Už Kalbą, Tautą ir Tėvynę. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.

Pirmadienį prasideda brandos egzaminų sesija. Abiturientai laikys lietuvių kalbos ir literatūros mokyklinį arba valstybinį brandos egzaminą. Egzaminas truks 4 valandas, per kurias dvyliktokams teks parašyti 500 žodžių rašinį.
 
Abiturientams egzamino metu bus pateiktos 2 samprotavimo rašinio ir 2 literatūrinio rašinio temos, iš kurių teks pasirinkti tik vieną. Prie kiekvienos temos pateikiami 2 rekomenduojami autoriai, o dvyliktokams reikės pasiremti bent vienu privalomu autoriumi.
 
Nacionalinės švietimo agentūros (NŠA) duomenimis, egzamino metu bus galima pasinaudoti suskaitmenintais privalomų autorių kūriniais. Tam mokiniai turės 20 minučių – jie galės pasirinkti, ar duotą laiką išnaudoti iš karto, ar du kartus po 10 minučių.
 
Dvyliktokai taip pat galės neribotai naudotis lietuvių kalbos žodynu.
 
Nacionalinės švietimo agentūros (NŠA) duomenimis, prašymus laikyti egzaminus šiemet pateikė 27,5 tūkst. moksleivių. Egzaminų sesija baigsis birželio 27 d. muzikologijos mokykliniu egzaminu. Pagrindinės egzaminų sesijos rezultatus planuojama paskelbti iki liepos 13 d.
 
NŠA duomenimis, brandos egzaminai bus vykdomi 2596 centruose. Abiturientų valstybinių brandos egzaminų darbus vertins daugiau nei 1000 vertintojų elektroninio vertinimo aplinkoje.
 
Pakartotinė brandos egzaminų sesija vyks birželio 28 d. – liepos 13 d. Jos rezultatai bus paskelbti ne vėliau kaip iki liepos 17 d.
 
Irtautė Gutauskaitė (ELTA)
 
2023.06.04; 07:24

Vilniuje pasveikinti sostinės abiturientai, už valstybinius brandos egzaminus gavę po du ir daugiau 100 balų įvertinimų. Sauliaus Žiūros nuotr.

Vilniaus Šv. Jonų bažnyčioje antradienį pasveikinti sostinės abiturientai už valstybinius brandos ir tarptautinio bakalaureato egzaminus gavę po du ir daugiau 100 balų įvertinimų. Daugiausia tokių – tarp Jėzuitų gimnazijos abiturientų. Tris 100-tukus gavo 19 Vilniaus miesto abiturientų, du 100-tukus – 61 Vilniaus miesto abiturientas.
 
Iš viso du ar daugiau maksimalių įvertinimų puikuojasi 101 vilniečio brandos atestate. Net 21 sostinės mokykla gali didžiuotis išugdžiusi po keletą šimtukų gavusius abiturientus – Vilniaus licėjus (23), Vilniaus jėzuitų gimnazija (12), Vilniaus Žirmūnų gimnazija (12), Vilniaus Mykolo Biržiškos gimnazija (11), Vilniaus Vytauto Didžiojo gimnazija (4), Vilniaus Simono Daukanto gimnazija (3), Vilniaus Žvėryno gimnazija (3), Vilniaus Sofijos Kovalevskajos gimnazija (2), Nacionalinė Mikalojaus Konstantino Čiurlionio menų mokykla (1), Viešoji įstaiga Šiuolaikinės mokyklos centras (1), Vilniaus „Židinio“ suaugusiųjų gimnazija (1), Vilniaus Abraomo Kulviečio klasikinė gimnazija (1), Vilniaus Adomo Mickevičiaus licėjus (1), Vilniaus Gabijos gimnazija (1), Vilniaus krikščionių gimnazija (1), Vilniaus Pilaitės gimnazija (1), Vilniaus šv. Jono Pauliaus II gimnazija (1), Vilniaus Užupio gimnazija (1), Vilniaus Vasilijaus Kačialovo gimnazija (1).
 
Dar 20 abiturientų, kurie mokėsi pagal Tarptautinio bakalaureato programą, baigiamuosius egzaminus išlaikė dviem ir daugiau 100 balų įvertinimais: Vilniaus licėjus (19), Tarptautinė Amerikos mokykla (1).
 
Vilniečius abiturientus pasveikino sostinės vicemeras Valdas Benkunskas, Vilniaus universiteto rektorius universiteto rektorius prof. Rimvydas Petrauskas.
 
Pernai su dviem ir daugiau šimtukų mokyklą baigė 115 Vilniaus abiturientų, pranešime primena Vilniaus savivaldybė. Vieną ir daugiau šimtukų gavo 549 Vilniaus miesto abiturientai.
 
