Knygų mugėje – vaikai. Vytauto Visocko nuotr.

Kiekvienas Lietuvos naujagimis gaus lauknešėlį, kuris padės žengti pirmuosius skaitymo patirties žingsnius. Tarptautine patirtimi paremtas ankstyvojo skaitymo projektas „Knygų startas“, praėjusiais metais išbandytas Vilniaus apskrityje, tampa nacionalinis ir yra pirmas ir vienintelis tokio masto ankstyvojo skaitymo skatinimo projektas Lietuvoje, praneša Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka.
 
Lietuvos ligoninių gimdymo skyriuose gimdyvėms dalijamus lauknešėlius sudaro Indrės Zalieckienės knygelė „Kapt kapt kapt“, atitinkanti 0–3 metų vaikų galimybes ir poreikius, Nacionalinės bibliotekos skaitymo specialistų parengti patarimai tėvams, kaip skaityti su vaiku, spalvingi skirtukai ir pirmasis skaitytojo pažymėjimas. Visos priemonės, kaip teigiama pranešime, pateikiamos specialioje „Knygų starto“ kuprinėlėje.
Knygų lentyna. Slaptai.lt nuotr.
 
Pagrindinis projekto tikslas – užauginti Lietuvoje pirmą kartą vaikų, kurių skaitymo patirtis prasideda nuo pat pirmų dienų, kartu skatinant skaitymą šeimoje ir padedant jauniems tėvams įsisąmoninti ankstyvojo skaitymo svarbą ir suteikiant jiems reikalingų priemonių ir žinių, sako projekto iniciatoriai. Tai atspindi ir projekto šūkis: „Su kiekviena knyga – ūgteli karta!“
 
Vilniaus knygų mugėje. Slaptai.lt (Vytautas Visockas) nuotrauka

Projektą įgyvendina Kultūros ministerija ir Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka. Projekto globėja – ponia Diana Nausėdienė.
 
„Tyrimais pagrįsta, kad šešiamečio vaiko, kuriam nebuvo garsiai skaityta kūdikystėje, žodyną vidutiniškai sudaro vos 7 tūkst. žodžių, o garsiai skaitomų knygų klausiusio vaiko žodynas siekia net 17 tūkst. žodžių. Šaunūs tėvai, kurie nebijo žaisti, įsijausti į skaitomą tekstą, imituoti veikėjus, keisti balsą, intonaciją. Mažyliams tai tikrai patinka. Šis projektas – labai gera proga strateginiams ėjimams, kartu tai ir galimybė atskleisti visuomenei knygų skaitymo potencialą. Visais atvejais tokios akcijos, iniciatyvos yra pozityvios“, – įsitikinęs Nacionalinės bibliotekos generalinis direktorius prof. dr. Renaldas Gudauskas.
 
Neurologiniu požiūriu pirmi treji vaiko gyvenimo metai yra ypač svarbūs jo raidai. Šiuo laikotarpiu smegenys ima pratintis prie kalbos. Moksliniai tyrimai patvirtina, kad žmogus galėtų labiau atskleisti savo potencialą, nuo pirmųjų dienų jis turi augti kuo turtingesnėje kalbinėje aplinkoje. Skaitymas – vienas iš būdų šią aplinką kokybiškai praturtinti. Jis lavina vaiko gebėjimus aiškiai reikšti mintis, treniruoja mąstymą, atmintį ir vaizduotę, moko sutelkti dėmesį, skatina kūrybiškumą ir dar begalę kitų nepaprastai svarbių įgūdžių. Todėl ypač svarbu vaikus su knyga ir skaitymu supažindinti jau nuo pirmųjų gyvenimo dienų, pažymima Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos pranešime.
 
Valentina Gudienė (ELTA)
 
2021.11.29; 00:30

Diana Nausėdienė susitiko su išrinktąja Tarptautinės bibliotekų asociacijų ir institucijų federacijos prezidente Antonia Arahova. Roberto Dačkaus (Prezidento kanceliarija) nuotr.

Diana Nausėdienė trečiadienį susitiko su išrinktąja Tarptautinės bibliotekų asociacijų ir institucijų federacijos (ILFA) prezidente Antonia Arahova, su ekspertais aptarė Lietuvos atstovų narystę organizacijoje ir šiuolaikinėms bibliotekoms keliamus tikslus.
 
Susitikime, kaip praneša Prezidentūra, D. Nausėdienė su ekspertais kalbėjosi apie bibliotekų misiją šiomis dienomis. Pasak jos, bibliotekų veiklos gali ne tik skatinti skaitymą, bet ir mažinti atskirtį visuomenėje.
 
„Bibliotekos svarbios tiek formaliojo, tiek neformaliojo ugdymo procese. Jos išgyvena transformaciją – tampa gyvybingais kultūros ir žmonių susitelkimo centrais, kuriuose ne tik skaitomos knygos, bet ir buriasi stiprios šiuolaikiškos bendruomenės“, – sakė D. Nausėdienė.
 
Pasak pirmosios ponios, bibliotekos erdvė padeda keistis idėjomis, suteikia įrankius mokymuisi visą gyvenimą bei taip kuria ateities visuomenę. Tad turime orientuotis ir į ankstyvojo amžiaus skaitymą – projektas „Knygų startas“ yra puikus to pavyzdys.
 
Jos teigimu, būtina ir toliau didinti bibliotekų paslaugų kokybę, kad būtų sudaryta informacijos prieinamumo galimybė bendruomenėms, nepriklausomai nuo jų socioekonominio, kultūrinio ar demografinio statuso.
 
Todėl ir šiuo aspektu, anot D. Nausėdienės, siekiant perimti užsienio patirtį bei pristatyti Lietuvos specialistų pasiekimus, labai aktualus mūsų šalies bibliotekų ir bibliotekininkų plečiamas tarptautinis bendradarbiavimas.
 
D. Nausėdienė su ekspertais diskutavo ir apie bibliotekų veiklą pandemijos kontekste – naujas veiklos formas, skaitmenizavimo galimybes.
Susitikime dalyvavo Lietuvos bibliotekininkų draugijos pirmininkė Jolita Steponaitienė, Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos generalinis direktorius Renaldas Gudauskas.
 
IFLA vienija narius iš maždaug 150 įvairių pasaulio šalių. Tai didžiausią tarptautinę aprėptį visame pasaulyje reprezentuojanti bibliotekų organizacija, atstovaujanti bibliotekoms ir bibliotekininkams įvairiose tarptautinėse organizacijose.
 
Valentina Gudienė (ELTA)
 
2021.11.25; 00:03

Antradienis, gruodžio 27 d. (Vilnius).  Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuotoje akcijoje „Knygų Kalėdos“, kuri šiemet vyksta kartu su nacionaline socialinio saugumo kampanija „Už saugią Lietuvą“, dalyvauja visos šalies viešosios ir mokyklų bibliotekos.

Per kiek daugiau nei mėnesį jau įvyko šimtai įvairiausių renginių, kuriuose ne tik skaitomos lietuvių ir užsienio autorių knygos, jos dovanojamos, bet ir organizuojami edukaciniai užsiėmimai, konkursai, varžybos, skatinama dalytis su tais, kurie turi mažesnes galimybes.

Bibliotekos ne tik kviečia pas save vaikų globos namų, dienos centrų auklėtinius, bet ir pačios lankosi įvairiose socialinėse įstaigose. Šiaulių, Jonavos, Šilutės, Šilalės, Vilkaviškio, Kretingos rajonuose, Vilniuje ir Kaune aplankyti vaikai ir seneliai, kuriems knygos jų kasdienai suteikia daug džiaugsmo.

Didelė šventė vyko Šiaulių apskrities P. Višinskio viešojoje bibliotekoje, kur Šiaulių miesto ir rajono įstaigoms labdaros ir paramos fondas „Švieskime vaikus“ padovanojo 3278 naujas knygas. Būtent nuo šios bibliotekos skaitytojų laiško prasidėjo ir pačios pirmosios „Knygų Kalėdos“ 2011 metais.

Per Lietuvą keliaujanti akcija „Knygų Kalėdos“ skelbia, kad įkvepianti, patarianti, motyvuojanti literatūra gali pakeisti gyvenimą: padrąsinti, padėti atsakyti į klausimus, spręsti problemas.

Prezidentė knygas dovanojo kaimyninių šalių lietuviškų mokyklų vaikams, taip pat Kauno klinikų Neonatologijos skyriaus, kur gydomi neišnešioti naujagimiai, bibliotekėlei. Krizių centrams, įvairias socialines paslaugas teikiančioms įstaigoms padovanotos knygos ima keisti ir smurtą patyrusių moterų, ir nepritekliuje gyvenančių vaikų, ir nuo priklausomybių kenčiančiųjų gyvenimus.

Knygas gausiai dovanoja šalies gyventojai, bendruomenės, verslo ir visuomeninės organizacijos, leidėjai ir rašytojai. Tradiciškai akciją remia užsienio šalių ambasados – Airijos, Azerbaidžano, Graikijos, Japonijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Norvegijos, Nyderlandų ir kt. Prie akcijos prisijungė ir Lietuvos Respublikos Seimas su itin vertinga parlamentarizmo istorijos knygų kolekcija.

Kaip ir kiekvienais metais, aktyviai į akciją įsitraukė verslas. Prekybos tinklas „Maxima“ Ugdymo plėtotės centrui perdavė 3000 penkių pavadinimų knygų, kurios bus perduotos Lietuvos mokyklų bibliotekoms. IKEA suteikė galimybę Petrašiūnų dienos centro vaikams patiems išrinkti knygų savo gimnazijų bibliotekoms. AB „Amber Grid“ padovanojo knygų Širvintų rajono Jauniūnų bibliotekai.

Rašytojas Grigorijus Kanovičius ir jo sūnus Dmitrijus Kanovičius padovanojo mokyklų bibliotekoms 2500 knygų. Šios knygos pasieks ir Lietuvos rusakalbių mokyklas. Beveik 400 knygų bibliotekoms perdavė poetas Liudvikas Galdikas.

Tarp dovanojamų knygų – poezija, programinė literatūra, dokumentika ir knygos, kurias dovanojantys atrinko kaip jiems patiems ypač svarbias.

Lietuvos bibliotekininkų draugija kviečia socialiniuose tinkluose dalytis žinia apie knygas, kurios keičia gyvenimus – bibliotekų lankytojai mielai dalijasi nuotraukomis su knygomis, kurios jiems buvo svarbios tam tikrais gyvenimo laikotarpiais.

Akcijos metu surinktos knygos bus išdalintos visoms šalies mokyklų bibliotekoms. Naujos knygos pasieks ir vaikų dienos centrus, globos ir senelių namus. Iš viso per penkerius akcijos „Knygų Kalėdos“ metus šalies bibliotekoms jau padovanota per 172 tūkst. knygų.

Visi, norintys prisijungti prie akcijos ir padovanoti knygų, dar gali tai padaryti iki sausio 6 dienos. Akcijos knygų su 20 proc. nuolaida ieškokite knygynuose „Humanitas“, „Knygų namai“, „Pegasas“, „Vaga“, ir „Sofiklis“ bei prekybos tinklų „Iki“ ir „Rimi Hypermarket“ parduotuvėse, taip pat Lietuvos pašto skyriuose.

Informacijos šaltinis – Prezidentės spaudos tarnyba.

2016.12.27; 14:03

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė Vilniaus universitete paskelbė Bibliotekų metų pradžią.

Prezidentė globoja Bibliotekų metus, kurių šūkis „Stiprios bibliotekos – stipri visuomenė“. Taip siekiama sutelkti dėmesį į bibliotekas ir pabrėžti jų svarbą šalies gyvenime. Visus metus Lietuvos bibliotekose vyks kultūros, mokslo, informaciniai renginiai. 

Continue reading „Stiprios bibliotekos – stipri visuomenė”