Graikijoje susidūrus dviem traukiniams, žuvo mažiausiai 32 žmonės. EPA-ELTA nuotr.

Atėnai, kovo 12 d. (AFP-ELTA). Tūkstančiai demonstrantų sekmadienį Graikijoje surengė naujus protestus, žmonės apimti pykčio dėl daugiausiai gyvybių pareikalavusios geležinkelio avarijos šalyje ir dar labiau spaudžia vyriausybę dėl šios tragedijos.
 
Protestuotojai užtvindė aikštę priešais parlamentą Atėnuose, jų plakatai skelbė: „Neužmiršime, neatleisime“, „Mes būsime visų mirusiųjų balsas“.
 
Vasario 28 d. Vidurio Graikijoje kaktomuša susidūrus keleiviniam ir prekiniam traukiniui žuvo 57 žmonės, daugelis jų buvo studentai. Keturiems geležinkelių pareigūnams pateikti kaltinimai, tačiau visuomenės pyktis sutelktas į ilgalaikį netinkamą tinklo valdymą, šalį drebina daugybė kartais smurtinių masinių protestų.
 
Sekmadienį prie parlamento Atėnuose susirinko apie 5 tūkst. demonstrantų, maždaug tiek pat išėjo į antrojo pagal dydį Salonikų miesto gatves, pranešė policija. Mitingai vyko reaguojant į įvairių organizacijų – nuo profesinių sąjungų iki politinių grupių – raginimus išeiti į gatves.
 
Ministras pirmininkas Kyriakas Mitsotakis po kelių mėnesių varžysis, kad būtų perrinktas, kai kurie protestuotojai ragino jį atsistatydinti. Jis kritikuojamas už tai, kad dėl avarijos kaltino „žmogiškąją klaidą“ ir tuo metu budėjusį stoties viršininką, tariamai netyčia nukreipusį traukinius į tą pačią bėgių atkarpą. Tačiau geležinkelių profesinės sąjungos jau seniai perspėja apie problemas visoje geležinkelio sistemoje.
Graikijoje – protestai. EPA – ELTA foto
 
Stoties viršininkas yra tarp keturių pareigūnų, kuriems pateikti kaltinimai. Graikijos transporto ministras po avarijos atsistatydino, o K. Mitsotakis bandė numalšinti visuomenės pyktį ne kartą atsiprašęs ir pažadėjęs atlikti skaidrų tyrimą.
 
Panašu, kad visuotiniai rinkimai, turėję vykti balandį, bus atidėti. Spėjama, kad jie gali būti surengti gegužės pabaigoje.
 
Viljama Sudikienė (AFP)
 
2023.03.13; 06:20

Atėnai, gruodžio 14 d. (AFP-ELTA). Antradienį Atėnuose buvo evakuotos metro stotys, o paslaugos laikinai sustabdytos dėl anoniminio grasinimo įvykdyti sprogdinimą, pranešė tinklo operatorius „Stasy“.
 
„Visos antrosios ir trečiosios linijos stotys buvo evakuotos ir uždarytos policijos nurodymu, kaip ir valdymo centras“, – sakoma „Stasy“ pranešime.
 
Operatorius pranešė, kad to imtasi po telefono skambučio, kai buvo pranešta, kad Sintagmos metro stotyje ir kaimyninėje Monastirakio stotyje, esančioje netoli Graikijos sostinės turistinio Plakos rajono, buvo padėti sprogmenys.
 
Policijos išminuotojų būrys su šunimis tikrino stotis, vėliau antradienį buvo tikimasi paslaugas atnaujinti.
 
Viljama Sudikienė (AFP)
 
2021.12.15; 05:55

Graikijoje didžiulis gaisras pasiekė Atėnų priemiesčius. EPA-ELTA nuotr.

Graikijos ugniagesiai antradienį nesėkmingai bandė suvaldyti milžinišką gaisrą, kuris pasiekė šiaurinius sostinės Atėnų priemiesčius. Ugnis dabar dega Varybobio ir Acharneso priemiesčiuose, tūkstančiai žmonių priversti iš ten bėgti.
 
„Tuoj pat palikite savo namus“, – valstybinei televizijai sakė Acharneso meras Spyrosas Vrettosas. Regiono gyventojai taip pat gavo perspėjimą SMS žinute iš civilinės saugos tarnybos. Tiršti dūmų debesys buvo matyti iš Atėnų.  
 
