Remigijus Žemaitaitis. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) ambasadorius Lietuvoje Robert Gilchrist sako, kad Seimo narys Remigijus Žemaitaitis antisemitiniais pareiškimais ir mestais kaltinimais žydų tautai iškraipo Holokausto istoriją ir kelia visuomenės susipriešinimą. Diplomatą stebina ir tai, kad parlamentaras tokiais pareiškimais švaistosi tuo metu, kai Lietuvoje yra minima Gedulo ir vilties diena.
Žydų gatvė Vilniuje. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.
 
„Šokiruoja, kad Gedulo ir vilties dieną, mininčią neapskaičiuojamas žmonių netektis ir kančias, Seimo narys daro pareiškimus, iškreipdamas Holokausto istoriją ir sukurdamas susiskaldymą tarp lietuvių“, – trečiadienio vakarą ambasadoriaus komentaru „Facebook“ paskyroje pasidalijo JAV ambasada Vilniuje.
 
„Ši diena skirta giliems apmąstymams, o ne toliau skleisti neapykantą“, – teigė R. Gilchrist.
 
ELTA primena, kad kritikos dėl antisemitinių pasisakymų sulaukęs Seimo narys R. Žemaitaitis toliau dalijasi tarptautinę bendruomenę piktinančiais pareiškimais ir apkaltino žydus esą vykdžius lietuvių holokaustą.
 
Antradienį politikas savo „Facebook“ paskyroje pasidalijo įrašu, kuriame kritikavo šiuo metu Izraelyje darbo vizitu viešinčią premjerė Ingridą Šimonytę. Tai papiktino Seimo narį, kurio nuomone tokie vizitai ir dvišalių santykių vystymas yra nepriimtini. Be to, politikas nurodė, kad Antrojo pasaulinio karo metais šalyje esą vyko lietuvių holokaustas. Todėl ne pirmą kartą Izraelio laikyseną kritikuojantis parlamentaras kėlė klausimą, kada Vilnius sulauks Jeruzalės atsiprašymo.
 
Holokausto industrija. Norman G. Finkelstein knyga apie tai, „kaip išnaudojama žydų kančia”. 2004 metai; Dialogo kultūros institutas

„Buvo Holokaustas žydų, bet dar didesnis holokaustas lietuvių buvo Lietuvoje! Jei mūsų juokdariai politikai Izraelyje atsiprašinėja žydų, tai kada žydai atsiprašys mūsų?“ – piktinosi R. Žemaitaitis.
Jono Mikelinsko knyga „Kada Kodėl taps Todėl”
 
Trečiadienį Generalinė prokuratūra pranešė pradėjusi ikiteisminį tyrimą dėl pastarųjų parlamentaro įrašų socialiniame tinkle.
 
Ažiotažą savo pasisakymais „Facebook“ socialiniame tinkle R. Žemaitaitis sukėlė ir anksčiau. Politikas pasidalijo įrašu apie netoli Betliejaus, Palestinoje, Izraelio nugriautą mokyklą ir pareiškė, kad „be Putino dar vieni gyvuliai atsirado Pasaulyje – Izraelis“.
 
Po R. Žemaitaičio pasisakymų kilo tarptautinio pasipiktinimo banga: į pareiškimus netruko sureaguoti Izraelio, Vokietijos, JAV ir Nyderlandų ambasados bei Amerikos žydų komitetas (AJC), pasmerkę Seimo nario teiginius ir reikalaudami viešo atsiprašymo.
 
Sureagavo ir R. Žemaitaičio bendražygiai – po ažiotažą sukėlusios istorijos partija „Laisvė ir teisingumas“ sustabdė R. Žemaitaičio narystę.
 
Augustė Lyberytė (ELTA)
 
2023.06.15; 06:51

Gedulo ir vilties dienos minėjimas Rumšiškių liaudies buities muziejuje. Laimos Penek/LRV nuotr.

Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė kartu su Laptevų jūros tremtinių brolijos „Lapteviečiai“ nariais Rumšiškių liaudies buities muziejuje šeštadienį dalyvavo Gedulo ir vilties dienos minėjime. Brolijos pirmininkas Jonas Markauskas įteikė premjerei Dalios Grinkevičiūtės atminimo ir pagarbos medalį. Šis apdovanojimas taip pat skirtas žymiam fotografui ir dailininkui Rimantui Dichavičiui.
 
„Prieš 13-a metų teko būti finansų ministre ir bandyti užtikrinti šalies ekonomikos veikimą, priimti sudėtingus, skausmingus sprendimus, dėl kurių labai krimtausi. Būtent Jūsų bendruomenė tuomet man paaiškino, ką gi reiškia vienas ar kitas mūsų dažnai vartojamas žodis. „Krizė – kai plaukai prie lovos prišąla, kai tavo artimieji šalia miršta iš bado. Palyginus, tai tik laikinas nepatogumas“, – šie žodžiai anuomet man buvo labai svarbūs, jie mane stiprina iki šiol.
 
