Prezidentūra sako atsargiai žiūrinti į Lietuvos mokslų akademijoje organizuojamą seminarą-diskusiją „Baltarusijos energetika dabar ir pastačius atominę elektrinę“.

Prezidentės patarėjo Nerijaus Aleksiejūno nuomone, tokie renginiai gali būti tiesiog išnaudojami propagandiniams tikslams.

„Ne kartą esame matę net ir tokių konkrečių pavyzdžių, kai į Baltarusija yra pasikviečiama lyg ir nekalta delegacija iš vienos ar kitos institucijos ir staiga jie atsiduria Astrave, prifilmuojami, padaromi pranešimai spaudai“, – „Žinių radijui“ kalbėjo N. Aleksiejūnas, pridurdamas, kad net neabejoja, jog ir šis renginys gali būti pasitelktas Baltarusijos propagandai.

Tačiau uždrausti šį renginį, pabrėžė N. Aleksiejūnas, sako nematąs pagrindo.

„Nesame Baltarusija ir negalime uždrausti ar bausti bet kokio renginio“, – apibendrino Prezidentės patarėjas.

Prezidentės patarėjas, komentuodamas Lietuvos poziciją Baltarusijoje statomos atominės elektrinės atžvilgiu, pasidžiaugė, kad Europos Sąjungos institucijos įsitraukia į šį Lietuvai svarbų klausimą. Pasak N. Aleksiejūno, ES ir Baltarusijos susitikimuose šis klausimas yra nuolat keliamas.

Gegužės 31 d. Lietuvos energetikos instituto organizuojama diskusija pro akis nepraslydo konservatoriams. Jie dar gegužės 25 dieną kreipėsi į premjerą, ragindami jį kreiptis į Mokslų akademiją ir paprašyti atsisakyti šio renginio, kad jis netaptų autoritarinio Baltarusijos režimo propagandos įrankiu.

Kaip pastebi konservatoriai, Lietuvos piliečiai yra aiškiai pasisakę prieš Astravo atominės elektrinės statybas. Savo valią jie pareiškė pasirašydami dėl įstatymo dėl Astravo AE statybų stabdymo projekto ir 65 tūkstančiais parašų pareikalaudami, kad jis būtų priimtas Lietuvos Seime. Seimas, 104 parlamentarams vieningai balsavus už, šiuo įstatymu pripažino branduolinę elektrinę, statomą Baltarusijoje Astravo rajone, keliančia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui ir įpareigojo Vyriausybę neįleisti elektros energijos iš Baltarusijos, jei joje pradės veikti Astravo AE.

Tarptautinėje arenoje Lietuva nuolat reiškia susirūpinimą, kad Baltarusija manipuliuoja tarptautiniais branduolinės saugos instrumentais ir selektyviai taiko saugos standartus plėtojant Astravo AE projektą. Svarbiausi klausimai Lietuvai – Astravo aikštelės parinkimas AE statybai ir galimas neigiamas poveikis Lietuvos aplinkai ir gyventojams – nebuvo nagrinėti nei TATENA SEED misijos, nei ES streso testų metu, todėl Lietuvos pozicija lieka nepakitusi: stabdyti Astravo AE statybas ir, pasitelkus tarptautinius ekspertus, iš pagrindų peržiūrėti projektą.

Informacijos šaltinis – ELTA

2018.05.29; 06:00

Briuselyje ir Vilniuje – pilietinė akcija prieš Astravo AE. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos nariai Gabrielius Landsbergis, Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Dainius Kreivys ir Andrius Kubilius kreipėsi į Lietuvos Mokslų Akademijos prezidentą akad. Jūrą Banį ir į Ministrą Pirmininką Saulių Skvernelį dėl gegužės 31 d. Lietuvos mokslų akademijoje organizuojamo seminaro-diskusijos „Baltarusijos energetika dabar ir pastačius atominę elektrinę“, kurią organizuoja Lietuvos energetikos institutas.

Parlamentarai ragina Ministrą Pirmininką kreiptis į Mokslų akademiją prašant atsisakyti šio renginio, kad pastaroji, kaip autoritetinga Lietuvos mokslinė institucija, nepatirtų reputacinės žalos ir netaptų autoritarinio režimo propagandos įrankiu. Taip pat prašoma informuoti, kas yra tikrieji šio renginio iniciatoriai ir kas realiai finansuoja šį renginį. Kartu klausiama, kiek prie jo finansavimo prisideda Baltarusijos pusė, bei kokie dalyviai atvyksta iš Baltarusijos ir projekto vystytojų pusės.

„Atkreipiame dėmesį, kad Lietuva jau yra priėmusi savo galutinį sprendimą, jog pradėjus veikti Astravo AE elektros energija iš Baltarusijos į Lietuvą nebus įleidžiama, tačiau tikėtina, kad tiek Baltarusijos, tiek Rusijos valdžia šį Lietuvos sprendimą vertina kaip labai žalingą vystomo Astravo AE projekto ekonominiam gyvybingumui, todėl tokiais seminarais ar galimais įvairiais energetiniais šantažais stengsis pakeisti jau padarytus strateginius Lietuvos sprendimus“, – teigė D. Kreivys.

„Mums kelia didelį susirūpinimą, kad prisidengiant moksline veikla, gali būti siekiama paveikti Lietuvos visuomenės nuomonę dėl Astravo AE keliamų grėsmių. Kyla reali grėsmė, kad šį seminarą-diskusiją Baltarusijos valdžia ir Astravo AE vystytojai panaudos tam, kad tarptautiniuose forumuose, pristatant Astravo AE projektą tarptautinių konvencijų pažeidimų nagrinėjimo kontekste, pateiktų kaip bendradarbiavimo su Lietuvos Respublika faktą“, – teigė R. Morkūnaitė-Mikulėnienė.

Kaip pastebi konservatoriai, Lietuvos piliečiai yra aiškiai pasisakę prieš Astravo atominės elektrinės statybas. Savo valią jie išreiškė pasirašydami dėl įstatymo dėl Astravo AE statybų stabdymo projekto ir 65 tūkstančiais parašų pareikalaudami, kad jis būtų priimtas Lietuvos Seime. Seimas, 104 parlamentarams vieningai balsavus už, šiuo įstatymu pripažino branduolinę elektrinę, statomą Baltarusijoje Astravo rajone, keliančia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui ir įpareigojo Vyriausybę neįleisti elektros energijos iš Baltarusijos, jei joje pradės veikti Astravo AE.

Informacijos šaltinis – ELTA

2018.05.27; 07:07