Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys akcentuoja, kad Konkurencijos tarybai paskelbus duomenis apie Lietuvos vaistų pardavėjų susitarimą dėl kompensuojamųjų vaistų antkainio būtina, jog visi šio proceso dalyviai papasakotų tiesą, kas iš tikrųjų vyksta.
 
„Man atrodo, pagrindinė čia žinutė yra – mielieji, turiu mintyje ir viešasis sektorius, ir privatus sektorius, visi dalyviai, kurie dalyvauja vaistų visame šiame procese, mums, žmonėms, trūksta skaidrumo. Pradėkite sakyti tikrą tiesą ir pasakoti, ką jūs iš tikrųjų čia darote ir kas čia vyksta“, – „Žinių radijui“ teigė A. Dulkys.
 
Ministras akcentuoja, kad skaidrumo trūksta net ir pačioje diskusijoje apie kompensuojamų vaistų tvarką Lietuvoje.
 
„Man keista, kad vaistinių tinklai, tiekėjai, didmenininkai, jie labai susikoncentravo į vieną labai aiškią temą, tai yra, kadangi valstybėje yra labai griežtas kompensuojamų vaistų reguliavimas, štai todėl mes turime tas visas problemas. Ir jeigu nebūtų to reguliavimo, tai viskas būtų gerai“, – sakė jis.
 
Visgi, pasak A. Dulkio, faktai rodo, kad problema slypi kiek kitur.
 
„Pirmas dalykas, faktai rodo, kad tiekimo grandinės dėl karo, dėl pandemijos yra sutrūkinėjusios ne tik Lietuvoje, bet ir kitose šalyse. Antras faktas, visą laiką kalbame apie kompensuojamų vaistų, apie kuriuos buvo medijoje rašyta ir kurių trūko, pusė jų iš viso yra nekompensuojami vaistai. Tai kodėl mes kalbėdami apie trūkumą nekompensuojamų vaistų, pradedame kalbėti apie tai, kad Lietuvoje yra sudėtinga kompensuojamų vaistų reguliavimo schema“, – akcentavo ministras.
 
A. Dulkys atkreipia dėmesį, kad buvo nutylėta, jog kompensuojami vaistai buvo didmenos sandėliuose, tačiau vaistinių jie nepasiekė.
 
„Kodėl jie nepasiekia vaistinių? Kažkas atsitiko su logistika? Pasakykite, koks yra jūsų planas. Nereikia vynioti į vatą ir kalbėti tik apie griežtą vaistų reguliavimą. Tiesiog pasakykite, ką darysite, kad pagerėtų tas tiekimas“, – teigė A. Dulkys.
 
„Tai vaistų temoje reikia daugiau skaidrumo, daugiau sąžiningumo argumentuojant, nes žmonės juk nežino šių detalių, juos labai lengva supainioti. (…) Lietuvoje 1 mln. žmonių naudojasi kompensuojamų vaistų sistema“, – pridūrė jis.
 
ELTA primena, kad gruodžio 13 d. Konkurencijos taryba nustatė, jog Lietuvos vaistinių asociacija (LVA) ir 8-ios vaistais prekiaujančios bendrovės susitarė dėl kompensuojamųjų vaistų antkainių.
 
Vaistinė Vilniaus centre. Slaptai.lt nuotr.

Taryba aiškina, kad 2017 m. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), nusprendusi įvertinti, ar reikia keisti vaistinių preparatų mažmeninės ir didmeninės prekybos antkainius, paprašė LVA pateikti ekonominiais skaičiavimais pagrįstus antkainių pasiūlymus. Tarpininkaujant asociacijai, vaistais prekiaujančios bendrovės tarpusavyje suderino ministerijai pateiktus kompensuojamųjų vaistų antkainius, tariamai pagrįstus įmonių veiklos kaštais.
 
Už Konkurencijos įstatymo ir Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo pažeidimą iš viso skirta baudų už daugiau kaip 72 mln. Eur.
 
Tuo metu „Gintarinė vaistinė“ ir „Limedika“ atstovai antradienį išplatino pranešimą, kad toks sprendimas neturi teisinio pagrindo, esą įmonės niekada nėra sulaukusios SAM kvietimo ar prašymo pateikti pasiūlymus dėl antkainių. Bendrovės tikina, kad formuodamos savo pasiūlymus neperžengė konfidencialumo ribų, nesikeitė jautria komercine informacija su savo konkurentais, nesitarė dėl antikonkurencinių veiksmų.
 
Gailė Jaruševičiūtė-Mockuvienė (ELTA)
 
2022.12.15; 00:22