Neseniai lankiausi Ukrainoje, vietose, kurias ką tik buvo nusiaubę okupantai, kaip tai darė ir tie, kurie žudė mūsų pokario partizanus, trėmė visus neįtikusius valdžiai į atšiauriausias vietas. Mačiau, kaip žmonės stengiasi išgyventi. Jie tiki. Jie tiki, kaip tikėjote Jūs. Dalios Grinkevičiūtės atsiminimai anuomet man, paauglei, buvo labai didelis sukrėtimas. Sunku patikėti, kad tai galėjo įvykti, kad žmonės gali taip elgtis su kitais žmonėmis. Iš šių atsiminimų iki šiol semiuosi stiprybės ir drąsos.
 
Visada sakau, kad dirbu kaip galiu, ir tikrai ne dėl to, kad mane pagirtų ar apdovanotų. Bet kai sulaukiu įvertinimo iš žmonių kaip Jūs, tampa lengviau. Jūs savo gyvenimu įrodėte, kad esame tuo, kuo pasirenkame būti. Jeigu patys pasirinksime būti Tėvyne, Tiesa ir Meile kitam žmogui, tokie ir būsime. Ačiū Jums, man yra labai didelė garbė“, – kalbėjo Vyriausybės vadovė.
 
Gedulo ir vilties dienos minėjimas Rumšiškių liaudies buities muziejuje. Laimos Penek/LRV nuotr.

„Lapteviečiai“ vienija 1941-ųjų birželio 14 d. ištremtus į Altajaus kraštą Lietuvos gyventojus, vėliau perkeltus prie Laptevų jūros. Viena lapteviečių – Dalia Grinkevičiūtė, savo atsiminimais įamžino Arkties tremtinių pasipriešinimą nužmoginimui, parodė jų ryžtą išgyventi, oriai priešinantis neteisybei.
 
D. Grinkevičiūtės atminties ir pagarbos medalis teikiamas žmonėms, savo veikloje akcentuojantiems tiesą kaip pagrindinę vertybę, prisidedantiems prie istorinės atminties išsaugojimo ir nesavanaudiškai dirbantiems valstybės kūrimo darbus.
 
D. Grinkevičiūtės atminties ir pagarbos medalis, kurį sukūrė skulptorė Skaistė Žilienė, teikiamas nuo 2018 metų. Vyriausybės komunikacijos departamentas primena, kad juo apdovanota prezidentė Dalia Grybauskaitė, Gražinos ir Vytauto Landsbergių, Rūtos ir Jono Kronkaičių, Gražinos ir Kazio Sajų šeimos, profesorė Irena Veisaitė, kultūros istorikė Birutė Kulnytė, tapytojas ir rašytojas Leonardas Gutauskas bei kiti nusipelnę Lietuvos politikai ir kultūrai asmenys.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2022.06.12; 00:30

Masiniai trėmimai į Sibirą. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.

Lietuva minės Gedulo ir vilties bei Okupacijos ir genocido dienas – prisimins ir pagerbs masinio nekaltų žmonių trėmimo į netinkamas gyventi Sibiro ir Tolimosios Šiaurės Sovietų Sąjungos teritorijas aukas.
Trėmimų traukinys. Slaptai.lt nuotr.
 
Karštą 1941 metų birželio 14-ąją gyvuliniuose vagonuose iš Lietuvos buvo išvežta per 30 tūkst. žmonių.
 
Sovietinės okupacijos metais Lietuva neteko apie 800 tūkst. gyventojų. Apie 300 tūkst. žmonių patyrė komunistinio režimo baisumus – kalėjimus, lagerius, tremtį Sibire ir Tolimojoje Šiaurėje.
 
Kas trečias suimtasis mirė nuo kankinimų, bado ar nepakėlė atšiauraus klimato.
 
Bėgdami nuo komunistų teroro iš Lietuvos pasitraukė daugiau kaip 440 tūkst. šalies gyventojų.
 
Genocido ir rezistencijos tyrimo centro duomenimis, sovietinio genocido ir teroro aukomis 1940-1958 metais tapo kas trečias Lietuvos gyventojas.
 
Renginiai Gedulo ir vilties bei Okupacijos ir genocido dienoms atminti pirmadienį prasidės pilietine iniciatyva „Gyvybės medis” bendrojo ugdymo įstaigose ir švietimo institucijose.
Gedulo ir Vilties dienos minėjimas Vilniuje. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.
 
Trėmimai Latvijoje. Slaptai.lt nuotr.

11.55 val. – Gedulo ir vilties bei Okupacijos ir genocido dienų minėjimas sostinės Lukiškių aikštėje. Renginio metu Aukų gatvės pievelėje bus užbaigta instaliacija „Atminties saugikliai”.
 
Minėjimą tiesiogiai transliuos LRT televizija.
 
Valanda po vidudienio prasidės Atminties akcija „Ištark, išgirsk, išsaugok”. Tai bus tremtinių ir politinių kalinių vardų skaitymo akcija prie Tremtinių aukuro, Aukų gatvėje Vilniuje. Akcija vyks ir virtualiai. Tiesioginė transliacija vyks per LRT televiziją.
 
