Giordano Stabile / La Stampa

Tai – pasakojimas, kodėl Izraeliui pavyko sunaikinti Osirak‘ą. Atlikti šią sudėtingą operaciją padėjo ne tik Mossad agentų sumanumas bei drąsa, tačiau ir milžiniškso techninės galimybės, ir Irake užverbuoti didelės įtakos turėję agentai. 

Mossado ir CŽV draugystė.
Mossado ir CŽV draugystė.

Mosadas išslaptino prieš 35 metus atliktą operaciją, kuria siekta sunaikinti branduolinį reaktorių Irake, rašo Džordanas Stabile itališkame laikraštyje La Stampa.

Praėjus 35-riems metams nuo 1981 metų birželio 7-osios, Mosado veteranai ir agentai papasakojo nežinomas operacijos Opera detales. Tai buvo žaibiška, ties lėktuvų ir žmonių galimybių riba. Taikinys ir data buvo pasirinkti pasitelkus „pagalbą iš šalies“, patvirtino buvęs Mosado bendradarbis Gadas Šimronas, rašo korespondentas.

Izraelis sužinojo apie Irako plutonio gamybos ir atominės bombos kūrimo programą 1976 metais. Po to etapais imdavosi veiksmų reaktoriaus Osirak sukūrimo projektui sabotuoti.

Objekto statybos truko dvejus ar trejus metus. Operacija Prancūzijoje, La-Seyne-sur-Mer uoste buvo viena iš svarbiausių: pirmas jūrų keliu į Iraką siunčiamo reaktoriaus mazgas sprogo „nepaaiškinamomis“ aplinkybėmis, rašo leidinys.

Šaltinis iš Irako režimo vidinės aplinkos pranešė, kada bus pradėta pakankamo bombai sukurti urano gamyba.

Operaciją, užkoduotą pavadinimu Ammunition Hill, atskleidė opozicijos lyderis Šimonas Peresas. Menahemas Beginas atšaukė operaciją, bet vėl pradėjo ją rengti kitu pavadinimu: Opera.

Mossado emblema.
Mossado emblema.

Pagrindinė problema buvo ta, kad lėktuvai F-16 neturėjo būtinos skrydžio autonomijos, kad smogtų į objektą, esantį už 15 km nuo Bagdado, ir grįžtų namo. Izraelio aviacija tik 1982 metais turėjo gauti lėktuvų kuro papildymui ore.

Nederėjo delsti. Buvo nuspręsta veikti sekmadienį, kai užsienio specialistų nebūdavo objekte. Lėktuvuose buvo pastatyta papildomų bakų, 3000 km skrydis buvo aptartas iki smulkmenų, praneša korespondentas.

Vyriausybė ir KOP vadas Davidas Ivris buvo pasirengę prarasti vieną ar du lėktuvus. „Problematiška buvo ne suduoti smūgį, o grįžti namo gyviems“. Ilanui Ramonui tas reidas buvo kovinis krikštas. Jam buvo pavesta grįžtant būti grupės gale: „Tai galima palyginti su bėgančių nuo tigro antilopių banda“. Ramonui pavyko numesti bombas ir grįžti atgal.

Nepatvirtintais šaltinių iš Irako duomenimis, Izraelio lėktuvams Irako teritorijoje padėjo: POG (Priešlėktuvinės oro gynybos) sistemos padaliniai, darbuotojams išėjus užkandžiauti, išjungus radarus.

Reaktorius taip niekada ir nebuvo pastatytas, nors Sadamas pradėjo vykdyti didelio masto požeminę sodrinto urano gamybos programą, sakoma straipsnyje.

Informacijos šaltinis: La Stampa.

2016.07.01; 07:45