Irano žvalgybos ženklas

Teheranas, sausio 25 d. (AFP-ELTA). Irano teismas nuteisė prancūzą aštuonerius metus kalėti dėl kaltinimų šnipinėjimu, antradienį pranešė jo šeima ir Paryžiuje gyvenantis advokatas. Jo teigimu, Teheranas naudojasi juo kaip „įkaitu“ derybose su Vakarais.
 
36 metų Benjaminas Briere yra vienintelis šiuo metu Irane laikomas sulaikytasis iš Vakarų, neturintis ir Irano paso. Jam taip pat skirta papildoma aštuonių mėnesių bausmė už propagandą prieš Irano islamo sistemą, sakoma jo advokato Philippe Valent pranešime.
 
B. Briere’as, laikomas Vakilabado kalėjime rytiniame Mešhedo mieste, buvo suimtas 2020 metų gegužę, kai nusifotografavo nacionaliniame parke su pramoginiu dronu, šiuo metu jis yra paskelbęs bado streiką. „Šis nuosprendis yra grynai politinio proceso rezultatas (…) neturintis jokio pagrindo“, – sakė Ph. Valent’as. Ketvirtadienį prasidėjusį teismo procesą pavadinęs „maskaradu“, jis pridūrė, kad B. Briere’as „neturėjo teisingo teismo proceso su nešališkais teisėjais“, ir pabrėžė, kad jam nebuvo leista susipažinti su visu jam pareikštu kaltinimu.
 
Prancūzijos užsienio reikalų ministerija nuosprendį pavadino „nepriimtinu“ ir salė, kad B. Briere’as yra „turistas“.
 
Jis yra vienas iš daugiau nei tuzino Vakarų piliečių, laikomų Irane ir aktyvistų apibūdinamų kaip įkaitai. Aktyvistų teigimu, jie yra nekalti ir nepadarė jokių nusikaltimų, sulaikyti visagalės Revoliucinės gvardijos įsakymu siekiant išgauti Vakarų nuolaidų. Nuosprendis B. Briere’ui paskelbtas Iranui ir galingosioms pasaulio valstybėms siekiant per derybas Vienoje atgaivinti  2015 metų susitarimą dėl Irano branduolinės programos. Tarp sulaikytų užsieniečių yra visų trijų derybose dalyvaujančių Europos valstybių – Didžiosios Britanijos, Prancūzijos ir Vokietijos – piliečių.
 
„Netoleruotina, kad Benjaminas Briere’as yra laikomas derybų įkaitu, Prancūzijos piliečiu, kurį režimas savavališkai sulaikė vien tam, kad panaudotų kaip valiutą mainuose“, – pridūrė Ph. Valent’as.
 
B. Briere’o sesuo Blandine naujienų agentūrai AFP sakė, kad jos brolis yra „politinis įkaitas“, o jo teismas – „teisingumo parodija“. „Tai politinis teismo procesas ir jis naudingas Iranui, kuris siunčia žinią Prancūzijos vyriausybei“, – sakė ji.
 
Ph. Valent’o teigimu, B. Briere’as „vis labiau silpsta“ dėl bado streiko, kurį pradėjo per Kalėdas, protestuodamas dėl pažangos stokos jo byloje.
 
Neviltis kalėjimo kameroje

Britas Anoosheh Ashoori, laikomas Irane pastaruosius ketverius su puse metų, savaitgalį taip pat pradėjo bado streiką, o austras Kamranas Ghaderi, laikomas ilgiau nei šešerius metus, atsisako maisto nuo pirmadienio, teigia jų šeimos. Jų veiksmus paskatino bado streikas, kurį Vienoje pradėjo Barry Rosenas, buvęs JAV diplomatas ir 444 dienas trukusios JAV ambasados ​​Teherane apgulties 1979–1981 m. veteranas, kad atkreiptų dėmesį į sulaikytųjų padėtį. Sekmadienį jis baigė bado streiką, kad išvengtų tolesnės žalos savo sveikatai.
 
Irane taip pat kalinama prancūzų ir iraniečių akademikė Fariba Adelkhah, sulaikyta 2019 metų birželį ir 2020 metų gegužę nuteista kalėti penkerius metus dėl nacionalinio saugumo kaltinimų. 2020 m. spalį jai buvo skirtas namų areštas, tačiau netikėtai šį mėnesį Iranas vėl ją įkalino sakydamas, kad ji pažeidė namų arešto taisykles. F. Adelkhah buvo suimta kartu su savo kolega ir partneriu prancūzu Roland’u Marchalu, kuris buvo paleistas 2020 m. kovą per apsikeitimą kaliniais, kai Prancūzija paleido Irano inžinierių Jallalą Rohollahnejadą.
 
Iranas tvirtina, kad visi sulaikyti užsieniečiai teisiami pagal vidaus įstatymus, bet ne kartą sakė esąs pasirengęs apsikeisti kaliniais.
 
Viljama Sudikienė (AFP)
 
2022.01.26; 07:20

Agentai slaptieji. Slaptai.lt foto

Prieš 10 mėnesių Irano teritorijoje sulaikytas turistas iš Prancūzijos Benjaminas Briere`as kaltinimas šnipinėjimu. Tai pirmadienį žurnalistams pranešė vienas iš prancūzo advokatų Saeidas Dehghanas.
 
Pasak jo, sekmadienį B. Briere`ui „buvo pateiktas kaltinimas pagal du punktus – šnipinėjimas ir propaganda prieš islamo respubliką“.
Gauti Irano teisėsaugos institucijų komentarų šiuo klausimu žurnalistams nepavyko.
 
Apie tai, kad Irano pareigūnai prieš tuo metu maždaug devynis mėnesius savo teritorijoje sulaikė Prancūzijos pilietį, vasario 24 d. naujienų agentūrai „Reuters“ pranešė prancūzo interesams atstovaujantis  S. Dehghanas. Pasak jo, advokatai pas sulaikytąjį, kuris buvo laikomas Vakilabado kalėjime Mešhedo mieste, nebuvo įleidžiami. Vėliau Prancūzijos URM patvirtino šalies piliečio sulaikymo faktą ir pridūrė, kad konsulatas teikia pagalbą prancūzui.  
 
Tada S. Dehghanas sakė, kad Prancūzijos piliečiui buvo pateikti „prieštaringi ir nepagrįsti kaltinimai“, nepatikslindamas, kas konkrečiai inkriminuojama jo ginamajam.
 
„Reuters“ duomenimis, gautais iš sulaikytojo artimųjų, prancūzas buvo sulaikytas už tai, kad be leidimo skraidino droną dykumoje netoli Irano ir Turkmėnijos sienos.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.03.15; 14:11