14.00 val. okupacijos, genocido ir sovietmečio represijų aukos bus pagerbtos prie Naujosios Vilnios geležinkelio stoties memorialo.
 
Pavakarę – Šv. Mišios Vilniaus arkikatedroje bazilikoje, Jas transliuos LRT Plius.
 
Vakare – koncertas „Lux aeterna” Vilniaus Šv. Pranciškaus Asyžiečio (Bernardinų) bažnyčioje.
Lageriuose ir tremtyje
 
Gedulo ir Vilties diena, Vilnius. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.

Antradienio, birželio 15-osios, rytą bus dedamos gėlės prie paminklo žuvusiems už Tėvynę Lietuvos kariuomenės karių kapų memoriale sostinės Antakalnio kapinėse ir prie paminklo Lietuvos kariuomenės karininkams – sovietų ir nacių okupacijų aukoms – Aukštųjų Šančių karių kapinėse Kaune.
 
Tos dienos vakarą – Atminimo vakaras „Daugiau niekada…” Lukiškių aikštėje Vilniuje.
 
Minint Gedulo ir vilties bei Okupacijos ir genocido dienas bus pagerbtas pirmosios sovietų okupacijos aukos, pasieniečio Aleksandro Barausko atminimas. Varėnos Šv. Arkangelo Mykolo bažnyčioje bus aukojamos Šv. Mišios. Ūtos kaime, Varėnos rajone, pasieniečio pagerbimo ceremonija rengiama jo žūties vietoje.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.06.14; 00:30

Misija Sibiras – 2016. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.

Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė susitiko su projekto „Misija Sibiras“ atstovais ir padėkojo už prasmingą darbą puoselėjant šią iniciatyvą, sakoma Vyriausybės pranešime.
 
„Nuoširdžiai dėkoju šios idėjos sumanytojams, visiems ekspedicijų dalyviams, kurie parodė įkvepiantį tėvynės meilės, pagarbos mūsų tautos praeičiai pavyzdį. Gaila, kad „Misija Sibiras“ ekspedicijos nebus organizuojamos, tačiau esu tikra, kad šios iniciatyvos misija niekada nesibaigs, tik vyks kitomis, taip pat prasmingomis formomis“, – sakė premjerė.    
     
Projektą „Misija Sibiras“ 2005 metais inicijavo Lietuvos jaunimo organizacijų taryba ir pirmoji ekspedicija į Irkutsko sritį išvyko 2006 metais, jos nepertraukiamai vyko iki COVID-19 pandemijos. Per 16 projekto gyvavimo metų buvo vykstama ne vien į Sibirą, bet ir Kazachstaną bei Tadžikistaną. 2012 m. projekto „Misija Sibiras“ įgyvendinimas perduotas labdaros ir paramos fondui „Jauniems“.
 
Nuo pirmosios ekspedicijos norą dalyvauti projekte pareiškė daugiau nei 14 000 jaunų žmonių, organizuota 18 ekspedicijų bei tūkstančiai pristatymų mokyklose, universitetuose, bendruomenių centruose, eksponuota šimtai jaunimo ekspedicijų fotografijų parodų, sukurta dešimtys dokumentinių filmų ir inciatyvų, išleista knyga-albumas. Ekspedicijų metu aplankyta ir sutvarkyta 180 kapinių, pastatyta dešimtys atminimo ženklų, susitikta su daugiau nei 50 lietuvių, kurie tebegyvena Sibire ir kitose tremties bei kalinimo vietose.
Misija Sibiras – 2017 dalyvius Maskvoje pasitiko Lietuvos ambasadorius Remigijus Motuzas. Lietuvos URM nuotr.
 
Neseniai atlikta reprezentatyvi visuomenės apklausa parodė, kad projektą žino net 89 proc. apklaustų Lietuvos gyventojų, jo reikalingumu neabejoja net 91 proc. 31 proc. apklaustųjų projektas paskatino domėtis Lietuvos arba savo šeimos asmenine istorija.
 
2021 m. balandžio 27 d. iniciatyva „Misija Sibiras“ pranešė stabdanti projekto veiklas, susijusias su ekspedicijomis, nes lankyti grupėmis tremtinių ir politinių kalinių palaidojimo vietas tampa nebeįmanoma dėl pandemijos bei toliau prastėjančių Lietuvos ir Rusijos santykių.
 
Siekiant išsaugoti projekto sudėtinę dalį – Gedulo ir vilties dienos minėjimo iniciatyvas Visuotinę tylos minutę bei akciją „Ištark, išgirsk, išsaugok“, jos bus tęsiamos ir įgyvendinamos.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.05.01; 05:00

Lietuva mini Gedulo ir vilties bei Okupacijos ir genocido dienas. Roberto Dačkaus (Prezidentūra) nuotr.

Lietuva mini Gedulo ir vilties bei Okupacijos ir genocido dienas – prisimena ir pagerbia masinio nekaltų žmonių trėmimo į netinkamas gyventi Sibiro ir Tolimosios Šiaurės Sovietų Sąjungos teritorijas aukas.
 
