Kastytis Stalioraitis. Slaptai.lt nuotr.

Apie Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC), toliau – Centro, generalinio direktoriaus patarėjo Vidmanto Valiušaičio ūdymą ir atsistatydinimą rašiau slaptai.lt š.m. vasario 1 d. (Tamsūs debesys virš LGGRTC). Tarp kitų ūdymų jis Lietuvos žydų bendruomenės, vadovaujamos Fainos Kukliansky (pristatyti nereikia), smerkiamas už įžymaus Lietuvos politinio ir karinio veikėjo Jono Noreikos – Generolo Vėtros dalyvavimo Holokauste neigimą. Tuo, matyt, galima apkaltinti ir visą Centrą:

“Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centras (LGGRTC) trečiadienio rytą išplatino naujausias išvadas dėl nevienareikšmiškai vertinamo Jono Noreikos – Generolo Vėtros. Išvadose teigiama, kad pats J. Noreika aktyviai prisidėjo prie Šiaulių žydų gelbėjimo ir buvo laikomas antinacinio pasipriešinimo dalyviu” (Simona Voveriūnaitė, Delfi 2019-12-18).

Esu filosemitas pagal paveldėjimą. Mano tėvas, vokiečių okupacijos metais dirbdamas Vilniaus miesto sekretoriumi (antroji po vokiečio burmistro pareigybė), slapta gelbėjo žydus, išduodamas jiems dokumentus, pagal kuriuos jie buvo ne žydai. Geroji likimo ironija. Traukdamasis su vermachto inžinieriniu daliniu (Todt) prie Gdansko tėvas pateko į sovietų kariuomenės nelaisvę. Tardė karininkas žydas Rabinovičius. Ištardęs liepė vykti į vokiečių kariuomenę ir aiškinti, kad priešintis beviltiška, geriausia – sudėti ginklus. Dalinys, su kuriuo toliau traukėsi tėvas, pasidavė į nelaisvę britams. Kai “atšilimo” SSSR laikais grįžo iš Vakarų Vokietijos, žydai to neužmiršo. Galiu tik spėlioti, koks būtų jo likimas, jei būtų pakliuvęs į NKVD nagus. Turbūt, panašus į J. Noreikos. Stalino laikais oficialiai Holokaustas okupuotose teritorijose būdavo įvardinamas kaip taikių gyventojų žudymas, neminint tautybės. Jų gelbėjimas karo metu nebuvo laikomas dideliu nuopelnu ir po karo (Увековечение Холокоста в СССР, yadvashem.org/ru/).

Jonas Noreika – Generolas Vėtra. Slaptai.lt nuotr.

Tęsiu toliau.

Bet viskas V. Valiušaičio atsistatydinimu nesibaigė.

Priminsiu, prieš tai, sausio 28 d., septyniolika Centro darbuotojų istorikų išplatino kreipimąsi į Seimo pirmininkę, Seimo Žmogaus teisių komitetą, Švietimo ir mokslo komitetą bei Centro generalinį direktorių (Modesta Gaučaitė-Znutienė. Akibrokštas Genocido centre: už viešai išsakytas abejones – įspėjimas centro istorikei, LRT.lt 2021.01.28). Jei trumpai, kreipimesi reiškiamas susirūpinimas istorijos mokslo nuvertinimu, kreipiant istorinius tyrimus ideologizacijos, politizacijos linkme (skatinimas užsiimti „istorijos gynyba“ ir „atminties karais“), naujojo vadovo reformomis, planuojamais struktūriniais pertvarkymais, vadovybės kaita. Ypač buvo piktinamasi Vidmanto Valiušaičio paskyrimu Generalinio direktoriaus vyresniuoju patarėju, sukuriant jam naują pareigybę ir parašant naujus, specialiai jam pritaikytus pareiginius nuostatus. Galima spėti, kad aukščiau paminėtą Centro pranešimą apie J. Noreiką jie priskyrė “prie istorijos mokslo nuvertinimo, kreipiant istorinius tyrimus ideologizacijos, politizacijos linkme”.

