Novaja gazeta

Maskva, liepos 28 d. (AFP-ELTA). Rusijos ryšių reguliavimo tarnyba pareikalavo, kad iš svarbiausio nepriklausomo laikraščio „Novaja gazeta“ tinklalapio būtų atimta licencija, ketvirtadienį pranešė žiniasklaida.
 
„Novaja gazeta“, kurios vyriausiasis redaktorius pernai pelnė Nobelio taikos premiją, kovo pabaigoje sustabdė leidybą iki Maskvos karinės intervencijos į Ukrainą pabaigos. Tai buvo paskelbta, kai laikraštis gavo du valstybinės ryšių priežiūros tarnybos „Roskomnadzor“ įspėjimus dėl tariamų pažeidimų. Laikinu sustabdymu buvo siekiama apsaugoti leidinį nuo uždarymo taikant drakoniškus įstatymus, kurie iš esmės uždraudė bet kokią Rusijos puolimo Ukrainoje kritiką. Vyriausiasis redaktorius Dmitrijus Muratovas tada sakė, kad oficialūs įspėjimai buvo atsakas į „Novaja gazeta“ publikacijas apie puolimą ir pastangas įvertinti tiek Rusijos, tiek Ukrainos „nuostolius ir sunaikinimą“.
 
Ketvirtadienį „Novaja gazeta“ pranešė, kad „Roskomnadzor“ kreipėsi į teismą, reikalaudama panaikinti laikraščio svetainės licenciją.
Laikraštis teigė nežinantis, kodėl toks prašymas pateiktas dabar. „Ar tai politika? O kas dabar nėra politika?”, sakoma jo pranešime. Panašus ieškinys dėl spausdintinės „Novaja gazeta“ versijos jau užregistruotas Maskvos teisme, priduriama jame. Leidinys pareiškė, kad už savo teises kovos teisme. „Mes neatsisveikiname“, – teigia jis.
 
Kai kurie ištremti „Novaja gazeta“ žurnalistai gegužę pradėjo leisti naują laikraštį, kuris vadinasi „Novaja gazeta. Europe“. Šį mėnesį „Novaja gazeta“ taip pat išleido žurnalą, tačiau netrukus Rusijos valdžia užblokavo jo svetainę. Visos pagrindinės nepriklausomos žiniasklaidos priemonės, įskaitant radijo stotį „Echo Moskvy“ ir kanalą „Dožd TV“, Rusijoje buvo uždarytos arba sustabdė savo veiklą šalyje.
 
„Novaja gazeta“ sumokėjo didelę kainą už nepriklausomą savo poziciją ir tiriamuosius straipsnius. Nuo 2000 m. šeši laikraščio žurnalistai ir bendradarbiai buvo nužudyti dėl jų žurnalistinio darbo, įskaitant žymiausią tyrimų žurnalistę Aną Politkovskają.
 
Viljama Sudikienė (ELTA)
 
2022.07.29; 03:00

Novaja gazeta

Maskva, liepos 24 d. (AFP-ELTA). Rusija sekmadienį užblokavo naujo nepriklausomo laikraščio „Novaja gazeta“ redakcinio projekto interneto svetainę.
 
Kovo mėnesį redakcija buvo priversta nutraukti laikraščio publikavimą, baimindamasi represijų prieš kritikus dėl puolimo Ukrainoje. Liepos 15 d. jos darbuotojai pradėjo leisti popierinį žurnalą, kurį galima matyti internete naujoje svetainėje, ji vadinasi „Novaja Rasskaz-Gazeta“. Šiame pirmajame numeryje analizuojama Vladimiro Putino ideologija ir autoritarizmas. Tačiau po savaitės, kai leidinys pasirodė, Rusijos telekomunikacijų priežiūros institucija prokuratūros prašymu užblokavo naująją svetainę. Sekmadienį Rusijoje ji buvo nepasiekiama nenaudojant virtualaus privataus tinklo (VPN), pranešė AFP žurnalistai.
 
„Mūsų svetainė nužudyta vos gimusi. Mes ją išlaikėme septynias dienas ir devynias valandas”, – sakoma leidinio pranešime. Jame teigiama, kad Rusijos prokuratūra apkaltino leidinį Rusijos ginkluotųjų pajėgų „diskreditavimu“, bet jokių detalių nepateikė. Tai – naujas nusikaltimas, plačiai pasitelkiamas nuo kovo mėnesio, siekiant užgniaužti kritiką dėl karinės intervencijos į Ukrainą.
 
„Šiuo metu skundų prieš mūsų popierinį žurnalą nėra. Taigi mes ir toliau rengiame antrąjį jo numerį”, – teigiama pranešime, kuriame skaitytojai raginami „nenusiminti”.
Dmitrijaus Muratovo Nobelio medalis parduotas už daugiau kaip 100 mln. dolerių. EPA-ELTA nuotr.
 
Rusijos tiriamasis laikraštis „Novaja gazeta“, garsėjęs straipsniais apie elito korupciją ir šiurkščius žmogaus teisių pažeidimus, kovo pabaigoje buvo priverstas sustabdyti internetinį ir spausdintinį leidimą. Rusijos valdžia pagrasino jį uždrausti dėl prieštaringai vertinamo „užsienio agentų“ įstatymo pažeidimo, tada dalis darbuotojų emigravo ir pradėjo leisti naują leidinį iš Vakarų Europos.
 
„Novaja gazeta“ vyriausiasis redaktorius Dmitrijus Muratovas 2021 m. buvo apdovanotas Nobelio taikos premija.
 
Viljama Sudikienė (AFP)
 
2022.07.25; 07:00

Dmitrijaus Muratovo Nobelio medalis parduotas už daugiau kaip 100 mln. dolerių. EPA-ELTA nuotr.

Niujorkas, birželio 21 d. (ELTA). Nobelio medalis, kurį Rusijos nepriklausomo laikraščio „Novaja Gazeta“ vyriausiasis redaktorius Dmitrijus Muratovas išstatė aukcione, kad surinktų pinigų Ukrainos vaikams pabėgėliams, parduotas už 103,5 mln. dolerių, praneša „Politico“.
 
„Heritage Auctions“ atstovas neįvardijo pirkėjo, bet leido suprasti, kad jis yra iš užsienio.
 
Aukcionas buvo surengtas birželio 20-ąją, Pasaulinę pabėgėlių dieną.
 
D. Muratovas 2021 metų Nobelio taikos premiją pelnė kartu su Filipinų žurnaliste Maria Ressa, o Nobelio komitetas juos pagerbė „už pastangas apsaugoti žodžio laisvę“.
 
D. Muratovas kartu su grupe žurnalistų 1993 metais įkūrė laikraštį „Novaja Gazeta“. Kovo mėnesį jo vadovaujamas leidinys sustabdė savo veiklą Rusijoje, kai Maskva priėmė teisės aktus, numatančius griežtas laisvės atėmimo bausmes asmenims, kritikuojantiems kruviną Kremliaus karinę kampaniją Ukrainoje.
 
Žurnalistas griežtai kritikavo 2014 metais Rusijos įvykdytą Krymo aneksiją ir šių metų vasario mėnesį jos sukeltą karą prieš Ukrainą.
„Politico“ žiniomis, D. Muratovas praėjusį ketvirtadienį išskrido iš Rusijos į Vakarų Europą, o iš ten – į Niujorką.
 
Stasys Gimbutis (ELTA)
 
2022.06.21; 02:00

Novaja gazeta

Maskva, gruodžio 27 d. (dpa-ELTA). Tarp žurnalistų ir Rusijos bei tarptautinės žiniasklaidos atstovų, šiemet dalyvavusių metinėje prezidento Vladimiro Putino spaudos konferencijoje, vienas akivaizdžiai nedalyvavo – tai „Novaja Gazeta“, kurio žurnalistas Dmitrijus Muratovas laimėjo 2021 metų Nobelio taikos premiją.
 
Kremlius pamiršo paskambinti „Novaja Gazeta“ prieš gruodžio 23 dienos spaudos renginį, sakė atstovas žiniasklaidai Dmitrijus Peskovas, sekmadienį per valstybinę televiziją komentavęs tai kaip žmogišką klaidą.
 
„Novaja Gazeta“ yra viena iš vos kelių likusių nepriklausomų žiniasklaidos priemonių Rusijoje, o D. Muratovas buvo jos vyriausiasis redaktorius nuo pat jos įkūrimo 1993 metais.
 
Kitos žiniasklaidos priemonės aktyviai susisiekė su Kremliumi ir išreiškė norą dalyvauti, sakė D. Peskovas. Likus dviem dienoms iki V. Putino spaudos konferencijos, darbuotojai prisiminė „Novaja Gazetą“. Bet buvo jau per vėlu.
 
Iki to laiko daugiau nei 500 akredituotų žurnalistų buvo pateikę tris neigiamus PGR testus, kad galėtų patekti į konferencijos vietą, sakė D. Peskovas. Rusijos sveikatos institucijos pasiūlė tokią procedūrą dėl pandemijos, pridūrė jis.
 
D. Muratovas kartu su Filipinų žurnaliste Maria Ressa laimėjo Nobelio taikos premiją už „pastangas apsaugoti žodžio laisvę, kuri yra būtina demokratijos ir ilgalaikės taikos sąlyga“.
 
Nepaisant to, kad prezidento spaudos konferencijoje nedalyvavo, jis sugebėjo užduoti klausimą, kurį perskaitė radijo stoties „Echo Moskvy“ žurnalistas.
 
Jis paklausė, ar V. Putinas žino žurnalistės Anos Politkovskajos ir Kremliaus kritiko Boriso Nemcovo nužudymo kaltininkų vardus.
 
Živilė Aleškaitienė (DPA)
 
2021.12.27; 07:41

Vladimiras Putinas – dziudistas. EPA – ELTA nuotr.

Maskva, spalio 13 d. (AFP-ELTA). Prezidentas Vladimiras Putinas trečiadienį pareiškė, kad Nobelio taikos premija, skirta Rusijos laikraščio redaktoriui Dmitrijui Muratovui, „neapsaugos“ jo nuo paskelbimo „užsienio agentu“, jei jis pažeis įstatymus.
 
Svarbiausio nepriklausomo Rusijos laikraščio „Novaja gazeta“ vyriausiasis redaktorius D. Muratovas praėjusią savaitę kartu su tyrėja žurnaliste Maria Ressa iš Filipinų pelnė prestižinį apdovanojimą už savo darbą ginant saviraiškos laisvę. D. Muratovas sulaukė šio pripažinimo tuo metu, kai dešimtys Rusijos žurnalistų ir kelios pirmaujančios nepriklausomos žiniasklaidos priemonės šiais metais buvo paskelbtos „užsienio agentais“. Šis terminas, turintis sovietmečio potekstę, verčia asmenis ar organizacijas atskleisti finansavimo šaltinius ir šia etikete pažymėti visas savo publikacijas, įskaitant įrašus socialinėje žiniasklaidoje, kitaip gresia baudos.
 
„Jei jis nepažeis Rusijos įstatymų ir nesuteiks priežasties būti paskelbtas užsienio agentu, tada ir nebus“, – sakė V. Putinas per forumą Maskvoje. Tačiau jis perspėjo žurnalistą nesistengti slėptis už Nobelio premijos ir „naudoti ją kaip skydą“ Rusijos įstatymams pažeisti ir „pritraukti į save dėmesį“.
 
V. Putinas nutraukė tylą dėl prestižinės premijos, nors anksčiau Kremlius D. Muratovą pasveikino. Pats D. Muratovas vėliau sakė, kad atsiims apdovanojimą, nepaisydamas Kremliaus lyderio pastabų.
 
„Valstybė gali daryti, ką nori, bet mes priimsime premiją, neatsisakysime jos“,- naujienų agentūrai „Interfax“ sakė 59 metų redaktorius ir vienas iš „Novaja gazeta“ įkūrėjų.
 
D. Muratovas sakė, kad apdovanojimą skirs šešiems savo laikraščio žurnalistams, kurie buvo nužudyti per daugelį metų. Žurnalistas teigė esąs užtikrintas, kad piniginis prizas nėra priežastis jį paskelbti „užsienio agentu“.
 
Penktadienį gavęs apdovanojimą D. Muratovas sakė nesąs tikras, kaip tai paveiks „cenzūrą“. Tą pačią dieną Teisingumo ministerija į užsienio agentų sąrašą įtraukė dar devynis žmones.
 
Laikraštis „Novaja gazeta“ yra vienas iš vos kelių likusių nepriklausomų balsų griežtai kontroliuojamoje žiniasklaidos aplinkoje. Kremliaus kritikai sako, kad valdžia vykdo kampaniją prieš nepriklausomą ir kritišką žiniasklaidą, daug jos buvo paskelbta užsienio agentais, kiti priversti nutilti.
 
Viljama Sudikienė (AFP)
 
2021.10.14; 02:00

Maria Ressa. Filipinų žurnalistė, apdovanota Nobelio taikos premija. EPA – ELTA nuotr.

Manila, spalio 11 d. (dpa-ELTA). Filipinų vyriausybė pirmadienį pagaliau pasveikino žurnalistę Marią Ressą laimėjus Nobelio taikos premiją, tačiau pažymėjo, kad jai vis dar gresia baudžiamieji kaltinimai šalyje.
 
„Sveikiname Marią Ressą, pirmąją filipinietę, laimėjusią Nobelio taikos premiją, – praėjus trims dienoms po apdovanojimo paskelbimo sakė prezidento atstovas Harry Roque’as. – Tai filipinietės pergalė ir mes dėl to labai džiaugiamės.“
 
„Bet, žinoma, tiesa, kad yra asmenų, manančių, jog Maria Ressa dar turi apginti savo vardą mūsų teismuose“, – pridūrė jis. – Tiesą sakant, Filipinuose ji yra nusikaltėlė, nuteista už kibernetinį šmeižtą, jai iškeltos kitos bylos Filipinuose.“
 
M. Ressa ir Rusijos žurnalistas Dmitrijus Muratovas penktadienį pelnė 2021 m. Nobelio taikos premiją „už pastangas ginant saviraiškos laisvę, kuri yra būtina demokratijos ir ilgalaikės taikos sąlyga.“
 
H. Roque’as sakė, kad Nobelio komiteto sprendimas neturėtų būti vertinamas kaip priekaištas prezidento Rodrigo Duterte’s administracijai.
 
R. Duterte dažnai kritikuodavo M. Ressą ir jos naujienų svetainę „Rappler“ bei teigė, kad ji platina suklastotas žinias.
 
„Rappler“ išsamiai pranešė apie R. Duterte’s kampaniją prieš nelegalius narkotikus, per kurią nuo 2016 metų žuvo daugiau nei 7 tūkst. žmonių.
 
„Tikrai ne. Tai tikrai ne antausis vyriausybei, – sakė H. Roque’as. – Nėra jokio antausio, nes visi žino, kad niekas niekada Filipinuose nebuvo cenzūruojamas.“
 
58 metų M. Ressa interviu AFP šeštadienį sakė, kad ji dar turi teisme atremti septynias bylas, tarp jų apeliacinį skundą dėl kibernetinio šmeižto, už kurį jai gresia šešeri metai kalėjimo. Kitos kibernetinio šmeižto bylos anksčiau šiemet buvo atmestos.
 
M. Ressa yra ir JAV pilietė, ji sakė turinti viltį, jog apdovanojimas padės apginti ją ir kitus žurnalistus Filipinuose nuo fizinių užpuolimų ir grasinimų internete.
 
Viljama Sudikienė (DPA)
 
2021.10.11; 05:00