Sekmadienio rytą Vilniaus arkikatedroje bazilikoje aukotos Šv. Mišios.
 
Likus minutei iki vidudienio susikaupta Tylos minutei pilietinėje akcijoje pagerbiant okupacijos aukas.
 
Vidudienį Nepriklausomybės aikštėje Vilniuje pakelta Valstybės vėliava. Ceremonijoje dalyvavo prezidentas Gitanas Nausėda ir ponia Diana Nausėdienė, Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, premjeras Saulius Skvernelis, profesorius Vytautas Landsbergis, kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė, užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis, parlamentarai.
 
„Jei žaliuojančiam medžiui nuskintume žiedus ir nulaužytume šakas, medis žūtų. Prieš aštuoniasdešimt metų Lietuvos medis žydėjo, bet neteisėta teisė ir teisėtvarka, kilusi iš Molotovo-Ribentropo pakto, mūsų tautos žiedą ėmė naikinti, žeminti, purvinti. Be tautos žiedo ir šakų neliko nacionalinio saugumo, užvaldyta buvo valstybė, Lietuvos medis turėjo nudžiūti.
Lietuva mini Gedulo ir vilties bei Okupacijos ir genocido dienas. Roberto Dačkaus (Prezidentūra) nuotr.
 
Turėjo nudžiūti, tačiau… „Kiek rovė – neišrovė. Kiek skynė – nenuskynė. Todėl, kad Tu – šventovė. Todėl, kad Tu – Tėvynė.” Šiandien mes turime Lietuvos Respublikos pilietybę, turime savo valstybę Lietuvą, ją puoselėjame, didžiuojamės ja ir nebeleidžiame „laužyti”. Šiemet minime iškilmingas ir prasmingas sukaktis. Praėjo šimtmetis nuo pirmųjų, visų piliečių lygiomis teisėmis, rinkimų į Steigiamąjį Seimą, kuris paskelbė Lietuvos Respubliką. Praėjo trys dešimtmečiai nuo tada, kai Lietuva savo Nepriklausomybę atkūrė”, – sakė Seimo pirmininkas V. Pranckietis sostinės Nepriklausomybės aikštėje vykusioje Valstybės vėliavos pakėlimo ceremonijoje.
 
Po vėliavos pakėlimo okupacijos, genocido ir sovietmečio represijų aukos pagerbtos prie paminklų politiniams kaliniams ir tremtiniams Aukų gatvėje, Vilniuje.
Lageriuose ir tremtyje
 
„Birželio vidurys mūsų istorinėje atmintyje pažymėtas tamsiomis spalvomis, prieš 80 metų įvykdyta sovietinė okupacija atnešė Lietuvai sisteminį gyventojų naikinimą. Šiandien minime 79-ąsias masinių trėmimų metines. Su giliu liūdesiu ir gėla prisimename dešimtis tūkstančių žmonių, kurie buvo jėga atplėšti nuo savo šaknų, sugrūsti į gyvulinius vagonus ir išbarstyti Sibiro platybėse. Pirmasis trėmimas kartu buvo ir skaudžiausias: masinis teroras nubraukė paskutines iliuzijas dėl okupantų valdžios ketinimų. Okupantų nusikaltimai paliko mums gilių, iki šiol neužgijusių žaizdų”, – prie Okupacijos ir laisvės kovų muziejaus sakė valstybės vadovas G. Nausėda.
 
Prezidento teigimu, trėmimai buvo visų Lietuvoje gyvenusių žmonių tragedija. „Skaudu matyti dabartinės Rusijos valdžios pastangas užmiršti, paneigti ir suklastoti istoriją. (…) Tremtinių ir jų artimųjų patirtis ne tik teikė skausmą, bet ir skatino nepasiduoti. Istorinės skriaudos atminimas grindė kelią nepriklausomos Lietuvos atkūrimui. Šiai svajonei išsipildžius, mūsų pareiga užtikrinti, kad istorinės tragedijos nesikartotų naujais pavidalais”, – sakė Lietuvos vadovas.
Trėmimai. Slaptai.lt nuotr.
 
12.30 val. šalia Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus prasidėjo istorinės atminties akcija „Ištark, išgirsk, išsaugok”. Skaitymus pradėjo prezidentas G. Nausėda su žmona D. Nausėdiene, juos tęsė Seimo pirmininkas V. Pranckietis, ministras pirmininkas S. Skvernelis, prezidentė D. Grybauskaitė, kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas, užsienio reikalų ministras L. Linkevičius.
 
Okupacijos, genocido ir sovietmečio represijų aukos pagerbtos ir prie Naujosios Vilnios geležinkelio stoties memorialo.
 
Birželio 15-ąją, pirmadienį, bus dedama gėlių prie paminklo žuvusiems už Tėvynę Lietuvos kariuomenės karių kapų memoriale Antakalnio kapinėse.
Masiniai trėmimai į Sibirą. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.
 
Ūtos kaime, Varėnos rajone, bus pagerbtas pirmosios sovietų okupacijos aukos, pasieniečio Aleksandro Barausko atminimas, bus padėta gėlių ant A. Barausko kapo Perlojos kapinėse.
 
Birželio 16-ąją, antradienį, okupacijos ir genocido aukos bus pagerbtos Seimo posėdžių salėje.
 
Karštą 1941 metų birželio 14-ąją gyvuliniuose vagonuose iš Lietuvos buvo išvežta per 30 tūkst. žmonių.
 
Sovietinės okupacijos metais Lietuva neteko apie 800 tūkst. savo gyventojų. Apie 300 tūkst. žmonių patyrė komunistinio režimo baisumus – kalėjimus, lagerius, tremtį Sibire ir Tolimojoje Šiaurėje. Kas trečias suimtasis mirė nuo kankinimų, bado ar nepakėlė atšiauraus klimato. Bėgdami nuo komunistų teroro iš Lietuvos pasitraukė daugiau kaip 440 tūkst. šalies gyventojų.
Genocido ir rezistencijos tyrimo centro duomenimis, sovietinio genocido ir teroro aukomis 1940-1958 metais tapo kas trečias Lietuvos gyventojas.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.06.15; 00:30

Misija Sibiras – 2016. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.

Šių metų ekspedicija „Misija Sibiras‘20“ yra atšaukiama, pranešė šio projekto organizatoriai, įvertinę dabartinę pasaulyje esančią situaciją, susidariusią dėl COVID-19 viruso bei daugelyje šalių paskelbto karantino.
 
Projekto organizatoriai teigia, kad toks sprendimas buvo priimtas, siekiant apsaugoti aplinkinius, nekurti terpės plisti ar atsinaujinti virusui. Organizatoriai pabrėžia, kad, net ir atšaukus ekspediciją, projekto misija bus tęsiama kitais būdais Lietuvoje, laikantis visų saugumo reikalavimų.
 
Projekto vadovė Aistė Eidukaitytė sako, kad žmonės domisi, kaip bus įmanoma prisidėti prie projekto, tad nuramina, kad veiklų tikrai netrūks. „Per 15 projekto metų įrodėme, kad sugebame susitvarkyti su iššūkiais ir toliau tęsti savo misiją. Šie metai – tai dar vienas iššūkis, kuomet ekspediciją turime atšaukti saugodami save ir kitus, tačiau tai tikrai nereiškia, jog projektas sustoja.
 
Toliau vykdysime veiklas, dar stipriau veiksime virtualioje erdvėje ir darysime viską, kad užtikrintume istorijos išsaugojimo misiją. O visai netrukus startuosime su tradicinėmis ir naujomis, veiklomis, skirtomis Gedulo ir vilties dienai“, – sako projekto vadovė ir kviečia su projektu susijusias naujienas sekti jų socialiniuose tinkluose.
 
Sugrįžo ekspedicijos „Misija Sibiras’19” dalyviai. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Kasmet pavasarį projektas „Misija Sibiras“ skelbia atranką į ekspediciją, kurioje dalyvauja visi norintys vykti į lietuvių tremties ir kalinimo vietas tvarkyti tautiečių kapų, statyti atminimo simbolius bei susitikti su šiose vietose tebegyvenančiais lietuviais. Visgi šiemet dėl pasaulinės pandemijos projekto organizatoriai balandžio pradžioje savo socialiniuose tinkluose pasidalijo žinia, kad atranka į „Misija Sibiras‘20“ yra atidedama neribotam laikui, o vėliau buvo priimtas sprendimas 2020-ųjų metų ekspediciją atšaukti, sakoma pranešime.
 
Projektas gyvuoja 15 metų, per visą šį laikotarpį į lietuvių tremties ir kalinimo vietas išvyko 18 ekspedicijų, kurios sutvarkė daugiau nei 170 kapinių Sibire ir kitose buvusios Sovietų Sąjungos šalyse. Per šiuos metus projektas sukūrė dokumentinius filmus apie vykusias ekspedicijas, su nuotraukų parodomis apkeliavo ne tik Lietuvą, bet ir užsienio šalių lietuvių bendruomenes – tarp jų ir JAV, organizavo tūkstančius susitikimų su Lietuvos moksleiviais ir įvairiomis organizacijomis.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.05.05; 11:40

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė Gedulo ir vilties bei Okupacijos ir genocido dienų minėjimuose pagerbė sovietmečio aukų ir pasipriešinimo kovų dalyvių atminimą. 

Gedulo ir Vilties dienos minėjimas Vilniuje. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.

Ryte šalies vadovė dalyvavo iškilmingame Seimo posėdyje ir vėliavos pakėlimo ceremonijoje Nepriklausomybės aikštėje, vėliau prie paminklų politiniams kaliniams ir tremtiniams atminti pasakė kalbą.

Pasak Prezidentės, birželio 14-ąją mūsų tauta susidūrė su kryptingai suplanuotu genocidu. Tai žaizda, kuriai nelemta užgyti. Ją visiems primena ir kasmet į Sibirą keliaujantis jaunimas, šiandien liudijantis istorinę atmintį.

Valstybės vadovė pabrėžė, kad šiandienos Lietuvą įkvepia tremtinių neapsakoma vidinė jėga ir tikėjimas laisva Lietuva, troškimas sugrįžti iš lagerių į Tėvynę, į prarastą žemę ir namus. Todėl prasmingiausias paminklas visoms okupacijos aukoms yra laisva, žmogiškumą ir teisingumą ginanti Lietuva.

Prezidentės teigimu, birželio 14-oji – ne tik gedulo, bet ir vilties diena. Tos vilties, kuri net sunkiausiomis akimirkomis padeda išgyventi. Kai turime tokią praeitį ir tokią patirtį, labai gerai suvokiame, kokios ateities norime Lietuvai.

Šalies vadovė palinkėjo visai Lietuvai išlikti vieningai, stipriai ir nepalaužiamai.

XXX

Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.

Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės kalba okupacijos, genocido ir sovietmečio represijų aukų pagerbimo ceremonijoje

Gerbiami ceremonijos dalyviai,

šią dieną atmintimi ir jausmais kalbamės su ta Lietuva, kurios netekome prasidėjus sovietinei okupacijai.

Šimtai tūkstančių Lietuvos piliečių – žmonių, be galo mylėjusių savo Tėvynę, buvo jėga atplėšti, ištremti ir sunaikinti. Didžiulė Lietuvos dalis, didžiulė Lietuvos ateities dalis.

Taip atrodė XX amžiaus terorizmas. Jo mastą pasauliui ir šiandien dar sunku suvokti.

Mūsų tauta Birželio 14-osios rytą susidūrė su kryptingai suplanuotu genocidu, iš esmės trukusiu visą sovietmetį.

Šiai žaizdai niekada nelemta užgyti. Jis liks mūsų širdyse ir prisiminimuose.

Kasmet atsiranda vis naujų atminties ženklų. Kasmet į naujus „Misijos Sibiras“ žygius veržiasi daugybė gražaus pilietinio jaunimo.

Būtent jaunimas pradėjo labai prasmingą iniciatyvą šią dieną balsu skaityti tremčiai ir kančioms pasmerktų žmonių vardus bei likimus – kad juos visus vėl jaustume šalia, kad niekada nemirštume.

Mus įkvepia jų neapsakoma vidinė jėga ir tikėjimas laisva Lietuva, troškimas sugrįžti iš lagerių į Tėvynę, į prarastą žemę ir savo namus.

Todėl prasmingiausias paminklas visoms okupacijos aukoms yra laisva, žmogiškumą ir teisingumą ginanti Lietuva.

Ši diena – ne tik gedulo, bet ir vilties diena. Tos vilties, kuri net sunkiausiomis akimirkomis padeda išgyventi.

Kai turime tokią praeitį ir tokią patirtį, labai gerai suvokiame, kokios ateities norime Lietuvai.

Mylėkime ją taip, kaip mylėjo tie, kuriuos šiandien prisimename.

Mylėkime taip, kaip kiekvienas sugebame.

Išlikime vieningi, stiprūs ir nepalaužiami!

Dalia Grybauskaitė, Lietuvos Respublikos Prezidentė

Informacijos šaltinis – Prezidentės spaudos tarnyba

2017.06.15; 09:00

Lietuva šią savaitę minės Gedulo ir vilties bei Okupacijos ir genocido dienas – prisimins ir pagerbs masinio nekaltų žmonių trėmimo į netinkamas gyventi Sibiro ir Tolimosios Šiaurės Sovietų Sąjungos teritorijas aukas. 

Gedulo ir Vilties dienos minėjimas Vilniuje. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.

Karštą 1941 metų birželio 14-ąją gyvuliniuose vagonuose iš Lietuvos buvo išvežta per 30 tūkst. žmonių.

Sovietinės okupacijos metais Lietuva neteko apie 800 tūkst. savo gyventojų. Apie 300 tūkst. žmonių patyrė komunistinio režimo baisumus – kalėjimus, lagerius, tremtį Sibire ir Tolimojoje Šiaurėje. Kas trečias suimtasis mirė nuo kankinimų, bado ar nepakėlė atšiauraus klimato. Bėgdami nuo komunistų teroro iš Lietuvos pasitraukė daugiau kaip 440 tūkst. šalies gyventojų.

Genocido ir rezistencijos tyrimo centro duomenimis, sovietinio genocido ir teroro aukomis 1940-1958 metais tapo kas trečias Lietuvos gyventojas.

Renginiai Gedulo ir vilties bei Okupacijos ir genocido dienoms atminti trečiadienį prasidės iškilmingu Seimo posėdžiu istorinėje Kovo 11-osios Akto salėje.

Likus minutei iki vidudienio, 11.59 val., visi kviečiami prisijungti prie pilietinės akcijos-tylos minutės okupacijos aukoms atminti.

Vidudienį – Valstybės vėliavos pakėlimo ceremonija Nepriklausomybės aikštėje. Po to Okupacijos, genocido ir sovietmečio represijų aukos bus pagerbtos prie paminklų politiniams kaliniams ir tremtiniams Aukų gatvėje Vilniuje, vyks atminimo valandos prie Naujosios Vilnios geležinkelio stoties memorialo bei Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centre.

Gedulo ir Vilties dienos minėjimas Vilniuje. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.

Pavakare šv. Mišios bus aukojamos Vilniaus arkikatedroje bazilikoje.

Prabėgus 76-eriems metams nuo masinių Lietuvos piliečių trėmimų pradžios, projekto „Misija Sibiras“ organizatoriai kviečia ištarti vardą, išgirsti likimą ir išsaugoti istoriją tremtinių atminimo išsaugojimo akcijoje, kurioje per visą naktį bus skaitomi tremtinių vardai, pavardės bei likimai. Pavardės bus skaitomos Aukų gatvės skvere Vilniuje, prie paminklo Lietuvos tremtiniams. Skaitymai vyks ir Kaune bei Klaipėdoje. Kaune – Vytauto didžiojo karo muziejaus kiemelyje prie Amžinosios ugnies , Klaipėdoje – prie paminklo „Arka“.

Skaitymas bus pradėtas trečiadienį 13.00 val. ir tęsis per naktį, perskaitant daugiau nei 60 tūkstančių tremtinių vardų ir pavardžių bei nurodant jų likimus. Pavardes skaitys „Misija Sibiras“ dalyviai, skautai, šauliai, kitų jaunimo organizacijų atstovai, prisijungti galės kiekvienas norintis Lietuvos pilietis.

Informacijos šaltinis – ELTA

2017.06.13; 04:55

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko su „Misijos Sibiras’16” komanda, kuri Pasaulio lietuvių vienybės dieną, liepos 17-ąją, iškeliaus į ekspediciją Igarkoje.

Misija Sibiras - 2016
Misija Sibiras – 2016 dalyvių susitikimas su Lietuvos Respublikos Prezidente Dalia Grybauskaite.

Prezidentė „Misijos Sibiras” dalyviams perdavė laiškus, skirtus ekspedicijoje sutiktiems Sibiro lietuviams, jų bendruomenėms.

„Mus visus vienija mūsų tėvų ir protėvių žemė – Lietuva. Mes visi kartu atmintyje ir širdyje saugome tautos istoriją, paženklintą dideliais išmėginimais, nulėmusiais daugelio žmonių, taip pat ir Jūsų, gyvenimus”, – rašoma Prezidentės laiške.Misija Sibiras - 2016

Šiuo laišku Prezidentė atsiliepė į ekspedicijos dalyvių Pasaulio lietuvių jaunimo susitikime paskelbtą kvietimą parašyti atvirlaiškius Sibiro lietuviams.

Pasak Prezidentės, „Misijos Sibiras” dalyviai tampa lietuvybės ambasadoriais, kurie savo žygiu parodo, kad lietuviai gerbia ir brangina savo praeitį. Sibire išlikusios lietuviškos kapavietės, kurias toliau tvarkys ekspedicijos nariai, yra reikšmingas istorinis šaltinis, liudijantis apie mūsų tautos patirtą prievartą, kančią ir aukas.

Prezidentės susitikimas su „Misijos Sibiras‘16“ komanda.Šiemet birželio 14-ąją, Gedulo ir vilties dieną, minint Lietuvos piliečių masinių trėmimų pradžios 75-metį, Prezidentė dalyvavo „Misijos Sibiras” surengtoje akcijoje „Ištark, išgirsk, išsaugok”, kurioje buvo skaitomi tremtinių ir politinių kalinių vardai, pavardės ir likimai.

Liepos 17 d. į ekspediciją išvyks 16 jaunuolių. Jie lankysis vienoje šiauriausių lietuvių tremties vietų – už poliarinio rato prie Jenisiejaus esančioje Igarkoje, į kurią vien 1948 m. buvo ištremta apie 8 tūkstančius lietuvių.

Igarkoje yra išlikusios trys lietuvių kapinės – vienos didžiausių Rusijos teritorijoje. Vienoje jų esama net apie tūkstantį kapaviečių, daugelis paženklintos lietuviškais kryžiais.Prezidentės susitikimas su „Misijos Sibiras‘16“ komanda.Prezidentės susitikimas su „Misijos Sibiras‘16“ komanda.

„Misijos Sibiras” dalyviai sugrįžę iš kelionės turės atlikti ne mažiau svarbią misiją – dalytis įspūdžiais ir patirtimi su jaunais žmonėmis, taip prisidedant prie naujos kartos pilietiškumo ir brandos ugdymo, geresnio Lietuvos istorijos suvokimo, platesnio akiračio.

Projektui „Misija Sibiras” pernai sukako 10 metų. Norinčiųjų dalyvauti ekspedicijoje kasmet daugėja. Šiemet misijos komanda buvo atrinkta iš daugiau nei 800 žmonių.

„Misija Sibiras’16” išlydėtuvės įvyks liepos 17-ąją, sekmadienį, 18.30 val. Vilniaus geležinkelio stotyje, Geležinkelių muziejuje.

