Kinijos vėliava. EPA – ELTA nuotr.

Pekinas penktadienį pareiškė „griežtą protestą“ Lietuvai, priėmusiai Taivano delegaciją, teigdamas, kad ji pažeidė „vienos Kinijos“ politikos principą.
 
Taivano parlamento pirmininkas You Si-kun pavadino ES narę „drąsia“ už tai, kad ji pernai sutiko Vilniuje atidaryti faktinę Taivano ambasadą.
 
Kinija laiko Taivaną savo teritorijos dalimi – net žada vieną dieną prireikus užgrobti jį jėga – ir nuolat priešinasi bet kokiems salos tarptautinio pripažinimo požymiams.
 
„Kinija reiškia griežtą protestą ir kategoriškai tam prieštarauja“, – teigiama Kinijos diplomatinės atstovybės Vilniuje pareiškime reaguojant į vizitą.
 
„Kinija ragina Lietuvą… laikytis politinio įsipareigojimo vienos Kinijos principui ir nesiųsti klaidingo signalo „Taivano nepriklausomybės“ separatistinėms jėgoms“, – pareiškime rašo laikinojo reikalų patikėtinio biuras.
 
Vilnius ir Taipėjus teigia plėtojantys ekonominius ir kultūrinius ryšius, tačiau oficialių diplomatinių santykių nepalaikantys.
 
Živilė Aleškaitienė (AFP)
 
2022.07.23; 06:41

Kinijos vėliava. EPA – ELTA nuotr.

Pekinas, lapkričio 21 d. (AFP-ELTA). Protestuodama dėl Taivano Vilniuje įsteigtos de facto ambasados, Kinija oficialiai pakeitė diplomatinių santykių su Lietuva lygį – nuo ambasadoriaus iki laikinojo reikalų patikėtinio. Apie tai sekmadienį pranešė Pekino užsienio reikalų ministerija.
 
„Kinijos vyriausybė buvo priversta pažeminti dvišalių diplomatinių santykių lygį, siekdama apsaugoti savo suverenitetą ir pagrindines tarptautinių santykių normas. Lietuvos vyriausybė turės prisiimti atsakomybę už visas pasekmes“, – sakoma Kinijos URM išplatintame pareiškime.
 
Kinija teigia, kad Lietuva „atsisakė savo politinio įsipareigojimo, prisiimto užmezgant diplomatinius santykius“ su Kinija. Čia turima omenyje „vienos Kinijos“ politika, pagal kurią užsienio šalys oficialiai pripažįsta Pekiną, o ne Taipėjų.
 
Taivaniečių, o ne Taipėjaus vardu pavadintos atstovybės atidarymas Vilniuje yra naujausias ženklas, kad nepaisydamos Kinijos pykčio dalis Baltijos ir Vidurio Europos šalių siekia užmegzti glaudesnius santykius su Taivanu. Čekijos politikai taip pat nori glaudesnių ryšių su Taivanu.
 
Šiuo metu tik 15 šalių oficialiai pripažįsta Taipėjų. Nepaisant to, Taivanas turi praktiškai ambasadoms prilygstančias atstovybes daugelyje šalių, o kelios valstybės yra atidariusios panašias atstovybes Taipėjuje.
 
Irma Jančiauskaitė (AFP)
 
2021.11.21; 11:30