Žvalgybos enciklopedija: Jano Vilhelmo Ter Braako savižudybė


Kiek žinoma, Janas Vilhelmas Ter Braakas – vienintelis antrojo pasaulinio karo laikų vokiečių šnipas, kuriam pavyko prasibrauti į Didžiąją Britaniją ir išvengti nelaisvės bei perverbavimo. Beje, per tuos penkerius mėnesius, kuriuos jis išbuvo laisvas Anglijoje, kaip žvalgas praktiškai nieko nenuveikė.

Jis buvo maždaug 27 metų. Tikroji pavardė ir tautybė taip ir liko nenustatyti. Jis buvo išmestas iš parašiuto nedideliame miestelyje Berkšyre, netoli Kembridžo, maždaug 1940 metų lapkričio 3 dieną.

Su savimi jis turėjo Olandijos piliečio Ter Braako dokumentus. Pareiškęs, kad vasarą buvo evakuotas iš Diunkerko, jis išsinuomojo Kambridže būstą. Visiems sakė, kad dirba viename Olandijos laikraštyje Londone. Jo dokumentai, pasirodo, buvo šiurkščiai suklastoti, ir dėl to jis užsitraukė įtarimą. Beje, joks tyrimas nebuvo atliekamas.

Ter Braakas daug važinėjo po šalį, atkreipdamas dėmesį į didelius aerodromus, bet, sprendžiant iš visko, taip nieko ir nespėjo perduoti į Vokietiją. Kai policija aptiko jo pogrindinę radijo stotį, išaiškėjo, kad Ter Braakas prie jos nė karto taip ir nebuvo prisilietęs.

Pagaliau jam baigėsi pinigai. 1941 metų sausio 1 dieną jo lavonas buvo rastas Kembridže slėptuvėje nuo bombų. Jis nusišovė į smilkinį.

(Vėliau dar du žmonės tvirtino, kad buvo išmesti iš parašiutų Didžiojoje Britanijoje per karą, sugebėjo išvengti nelaisvės ir sėkmingai grįžo į Vokietiją, bet tam įrodymų nebuvo rasta.).

2014.01.24; 06:30

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *