Gintaras Visockas, šio komentaro autorius. Slaptai.lt nuotr.

Sykį žymus, daug vertingų knygų apie Lietuvos istoriją parašęs intelektualas prisipažino, jog keletą mėnesių šalyje galiojęs karantinas jam nebuvęs skausmingas. Rašytojui malonesnė vienatvė nei žmonių susibūrimai. Net ir trumpiausi, nekalčiausi pašnekesiai bendraminčių ratelyje jį vargina. Kodėl? Esu privestas ne tik apsimesti, kad kolegoms rūpimi klausimai gyvybiškai svarbūs ir man, bet dar pats save diplomatiškai prievartauju prikąsti liežuvį, kad bičiuliams neprimesčiau savų temų.

Tik ko vertos diskusijos, kai pašnekovai vienas kito negirdi, kai net nenori girdėti?

Kodėl Turkija nesirūpina Baltijos šalių saugumu?

Deja, Pasaulis taip surėdytas, kad mes ne visada pajėgūs išvengti painių kryžkelių. Jei neperprasi oponento argumentų, pakenksi ne jam – pats apsijuoksi, pats pakliūsi bėdon.

Ši ne visuomet maloni taisyklė galioja tiek tarpusavyje besiginčijantiems kaimynams, giminėms, sutuoktiniams, bendradarbiams, tiek valstybėms, kurios pasmerktos nuolatinėms intrigoms, pykčiams, išdavystėms.

Puikiausias pavyzdys – kilę nesusipratimai dėl NATO aljansui priklausančios Turkijos elgiasio. Taip, visi žinome, kad „Turkija ir toliau blokuoja NATO gynybos planus Baltijos šalims ir Lenkijai, nepaisant Turkijos prezidento Recepo Tayyipo Erdogano pernai gruodį pasiekto susitarimo su sąjungininkų lyderiais“. Gynybos plano angliškasis pavadinimas – „Eagle Defender“. Tai – lietuviškoje informacinėje erdvėje birželio mėnesį nuskambėjusi ELTOS citata.

Taip, Turkija pykstasi su JAV, Prancūzija. Birželio 17-ąją ELTOS paskelbtame tekste pabrėžiama: „Turkija nesutinka patvirtinti šių planų, nebent mes pripažintume PYD/PKK teroristiniais subjektais“, – sakė Prancūzijos gynybos korpuso pareigūnas, turėdamas omenyje Sirijos ir Turkijos kurdų grupes, kurias Ankara laiko pavojingais sukilėliais. „Mes sakome ne. Mes turime parodyti solidarumą su sąjungininkais rytuose, o šių planų blokavimas yra nepriimtinas“, – teigė pareigūnas“.

Turkijos vėliava. Slaptai.lt nuotr.

Taip, „NATO gynybos planai Baltijos šalims ir Lenkijai buvo parengti po to, kai 2014 m. Rusija aneksavo Ukrainos Krymo pusiasalį. Nors šie planai nėra susiję su Turkijos karine strategija Sirijoje, nesutarimai didina saugumo grėsmę visose NATO dalyse. Pagal NATO sutartį, vienos valstybės sąjungninkės užpuolimas yra laikomas viso Aljanso užpuolimu, o NATO turi parengusi karines strategijas visų valstybių narių gynybai“ (iš to paties birželio 17-ąją paskelbto ELTOS pranešimo).

Kaip patartumėte elgtis tarp politinių girnų patekusiai Lietuvai? Žinoma, oficialusis Vilnius galįs muštis į krūtinę taip karšai ir emocingai, kaip, sakykim, jaunoji klimato aktyvistė Greta Thunberg. Dar pienas mergaitei nuo lūpų nenudžiūvęs, o ji jau mananti, kad įgijo dieviškąją galią visus aplink esančius mokyti gyvenimiškųjų tiesų.

Lietuvoje taip pat netrūksta karštų galvų, šaukiančių, esą Turkiją derėtų išmesti iš NATO.

Gal Turkija verta, kad ją Briuselis ištrenktų iš Aljanso. Gal taip kada nors ir nutiks. Jei žvelgsime atidžiai, matysime, jog NATO aljanse esama daug narių, kurias derėtų išspirti lauk – dėl nemokamų 2 proc. nuo BVP, dėl atkakliai tiesto Nord Stream 2, dėl Rusijai mėgintų parduoti Mistral karo laivų. Tarp išmestųjų turėtų būti ir mano Tėvynė Lietuva. Juk Lietuva daug metų mokėjo žymiai mažesnę sumą į NATO aljanso kasą, nei buvo sutarta pasirašant stojimo dokumentus, o Turkija, garbė jai už tai, niekad niekur net neužsiminė, jog Lietuvą, kaip ir kitas per daug taupančias „gudruoles“, vertėtų išprašyti iš garbingos kompanijos.

Memorialas turkų kariams Azerbaidžano sostinėje Baku. Slaptai.lt nuotr.