Nukentėjusių rajonų gyventojai paniškai bėgo iš namų. „Už mūsų yra pragaras“, – šaukė vienas gyventojas iš savo automobilio žurnalistams, buvusiems įvykio vietoje.
 
Gaisras sparčiai plito iš netoliese esančių miškų į gyvenamas teritorijas, pranešė regiono gubernatorius Giorgosas Patoulis, ragindamas visus žmones nedelsiant palikti šią teritoriją.
 
Meteorologai jau keletą dienų prognozavo, kad gali kilti tokio masto gaisrai, nes šalį tebėra apėmusi karščio banga, kuri, kaip manoma, nesitrauks visą savaitę, o temperatūra kils virš 40 laipsnių Celsijaus.
 
Ugniagesiai kovoja ir su didžiuliu gaisru Rodo saloje, ten jau turėjo evakuotis kelių bendruomenių gyventojai.
 
Valdžia perspėjo visuomenę, kad gaisro pavojus išliks labai didelis, net ir pasibaigus karščio bangai, dėl šalyje besitęsiančios sausros ir numatomo stipraus vėjo.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.08.04; 07:30

Graikijos ugniagesiai antrą dieną iš eilės kovoja su dideliu gaisru netoli Atėnų. Vos prašvitus, penktadienio rytą vėl buvo pasitelkti gaisrų gesinimo lėktuvai ir sraigtasparniai. Liepsnos niokoja pinijų mišką.
 
Gesinimo darbus sunkino stiprūs vėjai. „Šiandien padėtis geresnė“, – per valstybinį radiją sakė ugniagesių atstovas.
 
Ugniagesiai keliose vietose kovoja su mažesniais gaisrais. Tačiau kyla didelis pavojus, kad jie vėl smarkiau įsiplieks. Iki šiol sunaikinta 2 000 hektarų miško ir keli nuošaliai stovėję namai. Evakuoti kelių kaimų gyventojai.
 
Gaisras nuo trečiadienio vakaro liepsnoja netoli Loutrakio Megaros miesto regione, esančiame už 60 km į vakarus nuo Graikijos sostinės.
 
Tai pirmas didelis gaisras Graikijoje šiais metais. Praėjusiomis dienomis šalies pietuose tvyrojo sausra, daug kur temperatūra kilo iki 30 laipsnių padalos.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.05.21; 11:14

Graikijoje nužudytas žinomas žurnalistas, rengęs reportažus kriminalinėmis temomis. EPA-ELTA nuotr.

Penktadienį Atėnuose, Alimo rajone, nusikaltėliai nušovė žinomą graikų žurnalistą Giorgos`ą Karaivazą, kuris daugelį metų rengė reportažus kriminalinėmis temomis. Tai pranešė televizijos kanalas „Open TV“.
 
Pasak jo, motociklu atvažiavę nežinomi asmenys surengė pasalą prie reporterio namų ir jį nušovė apie 14 val. vietos laiku. Atrodo, kad piktadariai tiksliai žinojo žurnalisto dienotvarkę ir jį sekė: kai tik G. Karaivazas grįžo namo, žudikai paleido į jį mažiausiai šešias kulkas. Kitais duomenimis, nusikaltimo vietoje buvo rasta 17 tūtelių. Galimas dalykas, kad buvo naudojamas slopiklis, pažymi „Open TV“.
 
Žurnalistas grįžo į namus, baigęs darbą televizijos kanalo „Star TV“ laidoje kriminalinėmis temomis. Iš pradžių buvo pranešta, kad G. Karaivazas rastas negyvas prie savo automobilio nedideliame parke prie namų.
 
Anot policijos, nusikaltimą įvykdė profesionalūs žudikai. Jų ieškoma.
 
Tai jau antras žurnalisto nužudymas Graikijoje pastaruoju laikotarpiu. 2010 metais nežinomi asmenys paleido 16 kulkų į žurnalistą Sokratis`ą Giolias`ą prie jo namų. Tada atsakomybę už nusikaltimą prisiėmė pogrindinė organizacija „Revoliucionierių sekta“.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.04.10; 08:23

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas paragino Europos Sąjungą (ES) Ankaros dujų ginče su Graikija elgtis „nešališkai“.
 
R. T. Erdoganas sekmadienį telefonu kalbėjosi su Europos Vadovų Tarybos pirmininku Charlesu Micheliu ir ragino Briuselį ir ES šalis nares būti „sąžiningas, nešališkas ir objektyvias“ bei „atsakingai elgtis regioniniais klausimais” – pirmiausiai rytinėje Viduržemio jūros dalyje, pranešė Turkijos prezidentūra.
 
