Žvalgybos enciklopedija: GRU agentas, pravarde „Frenkas“


Semas Karas – Kanados komunistų partijos sekretorius nuo 1937 metų, aktyviai dalyvavęs sovietų išorės žvalgybos šnipinėjimo operacijose. Jį demaskavo sovietų karinės žvalgybos – GRU – bendradarbis Igoris Guzenka, dirbęs SSSR ambasados Otavoje šifruotoju ir pabėgęs į Vakarus 1945 metų rugsėjį.

S.Carras (tikroji pavardė – Šamilis Koganas) gimė Ukrainoje ir emigravo su tėvais į Kanadą 1924 metų rugpjūtį. Susirado darbą fermoje. Po metų įstojo į jaunimo komunistinę lygą. Maždaug 1929–1931 metais mokėsi Sovietų Sąjungoje, neabejotina, kad išėjo specialų šnipinėjimo parengimą.

S.Carras (Semas Karas, 1906–1989) ieškodavo kandidatų į šnipus ir buvo sovietų agentūros, pavaldžios GRU rezidentui Otavoje pulkininkui Nikolajui Zabotinui, kuratorius.

1939 metų rugsėjo 10 dieną Kanada įsitraukė į antrąjį pasaulinį karą. 1940 metų birželį S.Carras perėjo į nelegalią padėtį.

1941 metų lapkritį S.Carras už akių buvo pripažintas kaltu pagal tris kaltinimo punktus už šnipinėjimą prieš Kanadą ir nuteistas dešimčiai metų kalėjimo. 1942 metų rugsėjo 25 dieną jis pasidavė Kanados valdžiai ir atsidūrė kalėjime. O po dviejų savaičių, spalio 6 dieną, jis pareiškė, kad yra Sovietų Sąjungos pilietis.

S.Carras išėjo į laisvę pasibaigus karui, bet 1949 metų sausį vėl buvo suimtas. Kanados valdžia rėmėsi parodymais, kuriuos prieš jį davė I.Guzenka. Jis vėl stojo prieš teismą, buvo pripažintas kaltu ir nuteistas šešeriems metams kalėjimo.

S.Carras kartais naudodavosi Semo Koeno slapyvardžiu. GRU vadovams jis buvo Frenkas.

2013.12.15

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.