Knyga. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.

Agentūra „Factum“ prie Lietuvos kultūros fondo į Lietuvos išskirtinių pasiekimų knygą, anksčiau vadintą Lietuvos rekordų knyga, įrašė pagerintą išskirtinį pasiekimą – mažiausią lietuvišką knygą, rašoma pranešime žiniasklaidai.
 
Tai palangiškio dailininko, poeto Vytauto Kuso eilėraščių knyga „Lūžis. Palangai 770“. Ji išskirtinė tuo, kad yra 7 × 7 mm dydžio, 2,9 mm storio, 68 puslapių. Knygos tekstą papildomai puošia 4 autoriaus sukurti piešiniai. Ir dar knyga išskirtinė tuo, kad jos tiražas 77 vienetai lyg atkartoja kiekvieną Palangos 770-ųjų metinių dešimtmetį. Knygos lapus atspausdino leidykla „Druka“, tačiau visą tiražą autorius pats įrišo rankiniu būdu.
 
Pažymėtina, kad ankstesnis mažiausios knygos išskirtinis pasiekimas taip pat buvo registruotas V. Kuso. Jis 2018 m. išleidęs 8 mm aukščio, 7 mm pločio, 2,5 mm storio, 60 puslapių knygą „Būsenos“. Joje spausdinti 34 šio poeto eilėraščiai.
 
Mažiausia Lietuvoje knyga – iškiliosios spaudos knyga „Viešpaties malda“ (The lord‘s Prayer) aptikta tik pernai. Ji saugoma Birštono sakraliniame muziejuje, yra 3,5 mm aukščio ir pločio, 2 mm storio, įskaitant įrišimą. Tai apie 1959 m. Maince (Vokietija) išleista knyga. Jų buvo išleista vos dvylika vienetų.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2023.04.06; 00:01

Vokiečių menininko Edgaro Mullerio piešinys ant grindinio „Meilė ir baimė“. Irmanto Gelūno nuotr.

Agentūra „Factum“ prie Lietuvos kultūros fondo į Lietuvos išskirtinių pasiekimų knygą, anksčiau vadintą Lietuvos rekordų knyga, įrašė pagerintą išskirtinį pasiekimą. Ją papildė didžiausias erdvės iliuzinis piešinys, praneša agentūra „Factum“.
 
Erdvės pojūtis matomas, kai žiūrima į vokiečių menininko Edgaro Mullerio kūrinį iš ant grindinio pažymėtos vietos. Piešinys yra 25,92 m ilgio, 10,09 m pločio. Išskirtinis kūrinys, pavadintas „Meilė ir baimė“, sukurtas UAB „Omberg group“ užsakymu prie Vilniaus spaudos rūmų.
 
Piešinyje perkeltinę ir meilės ir baimės įvaizdį sukuria bedugnė su aplimk ją žydinčiomis neužmirštuolėmis. E. Mulleriui tokius jausmus kelia Rusijos beprasmybės, nugarmėjimo į bedugnę sukeltas karas, užpuolus Ukrainą, ir dėl karo išaugusį nerimą, o žydinčiomis neužmirštuolėmis įprasminta beginklių Lietuvos žmonių kova už laisvę su sovietų tankais ir šarvuočiais, vykusi Spaudos rūmų prieigose nepriklausomybės atgavimo aušroje.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2022.06.15; 01:00

Irena Jacevičienė-Žukauskaitė ir jos eiliuotas metraštis-albumas „Skrydis“. „Agentūros Factum“ nuotr.

Lietuvos rekordų knygos „Raštijos“ skyriuje registruotas naujas rekordas – didžiausia eiliuota istorija. Ją parašė kaunietė poetė Irena Jacevičienė-Žukauskaitė, aviatorių vadinama aviacijos metraštininke ir Lietuvos aviacijos ambasadore, kuri dalyvauja daugelyje Lietuvos istorinių bei aviacijos reginių.
 
Jos per 30 metų sukaupta medžiaga išdėstyta 800 puslapių eiliuotame Lietuvos ir aviacijos metraštyje-albume 1988–2018 „Skrydis“.
 
Metraštis-albumas iliustruotas 2 755 dokumentinėmis nuotraukomis iš valstybinių ir asmeninių archyvų, spausdinti I. Jacevičienės-Žukauskaitsė sukurti 494 posmai, iš jų 47 – trioletai. Knygoje, šalia gausios istorinės, archyvinės medžiagos ir įvykių aprašymų, taip pat yra autorės jausmingi išgyvenimai. Tuo ši knyga skiriasi nuo monografijų. „Agentūra Factum“, registravusi rekordą, pažymi, kad autorė yra vienintelė aprašiusi Lietuvos aviacijos istoriją devyniose knygose eilėmis, o iš viso išleidusi šešiolika knygų.
 
Knygos „Skrydis“, išleistos leidyklos „Pasaulio lietuvių centras“ 600 egz. tiražu, sutiktuvės Lietuvos aviacijos muziejuje sutapo su skrydžio metu žuvusio Italijoje lakūno bandytojo Rimanto Antano Stankevičiaus gimimo diena bei atminimo lentos atidengimu Lietuvos aviatorių memoriale Kaune, šalia Lietuvos aviacijos muziejaus.
 
Renginyje, kaip skelbiama „Agentūros Factum“ pranešime, dalyvavę brolis Vytautas, taip pat lakūnas, ir sesuo Janina Jakubauskienė pasidalijo prisiminimais apie lakūno kosmonauto bandytojo R. A. Stankevičiaus vaikystę, jaunystę ir kartus su kitais rengimąsi kosminiam skrydžiui.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.07.25; 00:15