Čekijos sveikatos apsaugos ministras R. Prymula. EPA – ELTA nuotr.

Čekijos sveikatos apsaugos ministras Romanas Prymula penktadienį pareiškė neketinąs savo noru atsistatydinti, nors šalies premjeras Andrejus Babišas paragino jį tai padaryti, kai žiniasklaidoje pasirodė informacija, kad ministerijos vadovas pažeidė griežtus karantino reikalavimus.
 
„Visiškai atsakingai pareiškiu, kad aš nieko nepažeidžiau. Todėl aš neketinu atsistatydinti. Žinoma, ponas premjeras turi galimybę atleisti mane iš pareigų“, – sakė žurnalistams politikas.
 
R. Prymula atsidūrė skandalo centre, kai anksčiau penktadienį laikraštis „Blesk“ paskelbė informaciją, jog jis šiurkščiai pažeidė jo paties inicijuotus griežtus socialinius apribojimus, įvestus šalyje dėl koronaviruso plitimo. Leidinio duomenimis, ministras trečiadienį vėlai vakare apsilankė viename brangiausių Prahos restoranų. Šalyje galioja laikinas visuomeninio maitinimo įstaigų darbo draudimas. Parduoti maistą ir gėrimus leidžiama tik per specialiai įrengtą langą ir tik iki 20 val. vietos laiku. Bet, nepaisant draudimo, restoranas, kuriame apsilankė ministras, buvo atidarytas, teigė laikraštis.
 
Sveikatos apsaugos ministerijos vadovas kategoriškai atmetė leidinio tvirtinimus. Anot R. Prymulos, jis per restorano, kuris nedirbo, patalpas pateko į gretimą istorinį priestatą, kadangi kito įėjimo į jį nėra. Ten įvyko jo susitikimas su vienos iš Čekijos klinikų direktoriumi, per kurį buvo svarstomos kovos su koronavirusu problemos. Šį susitikimą surengė Jaroslavas Faltynekas – A. Babišo vadovaujamo politinio judėjimo ANO pirmininko pirmasis pavaduotojas.
 
Kaip pripažino ministras, vienintelis nustatytų apribojimų pažeidimas buvo tai, kad jis po susitikimo „kelias sekundes be medicininės kaukės buvo šalia savo vairuotojo“. Anot R. Prymulos, jis ją užsidėjo, atsisėdęs į automobilį.
 
Pranešama, kad A. Babišas penktadienį ketina aptarti su šalies prezidentu Milošu Zemanu R. Prymulos atsistatydinimo klausimą. Kaip teigia vietos žiniasklaida, valstybės vadovas kažin ar sutiks priimti sveikatos apsaugos ministro atsistatydinimą.
 
Čekijoje, kur pastarosiomis savaitėmis epidemiologinė situacija sparčiai blogėja, dėl koronaviruso imtasi griežtų priemonių. Uždarytos mokyklos, restoranai, barai, klubai, sporto ir kultūros objektai, dauguma parduotuvių. Nedirba didžioji dalis įmonių, teikiančių paslaugas gyventojams. Policininkams suteikta teisė skirti kaukių režimo pažeidėjams baudas iki 10 tūkst. kronų (apie 400 eurų).
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.10.24; 06:48

Šeštadienį šimtai tūkstančių čekų Prahoje dalyvavo demonstracijoje prieš šalies premjerą Andrejų Babišą. Renginys buvo organizuotas likus dienai iki 30-ųjų Aksominės revoliucijos metinių, kurios minimos lapkričio 17 d., praneša naujienų agentūra dpa.

Organizacijos „Milijonai momentų už demokratiją“ vertinimu, demonstracijoje dalyvavo apie 250 tūkst. žmonių. Policija patvirtino, kad skaičius tikslus.
 
Protestuotojai reikalavo A. Babišo atsistatydinimo. Premjeras yra populistų partijos ANO („Nepatenkintų piliečių akcijos“) įkūrėjas ir vienas turtingiausių Čekijos piliečių. Žmonės nepatenkinti A. Babišo – verslininko ir premjero – interesų konfliktais bei piktnaudžiavimu valdžia.
 
Įtariama, kad A. Babišo verslas neteisėtai pelnėsi iš Europos Sąjungos fondų.
 
Dar prieš prasidedant demonstracijai, premjeras kaltino žmones besinaudojant Aksominės revoliucijos metinių atmosfera ir teigė nesuprantąs jų motyvų.
 
Slovakijoje gimęs A. Babišas vadovauja mažumos vyriausybei, sudarytai iš populistų ANO ir Čekijos Socialdemokratų partijos (ČSSD), kurią toleruoja Komunistų partija.
 
1989 m. lapkričio 17 d. riaušių policija išvaikė tuometės Čekoslovakijos sostinėje protestavusius studentus – prieš komunistų valdžią nukreiptus neramumus, po kurių šalis pajudėjo demokratijos link.
 
Sekmadienį Prahoje minimos 30-osios šių įvykių metinės. Vyks renginiai, kuriuose dalyvaus Vokietijos Bundestago vadovas Wolfgangas Schaeuble. Taip pat vyks gatvių festivaliai, teatralizuoti pasirodymai, debatai ir koncertai. Sukaktis bus minima ir Slovakijos sostinėje Bratislavoje.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.11.17; 17:36

Čekijos ministrui pirmininkui Andrejui Babišui teks pasitikrinti pasitikėjimą. Keturios dešiniosios opozicinės partijos bei Piratų partija antradienį susitarė drauge inicijuoti parlamente balsavimą dėl nepasitikėjimo premjeru.
 
To priežastis – kaltinimai multimilijardieriui ir populistinės partijos ANO įkūrėjui, esą jis ir jo įmonės neteisėtai turėjo naudos iš ES paramos.
Iniciatyva turi mažai šansų, nes mažumos vyriausybė, kurią sudaro ANO ir socialdemokratų ČSSD, gali kliautis komunistinės KSČM parama. Kartu partijos parlamente turi 108 vietas iš 200.
 
Vis dėlto opozicijoje esančių Piliečių demokratų (ODS) pirmininkas Petras Fiala kalbėjo apie prasmingą moralinį gestą. Su A. Babišu siejami skandalai esą peržengė toleruotiną ribą.
 
Čekų žiniasklaida neseniai paskelbė vidines Europos Komisijos ataskaitas, anot kurių, Briuselis gali pareikalauti sugrąžinti milijonus išmokėtos paramos. To priežastis – spėjamas 64-erių premjero, kaip verslininko ir politiko, interesų konfliktas.
 
Kada bus balsuojama dėl nepasitikėjimo, kol kas nežinoma. Sekmadienį Prahoje planuojama didelė demonstracija prieš A. Babišą.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.06.18; 15:48

Čekijos žurnalistai ir žiniasklaidos ekspertai skambina pavojaus varpais dėl populistų politikų augančio spaudimo šalies visuomeniniam transliuotojui, praneša AFP.
 
Čekijos naujienų agentūros CTK ir šalies radijo bei televizijos darbą prižiūrinčių institucijų atstovus renka parlamento nariai. Žiniasklaidos prievaizdai įspėja, kad kai kurių žmonių paskyrimas gali paveikti žiniasklaidos kokybę.
 
Kitą savaitę Čekijos parlamentarai į CTK tarybą veikiausiai paskirs Michalą Seminą, žurnalistą ir rašytoją, kuris dėl 2001 m. rugsėjo 11 d. teroro išpuolių kaltino JAV elitą ir teigė, kad tai buvo naudingiausia Izraeliui.
 
„Yra labai didelė rizika, kad žmogus su itin keistomis pažiūromis bus svarbios visuomenės informavimo priemonės tarybos narys“, – sakė AFP Čekijos žurnalistų sąjungos vadovas Adamas Černy.
 
Jei bus išrinktas, M. Seminas prisijungs prie kito tarybos nario žurnalisto Petro Žantovsky, kuris teigė neprieštarausiąs, jei CTK naujienas gaus iš Rusijos valstybinės naujienų agentūros „Sputnik“ serverių.
 
M. Seminą paskyrė opozicijos kraštutinių dešiniųjų ir euroskeptikų partija SPD. Tuo metu P. Žantovsky buvo nominuotas valdančiųjų populistų partijos ANO, kuriai vadovauja milijardierius Andrejus Babišas.
 
ANO ir SPD remiamas M. Seminas į CTK tarybą buvo išrinktas pirmajame ture birželio pradžioje.
 
Gali būti taip, kad šios dvi partijos paskirs 5 iš 7 naujienų agentūros CTK tarybos narius. Taryba skiria direktorių ir priima svarbiausius verslo sprendimus.
 
„Čekijos visuomeninė žiniasklaida yra pavojuje. M. Semino paskyrimas kelia pavojų“, – sako žiniasklaidos ekspertas Niujorko universitete Prahoje (UNYP) Tomas Trampota.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.06.17; 09:50
 

Dešimtys tūkstančių žmonių antradienį protestavo Čekijos sostinėje Prahoje, reikalaudami korupcija kaltinamo ministro pirmininko Andrejaus Babišo atsistatydinimo.
 
Protesto organizatorių teigimu, antradienio proteste dalyvavo 120 000 žmonių. Jei ši informacija pasitvirtins, tai bus didžiausia politinė demonstracija šalyje nuo komunizmo žlugimo.
 
Demonstrantai, skanduodami „Gėda!“ ir mosuodami Čekijos ir ES vėliavomis, užpildė Vaclovo aikštę. Tai buvo viena didžiausių politinių demonstracijų šalyje nuo Aksominės revoliucijos 1989 metais, per kurią buvo taikiai nuverstas komunistinis režimas.
 
Premjeras A. Babišas yra antras pagal turtingumą žmogus Čekijoje, buvęs komunistas. Čekijos premjeru jis tapo 2017 metais, kai tais metais šalyje vykusiuose parlamento rinkimuose A. Babišo partija ANO laimėjo daugiausiai balsų ir iškovojo 78 vietas iš 200 žemuosiuose parlamento rūmuose.
 
Nepaisant protestų prieš A. Babišą, praėjusį mėnesį vykusiuose rinkimuose į Europos Parlamentą (EP) partija ANO pelnė daugiausiai rinkėjų balsų.
Pats premjeras neigia jam reiškiamus kaltinimus korupcija.
 
„Niekada nepadaryčiau nieko panašaus. Nesu kvailys“, – anksčiau antradienį parlamente sakė A. Babišas.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.06.05; 08:14

 
Rinkėjai aktyviai parėmė ir opozicines dešiniąsias Pilietinę demokratų partiją ir Piratų partiją. Rinkimuose triuškinamą pralaimėjimą patyrė kairiosios jėgos.
 
ANO atstovai užims šešias iš 21 Čekijai priklausančios vietos Europos Parlamente. Pilietinė demokratų partija gavo keturis mandatus, „piratai“ – tris. Septynias vietas pasidalijo dar trys mažesnės nacionaliniame parlamente atstovaujamos dešiniosios opozicinės partijos.
 
Čekijos kairiosioms jėgoms Europos Parlamente atstovaus tik vienas deputatas. Jį pavyko išsaugoti Čekijos ir Moravijos komunistų partijai, kuriai anksčiau priklausė trys mandatai. Nė vienos vietos neiškovojo Čekijos socialdemokratų partija, turėjusi keturis mandatus.
 
Rinkėjų aktyvumas sudarė 28,72 proc. ir buvo gerokai didesnis negu prieš penkerius metus, kai jis tesiekė 18,2 proc.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.05.27; 08:00

Milijardierius A. Babišas antrą kartą paskirtas Čekijos ministru pirmininku (kairėje). Dešinėje – Čekijos prezidentas Milošas Zemanas. EPA-ELTA nuotr.

Slovakų kilmės Čekijos premjeras Andrejus Babišas artimiausiomis dienomis paduos Slovakiją į Europos Žmogaus Teisių Teismą už tai, kad šioje šalyje saugomuose Čekoslovakijos archyvuose jis apibūdinamas kaip ČSSR valstybės saugumo informatorius.

Tai trečiadienį žurnalistams pranešė pats politikas.

„Iki birželio 15 d. aš paduosiu ieškinį prieš Slovakiją Europos Žmogaus Teisių Teismui. Tvirtinimai, kad aš buvau ČSSR valstybės saugumo agentas – melas“, – pabrėžė A. Babišas.

Šių metų pradžioje Bratislavos krašto teismas atmetė Čekijos premjero A. Babišo skundą, kuriame jis teigė, kad buvo nepagrįstai įrašytas į politinio režimo, egzistavusio Čekoslovakijoje nuo 1948 metų vasario iki 1989 metų lapkričio, valstybės saugumo archyvus kaip informatorius. Specialiųjų tarnybų dokumentuose, saugomuose Slovakijos Tautos atminties institute, A. Babišas figūruoja slapyvardžiu „Burešas“.

„Esu pasirengęs įrodinėti tiesą iki savo mirties. Aš niekada nieko nepasirašiau ir niekada nebendradarbiavau su ČSSR specialiosiomis tarnybomis“, – anksčiau sakė žurnalistams A. Babišas, kurį trečiadienį Čekijos prezidentas Milošas Zemanas vėl paskyrė šalies ministru pirmininku.

Informacijos šaltinis – ELTA (Stasys Gimbutis)

2018.06.07; 12:34

Čekija. Shutterstock nuotr.

Čekijos vyriausybė atleido iš pareigų Ryšių su užsieniu ir informacijos valdybos (civilinės žvalgybos) direktorių Jirį Šašeką. Tai trečiadienį žurnalistams pranešė šalies vidaus reikalų ministras Lubomiras Metnaras.

„J. Šašekas nuo ketvirtadienio palieka direktoriaus postą“, – sakė ministras. Čekijos VRM pavaldžiai žinybai J. Šašekas vadovavo nuo 2014 metų liepos.

Anot ministro, J. Šašeko atleidimas susijęs su dideliais pažeidimais Ryšių su užsieniu ir informacijos valdybos ūkinėje veikloje. Teigiama, kad esą žinyba pernelyg brangiai pirko specialią aparatūrą.

Anksčiau nepasitenkinimą žvalgybos valdybos darbu reiškė Čekijos premjeras Andrejus Babišas. Dar prieš kelis mėnesius, prieš pradėdamas eiti savo pareigas, jis teigė įtariąs, kad žinyba organizavo jo sekimą.

Ryšių su užsieniu ir informacijos valdybai laikinai vadovaus jos direktoriaus pavaduotojas Radekas Musilekas. Žiniasklaida praneša apie glaudžius jo ryšius su A. Babišu.

Informacijos šaltinis – ELTA

2018.05.17; 03:55