A. Vozbinas: Salaspilis. Dianos Rakauskaitės Vozbinienės nuotr.

Trakų salos pilies Didžiojoje menėje trečiadienio vakarą vyks tapytojo Aleksandro Vozbino monumentalaus istorinės tematikos paveikslo „Salaspilio (Kircholmo) mūšio išvakarėse“ dovanojimo ceremonija Trakų istorijos muziejui ir renginys, skirtas per anksti šių metų pavasarį amžinybėn iškeliavusio žinomo menininko A. Vozbino atminimui.
 
A. Vozbino istorinis paveikslas (320 x 160, drobė, aliejus) sukurtas 1988 metais. Jame pavaizduota LDK didžiojo etmono Jono Karolio Chodkevičiaus vadovaujamos kariuomenės žygis link mūšio vietos – Kircholmo (dabartinis Salaspilis, Latvija), kur turėjo įvykti mūšis su daug gausesnėmis švedų pajėgomis. Įžvalgaus kariuomenės vado pastangomis šis mūšis buvo laimėtas.
 
Kaip praneša organizatoriai, atvirame renginyje, skirtame A. Vozbino gyvenimo ir kūrybos apžvalgai, dalyvaus, kalbės ir muzikuos tapytojo draugai ir bičiuliai – aktorius Vladas Bagdonas, režisierius Raimundas Banionis, žurnalistės Edita Mildažytė ir Lilija Valatkienė, menotyrininkas Saulius Pilinkus, rašytojas Stasys Kašauskas, Lietuvos dailininkų sąjungos pirmininkė Eglė Ganda Bogdanienė, tapytojas Raimondas Savickas ir kiti.
 
Gitaros, smuikų ir saksofono melodijos, ištraukos iš laidų, filmų ir poezijos žodžiai bus skirti prisiminti tapytoją A. Vozbiną, kurio didžiausia aistra buvo Lietuvos ir pasaulio istorijos pažinimas, kas atsispindi ir žinomo dailininko drobėse.
 
A. Vozbinas yra dalyvavęs daugiau kaip 300 įvairių parodų Lietuvoje ir užsienyje. Autorinių parodų skaičius viršija 30.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.09.15; 08:14

G. Nausėda Ukrainoje pagerbė Gediminaičių panteoną ir Konstantino Ostrogiškio atminimą. Roberto Dačkaus (Prezidentūra) nuotr.

Prezidentas Gitanas Nausėda ir ponia Diana Nausėdienė oficialų vizitą Ukrainoje penktadienį baigė apsilankymu Kijevo Pečorų lauroje.
 
Tai Lietuvos istorijai svarbi vieta, atskleidžianti mūsų šalies ir Ukrainos istorinę bendrystę. Uspenjės sobore yra palaidoti du Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo sūnūs Skirgaila ir Vladimiras, kiti Gediminaičių palikuonys.
 
Šiame sobore ilsisi ir dar viena Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) asmenybė – iškilusis LDK etmonas, Oršos mūšio prieš Maskvą nugalėtojas kunigaikštis Konstantinas Ostrogiškis.
 
Ukrainoje pagerbė Gediminaičių panteoną ir Konstantino Ostrogiškio atminimą. Roberto Dačkaus (Prezidentūra) nuotr.

Prezidentas aplankė ir pagerbė šio didžio karvedžio kapą. „Oršos mūšio, vykusio prieš daugiau nei 500 metų, reikšmė Europai buvo neįkainojama. LDK kariuomenė sustabdė Maskvos ekspansiją į Europą. Tai aktualu ir šiandieniniame geopolitiniame kontekste”, – sakė šalies vadovas.
 
1941 m. Uspenjės soboras ir jame buvęs renesansinis antkapinis paminklas K. Ostrogiškiui buvo susprogdinti. Šventovė visiškai atstatyta ir pašventinta 2000 metais. Šiuo metu baigiamas atkurti ir K. Ostrogiškiui skirtas memorialas.
 
Kijevo Pečorų lauros vienuolynas, įkurtas XI amžiuje, yra įtrauktas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.
 
2021.03.20; 08:37