Žvalgybos enciklopedija: „Mes turime daug tokių, kaip Elis Koenas”


Kilęs iš Aleksandrijos (Egiptas), arabų kalbos ir papročių žinovas, Elis Koenas tapo vienu iš sėkmingiausių "Mossado" žvalgų per visą Izraelio istoriją. Jis taip pat buvo pirmas Izraelio pilietis, nubaustas mirtimi apkaltinus šnipinėjimu.

E.Koenas  (Elijahu ben Šaulis  Koenas,  Eli Cohen, Eliahu ben Shaoul, 1924 – 1965)emigravo į Izraelį 1957 metais. Jis kaip politiškai aktyvus žydas buvo išsiųstas iš Egipto po Sueco kampanijos 1956-aisiais metais. 1955 metais jis slapta lankydavosi Izraelyje, kur išėjo radisto ir diversanto parengimą.

Izraelyje E.Koenas neilgą laiką tarnavo armijoje. 1960 metų gegužę jis buvo užverbuotas "Mossado" ir gavo užduotį įsiskverbti į valdančiąją Sirijos partiją "Baas". Palikęs namie žmoną ir vaikus, E.Koenas 1962 metų pradžioje nuvyko į Damaską, turėdamas rankose Argentinos pasą ir prisistatydamas esąs Kamalis Aminas Taabetas.

Pasak legendos, jis tvirtino, kad yra sirų kilmės libis ir nuo 1947 metų gyveno Argentinoje. Damaske E.Koenas pradėjo savo verslą – baldų ir kilimų eksportą. Jis dažnai rengė prašmatnius priėmimus, ir tai padėjo jam įsigyti daug įtakingų draugų sirų.

Tarp jų buvo daug stambiojo verslo atstovų, aukštų kariškių, partijos "Baas" funkcionierių ir net Aminas al Hafezas, kuris 1965 metų pradžioje ruošėsi tapti gynybos ministro pavaduotoju (vėliau jis tapo Sirijos prezidentu).

E.Koenas veikė gana sėkmingai. Jis perduodavo "Mossadui" smulkią informaciją apie Sirijos karinius planus ir veiksmus, apie sutvirtinimo statinių sistemą strateginėse Holano aukštumose. Ryšį su Izraeliu jis palaikė per nelegalų trumpabangį siųstuvą.

E.Koenas tarp savo naujų draugų buvo toks populiarus, kad jį net norėta paskirti gynybos ministro pavaduotoju.

Sklandė gandai, kad E.Koenas buvo demaskuotas, kai Sirijos valdžia įsakė nutraukti visas radijo laidas iš Damasko, kad patikrintų naują sovietinę elektroninio saugumo aparatūrą. E.Koenas apie draudimą nieko nežinojo ir išėjo į eterį kaip visada, kad perduotų Izraeliui pranešimą. Jo radiją pavyko aptikti.

1965 metų sausio 18 dieną jis buvo suimtas, kankinamas ir perduotas karinio tribunolo teismui, apkaltinus šnipinėjimu. Teismas jį nuteisė mirti. 1965 metų gegužės 18 dieną E.Koenas buvo pakartas Damaske Mariecho aikštėje.

Egzekucija įvykdyta stebint daugybei smalsuolių (daugiau kaip 10 000), ją filmavo vietinė televizija. Minia pritariamai ūžė. Kai kuriais duomenimis, dėl ryšių su E.Koenu mirties bausmė buvo įvykdyta ir 17-ai Sirijos ginkluotųjų pajėgų karininkų.

Taip pat esama liudijimų, kad Izraelio vyriausybė stengėsi išpirkti E.Koeną iš Sirijos tarpininkaujant Prancūzijai. Sklido gandai, kad už žvalgą buvo siūlomas milijonas dolerių.

Buvęs "Mossado" šefas Iseris Harelas interviu Kregui S. Karpeliui iš žurnalo „Penthauz“ sakė: „O jeigu aš jums pasakyčiau, kad mes turime daug tokių, kaip E.Koenas? Ir jeigu jiems seksis, pasaulis niekada apie juos nesužinos“.

Izraelio žvalgyboje E.Koenas turėjo du operatyvinius slapyvardžius: Bendradarbis-8/8 ir Menašė.

2013.06.07

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *