Čekijos ministras pirmininkas Andrejus Babišas. EPA-ELTA nuotr.

Šeštadienį rinkimų kampanijos renginyje dalyvavęs Čekijos ministras pirmininkas Andrejus Babišas buvo apmėtytas kiaušiniais. Po poros mėnesių Čekijoje vyks parlamento rinkimai.
 
Incidentas įvyko premjero gimtajame Pruhonicės miestelyje netoli Prahos. A. Babišo asmens sargybiniai kiaušiniais apipiltą politiką nuvedė slėptis į netoliese buvusią kavinę.
 
TV kanalui „CNN Prime News“ šalies ministras pirmininkas teigė, kad jį užpuolė prieš vyriausybės vykdomas antipandemines priemones nusiteikę priešininkai.
 
Prieš renginį A. Babišo kritikai ant žemės pripaišė šimtus baltų kryželių, taip esą pagerbdami daugiau nei 30 300 Čekijos gyventojų, kurių gyvybes nusinešė koronaviruso pandemija.
 
Remiantis naujausiomis apklausomis, pirmauja A. Babišo populistinė ANO partija, kurią šiuo metu palaiko 26 proc. apklaustųjų.
 
Po ANO antras rikiuojasi liberalų ir konservatorių partijų aljansas SPOLU, už kurį šiuo metu balsuotų apie 21,5 proc. respondentų. Tuo metu Piratų partijos bei Merų ir nepriklausomų kandidatų partijos aljansas gali tikėtis 20 proc. čekų balsų.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.08.08; 15:30

Dešimtys tūkstančių žmonių antradienį protestavo Čekijos sostinėje Prahoje, reikalaudami korupcija kaltinamo ministro pirmininko Andrejaus Babišo atsistatydinimo.
 
Protesto organizatorių teigimu, antradienio proteste dalyvavo 120 000 žmonių. Jei ši informacija pasitvirtins, tai bus didžiausia politinė demonstracija šalyje nuo komunizmo žlugimo.
 
Demonstrantai, skanduodami „Gėda!“ ir mosuodami Čekijos ir ES vėliavomis, užpildė Vaclovo aikštę. Tai buvo viena didžiausių politinių demonstracijų šalyje nuo Aksominės revoliucijos 1989 metais, per kurią buvo taikiai nuverstas komunistinis režimas.
 
Premjeras A. Babišas yra antras pagal turtingumą žmogus Čekijoje, buvęs komunistas. Čekijos premjeru jis tapo 2017 metais, kai tais metais šalyje vykusiuose parlamento rinkimuose A. Babišo partija ANO laimėjo daugiausiai balsų ir iškovojo 78 vietas iš 200 žemuosiuose parlamento rūmuose.
 
Nepaisant protestų prieš A. Babišą, praėjusį mėnesį vykusiuose rinkimuose į Europos Parlamentą (EP) partija ANO pelnė daugiausiai rinkėjų balsų.
Pats premjeras neigia jam reiškiamus kaltinimus korupcija.
 
„Niekada nepadaryčiau nieko panašaus. Nesu kvailys“, – anksčiau antradienį parlamente sakė A. Babišas.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.06.05; 08:14

A. Babišas – Čekijos ministras pirmininkas. EPA-ELTA nuotr.

Čekijos premjeras Andrejus Babišas pareikalavo griežtesnės ES pabėgėlių politikos. „Mes pirmiausiai turime pasiųsti aiškų signalą, kad Europa (pabėgėliams) uždaryta ir daugiau niekas čia negali atvykti“, – interviu Prahos dienraščiui „Pravo“ sakė dešiniojo populistinio judėjimo ANO įkūrėjas.

Kartu Europos žinia, anot A. Babišo, turi skambėti taip: „Likite namuose, tada mes padėsime jums ten!“ Ministras pirmininkas pabrėžė, kad svarbu kalbėti aiškiai. „Jei aš pasakiau, kad mes nepriimsime nė vieno nelegalaus migranto, tai taip ir bus“, – aiškino A. Babišas.

Čekijos premjeras dar kartą atmetė pabėgėlių padalijimą ES šalims pagal kvotas. „Aš savo europiečiams pokalbių partneriams nuolat sakau savo nuomonę, kad niekas negali priversti mūsų ką nors priimti. Tik Čekija sprendžia, kas pas mus gali gyventi“, – sakė jis.

Iš Slovakijos kilęs verslininkas A. Babišas Čekijoje tapo multimilijardieriumi. Jis Čekijoje mėgstamas ne tik dėl savo prieš pabėgėlius nukreiptos retorikos, bet ir dėl to, kad pateikia save kaip kovotoją su „korumpuotu elitu“.

Informacijos šaltinis – ELTA

2018.08.20; 11:47

Čekijos premjeras A. Babišas neteko deputato neliečiamybės. EPA-ELTA nuotr.

Penktadienį Čekijos parlamentas balsų dauguma nusprendė panaikinti premjero ir milijardieriaus Andrejaus Babišo deputato neliečiamybę, kadangi jis neteisėtai vienai iš savo bendrovių gavo du milijonus eurų Europos Sąjungos subsidijų, praneša „RIA Novosti“.

Kartu su A. Babišu deputato neliečiamybės neteko ir jo bendražygis politikoje ir versle Jaroslavas Faltynekas.

Čekijos policija pradėjo tyrimą abiejų politikų atžvilgiu 2015 metais. Naujųjų metų išvakarėse gautas Europos kovos su sukčiavimu biuro (OLAF) dokumentas patvirtina, kad A. Babišo kompanija neteisėtai gavo ES subsidijų.

Pats premjeras per parlamento posėdį pareiškė, kad šį tyrimą inicijavo jo politiniai priešininkai.

Už tai, kad premjeras ir jo bendražygis būtų atiduoti į policijos rankas, balsavo visų frakcijų deputatai, išskyrus A. Babišo įkurtam ir vadovaujamam judėjimui ANO atstovaujančius parlamentarus. Spalio mėnesį šis judėjimas didele persvara laimėjo parlamento rinkimus, todėl Čekijos prezidentas Milošas Zemanas įpareigojo A. Babišą sudaryti vyriausybę.

Bet kaip tik dėl atliekamo policijos tyrimo visos kitos partijos atsisakė bendradarbiauti su A. Babišu, ir jis buvo priverstas suformuoti mažumos kabinetą, į kurį įėjo judėjimo ANO atstovai ir nepartiniai ekspertai.

Antradienį parlamentas pareiškė nepasitikėjimą šiai vyriausybei, ir ji kita dieną paskelbė savo atsistatydinimą, kurį prezidentas, kaip manoma, priims sausio 24-ąją.

Anksčiau M. Zemanas pareiškė suteiksiąs A. Babišui antrą galimybę sudaryti kabinetą, o jo atžvilgiu atliekamą tyrimą pavadino „policijos provokacija“.

Pats A. Babišas ketvirtadienį neatmetė, kad į vyriausybės vadovo postą gali būti pasiūlytas kitas ANO atstovas. Šį variantą judėjimo vadovybė svarstys pirmadienį.

Informacijos šaltinis – ELTA

2018.01.20; 00:45