Lendas ir Dž.K.Killianas prieštaravo taip karštai ir argumentuotai, kad galų gale įtikino Eizenhauerį esą teisūs, ir prezidentas pritarė Sovietų Sąjungos stebėjimo iš kosmoso programai.

E.Lendas taip pat dalyvavo Eizenhauerio sudarytoje JAV užsienio žvalgybos veiklos prezidento konsultacinėje taryboje.

Kaip išradėjas ir verslininkas, E.Lendas irgi pasiekė išskirtinių rezultatų. 1947 metais jis pristatė pasauliui pirmąjį „momentinės nuotraukos“ foto aparatą, o 1963 metais – jam skirtą spalvotą juostelę.

Be to, jis yra dar daugybės išradimų fotografijos srityje autorius. 1975 metais E.Lendas išėjo į pensiją iš „Polaroido“ prezidento posto, o 1982 metais – iš kompanijos direktorių tarybos pirmininko posto.

Nuotraukoje: Edvinas Lendas (1909–1991)- žymus amerikiečių mokslininkas, išradėjas ir verslininkas, kuris energingomis pastangomis ženkliai prisidėjo, kad JAV atsirado lėktuvai–šnipai ir palydovai–foto žvalgai.

2013.08.06

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *