Šūvis

Kitas, rugpjūčio 19 d. (AFP-ELTA). Likus vienai dienai iki prezidento rinkimų, Ekvadore bandyta nužudyti vieno miesto merą, informuoja AFP.
 
Prie Ramiojo vandenyno esančio La Libertado miesto meras Francisco Tamarizas teigia, kad penktadienio vakarą buvo bandyta jį nužudyti. Per išpuolį užpuolikas iššovė 30 šūvių į jo automobilį, bet meras nenukentėjo. Politikas sakė, kad pasikėsinimo liudininkais tapo aštuoni žmonės.
 
Sekmadienį Ekvadore vyks prezidento rinkimai, o rinkimų kampanija jau buvo pažymėta krauju. Rugpjūčio 9 d. po politinio renginio buvo nužudytas vienas iš kandidatų Fernando Villavicencio, žadėjęs kovoti su valstybėje įsigalėjusiu įstatymų nepaisymu.
 
Ši nedidelė Pietų Amerikos valstybė pastaraisiais metais atsidūrė užsienio narkotikų kartelių dėmesio centre, nes jie siekia eksportuoti kokainą per šalies uostus, o dėl to kilo žiaurūs vietinių gaujų karai.
 
Pagal žmogžudysčių rodiklį Ekvadoras aplenkė Meksiką ir Kolumbiją, o kelių politikų nužudymas prieš rinkimus tik dar labiau parodė su kokiais sunkumais susidurs Ekvadoro valdžia.
 
Didžiausią rezonansą sukėlė 59 metų kandidato į prezidentus F. Villavicencio nužudymas. Jis buvo nušautas vidury dienos po politinio renginio.
 
Karolis Broga (AFP)
 
2023.08.20; 00:30

Kitas, rugpjūčio 10 d. (AFP-ELTA). Trečiadienį vakare, po mitingo, surengto sostinėje Kite, buvo nušautas Ekvadoro kandidatas į prezidentus Fernando Villavicencio, pranešė aukščiausi šalies pareigūnai.
 
Prezidentas Guillermo Lasso savo pareiškime, paskelbtame „X“, dėl F. Villavicencio mirties apkaltino „organizuotą nusikalstamumą“ ir pažadėjo patraukti kaltininkus atsakomybėn.
 
„Pasipiktinęs ir sukrėstas kandidato į prezidentus Fernando Villavicencio nužudymo, – rašė jis. – Dėl jo atminimo ir kovos užtikrinu, kad šis nusikaltimas neliks nenubaustas“. Jis taip pat nusiuntė užuojautą kandidato žmonai ir dukterims.
 
59 metų centristas F. Villavicencio buvo vienas iš aštuonių kandidatų pirmajame šalies prezidento rinkimų ture, numatytame rugpjūčio 20 dieną. Jis buvo nužudytas tuo metu, kai ėjo iš stadiono Kito šiaurėje po rinkimų kampanijos mitingo.
 
Pagrindinis šalies laikraštis „El Universo“ pranešė, kad jis buvo nužudytas „samdomo žudiko stiliumi ir trimis šūviais į galvą“.
 
Anksčiau šį mėnesį F. Villavicencio skundėsi, kad jam ir jo komandai buvo grasinama.
 
Naujausių apklausų duomenimis, buvęs žurnalistas ir buvęs parlamento narys F. Villavicencio buvo antras pagal populiarumą, jį rėmė apie 13 proc. rinkėjų, po teisininkės Luisos Gonzalez, kuri yra artima buvusiam kairiųjų pažiūrų prezidentui Rafaeliui Correa.
 
Pastaraisiais metais Ekvadorą krečia smurto banga, susijusi su prekyba narkotikais, dėl kurios rinkimų proceso įkarštyje jau žuvo vienas meras ir vienas kandidatas į parlamento narius.
 
Živilė Aleškaitienė (AFP)
 
2023.08.10; 00:30

Ekvadoro policija. EPA – ELTA foto

Kitas, gegužės 17 d. (AFP-ELTA). Kongresui pradėjus apkaltą dėl įtariamos korupcijos, Ekvadoro prezidentas Guillermo Lasso trečiadienį paskelbė įsaką, kuriuo paleido parlamentą.
 
Nepopuliaraus konservatorių prezidento biuro netikėtai paskelbtame įsake sakoma, kad G. Lasso paleidžia opozicijos vadovaujamą Nacionalinę Asamblėją „dėl rimtos politinės krizės ir nacionalinio sąmyšio“.
 
Paleidęs Kongresą, G. Lasso paragino Nacionalinę rinkimų tarybą skelbti naujus rinkimus.
 
Tai pirmas kartas, kai Ekvadoro prezidentas paleido įstatymų leidžiamąją valdžią.
 
Pagal įstatymą, per septynias dienas nuo įsako paskelbimo turi būti paskelbti nauji prezidento ir įstatymų leidžiamosios valdžios rinkimai. Iki to laiko, kai bus prisaikdinta naujoji Nacionalinė Asamblėja, G. Lasso gali įsaku valdyti šalį.
 
G. Lasso apkaltos procesas Kongrese prasidėjo antradienį. Šioje Pietų Amerikos valstybėje padaugėjo su prekyba narkotikais susijusio smurto ir žmonių pykčio dėl didėjančių gyvenimo išlaidų. G. Lasso labai nepopuliarus. Kairioji opozicija jį kaltina žinojus apie įtariamą korupciją valstybinėse įmonėse, su jomis susijęs jo svainis ir verslininkas Danilo Carrera kaltinamas prekyba narkotikais.
 
Trečiadienį kalbėdamas per valstybinę televiziją G. Lasso gynė savo sprendimą paleisti Nacionalinę Asamblėją. „Tai demokratinis sprendimas, nes jis ne tik konstitucinis, bet ir grąžina Ekvadoro žmonėms galimybę nuspręsti“, – sakė G. Lasso, turėdamas galvoje naujus rinkimus.
Ekvadoro saugumo pajėgos. EPA – ELTA foto
 
Birželį Ekvadoro kongresas jau mėgino surengti G. Lasso apkaltą, bet pritrūko 12 balsų. Tuo metu šalyje vyko smurtiniai protestai dėl didėjančių gyvenimo išlaidų.
 
Panaši politinė drama praėjusių metų pabaigoje įvyko ir kaimyninėje Peru. Prezidentas Pedro Castillo, taip pat apkaltintas korupcija, gruodį mėgino paleisti Kongresą, kad galėtų valdyti įsaku. Jis buvo suimtas tą pačią dieną, o dabar kalėjime laukia teismo dėl kaltinimų maištu.
 
Viljama Sudikienė (AFP)
 
2023.05.18; 07:11

Ekvadoro viceprezidentas Ottas Sonnenholzneris atsiprašė šalies gyventojų už tai, kad Gvajakilio miesto gatvėse buvo palikta daugiau nei 100 galimai nuo koronaviruso mirusių žmonių kūnų.
 
Anksčiau Gvajakilio gyventojai socialiniuose tinkluose dalijosi vaizdo įrašais, kuriuose matyti gatvėse palikti žmonių kūnai. Gvajakilis yra labiausiai koronaviruso protrūkio paveiktas miestas Ekvadore.
 
Po tokių vaizdų paviešinimo institucijos iš Gvajakilio gatvių ir apleistų namų surinko mažiausiai 150 žmonių kūnus, tačiau neatskleidė, kiek mirusiųjų tapo COVID-19 aukomis.
 
„Matėme vaizdus, kurių niekada neturėjo būti, ir, kaip jūsų tarnautojas, aš atsiprašau“, – teigė Ekvadoro koronaviruso krizės valdymo centrui vadovaujantis O. Sonnenholzeris.
 
Sekmadienio duomenimis, Ekvadore patvirtinti beveik 3 500 COVID-19 atvejų ir 172 mirtys.
 
Ekvadoro vyriausybė paskelbė nepaprastąją padėtį ir įvedė naktinę komendanto valandą, taip siekiant suvaldyti koronaviruso plitimą.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.04.05; 00:05

„Wikileaks“ įkūrėjui Julianui Assange‘ui nepavyko dėl koronaviruso pandemijos ištrūkti į laisvę už užstatą. Teisėja Vanessa Baraitser trečiadienį atmetė atitinkamą jo advokatų prašymą. Pasaulinė pandemija nėra priežastis paleisti J. Assange‘ą į namų areštą su apykoja, argumentavo teisėja.
 
Be to, jis esą jau kartą pažeidė paleidimo už užstatą sąlygas, kai 2012-aisiais pabėgo į Ekvadoro ambasadą Londone.
 
Pasak teisėjos, yra rimtas pagrindas manyti, kad J. Assange‘as neatvyks į būsimus posėdžius. Be to, jis nėra vienintelis kalinys, kurio sveikata prasta.
 
J. Assange‘as, kuris baiminasi koronainfekcijos, teismo posėdį stebėjo vaizdo ryšiu. Jo advokatas Edwardas Fitzgeraldas sakė, kad šiuo metu griežtojo režimo Belmaršo kalėjime nėra Covid-19 atvejų, tačiau 100 kalėjimo darbuotojų atleisti nuo darbo ir egzistuoja „labai reali rizika – ir rizika gali būti mirtina.
 
J. Assange‘o rėmėjai baiminasi dėl 48-erių kalinamojo sveikatos. Jis jau praeityje yra sirgęs kvėpavimo takų infekcijomis.
 
„Wikileaks“ įkūrėjas Belmaršo kalėjime sėdi nuo 2019 metų balandžio. Prieš tai jis septynerius metus gyveno Ekvadoro ambasadoje Londone.
 
Britų policija suėmė J. Assange‘ą 2019-ųjų balandį, nes jis, pabėgdamas į ambasadą, pažeidė paleidimo už užstatą sąlygas.
 
JAV dėl slaptų dokumentų paviešinimo reikalauja išduoti J. Assange‘ą. Jei būtų nuteistas, jam grėstų iki 175 metų kalėjimo.
 
2010 metais „Wikileaks“ internete paskelbė šimtus tūkstančių slaptų dokumentų, pirmiausiai – apie Irako karą. Juose būta labai jautrios informacijos apie JAV misijas šalyje, be kita ko, apie civilių žudymą ir kalinių kankinimą.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.03.26; 09:38

Ispanijos policija, anot žiniasklaidos, susekė narkotikus gabenusį povandeninį laivą. 20 metrų ilgio laivas sekmadienį buvo perimtas prie Galisijos krantų šalies šiaurės vakaruose, pirmadienį patvirtino regiono policijos atstovas.
 
Aptikus laivą, įgulą jį tyčia nuleido į dugną.
 
Anot žiniasklaidos, suimti du įgulos nariai. Vyrai iš Ekvadoro išplaukė į krantą. Trečiam vyrui pavyko pasprukti.
 
Povandeninis laivas greičiausiai buvo iš Kolumbijos. Pirmaisiais vertinimais, jis gabeno apie tris tonas kokaino, kurio vertė 100 mln. eurų, rašo regiono laikraštis „La Voz de Galicia“. Laivas susektas ispanų policijai bendradarbiaujant su žinybomis Kolumbijoje.
 
Galisija laikoma viena didžiausių kokaino perkrovimo vietų Europoje – gal net pati didžiausia. Įvairūs autonominio regiono klanai, žinybų duomenimis, jau daug dešimtmečių aprūpina visą žemyną narkotikais iš Pietų Amerikos.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.11.26; 05:00

Švedijos prokuratūros direktoriaus pavaduotoja Eva-Marie Persson. EPA – ELTA nuotr.
Švedijos prokuratūra nusprendė atnaujinti tyrimą prieš portalo „WikiLeaks“ įkūrėją Julianą Assange`ą 2010 metų byloje dėl išžaginimo ir seksualinio priekabiavimo. Kaip pranešė televizijos kanalas SVT, tai pirmadienį per spaudos konferenciją Stokholme pareiškė prokuratūros direktoriaus pavaduotoja Eva-Marie Persson.

„Naujos aplinkybės skatina mus peržiūrėti ankstesnį sprendimą, – sakė pareigūnė. – Dėl šios priežasties, taip pat dėl to fakto, kad J. Assange`as Jungtinėje Karalystėje yra suimtas, nukentėjusiosios advokatas paprašė atnaujinti išžaginimo tyrimą“. E. M. Persson pažymėjo, kad Jungtinės Valstijos, jos žiniomis, ketina oficialiai pareikalauti išduoti australą iki šių metų birželio 14 d., bet nepanoro spekuliuoti J. Assange`o išdavimo Švedijai tema.

J. Assange`as 2006 metais įkūrė portalą „WikiLeaks“, kuriame skelbiama slapta informacija apie kai kurių šalių, taip pat ir JAV, vyriausybių veiklą. Bijodamas ekstradicijos į Jungtines Valstija iš Švedijos, kur dvi moterys jį apkaltino išžaginimu ir seksualiniu priekabiavimu, jis 2012 metais paprašė prieglobsčio Ekvadoro ambasadoje Londone, kur praleido beveik septynerius metus.

Džulijanas Asandžas. EPA – ELTA nuotr.
Balandžio mėnesį Ekvadoras nusprendė nebeteikti J. Assange`ui prieglobsčio, ir jis buvo suimtas. Gegužės 1 d. Londono teismas nuteisė J. Assange`ą 50 savaičių kalėti už tai, kad jis pažeidė paleidimo už užstatą sąlygas. 

Sekmadienį buvo sužinota, kad Ekvadoro prokuratūra sutiko atlikti kratą kambaryje, kuriame J. Assange`as gyveno pastaruosius septynerius metus. Manoma, kad visi jo dokumentai, mobilieji telefonai, kompiuteriai ir kita įranga bus perduota Jungtinėms Valstijoms. Kratą numatoma atlikti gegužės 20 d.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.05.13; 15:23

Po „Wikileaks“ įkūrėjo Juliano Assange’o suėmimo Ekvadoras, vyriausybės duomenimis, tapo daugiau kaip 40 mln. kibernetinių atakų taikiniu. Atakos buvo nukreiptos prieš valstybinių institucijų portalus.

Kibernetinės atakos, be kita ko, surengtos iš Vokietijos, JAV, Brazilijos, Nyderlandų, Rumunijos ir pačio Ekvadoro, sakė informacinių technologijų ir ryšių ministras Patricio Realas.

Pateiktais duomenimis, labiausiai buvo atakuojamos Užsienio reikalų ministerijos, prezidentūros, Centrinio banko bei kelių ministerijų ir universitetų interneto svetainės. Tačiau programišiams informacijos pavogti esą nepavyko.

J. Assange’as po septynerių Ekvadoro ambasadoje Londone praleistų metų buvo sulaikytas praėjusį ketvirtadienį. Vyriausybe Kite prieš tai panaikino politinį prieglobstį 47-erių australui, kurį dėl slaptų JAV dokumentų paviešinimo daugelis Jungtinėse Valstijose laiko valstybės priešu.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.04.16; 15:59

Edvardas Snoudenas – Vladimiro Putino draugas
Buvęs JAV nacionalinio saugumo agentūros darbuotojas Edwardas Snowdenas pavadino „Wikileaks“ įkūrėjo Juliano Assange’o sulaikymą „juodu momentu žiniasklaidos laisvei“.

„Tas vaizdas, kai Ekvadoro ambasadorius kviečia Didžiosios Britanijos slaptąją policiją, kad išvarytų iš pastato leidėją ir – patinka jums tai ar ne – žurnalistikos premijų laureatą, bus įrašytas į istorijos knygas. J. Assange`o kritikai gali džiaugtis, bet tai – juodas momentas žiniasklaidos laisvei“, – parašė ketvirtadienį tviteryje E. Snowdenas.

Londono policijos pareigūnai sulaikė J. Assange`ą ketvirtadienio rytą Ekvadoro ambasadoje, kur jis praleido pastaruosius septynerius metus. Anksčiau tą pačią dieną Ekvadoro valdžia nusprendė atimti jam diplomatinio prieglobsčio statusą. Didžiosios Britanijos policija atvyko į diplomatinės atstovybės pastatą Ekvadoro ambasadoriaus kvietimu.

Buvęs JAV nacionalinio saugumo agentūros darbuotojas E. Snowdenas 2013 metais perdavė žurnalistams slaptą informaciją apie elektroninio sekimo programas. Nuo tų pačių metų jis gyvena Rusijoje.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.04.12; 07:03

Ekvadoro URM vadovas J. Valencia. EPA – ELTA nuotr.
Ekvadoro išlaidos, susijusios su „WikiLeaks“ įkūrėjo Juliano Assange’o buvimu šalies ambasadoje Londone, viršijo 6 mln. dolerių. Tai ketvirtadienį pranešė Ekvadoro užsienio reikalų ministras Josė Valencia.

„Ekvadoras skyrė 5 mln. 817 tūkst. dolerių J. Assange`o saugumui užtikrinti ir beveik 400 tūkstančių medicinos išlaidoms, maistui bei drabužių valymui“, – sakė šalies parlamente ministras, kurį cituoja laikraštis „El Comercio“.

Kaip pareiškė J. Valencia, dar 300 tūkstančių dolerių Ekvadoras išleido, rūpindamasis teisine pagalba J. Assange`ui. Anot ministro, „WikiLeaks“ įkūrėjas pradėjo mokėti už savo išlaikymą tik nuo 2018 metų gruodžio 1 d.

Londono policijos pareigūnai ketvirtadienio rytą sulaikė J. Assange’ą Ekvadoro ambasadoje, kur jis praleido pastaruosius septynerius metus. Anksčiau tą pačią dieną Ekvadoro valdžia nusprendė atimti jam diplomatinio prieglobsčio statusą. Didžiosios Britanijos policija atvyko į diplomatinės atstovybės pastatą Ekvadoro ambasadoriaus kvietimu.
Londone sulaikytas „Wikileaks“ įkūrėjas J. Assange. EPA-ELTA nuotr.

2012 metais J. Assange`as paprašė prieglobsčio Ekvadoro ambasadoje Londone, kad išvengtų ekstradicijos į Švediją, kur buvo išduotas jo arešto orderis dėl kaltinimų prievarta ir išžaginimu. J. Assange`as labiausiai bijo, kad Švedija deportuos jį į JAV, kur, kaip anksčiau teigė žiniasklaida, australui gresia iki 35 metų kalėjimo arba mirties bausmė už slaptų Valstybės departamento duomenų publikavimą.

„WikiLeaks“ įkūrėjas kaltinimus atmeta ir vadina juos politiškai motyvuotais.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.04.12

„Wikileaks“ įkūrėjas Julianas Assange’as imasi teisinių žingsnių prieš Ekvadoro vyriausybę, nes yra nepatenkintas savo gyvenimo sąlygomis šios šalies ambasadoje Londone. Ekvadoras pažeidinėja 47-erių aktyvisto „pagrindines teises ir laisves“, – taip penktadienį atitinkamą žingsnį argumentavo „Wikileaks“. Ekvadoro ambasada kovą atkirto J. Assange’ą nuo visų komunikacijos priemonių, tačiau neseniai paskelbė, kad blokada bus sušvelninta.

Anot „Wikileaks“, jau šešerius metus Ekvadoro ambasadoje gyvenančiam J. Assange’ui atstovaus buvęs teisėjas Baltasaras Garzonas. Šis jau išvyko į Ekvadoro sostinę Kitą. Ketvirtadienį J. Assange’o advokatas spaudos konferencijoje skundėsi, kad jo klientas yra „nežmoniškoje padėtyje“.

Izoliuodama J. Assange’ą, ambasada norėjo neleisti jam kištis į Ekvadoro santykius su kitomis šalimis. Australas tviteryje yra suabejojęs britų kaltinimais Rusijai dėl apnuodyto dvigubo agento Sergejaus Skripalio. Jis taip pat kritikavo buvusio Katalonijos regiono prezidento Carleso Puigdemont’o sulaikymą Vokietijoje.

J.Assange’as 2012 metais pabėgo į Ekvadoro ambasadą Londone, kad išvengtų išdavimo Švedijai dėl kaltinimų išprievartavimu. Stokholmo prokuratūra pernai paskelbė nutraukianti tyrimą. Tačiau vis dar galioja britų išduotas arešto orderis, nes J. Assange’as 2010 metais nusižengė lygtinio paleidimo nuostatoms.

Pastaruoju metu būta spėlionių, kad Ekvadoras nebeteiks prieglobsčio J. Assange’ui. Australas būgštauja, kad bus išduotas JAV, kur jam gresia procesas dėl paslapčių išdavimo ir galbūt net mirties bausmė. Jo įkurta „Wikileaks“ platforma 2010 metais paviešino slaptus JAV karinius dokumentus.

Informacijos šaltinis ELTA

2018-10-20

ekvadoras

Rugsėjo 20-ąją dieną Ekvadore prasidėjo masinės demonstracijos, kurios palaipsniui apėmė visą šalį.

Rugsėjo 29-ąją ir 30-ąją sostinėje Kite ir didžiausiame Ekvadoro mieste Gvajakilyje surengtos didžiulės demonstracijos, peraugusios į masines riaušes: buvo padeginėjami kioskai, automobiliai, plėšiamos parduotuvės. Šiuos neramumus inicijavo prieš reformas protestuojantys policijos pareigūnai ir jų giminaičiai.

Neseniai Ekvadoro valdžios buvo priimti įstatymai dėl policijos pareigūnų atlyginimų mažinimo 10-čia procentų (nuo 2011 metų sausio 1 dienos), be to, kai kuriuose policijos padaliniuose nuo ateinančių metų pradžios planuojami ir atleidimai.

Continue reading „Ekvadore sumuštas prezidentas Rafaelis Korrea”