Ch. Michelis, ES atstovo teigimu, savo ruožtu paragino R. T. Erdoganą siekti konflikto deeskalacijos ir atsisakyti veiksmų, kurie toliau didintų įtampą su Graikija.
 
Rytinėje Viduržemio jūros dalyje aptikus gausių dujų išteklių, kilo didelis ginčas dėl jų gavybos. Be Graikijos ir Turkijos pretenzijas į šią jūrinę teritoriją reiškia ir Kipras. Ankara ir Atėnai į regioną nusiuntė karo laivus. Todėl santykiai tarp abiejų NATO šalių yra labai įtempti.
 
Sekmadienį Turkijos pajėgos, be to, pradėjo karines pratybas Kipro šiaurėje. Ch. Michelis penktadienį įsikišo į konfliktą. Jis pasiūlė „daugiašalę konferenciją“ dalyvaujant Ankarai.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.09.07; 00:01

Graikija: „Greenpeace“ aktyvistai surengė protesto akciją ant naftos rezervuaro. EPA – ELTA nuotr.

Ketvirtadienį „Greenpeace“ aktyvistai įsigavo į Graikijos kompanijos „Hellenic Petroleum“ (HELPE) naftos perdirbimo įmonę, užlipo ant naftos rezervuaro ir surengė ten protesto akciją prieš bendrovės dalyvavimą naftos ir dujų žvalgymo ir gavybos darbuose Graikijoje. Tai pranešė portalas „lifo.gr“.
 
Leidinio žiniomis, incidentas įvyko Atėnų priemiestyje Aspropirge. Aktyvistai užsiropštė ant naftos rezervuaro ir iškabino plakatą su užbraukto naftos bokšto atvaizdu ir užrašu „Greenpeace“. Po to organizacijos nariai susėdo prie įmonės vartų, neleisdami transporto priemonėms įvažiuoti į jos teritoriją. Apie sulaikymus nepranešama.
 
Komentuodami akciją, „Greenpeace“ atstovai pareiškė, jog kompanijos HELPE projektai, susiję su naftos ir dujų žvalgymu ir gavyba, prisideda prie klimato krizės, todėl bendrovė turi jų atsisakyti. „Laiko nebeliko, – pabrėžė ekologai. – Mus ištiko klimato krizė, todėl turime veikti nedelsdami“.
 
Šių metų birželį Graikija su tarptautiniu konsorciumu, kurį sudarė kompanijos „Total“, „ExxonMobil“ ir „Hellenic Petroleum“, pasirašė sutartį dėl angliavandenilių žvalgymo ir gavybos prie Kretos salos Egėjo jūroje.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.11.22; 00:50

Graikija nusprendė išsiųsti du Rusijos diplomatus, dar dviem uždrausta įvažiuoti į šalį. Jie kaltinami kišimusi į Graikijos vidaus reikalus ir nacionalinio saugumo klausimus. Tai trečiadienį pranešė laikraštis „Katimerini“, kuriuo remiasi „Interfax“.

Leidinio duomenimis, Atėnai kaltina Rusijos diplomatus mėginimais rinkti ir platinti informaciją bei valstybės pareigūnų papirkimu.

„Atėnų iniciatyva nėra „perkūnas iš giedro dangaus“, tai – atsakymas į koordinuotus veiksmus, kuriais siekiama plėsti Rusijos įtaką Graikijoje“, – pažymi „Katimerini“.

Anot leidinio šaltinių, Graikija nori palaikyti gerus santykius su Rusija, stiprinti dviejų tautų draugystę, bet tai galima padaryti tik pariteto ir abipusės pagarbos pagrindu.

Informacijos šaltinis – ELTA

2018.07.12; 08:37

Graikija – puikiai žinoma valstybė, pamėgta dėl šilto klimato ir tūkstantmetės kultūros. Lietuviai ją mielai renkasi atostogoms. Tačiau daugybė šalies savitumų tiesiog praleidžiami, nepastebimi.

Tiek apsistojantiems joje laikinai, tiek planuojantiems kelionės į Graikiją visam laikui aktualu, kokia yra vaikų švietimo sistema. Senovės Graikijos švietimo sistema, kaip ir gausybė kitų reiškinių, atkeliaujančių iš senų laikų, laikoma pamatu darbatiniam požiūriui į mokinių auklėjimą ir ugdymą.

Continue reading „Graikijos švietimo sistema anksčiau ir dabar”