Sostinės šimtukininkų pagerbimo ceremonijoje abiturientus ir jų artimuosius pasirodymu pasveikino Vilniaus miesto šokio teatro trupė „Low Air“, 2021-aisiais „Auksiniu scenos kryžiumi“ apdovanota už geriausią spektaklį jaunimui „me two / Savoj krūvoj“ ir sulaukianti ne tik Lietuvos, bet ir užsienio žiūrovų dėmesio.
 
Valentina Gudienė (ELTA)
 
2022.07.20; 08:20

Švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė sako, kad jai yra apmaudu ir gėda dėl abiturientams rusų užsienio kalbos valstybinio brandos egzamino metu pateiktos užduoties.
 
Šioje užduotyje abiturientų paprašyta parašyti laišką mokyklai Rusijoje, pasiūlant jai tapti projekto dalyve ir išreikšti viltį, kad pavyks bendradarbiauti.
 
Ministrės neįtikino argumentai, kad užduotis buvo paruošta dar iki tol, kol Rusija pradėjo karą Ukrainoje.
 
„Tyrimą mes pradėjome – tai tik kelių dienų įvykis. Tad rezultatų dar neturime. Bet viena yra aišku, kad tai tikrai nėra pasiteisinimas, kad užduotys buvo parengtos prieš karo laikotarpį. Manau, kad perspausdinti užduotis buvo galima. Visiškai nepateisinu šios situacijos ir, kad taip galėjo atsitikti man yra labai apmaudu ir gėda“, – „Žinių radijui“ ketvirtadienį sakė J. Šiugždinienė.
 
„Todėl tyrimas yra labai rimtas. Mes neturėtume net leisti tokios minties, kad mūsų egzaminuose gali rastis tokios užduotis. Aš nuoširdžiai neįsivaizduoju kaip tai galėjo atsitikti. Egzaminai yra rimtas dalykas, vaikai žengia kitą žingsnį į savo gyvenimą ir užduotys turi būti labai aiškios ir kontekstas turi būti labai aiškiai įvertintas. Man tiesiog keista, kad išsilavinę žmonės, ekspertai galėjo palikti tokią užduotį“, – nusivylimo neslėpė ministrė.
 
Antradienį Nacionalinė švietimo agentūra atsiprašė dėl nekorektiškos rusų užsienio kalbos valstybinio brandos egzamino užduoties ir pažadėjo atlikti tyrimą.
 
„Apgailestaujame ir labai atsiprašome abiturientų ir visos švietimo bendruomenės dėl užduoties, kuri sukėlė kandidatams prieštaringas mintis, pasipiktinimą, privertė peržengti savo pilietinę nuostatą tam, kad atliktų užduotį. Ypač skaudu, kad šį egzaminą laikyti buvo pasirinkę ir mokiniai iš Ukrainos, tačiau tikiuosi, kad jie jaučia palaikymą iš bendramokslių, mokytojų ir žino, kad Lietuva remia jų gimtą šalį“, – išplatintame pranešime sakė Nacionalinės švietimo agentūros direktorė Rūta Krasauskienė, sutikdama, kad atsižvelgiant į pasikeitusį tarptautinį politinį kontekstą užduotis turėjo būti peržiūrėta ir pakeista.
 
Rusų kalbos valstybinį brandos egzaminą pasirinko laikyti 1963 asmenys.
 
Benas Brunalas (ELTA)
 
2022.06.23; 09:15

Lietuvos mokyklų abiturientams aidi paskutinis skambutis. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Šią savaitę bendrojo ugdymo ir profesinių mokyklų abiturientams rengiama simbolinė Paskutinio skambučio šventė. Paskutinio skambučio šventės proga visus abiturientus sveikina švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė.
 
„Tai šventė, kurioje nežinia, kokių emocijų daugiau: liūdesio ar džiaugsmo. Gal vis tik daugiausia svajonių, o svajonės visada teikia džiugesio. Taip, reikia drąsos joms įgyvendinti. Atkaklumo. Kartais patarimų ir pagalbos. Bet labiausiai – laisvės. Laisvės daryti, ko labiausiai trokštate. Galbūt tik pabandyti. Vėl ir vėl, iš naujo – kiek reikės, kol atrasite savo kelią. Taigi svajokite, eikite pirmyn, kurkite gražesnę Lietuvą ir geresnį pasaulį“,– sakoma ministrės sveikinime.
 
Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos duomenimis, šiemet bendrojo ugdymo mokyklas baigia panašiai tiek pat, kiek ir pernai, – 22 239 abiturientai. Birželio 1 dieną visi abiturientai laikys privalomą lietuvių kalbos egzaminą.
 
Šiemet brandos egzaminus iš viso laikys 27 648 kandidatai. Pagrindinėje sesijoje brandos egzaminams užsiregistravo ir 75 ukrainiečiai abiturientai. 
 
Valentina Gudienė (ELTA)
 
2022.05.25; 09:00

Vyriausybėje pagerbti gabiausi Lietuvos abiturientai ir profesinių mokyklų absolventai. Vyriausybės kanceliarijos nuotr.

Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė ir švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė pasveikino sėkmingiausiai valstybinius brandos egzaminus išlaikiusius abiturientus, profesinio mokymo įstaigų ir tarptautinio bakalaureato absolventus.
 
„Nenoriu pernelyg sureikšminti egzaminų, pažymių, bet nuoširdžiai džiaugiuosi jūsų pasiekimais, kurie rodo, kad atskleidėte savo talentus, įrodėte, jog puikiai gebate dorotis su iššūkiais ir esate pasiryžę sunkiai dirbti dėl savo svajonių. Didžiuojuosi jumis, kaip ir didžiuojasi jūsų mokytojai, artimieji. Nepamirškite ir patys savimi didžiuotis ir švęsti savo laimėjimus. Nenustokite smalsauti, kelti klausimų, analizuoti jus supančio pasaulio ir drąsiai eikite savo išskirtiniu gyvenimo keliu. Nebijokite laikinų nesėkmių, būkite atviri naujoms idėjoms ir visada prisiminkite savo stiprybę“, – sakė premjerė.
 
„Maksimalūs jūsų akademiniai pasiekimai mokykloje simboliškai vainikuoja jūsų pirmąjį didelį baigtą gyvenimo etapą. Taip pat liudija ne tik jūsų gabumus, bet ir ryžtą atkakliai ir kryptingai dirbant siekti geriausių rezultatų nepaisant sunkumų ir kliūčių. Neabejoju, kad šios savybės jums padės sėkmingai kopti į tolesnes savo pasirinktas gyvenimo aukštumas“, – kalbėjo švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė.
 
Šiemet apdovanoti 115 abiturientų, per 2021 metų brandos egzaminus gavę 3 ar daugiau šimtukų. Tarp jų – pirmą kartą net 4 abiturientai, iš brandos egzaminų surinkę po šešis šimtukus. Dar 4 abiturientai gavo po penkis šimtukus. 36 abiturientai nusipelnė keturių šimtukų. 71 abiturientas šimtukais išlaikė 3 brandos egzaminus.
 
Vyriausybės didžiojoje salėje taip pat pagerbtas 21 abiturientas, aukščiausiais balais baigęs tarptautinio bakalaureato programą, ir 10 profesinio mokymo įstaigų absolventų, puikiai išlaikiusių ne tik brandos, bet ir kvalifikacijos egzaminus.
 
Iš 21 824 šiemet laikiusių brandos egzaminus net 1 542 abiturientų atestatuose puikuojasi 100 balų įvertimai. Po vieną šimto balų įvertinimą gavo 1 219 abiturientų, 208 abiturientai gavo po du šimtukus.
 
Daugiausia šimtukų, skaičiuojant nuo egzaminą laikiusiųjų skaičiaus, mokiniai gavo iš užsienio kalbų (vokiečių, rusų, prancūzų ir anglų) valstybinių brandos egzaminų.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.08.06; 00:30

Vilniuje pasveikinti daugiau kaip pusė tūkstančio Vilniaus abiturientų šimtukininkų. Sauliaus Žiūros nuotr.

Vilniaus universiteto didžiajame kieme trečiadienį pasveikinti Vilniaus abiturientai, išlaikę valstybinius brandos ir tarptautinio bakalaureato egzaminus ir gavę po 2 ir daugiau 100 balų įvertinimus. Vilniečių brandos atestatuose vienas ar daugiau šimtukų įrašyti net 549 abiturientams.
 
Šiemet išskirtinius gabumus pademonstravo ir daugiau nei du šimtukus gavo 115 abiturientų. Pernai su dviem ir daugiau šimtukų mokyklą baigė 114 abiturientų.
 
Gauti 96 ar 100 balų nėra didelis skirtumas – abiturientai pasirodė itin puikiai, todėl Vilnius sveikina kiekvieną ir ypač tuos, kurie šiemet nustebino patys save, sakoma savivaldybės pranešime.
 
Šiais metais 5 šimtukus gavo vienas Vilniaus miesto abiturientas iš Vilniaus Mykolo Biržiškos gimnazijos, 4 šimtukus gavo 15 abiturientų, 3 šimtukus – 27, o 2 šimtukus – 72.
 