Įžvalgi, sumani, bent keletą ėjimų į priekį šachmatų lentoje matanti diplomatija šiuo konkrečiu atveju pirmiausia turėtų pasidomėti ne turkiškomis, o savomis klaidomis. Jei nenorime būti panašus į savo neklystamumu patikėjusią aikštingąją klimatos aktyvistę, oficialusis Vilnius privalo nuoširdžiai paklausti oficialiosios Ankaros: ką mes blogo jums padarėme? Tokį pat klausimą oficialiąjai Turkijos valdžiai turėtų pateikti ir oficialusis Vašingtonas bei oficialusis Paryžius.

Nuoširdus domėjimąsis, kaip, kodėl ir kiek sykių NATO aljanso šalys įžeidė Turkiją, reikalingas ne tam, kad pultume aklai puoselėti kiekvieną turkišką užgaidą. Mums nereikia, kad turkai užsiliptų mums ant galvų. Atsikvošėjimas reikalingas tik tam, kad taptų lengviau ieškoti kompromisų, leidžiančių išsaugoti NATO vienybę.

Tačiau ar įmanomas nuoširdus pokalbis, jei Turkijai net neleidžiama išsižioti apie patirtas nuoskaudas? Turkija – ne Rusija. Jei Baltijos šalys, įskaitant visą Rytų Europą, taip pat Ameriką, Didžiąją Britaniją, senų seniausiai perkando tikrąją Kremliaus politiką, tai Turkijos, buvusios Osmanų imperijos, reikalų mes taip gerai išmanome, kad galėtume drąsiai mojuoti kardu, kas – juoda, o kas – balta.

Europietiškas egoizmas

Lietuviams nekenktų bent akimirkai įsivaizduoti tapus turkais. Štai tada, pamačius save turko kėdėje, migla, neleidžianti įžvelgti tikrųjų trinties priežasčių, iškart išsisklaidytų. Jei aš būčiau Turkiją mylintis turkas, agituočiau savąją valdžią pasitraukti iš NATO aljanso ir daugiau nebeklibinti Europos Sąjungos durų rankenos. Prabėgo keletas dešimtmečių, o Briuselis su Strasbūru vis nepriima Turkijos į savo šeimą. Tikriausiai protinga taktika, žvelgiant iš Briuselio, Strasbūro, net ir Vilniaus dangoraižių, nes ilgainiui Europoje dominuotų turkai. Ir vis tik leiskite gūžščioti pečiais, kodėl tada Turkija privalo itin rimtai domėtis tiek politiniu, tiek kariniu Europos saugumu?

Europos Sąjungos lyderiai ignoruoja Turkijos prašymus dėl narystės ES (sugalvoja naujų ir naujų trukdžių – esą jau tuot tuoj priims, tik dar reikėtų pasitemti demokratijos srityje). Šventa teisė reikalauti demokratijos. Demokratija – būtina kaip oras, kaip vanduo. Tačiau kodėl Europa trokšta, kad turkai vardan jos rizikuotų savo karių gyvybėmis? Briuselis primygtinai liepia, kad turkai savo žemėse sulaikytų į Europą iš Afrikos ir kitų kontinentų plūstančius pabėgėlius, kitaip Europa, matot, ims dusti nuo atvykėlių gausos. Bet kam Turkijai šis galvos skausmas, jei Briuselis neįsileidžia Turkijos į savo šeimą?! Vietoj pilnateisės narystės jai numetami doleriai. Briuselis įsivaizduoja, kad Turkijai tų milijonų ar milijardų – užteks. Turkijai nebeužtenka. Jei būčiau Turkijos pilietis, sakyčiau: man nusibodo vienpusė draugystė.

Amerikietiški nesusipratimai

Kita labai svarbi pastaba. JAV įsiutusi, kam Turkija perka ginklus ne iš Amerikos, kodėl susigundė Rusijos vilionėmis. Amerika turi teisę įsižeisti. Aš, būdamas lietuviu, taip pat įsižeidžiau – kodėl Ankara mano mylimos ir gerbiamos Amerikos priešlėktuvinės gynybos ginklus iškeitė į rusiškus? Bet jei pripažįstame Amerikos teisę supykti, pripažinkime ir Turkijos teisę įsižeisti. Mano supratimu, turkai privalo įsižeisti: kodėl JAV palaiko turkų priešus kurdus, kodėl JAV ignoruoja turkų reikalavimą PYD/PKK pripažinti teroristiniais subjektais? Vienybės klausimas turėtų rūpėti visiems – ne tik Turkijai.

Donald Trump. EPA-ELTA foto

JAV – ne šventa karvė. Amerika – nuodėminga. Būdamas turkas, aš tvirtinčiau, kad Amerika neverta pasitikėjimo, nes ji kadaise garantavo Ukrainos teritorinį vientisumą mainais į tai, jog Kijevas atsisakytų atominio ginklo. Bet ar šį savo pažadą ištęsėjo? O jei vieną pažadą pamynė, kokias garantijas turime, kad nepamins ir antrojo, trečiojo?

O kaip, leiskite paklausti, oficialusis Vašingtonas pasielgė, kai Turkija, neapsikentusi oro erdvę nuolat pažeidžiančių rusų naikintuvų, vieną iš jų numušė? Tai, beje, itin svarbus argumentas. NATO privalėjo ginti Turkiją visomis keturiomis, kad Vladimiras Putinas bijotų net Turkijos pusėn žvilgtelėti. Bet NATO tepaskelbė keletą aptakių, atsargių rezoliucijų, labiau priekaištaujančių Ankarai, nei Kremliui. Štai Turkijai nieko kito ir neliko: jei NATO tik taip tepadeda, ieškosime kitų draugų.

Mano mylima ir gerbiama Amerika, žinoma, kvailai pasielgė ir pripažindama 1915-uosius metus buvus „armėnų tautos genocidu“. Turiu omenyje paskutinįjį atvejį, kai net vienas JAV politikas prisipažino: jei Turkija nebūtų atsukusi nugaros mūsų priešlėktuvinės gynybos ginklams, nebūtume genocido pripažinę. Tik ar taip elgtis – padoru? Tiesos ir teisingumo siekis turėtų būti svarbesnis nei noras įgelti oponentui.

Prancūziškas akibrokštas

Keistai elgiasi ir Prancūzija. Ji pripažino 1915-uosius esant „armėnų tautos genocidu“. Bet šis žingsnis abejotinas jau vien dėl to, kad Armėnija, skirtingai nei Turkija, iki šiol neatvėrusi savų archyvų. Todėl brėžti kategorišką vertinimą daugiau nei šimto metų senumo tragedijai dar anksti. Palaukime, kol oficialusis Jerevanas į savo slaptuosius archyvus įsileis visus istorikus, tyrinėtojus, mokslininkus.

1983 metų liepos 15 dieną Paryžiaus oro uoste Orli sprogo bomba. Šio teroro organizatorius – teroristinei organizacijai ASALA (Slaptoji Armėnijos išlaisvinimo armija) priklausantys Varužanas Karapetianas

Jei būčiau turkas, Prancūzijos prezidento Emanuelio Makrono paklausčiau, kodėl oficialusis Paryžius taip nuoširdžiai rūpinasi „armėniškojo skausmo įmamžinimu“ ir taip vangiai, nenoriai, atmestinai savo aikštėse, skveruose, gatvėse įamžina nuo armėnų teroristinių organizacijų Prancūzijos teritorijoje vos prieš kelis dešimtmečius žuvusiųjų turkų diplomatų atminimą? Ar Paryžiuje stovi bent vienas paminklas, pagerbiantis turkų diplomatus, kuriuos Prancūzijoje visai neseniai nužudė ASALA, Dašnakcutiun ir Gnčak smogikai? Gal prancūzai taip apgirto nuo vyno, kad jau nebesusigaudo, kas – tikrieji jų partneriai?

Lietuviškas nesusigaudymas

Jei būčiau Turkijos pilietis, priekaišaučiau ir Lietuvai: liūdniausia net ne tai, kad jūs, lietuviai, Seime specialia rezoliucija pripažinote 1915-uoius metus esant armėnų tautos genocidu (kolegė Irma Ąžuolė vienoje iš slaptai.lt publikacijų pastebėjo, jog dėl rezoliucijos balsuota pustuštėje salėje Naujųjų metų švenčių išvakarėse), o todėl, kad, prieš palaimindami rezoliuciją, net nesiteikėte išklausyti oficialiosios Ankaros argumentų, nepareiškėte net menkiausio noro padirbėti Turkijos archyvuose. Jūs į Mokslų Akademiją įsileidžiate Armėnijos, kuri nėra jūsų sąjungininkė NATO aljanse, ambasadorių, o štai Turkijos, kuri yra jūsų sąjungininkė NATO aljanse (Turkijos naikintuvai jau ne sykį saugojo Lietuvos oro erdvę) ambasadoriui paskutinę minutę uždraudėte įžengti į Mokslų Akademiją, užtrenkėte duris turkų tyrinėtojams. Būdamas turkas garsiai šaukčiau – tegul lietuvius nuo šiol saugo armėnų kariai…

Austrijos sostinė Viena. 1984 metų birželio 20 diena. Nuotraukoje užfiksuota vieta, kur nuo armėnų teroristų rankų žuvo turkų diplomatas Erdoganas Ozenas

Žinoma, NATO vadovybei skirtingi požiūriai į istoriją, ekonomiką, demokratiją – nė motais. Briuseliui svarbiausia karinė jėga, karinė vienybė. Bet būtume primityvūs politikai, jei manytume, jog Aljanso vienybė susideda tik iš karinių elementų.

Neatmetu galimybės, jog Baltijos šalių gynybos planai blokuojami Kremliui metus milžiniškas diplomatines, žvalgybines, finansines pastangas. Tik aš neraginčiau Turkijos išmesti iš karinio aljanso. Elgčiausi priešingai – girčiau ją už tai, kad, nepaisant visų nesusipratimų, ji vis dar tebėra kartu su mumis. Juk vieną gražią dieną, nusispjovusi į mūsų ne itin garbingus gudravimus, ji pati sumanys trauktis į šoną. Štai tada iškart suprastume, kodėl Europai reikalinga vieną iš stipriausių kariuomenių turinti valstybė.

Taip jau tas gyvenimas surėdytas – tik ką nors praradę suvokiame, kaip vis tik buvo gera turėti.

Ką žinome apie „Dašnakcutiun“?

Šiuo metu Lietuva, siekdama geresnių santykių su Turkija, galėtų padaryti bent vieną teisingą, didelių investicijų nereikalaujantį darbą – apvalyti lietuviškas internetinių enciklopedijų versijas nuo tendencingų antiturkiškų tekstų. Išmesti armėniškųjų tiesų neraginu. Tiesiog ten, kur surašyti vien Jerevanui palankūs pasakojimai, turėtume pridėti ir turkiškas bei turkų brolių azerbaidžaniečių versijas. Kad nebūtų vienpusiško tendecingumo – armėniškosios pastabos išdėliotos išsamiai, smulkiai, o turkiškojo ir azerbaidžanietiškojo požiūrio – nė eilutės.

Paimkime kad ir žodį „Dašnakcutiun“. Peržiūrėjau, kas apie šią organizaciją rašoma lietuviškosiose enciklopedijų versijose ir pastebėjau daug akį badančių tendencingumų.

Žodį „Dašnakcutiun“ pasirinkau neatsitiktinai. Prieš keletą metų teko keliauti po Azerbaidžaną. Svečiavausi ir 2012-2013-aisiais Guboje pastatytame „Memorialiniame genocido komplekse“. Ten svečiavasi ne vienas – su istoriku Algimantu Liekiu. Štai ką sužinojome apie „Dašnakcutiun“.

Dašnakų emblema

1918-aisiais metais azerbaidžaniečiai, kaip ir lietuviai, latviai bei estai, atkūrė savo valstybę. Tačiau azerbaidžaniečiams mažiau pasisekė nei Baltijos šalims. Azerbaidžanietišką laisvės troškimą bolševikai paskandino kraujo jūroje. Ne vien bolševikai gviešėsi užkariauti šią šalį. Bolševikams noriai talkino teroristinė grupuotė „Dašnakcutiun“. 1918-ųjų metų balandžio – gegužės mėnesiais Azerbaidžane susiklostė ypatingai sudėtinga padėtis. Rusijos bolševikai drauge su armėnų teroristiniu judėjimu „Dašnakcutiun“ siautėjo visame Azerbaidžane.

Istorijos šaltiniai byloja: vien tik Gubos regione 1918-ųjų pavasarį nuo žemės paviršiaus nušluoti 167 azerbaidžaniečių kaimai. Tomis tragiškomis dienomis Guboje gyvybių neteko per 4 tūkst. azerbaidžaniečių tautybės žmonių, įskaitant ne tik vyrus, bet ir moteris, vaikus. Beje, skriaudžiami buvo ne tik Guboje gyvenę azerbaidžaniečiai. Žiaurių išpuolių aukomis tapo visos Guboje gyvenusios tautos – lezginai, tatai, avarai, kryzai…

Panaši situacija klostėsi beveik visoje Azerbaidžano teritorijoje.Tačiau ypač žiauriai Azerbaidžano priešai elgėsi Guboje.

Azerbaidžano Ypatingoji Tyrimo Komisija, kurią 1918-ųjų vasarą sudarė tuometinė Azerbaidžano Vyriausybė, siekdama kuo smulkiau ir tiksliau nustatyti visas balandžio – gegužės mėnesių tragedijos aplinkybes, konstatavo: „… Gubos įvykiai buvo tik viena iš sudedamųjų žymiai platesnio armėnų nacionalistų įgyvendinamo plano dalių – šiuose kraštuose iki minimumo sumažinti musulmonų gyventojų, kad vėliau ten būtų galima kurti savo valstybę“.

Nepaisant itin nepalankių aplinkybių azerbaidžaniečiai vis tik rinko, kaupė, analizavo žinias apie netektis. Tuometiniai Azerbaidžano politikai stengėsi užfiksuoti visus praradimus. Tekstus apie antiazerbaidžanietiškus pogromus vertė į Europos tautų kalbas. Tiesiog gyvybiškai svarbu buvo Vakarų visuomenei kuo plačiau, išsamiau ir objektyviau papasakoti apie tai, kas nutiko Azerbaidžano miestuose ir kaimuose. Mat „Dašnakcutiun“ ir bolševikų propaganda dėl 1918-aisiais pralieto kraujo begėdiškai melavo: jokių žudymų, jokių etninių valymų, jokių išpuolių prieš vietinius gyventojus!

Gubos miesto „Memorialinio genocido komplekso“ muziejaus direktorė Saida Abasova ir istorikas Algimantas Liekis. Slaptai.lt nuotr.

Bet visko paslėpti okupantams nepavyko. Štai kaip 1918-ųjų įvykius įvertino, pavyzdžiui, Ronaldas Makas Donelas, Didžiosios Britanijos vicekonsulas, 1918-aisiais rezidavęs Azerbaidžano sostinėje Baku. Konfidencialioje 1918-ųjų gruodžio 5-osios depešoje, siunčiamoje į Londoną (ji saugoma Didžiosios Britanijos užsienio reikalų archyve), rašė:

„Tuo metu aš pareiškiau protestą Armėnų Nacionalinei Tarybai, ir šiandien tvirtinu, kad jie padarė vieną iš pačių didžiausių klaidų savo istorijoje, palaikydami prieš musulmonus nusiteikusius bolševikus. Visa kaltė už šią politiką krenta armėnų politinei organizacijai „Dašnakcutiun“. Be armėnų paramos bolševikai niekad nebūtų drįsę pradėti karinius veiksmus prieš musulmonus“.

Štai kodėl Azerbaidžanui tų metų pavasaris – vienas iš tragiškiausių azerbaidžanietiškos istorijos puslapių.

Beje, azerbaidžaniečių istorikams sovietmečiu gilintis į šią temą ilgai neleista. Domėtis 1918-ųjų netektimis azerbaidžaniečiai galėjo tik po 1991-ųjų metų – subyrėjus Sovietų Sąjungai, kai šalis vėl tapo nepriklausoma ir laisva.

2007-aisiais būta rimto lūžio istoriniuose tyrinėjimuose. Būtent tais metais Gubos mieste aptiktos masinės kapavietės, bylojančios apie 1918-aisiais rengtas baudžiamąsias akcijas. Ištyrus masines kapavietes Gubos regione Azerbaidžano vadovybė toje teritorijoje įkūrė įspūdingą muziejų, kurį teko matyti savo akimis.

Labai panašiai „Dašnakcutiun“ vertina ir Turkija. Bet ar lietuviškosiose enciklopedijose apie tai rašoma?

Beje, jose nerasite ir užuominos apie Azerbaidžano Nacionalinės Mokslų Akademijos išleistą enciklopediją „Armėnijos teroristų ir banditų formuočių nusikaltimai žmonijai (XIX – XXI a.)“. Šioje knygoje gausu pasakojimų apie ASALA, Gnčak, Dašnakcutiun organizacijų turkams ir azerbaidžaniečiams padarytas skriaudas.

Lietuviškosiose enciklopedijose apie šią enciklopediją – nė menkiausos užuominos! Nė žodelio!

O paskui stebimės, kodėl Turkijai nerūpi Baltijos šalių gynybos planai…

2020.06.29; 06:00

Гинтарас Висоцкас. Slaptai.lt foto

Однажды известный интеллектуал, написавший много ценных трудов по истории Литвы, признался, что эти несколько месяцев карантина не были для него такими уж мучительными. Писателю милее одиночество, его тяготит общество людей. Даже самые короткие, невинные разговоры в кругу единомышленников его утомляют. Почему? Потому что он не только вынужден притворяться, что волнующие коллег вопросы волнуют и его, но ему приходится дипломатично придерживать язык, чтобы не навязывать товарищам свои темы.

Вот только какова цена таких дискуссий, когда собеседники не только не слышат друг друга, но даже не хотят слышать?

Почему Турцию не волнует безопасность Балтийских стран?

К сожалению, мир так устроен, что не всегда получается избежать каверзных ситуаций. Не поймешь доводов оппонента — сам попадешь впросак. Это малоприятное правило работает на всех уровнях: как на уровне конфликтующих между собой соседей, родственников, супругов, коллег, так и науровне государств, обреченных на постоянные интриги, ссоры, измены.

Прекраснейший тому пример — разногласия по поводу поведения Турции как члена НАТО. Да, все мы знаем, что «Турция по-прежнему блокирует план обороны НАТО для стран Балтии и Польши, несмотря на то, что президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган в декабре прошлого года достиг договоренности с лидерами союзников» (английское название плана Eagle Defender). Это цитата из июньского информационного сообщения «Эльты».

Да, Турция в ссоре с США и Францией. В тексте, опубликованном «Эльтой» 17 июня, подчеркивается: «Турция не утвердит эти планы, если мы не признаем группировку PYD/PKK террористическими субъектами“, – сказал представитель Министерства обороны Франции, имея в виду курдские группировки в Сирии и Турции, которых Анкара считает опасными повстанцами. „Мы говорим нет. Мы должны продемонстрировать солидарность с союзниками на Востоке, а блокирование этих планов неприемлемо“, сказал чиновник».

Турция. Slaptai.lt foto

«План обороны для Балтийских стран и Польши был разработан после того, как в 2014 г. Россия аннексировала Крым. И хотя этот план не связан с турецкой военной стратегией в Сирии, эти трения усиливают угрозу во всех частях НАТО. Согласно натовскому договору, нападение на одну страну НАТО считается атакой на весь Альянс, а НАТО разработал военные стратегии для обороны всех стран-членов» (из того же сообщения «Эльты» от 17 июня).

Как вы посоветуете поступить Литве, угодившей в политические жернова? Конечно, официальный Вильнюс может бить себя в грудь столь же горячо и искренне, как, скажем, юная эко-активистка Грета Тунберг. У девочки еще молоко на губах не обсохло, а она уже считает, что вправе учить жизни всех вокруг.

В Литве тоже хватает горячих голов, которые кричат, что Турцию нужно исключить из НАТО.

Может, Турция и заслужила, чтобы Брюссель выставил ее из Альянса. Может, когда-нибудь это и произойдет. Но если присмотреться повнимательнее, то можно увидеть, что в НАТО много членов, которых стоило бы выдворить – за то, что они не платят 2% ВВП,  упорно прокладывают «Северный поток 2», пытаются продать России военные корабли «Мистраль». Среди них могла бы оказаться и моя родная Литва, которая долгие годы в кассу альянса платила намного меньше, чем обещала, подписывая документ о вступлении. А Турция, честь ей и хвала за это, нигде и никогда не говорила, что Литву, как и всех остальных слишком бережливых умников, следовало бы попросить покинуть порядочную компанию.

Дальновидная, умная дипломатия, которая все просчитывает на несколько ходов вперед, в этом конкретном случае должна была сначала поискать не турецкие, а собственные ошибки. Если мы не хотим быть похожими на уверенную в своей непогрешимости упрямую эко-активистку, официальный Вильнюс должен искренне спросить у официальной Анкары: что мы вам плохого сделали? Тот же вопрос официальным турецким властям должны задать официальный Вашингтон и официальный Париж.

Искренний интерес, как, почему, сколько раз страны – члены НАТО оскорбили Турцию, нужен не для того, чтобы начать слепо выполнять любой турецкий каприз. Нам вовсе не нужно, чтобы турки сели нам на голову. Разобраться в этом нужно только для того, чтобы стало легче искать компромиссы, позволяющие сохранить единство НАТО.

Но возможен ли искренний разговор, если Турции не дают даже заикнуться о своих обидах? Турция не Россия. Если вся Восточная Европа, включая Балтийские страны, а также Америка и Великобритания давным-давно раскусили политику Кремля, то в делах Турции, бывшей Османской империи, мы не можем смело махать саблей, отделяя черное от белого.

Европейский эгоизм

Литовцам не помешало бы хоть на мгновение представить себя турками. Вот тогда, побывав в шкуре турка, пелена, которая не позволяла разглядеть причину конфликта, быстро спала бы с глаз. Будь я турком, любящим Турцию, я бы агитировал свои власти уйти из НАТО и больше не дергать за ручку двери Евросоюза. Прошло несколько десятков лет, а Брюссель со Страсбургом по-прежнему не принимают Турцию в свою семью. Наверное, это разумная тактика, если смотреть с точки зрения Брюсселя и Страсбурга (и даже с высоты вильнюсского небоскреба), потому что очень быстро в Европе стали бы доминировать турки. И все же позвольте тогда спросить, почему Турцию должна серьезно волновать политическая и военная безопасность Европы.

Лидеры Евросоюза игнорируют просьбу Турции принять ее в ЕС, придумывают новые и новые отговорки – дескать, вот-вот примем, только еще немного поработайте над демократией. Священное право Евросоюза требовать демократии. Демократия – как воздух, как вода. Но почему Европа жаждет, чтобы турки приносили в жертву демократии жизни своих солдат?

Брюссель настойчиво требует от турков, чтобы те на своих землях сдерживали наплыв беженцев из Африки, иначе Европа, видите ли, начнет задыхаться от засилья иммигрантов. Но зачем Турции эта головная боль, если Брюссель не пускает ее в свою семью?! Вместо полноправного членства ей бросают кучу долларов. Брюсселю кажется, что Турция этим удовлетворится. Нет, не удовлетворится. Будь я гражданином Турции, я бы сказал: «Мне надоела односторонняя дружба».

Американские недоразумения

И еще одно важной замечание. США в бешенстве, почему Турция покупает оружие не у нее, а соблазнилась предложениями России. Америка имеет право обижаться. Я, будучи литовцем, тоже обиделся – почему Анкара американским системам ПВО предпочла российские? Но если мы признаем право Америки на гнев, давайте признаем и право Турции на обиду. На мой взгляд, турки тоже должны обидеться: почему США поддерживает врагов Турции курдов, почему игнорирует требование турок признать PYD/PKK  террористами? Вопрос единства должен волновать всех – не только Турцию.

Столица Австрии Вена, где 20 июня 1984 года армянские террористы организовали нападение на турецкого дипломата Эрдогана Озена

США – не священная корова. Америка небезгрешна. Будь я турком, я бы сказал, что Америке не стоит доверять. Когда-то она гарантировала Украине территориальную целостность в обмен на то, чтобы Киев отказался от атомного оружия. Но сдержала ли она свое обещание? А если она не сдержала слово один раз, где гарантия, что она не поступит так во второй или третий?

А как, позвольте спросить, официальный Вашингтон повел себя, когда Турция, не потерпев постоянного вторжения в ее воздушное пространство российских истребителей, один из них сбила? Это, между прочим, один из важнейших аргументов. НАТО обязано было защищать Турцию всеми силами, чтобы Владимир Путин боялся даже посмотреть в сторону Турции. Но НАТО всего лишь вынесло несколько обтекаемых, осторожных резолюций с упреками скорее в адрес Турции, чем Кремля. Вот у Турции и не осталось другого выхода. Если НАТО только так помогает, будем искать других друзей.

Моя уважаемая и любимая Америка глупо повела себя, признав и события 1915 года геноцидом армянского народа. Я имею в виду последний случай, когда даже один американский политик признался: если бы Турция не повернулась спиной к нашим ракетам ПВО, мы бы не признали геноцид. Но разве это достойное поведение? Стремление к правде и справедливости важнее, чем желание насолить оппоненту.

Французский позор

Странно ведет себя и Франция. Она признала геноцидом армянского народа события 1915 г. Этот поступок можно назвать сомнительным уже лишь потому, что Армения, в отличие от Турции, до сих пор не открыла свои архивы. Давать категорическую оценку трагедии столетней давности еще слишком рано. Подождем, пока официальный Ереван в свои секретные архивы пустит всех историков, исследователей, ученых.

15 июля 1983 года в парижском аэропорту Орли взорвалась бомба. Организатор этого террористического акта – Варужан Карапетян, принадлежащий террористической организации АСАЛА (Секретная армия освобождения Армении).

Будь я турком, я спросил бы у президента Франции Эммануэля Макрона, почему официальный Париж так искренне заботится об «увековечении армянской трагедии» и так вяло, нехотя, небрежно на своих площадях, в скверах, на улицах увековечивает память турецких дипломатов, погибших от рук армянских террористов всего лишь несколько десятков лет назад. Стоит ли в Париже хоть один памятник турецким дипломатам, которых во Франции недавно убили боевики таких организаций, как АСАЛА, «Дашнакцутюн», «Гнчак»? Может, французы так захмелели от вина, что они уже не соображают, кто их настоящие партнеры.

Литовская несообразительность

Будь я гражданином Турции, я бы упрекнул и Литву: самое печальное даже не то, что вы, литовцы, приняли в Сейме специальную резолюцию о признании геноцида армянского народа (коллега Ирма Ажуоле в одной из публикаций в slaptai.lt заметила, что голосование за резолюцию проходило в полупустом зале, поскольку дело было накануне Нового года), а то, что, прежде чем благословить резолюцию, вы даже не удосужились выслушать аргументы официальной Анкары, не выразили ни малейшего желания поработать в турецких архивах. Вы пустили в Академию наук послов Армении, которая не является вашим союзником по НАТО, а послу Турции, то есть вашей союзницы по НАТО (турецкие истребители уже не раз охраняли воздушное пространство Литвы), в последнюю минуту запретили войти в Академию наук, захлопнули двери перед турецкими исследователями. Будь я турок, я бы громко воскликнул: пусть отныне литовцев защищают армянские военные…

Конечно, руководству НАТО нет дела до различий во взглядах на историю, экономику, демократию. Для Брюсселя важнее всего военная мощь, военное единство. Но мы были бы примитивными политиками, если бы думали, что единство Альянса складывается только из военных элементов.

Я допускаю, что на блокирование плана обороны Балтийских стран брошены все дипломатические, разведывательные и финансовые силы Кремля. Только я бы не призывал исключать Турцию из военного альянса. Я бы поступил наоборот — хвалил бы ее за то, что, несмотря на все недоразумения, она все еще с нами. Ведь в один прекрасный день, наплевав на наши дипломатические ухищрения, она сама может отойти в сторону. Вот тогда мы сразу поймем, почему Европе нужна страна с мощной в мире армией.

Так уж устроена эта жизнь: что имеем – не храним, потерявши – плачем.

Что мы знаем о «Дашнакцутюне»?

Сейчас Литва для улучшения отношений с Турцией могла бы сделать хотя бы одно правильное дело – очистить литовские версии интернет-энциклопедий от тенденциозных антитурецких текстов. Я не призываю выбросить армянские тексты. Просто туда, где собраны лишь выгодные для Еревана описания, нужно добавить турецкие и азербайджанские версии. Чтобы не было односторонней тенденциозности: армянские заметки изложены подробно, досконально, а турецкого или азербайджанского взгляда – ни строчки.

Взять хотя бы слово «Дашнакцутюн». Я посмотрел, что об этой организации пишут в литовских версиях сетевых энциклопедий и заметил много вопиющей тенденциозности.

Слово «Дашнакцутюн» я выбрал не случайно. Несколько лет назад мне довелось поездить по Азербайджану. Побывал и в построенном в 2012-2013 гг. Губинском мемориальном комплексе геноцида. Был я там не один, а вместе с историком Альгимантасом Лекисом. Вот что мы узнали о «Дашнакцутюне».

Дашнакцутюн
Дашнакцутюн

В 1918 г. азербайджанцы, как и литовцы, латыши и эстонцы, возродили свое государство. Но азербайджанцам повезло меньше, чем балтийским народам. Мечту азербайджанцев о свободе большевики потопили в крови. Но не только большевики зарились на эту страну. Большевикам охотно помогала террористическая группировка «Дашнакцутюн». В апреле–мае 1918 г. в Азербайджане сложилось очень сложное положение. Российские большевики вместе с армянским террористическим движением «Дашнакцутюн» творили произвол по всему Азербайджану. Согласно историческим источникам, в одном только Губинском регионе весной 1918 г. они стерли с лица земли 167 азербайджанских деревень. В эти трагические дни в Губе погибли 4 тыс. человек азербайджанской национальности, причем не только мужчин, но женщин и детей. Кстати, гонениям подвергались не только губинские азербайджанцы. Жертвами жестоких расправ стали все народы, живущие в Губе, – лезгины, таты, аварцы, крызы…

Похожая ситуация сложилась почти на всей территории Азербайджана. Но особою жестокость враги Азербайджана проявили в Губе.

Созданная азербайджанским правительством летом 1918 г. особая следственная комиссия, задачей которой было подробнейшим образом разобраться во всех обстоятельствах трагедии, констатировала: «Губские события были только одной частью гораздо более масштабного плана армянских националистов сократить до минимума мусульманское население, чтобы впоследствии создать там собственное государство».

АСАЛА

Несмотря на чрезвычайно сложные обстоятельства азербайджанцы все равно отбирали, копили, анализировали все сведения о расправах. Тогдашние азербайджанские политики старались зафиксировать все потери. Тексты об антиазербайджанских погромах переводили на европейские языки. Было важно как можно более подробно и объективно рассказать западному обществу о том, что произошло  в азербайджанских городах и селах, потому что «Дашнакцутюн» и большевики цинично лгали о событиях 1918 г.: якобы не было никаких убийств, никаких этнических чисток, никаких расправ с местными жителями.

Но все скрыть оккупантам не удалось. Вот как оценивал события 1918 г., например, Макдонелл, тогдашний вице-консул Великобритании в Баку. В отправленной в Лондон конфиденциальной депеше от 5 декабря 1918 г. (она хранится в архиве иностранных дел Великобритании), он писал:

«В то время я выразил протест Армянскому Национальному Совету и сегодня подтверждаю, что они совершили одну из самых больших ошибок в своей истории, поддержав большевиков, настроенных против мусульман. Вся вина за эту политику ложится на армянскую политическую организацию «Дашнакцутюн». Без помощи армян большевики никогда не осмелились бы начать военные действия против мусульман».

Вот почему для Азербайджана та весна — одна из самых трагических страниц в истории.

В Ереване сжигают турецкие флаги в память о «геноциде»

Кстати, долгое время азербайджанским историкам не позволяли углубляться в эту тему. Узнать о потерях азербайджанцы смогли только после 1991 г., когда распался Советский Союз и страна обрела свободу и независимость.

Памятник в Ереване Монте Мелконяну, лидеру АСАЛА

В 2007 г. произошел серьезный перелом в ходе исторических исследований. Именно в тот год в Губе были обнаружены массовые захоронения, свидетельствующие о карательных акциях, учиненных в 1918 г. После того, как были изучены массовые захоронения в Губинском регионе, азербайджанское руководство распорядилось создать на этом месте музей, в котором мне и довелось побывать.

Примерно такую же оценку организации «Дашнакцутюн» дает и Турция. Но в литовских энциклопедиях всего этого вы не найдете.

Как не найдете и намека на изданную Национальной Академией наук Азербайджана энциклопедию «Преступления армянских террористических и бандитских формирований против человечества (XIX – XXI вв.)». Эта книга изобилует рассказами об обидах, нанесенных туркам и азербайджанцам такими организациями, как АСАЛА, «Гнчак», «Дашнакцутюн».

В литовских энциклопедиях – ни малейшего намека.

А потом мы удивляемся, почему Турцию не волнует план обороны Балтийских стран…

2020.06.27; 00:60