Vidmantas Valiušaitis. Istorijos tyrinėtojas, publicistas, istorikas. Slaptai.lt nuotr.

Kreipimesi siūloma sudaryti istorikų ekspertų darbo grupę, įtraukiant į ją užsieniečius, prie Centro įsteigti Mokslo Tarybą, į kurią pakviesti dalykinį lauką išmanančius autoritetingus mokslininkus (pasirašiusių vardus pavardes galima surasti minėtame LRT.lt straipsnyje “Akibrokštas…”).

Jokių kaltinimų Centro vadovybei, ar tai administracinės teisės pažeidimais, ar tarnybiniais nusižengimais, aplaidumu darbe ir panašiai, nerasite. Įspūdis tik toks, kad Genocido ir rezistencijos tyrimo departamento direktoriui ir kitiems, pasirašiusiems Kreipimąsi, nepatinka numatomos reformos, nors jos, kaip suprantu, neprieštarauja Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro įstatymui.

Vasario 1 d. Centro generalinis direktorius Adas Jakubauskas agentūrai BNS komentuodamas susidariusią situaciją teigė, kad įtampa centre kilo pradėjus pertvarką. „Pradedant reformas, o reformuoti įstaigą reikia, visuomet atsiranda dalis žmonių, kurie yra nepatenkinti. Kaip taisyklė, tokių žmonių yra mažuma, bet kai sutrikdyta žmonių komforto zona, jie pradeda priešintis“, – sakė A. Jakubauskas. Jis tvirtino penktadienį surengęs Genocido centro Istorijos departamento darbuotojų pasitarimą. Direktoriaus teigimu, per jį paaiškėjo, kad problema išpūsta, o kai kurie LGGRTC raštą pasirašę darbuotojai nežinojo, ką pasirašo. „Vieni sakė: aš pritariu vienam punktui, kiti sako: aš pritariu kitam punktui, o tokios bendros pozicijos ir nebuvo. Čia buvo trijų-keturių žmonių pozicija neva centre kažkas negerai“, – sakė direktorius.

Vasario 4 d. sekė kitų Centro darbuotojų kreipimasis į Seimą (Pasirodė alternatyvus Genocido centro darbuotojų kreipimasis į Seimą: apgailestauja, „kad keli kolegos pasisakė visų vardu“ LRT.lt 2021.02.05). Straipsnio pavadinimas LRT.lt viską pasako. Pasirašiusieji – už tai, kad visas iškilusias problemas reikia spręsti bendru visų Centro darbuotojų sutarimu (pasirašė šešiasdešimt vienas Centro darbuotojas,  darbuotojų pavardės ir parašai saugomi Centre).

Vasario 10 d. LGGRTC portale Genocid.lt pranešama, kad Seimo Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos (toliau – Komisija) nuotoliniame posėdyje buvo svarstomas 17-kos Centro darbuotojų viešas krepimasis į Seimo vadovybę ir dabartinė padėtis Centre. Posėdžiui pirmininkavęs Seimo narys, akademikas Eugenijus Jovaiša sakė, kad šis klausimas svarstomas todėl, kad pagal Komisijos nuostatus Komisija „atlieka Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro veiklos parlamentinę kontrolę“.

Posėdžio metu buvo išklausyti tiek skundą pasirašiusios pusės atstovas, Genocido ir rezistencijos tyrimo departamento direktorius dr. Arūnas Bubnys, tiek Centro generalinis direktorius prof. dr. Adas Jakubauskas, kiti Centro darbuotojai.

Adas Jakubauskas. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Dauguma Komisijos narių konstatavo, kad neišgirdo problemų, kurių nebūtų galima išspręsti įstaigos viduje, kurios esmingai skirtųsi nuo kitų institucijų darbinių klausimų, dėl kurių reikėjo kreiptis į Seimo vadovybę. Taip pat buvo pabrėžta, kad niekas negali varžyti istorikų akademinės laisvės ir nurodyti jiems galutinio tyrimų rezultato, tačiau istorikai turi tirti atsakingai. Seimo nariai taip pat pažymėjo, kad Centras nėra mokslinė, akademinė įstaiga, Centro įstatyme numatytos Centro veiklos ir uždaviniai yra žymiai platesni, nei moksliniai tyrimai, todėl negalima Centro paversti dar vienu istorijos institutu, kaip to, matyt, siekia Kreipimosi autoriai ir jų rėmėjai už Centro ribų.

Posėdžio pabaigoje Komisija nutarė kreiptis į Seimo Valdybą prašydama įtraukti Komisijos atstovą į Seimo darbo grupę, nagrinėsiančią 17 darbuotojų kreipimąsi.

Atrodytų, Seimui pradėjus svarstyti Kreipimąsi, už jo ribų reikalas baigtas, bent kol Seimas padarys išvadas.

Bet ne, po dviejų savaičių septynioliką nepatenkintųjų Centre iš išorės parėmė dar trylika Vilniaus Universiteto istorikų (VU istorikai laišku kreipėsi į Jakubauską: „problemos nėra vien akademinio ar juolab vadybinio pobūdžio“, LRT.lt, 2021.02.25). Savo atvirame laiške A. Jakubauskui jį pasirašiusieji žeria jam priekaištus, kuriais gali tikėti ar netikėti, citatų ar nuorodų laiške nėra. Laiškas, bent man, labiau primena panelės atsisveikinimąsu jau buvusiu mylimuoju susipykus ir išdėjus laiške viską, ką apie jį patį ir jo draugus ji galvoja (visų pasirašiusių vardus pavardes galima surasti minėtame LRT.lt straipsnyje “VU istorikai laišku…”).

„Tikime, kad LR Seimas imsis ryžtingų veiksmų, reformuodamas Jūsų dar vadovaujamą įstaigą, bet sunkiai įsivaizduojame, kad Jūs rasite sau vietą atnaujintame ir sustiprėjusiame tyrimų centre“, – parašė šie trylika.

Net tie septyniolika iš Centro, kreipdamiesi į Seimą, neprašo, kad Adas Jakubauskas būtų atleistas iš pareigų, bent jau kol nepraeis jo pirmoji  penkerių metų kadencija iš dviejų galimų.

Už lango, o gal jau ir namie – pandemija su visomis pasekmėmis sveikatai, ekonomikai, asmeninėms pajamoms ir t.t. Ir Seimas tokiu metu mažos grupelės, kuri nesutaria su Centro vadovybe, prašomas atlikti vidinę Centro reformą, pareikalausiančią, galbūt, įstatymo pataisų, o tai – ne vieno mėnesio darbas.

Ginama J.Noreikos ir K.Škirpos garbė. Slaptai.lt nuotr.

Jei minėtiems septyniolikai atrodo, kad reikia keisti Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro įstatymą jų įsivaizduojamai reformai, reikia ne viešus laiškus rašyti, o parengti įstatymo su atitinkamomis pataisomis projektą, surinkti 50 tūkst. piliečių, turinčių rinkimų teisę, parašų jam paremti, ir Seimas privalės jį svarstyti. Galimas ir paprastesnis būdas – surasti projekto šalininkų Seime, kurie teiktų Seimui jį svarstyti. Nors Kreipimąsi pasirašiusieji eksponuoja save ir į save panašius, juos remiančius, aukštos kvalifikacijos istorikais profesionalais, panašu, kad teisėje jie nenusimano. O Centro istorikams teisę, ne tik tiriamojo laikotarpio, išmanyti – būtina. Kitaip jų profesionalumu ir kvalifikacijomis galima suabejoti.

Tačiau jei įstatymo keisti nėra būtinybės, tai kiekvienas teisininkas pasakys, kad jokio teisinio pagrindo Seimui su jame esančiais įvairių partijų politikais kištis į jo paskirto LGGRTC generalinio direktoriaus Ado Jakubausko vykdomą reformą nėra. Kitaip klausimas iš tiesų būtų, anot Kreipimosi autorių, politizuotas.

Dvikova. Slaptai.lt (Vytautas Visockas) nuotr.

Tikėkimės, kad viskas baigsis taip, kaip buvo pasisakyta aukščiau minėtame Seimo Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos nuotoliniame posėdyje, dalyvaujant tiek skundą pasirašiusios pusės atstovui, Centro departamento direktoriui dr. Arūnui Bubniui, tiek Centro generaliniam direktoriui prof. dr. Adui Jakubauskui. Dauguma Komisijos narių konstatavo, kad neišgirdo problemų, kurių nebūtų galima išspręsti įstaigos viduje, kurios esmingai skirtųsi nuo kitų institucijų darbinių klausimų, dėl kurių reikėjo kreiptis į Seimo vadovybę.

2021.03.01; 16:17

Член Сейма Римантас Йонас Дагис. Фото – slaptai.lt

Как отличить истинного христианина от притворщика? Этот вопрос возник тогда, когда пресса объявила о том, что член Сейма Римантас Йонас Дагис организовал учредительный съезд Христианского Союза «Согласие и благоденствие».

В своем интервью Р. Й. Дагис подтвердил свою твердую решимость участвовать в выборах в парламент Литвы в октябре 2020 года со своей новой политической силой. Отвечая на удивление некоторых журналистов относительно того, почему было необходимо выйти из партии TS-LKD (Союз Отечества-литовские христиане-демократы Литвы), которая уже имеет христианское крыло, член парламента объяснил:

«Мы сделаем всё для того чтобы осенью 2020 года наши граждане имели выраженную христианскую альтернативу в политике – партию, действия которой последовательно соответствовали бы ценностному ядру, закрепленному в программе».

Г-н Дагис подчеркнул, что ни одна из нынешних политических партий не руководствуется христианскими ценностями. А вот создаваемая им партия Христианского союза «Согласие и благоденствие» явно отличается от Союза Отечества – Литовских христиан-демократов (TS-LKD) отношением к семье, жизни, роли родителей в воспитании детей, Стамбульским соглашениям…

По крайней мере, именно так сам депутат Р. Й. Дагис рассказывал агентству ELTA. А как это на самом деле? Действительно ли консерваторы стали заядлыми либералами, которым все христианское чуждо? Чем, скажем, политическая сила, создаваемая Р. Й. Дагисом, который когда-то был социал-демократом, а затем консерватором, который сейчас бежит от них, отличается от движения философа Витаутаса Раджвиласа? Какие у нас гарантии, что через четыре года этот политик не захочет стать либералом? Ведь он уже дважды менял партии. Разве что, как говорят литовцы, «в третий раз уже наверняка»?

Кстати, что такое истинный христианин? Тот, кто спешит в церковь каждое воскресенье, внимательно слушает проповеди, усердно молится, но когда возвращается домой, не следует 10 божьим заповедям? Разве нельзя назвать истинным христианином литовца, который, хотя и ценит мудрость христианства, накопленную веками, все же учитывает многие изменения, диктуемые цивилизацией, которые просто нельзя игнорировать?

Кстати, лидеру новоявленной партии Р. Й. Дагису хотелось бы задать один вопрос, который в споре о том, кого можно считать истинным христианином, никто в Литве, кажется, не задавал. Но это важный вопрос. Это может также стать лакмусовой бумажкой, чтобы отличить лекарство от яда. Итак: Как он оценивает тех, кто рисовал карикатуры на мусульманского пророка Мухаммеда? Отношение к жизни и воспитание детей являются важными критериями. Но не менее важно то, как истинный христианин должен рассматривать французский сатирический журнал «Charlie Hebdo», который целенаправленно, преднамеренно издевался над религиозными убеждениями исламского народа и подвергся кровопролитной атаке.

Конечно, террористы, ворвавшиеся в редакцию и поубивавшие ее сотрудников, не заслуживают ни уважения, ни сочувствия. Они должны быть осуждены и сурово наказаны. Но может ли истинный христианин равнодушно молчать, когда журналисты под видом свободы прессы и свободы слова рисуют карикатуры, совершенно неприемлемые для миллионов мусульман?

Витаутас Висоцкас. Фото slaptai.lt

Еще в январе 2015 года мой отец Витаутас Висоцкас писал на сайте slaptai.lt:

«Как должны чувствовать себя французские граждане-мусульмане, заглянув в  сатирический еженедельникм «Charlie Hebdo»? Как должны чувствовать себя те мусульмане всего мира, которые хотят мирно жить с христианами и людьми других конфессий? Ведь многие из них осуждают варварские убийства, жалеют жертв жестокого террора. Нельзя убивать людей. Нельзя убивать журналистов, которые печатают пусть даже очень противные карикатуры или мнения. Убийцы должны подвергнуться суровому наказанию. Тем не менее не поднимается рука проявить солидарность с журналистами, рисовавшими и распространявшими карикатуры, разжигающие религиозную рознь».

Поддерживает ли эту идею парламентарий Р. Й. Дагис? Осуждают ли его соратники французских политиков, которые утверждают, что карикатуристы якобы имеют право издеваться над священными для мусульман символами?

На канале youtube.com недавно я выслушал комментарии премьер-министра Пакистана Имрана Хана, выступавшего в Организации Объединенных Наций, о вспыхнувшей в мире и всё еще живучей исламофобии. Важно отметить, что г-н Хан когда-то довольно долгое время жил на Западе, поэтому он знает «эти проблемы изнутри». Он убежден, что враждебность по отношению к мусульманам возникла после террористических атак 11 сентября 2001 года. В те дни некоторые западные мировые лидеры поставили знак равенства между исламом и терроризмом. И это было самой большой ошибкой Запада. Ислам нельзя разделить на умеренный или радикальный. Ислам есть ислам. Это такая же мирная, красивая религия, как и все другие религии. Например, тамильские партизаны совершили гораздо больше террористических актов в мире, чем люди мусульманской веры. Но никто не называет их религию радикальной. Японские камикадзе когда-то совершали смертельные атаки. Но разве кто-нибудь обвиняет их религию в радикализме?

Премьер-министр Пакистана Имран Хан

Но после 2001 года все изменилось. Запад начал думать, что, если ты мусульманин, значит, по меньшей мере – подозрителен. Лидеры исламских государств, по словам премьер-министра Пакистана Хана, допустили ошибку, после 11 сентября бросившись слепо соглашаться со всеми высказываниями Вашингтона, Лондона, Парижа или Берлина. Растерянные исламские страны даже не пытались объяснить свою позицию тогдашним лидерам НАТО и Европейского Союза.

Выступая с трибуны ООН, премьер-министр Пакистана спрашивал: как власти Нью-Йорка или Парижа могут отличить радикального исламского исповедника от умеренного? Разве терроризм связан с какой-либо религией? Каждый преступник имеет национальность. Но за преступления, совершенные преступником, никто не спешит обвинять весь народ. Та же самая дилемма касается и религии. Если христианин организовал теракт против мусульман, то никто не обвиняет христианство. По крайней мере так ведут себя мусульмане. Почему тогда христиане враждебно относятся к мусульманам?

Премьер-министр Пакистана спрашивал: «Почему вы не издеваетесь над святым для евреев Холокостом, но не только насмехаетесь над святыми реликвиями мусульман, но и поощряете это – насмехайтесь сколько пожелаете? Премьер-министр Пакистана никак не может понять, почему в Европе женщину можно публично раздеть, оставить без одежды, а в то же время в той же Европе мусульманкам запрещено носить платки, покрывающие голову?

Эти вопросы пакистанского политика я адресую создателю новой христианской партии Р. Й. Дагису и его cоратникам – а что думаете вы, обещающие неукоснительно руководствоваться христианскими добродетелями?

Отношения христиан с мусульманами – важная, актуальная тема…

10 02 2020; 09:00