Net 17 Vilniaus mokyklų gali didžiuotis išugdžiusios abiturientus, kurie laikydami brandos egzaminus surinko du ir daugiau šimtukų: Viešoji įstaiga Šiuolaikinės mokyklos centras (4 šimtukai), Vilniaus Abraomo Kulviečio klasikinė gimnazija (1 šimtukas), Vilniaus Antakalnio gimnazija (2 šimtukai), Vilniaus Gabijos gimnazija (3 šimtukai), Vilniaus jėzuitų gimnazija (9 šimtukai), Vilniaus licėjus (35 šimtukai), Vilniaus Mykolo Biržiškos gimnazija (26 šimtukai), Vilniaus Pilaitės gimnazija (1 šimtukas), Vilniaus Simono Daukanto gimnazija (4 šimtukai), Vilniaus Sofijos Kovalevskajos gimnazija (1 šimtukas), Vilniaus šv. Jono Pauliaus II gimnazija (3 šimtukai), Vilniaus Užupio gimnazija (1 šimtukas), Vilniaus Vasilijaus Kačialovo gimnazija (3 šimtukai), Vilniaus Vytauto Didžiojo gimnazija (3 šimtukai), Vilniaus Žemynos gimnazija (2 šimtukai), Vilniaus Žirmūnų gimnazija (16 šimtukų), Vilniaus Žvėryno gimnazija (1 šimtukas). Taip pat ir dar dvi mokyklos, iš kurių 25 abiturientai, kurie mokėsi pagal Tarptautinio bakalaureato programą.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.07.29; 08:24

Nuo pirmadienio į ugdymo įstaigas sugrįžta abiturientai. Sprendimą dėl abiturientų grįžimo į mokyklas priėmė Vyriausybė, atsižvelgdama į tai, kad jiems lieka vis mažiau laiko iki valstybinių brandos egzaminų.
 
Nuo gegužės 3 d. ugdymą abiturientams leista vykdyti mišriu būdu. Mišrus ugdymas organizuojamas švietimo, mokslo ir sporto ministrės Jurgitos Šiugždinienės nustatyta tvarka, ne mažiau kaip 50 proc. pamokų organizuojant kontaktiniu būdu.
 
Organizuojant kontaktinį mokymą mokyklose, turės būti užtikrintos valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo patvirtintos asmenų srautų valdymo, saugaus atstumo laikymosi ir kitos būtinos saugumo sąlygos. Visi asmenys švietimo įstaigoje turės dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones.
 
Mokyklose turės būti maksimaliai ribojamas skirtingose klasėse ugdomų mokinių kontaktas tiek pamokų metu, tiek po pamokų. Vienos klasės mokiniams ugdymo veiklos, kurioms nereikia specializuotų patalpų, visą dieną bus organizuojamos toje pačioje mokymo patalpoje.
 
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) taip pat atkreipia dėmesį, kad organizuojant mišrų ugdymą turės būti maksimaliai išnaudojamos galimybės pamokas, grupines veiklas organizuoti lauke, lauko klasėse.
 
Ministerija taip pat pažymi, kad mokinių, darbuotojų, mokinius atlydinčių asmenų sveikatos būklė turės būti stebima: privaloma bus sudaryti sąlygas mokiniams, darbuotojams, mokinius atlydintiems asmenims matuotis kūno temperatūrą tik atvykus į švietimo įstaigą. Tiek mokiniai, tiek darbuotojai, kuriems ugdymo proceso ar darbo metu pasireiškia ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų požymiai (pvz., karščiavimas (37,3 °C ir daugiau), kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas ir pan.) turės nedelsiant apleisti švietimo įstaigos patalpas, jiems rekomenduojama kreiptis konsultacijai į savo šeimos gydytoją.
 
Švietimo įstaiga iš darbuotojo, mokinio ar jo tėvų gavus informaciją apie darbuotojui ar mokiniui nustatytą COVID-19 ligą (koronoviruso infekciją), apie tai nedelsiant privalės informuoti Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą (NVSC).
 
Patalpos, kuriose organizuojamas mokinių ugdymas, turės būti išvėdinamos prieš atvykstant mokiniams ir kiekvienos pertraukos metu. Dažnai liečiami paviršiai turės būti valomi ne rečiau kaip du kartus per dieną.
 
ŠMSM mokiniams taip pat rekomenduoja profilaktiškai tirtis dėl COVID-19 ligos.
 
ELTA primena, kad trečiadienį vykusiame posėdyje Vyriausybė taip pat pritarė algoritmui, pagal kurį į mokyklas sugrįš 5-11 klasių mokiniai. Į mokyklas mokinius nuspręsta sugrąžinti srautais, privalomai taikant šachmatinį mišraus ugdymo būdą, kai klasių srautai kas savaitę skirstomi kontaktiniam ir nuotoliniam ugdymui. Galutinį sprendimą dėl mokinių sugrąžinimo į mokyklas galės priimti pačios savivaldybės.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.05.03; 03:00