Informacijos šaltinis – Prezidentės spaudos tarnyba.

Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarijos nuotraukos (Robertas Dačkus).

2016.07.15; 07:22

Gedulo ir Vilties dieną būkime kartu – pagerbkime tuos, iš kurių buvo atimta tai, kas svarbiausia, brangiausia, – Laisvė ir Tėvynė.

Praėjus net 75 metams Lietuva prisimena anas baisias dienas. Baisybių, kurios anuomet nutiko, neįmanoma pamiršti. Negalima pamiršti. Gedulo ir Vilties dieną mes minėsime ir po šimto, ir po tūkstančio metų. Juk dėl masinių tremčių į Sibirą ir kitus atokius tuometinės Blogio imperijos pakraščius Lietuva neteko trečdalio gyventojų.

Šiandien, birželio 14-ąją, visoje Lietuvoje pagerbiamas tremtyse žuvusiųjų lietuvių atminimas. O aktualijų portalas Slaptai.lt skelbia pluoštą Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotraukų, kurios pasakoja, kaip ši kiekvienam lietuviui svarbi diena minėta Lietuvos sostinėje Vilniuje.

Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.

2016.06.14; 06:47

Prieš 75 metus, 1941-ųjų birželio 14-ąją, 3 val. ryto pradėti masiniai Lietuvos gyventojų trėmimai į atokiausius Sibiro regionus. Okupacijos metais Lietuva neteko trečdalio gyventojų.

Prisimindami šią mūsų tautai tragišką sukaktį susiburkime draugėn.

Gedulo ir Vilties diena, Vilnius. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.
Gedulo ir Vilties diena, Vilnius. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.

Renginių, skirtų Gedulo ir vilties, Okupacijos ir genocido dienų tragiškoms netektims ir pasipriešinimui atminti, Lietuvos miestų ir rajonų savivaldybėse sąrašas

Birželio 9 d., ketvirtadienis

 16 val.

Parodos „Mes be Tėvynės“, skirtos 1941 metų birželio trėmimo 75-osioms metinėms, atidarymas Lietuvos nacionaliniame muziejuje (Arsenalo g. 1)

Birželio 11 d., šeštadienis

12 val.

Pirmųjų masinių trėmimų minėjimas prie Laptevų jūros tremtinių brolijos „Lapteviečiai“ atkurtos žeminukės-jurtos Lietuvos liaudies buities muziejuje, Rumšiškėse 

Birželio 13 d., pirmadienis  

14 val.

Fotografijų parodos „Tremčių geležinkeliai“, skirtos Gedulo ir vilties dienai atminti, atidarymas Lietuvos Respublikos Seimo I rūmų Parlamento galerijoje 

Birželio 14 d., antradienis  

10 val.

Gedulo ir Vilties dienos minėjimas Vilniuje. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.
Gedulo ir Vilties dienos minėjimas Vilniuje. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.

Minėjimas, skirtas Gedulo ir vilties bei Okupacijos ir genocido dienoms atminti, Lietuvos Respublikos Seimo Kovo 11-osios Akto salėje*

* Įėjimas su kvietimais 

11.59 val.

Tylos minutė – pilietinė akcija okupacijos aukoms atminti:

Tenutyla kasdienybės šurmulys. Išgirsk. Įsiklausyk į savo širdies plakimą. Dalyvauk pilietinėje akcijoje okupacijos aukoms atminti. Likus minutei iki vidurdienio TYLOS MINUTE pagerbk jų kančią. 

12 val.

Valstybės vėliavos pakėlimo ceremonija Nepriklausomybės aikštėje, Vilniuje 

12.30 val.

Okupacijos, genocido ir sovietmečio represijų aukų pagerbimo ceremonija prie paminklų politiniams kaliniams ir tremtiniams Aukų gatvėje, Vilniuje 

13.15 val.

„Misijos Sibiras“ istorinės atminties akcija „Ištark, išgirsk, išsaugok“ Aukų gatvėje, Vilniuje

Akcijos pabaiga – birželio 15 d. 10.00 val. 

14 val.

Atminimo valanda prie Naujosios Vilnios geležinkelio stoties memorialo 

16 val.

Atminimo valanda-koncertas Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro kieme, Vilniuje (Didžioji g. 17/1) 

17.30 val.

Šv. Mišios Vilniaus arkikatedroje bazilikoje

18 val.

Gintaro Samsono „Missa pro Patria“ Kauno Kristaus Prisikėlimo bazilikoje

Atlikėjai: Bernardas Vasiliauskas (vargonai), Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos choras (vadovas – Romualdas Gražinis), Kauno sakralinės muzikos mokyklos choras (vadovė – Nijolė Jautakienė), Vilniaus arkikatedros bazilikos jaunimo choras (vadovė – Violeta Savickaitė-Paciūnienė), kamerinis choras „Aidija“ (vadovas – Romualdas Gražinis).

Dirigentas – Lietuvos Respublikos Vyriausybės kultūros ir meno premijos laureatas Romualdas Gražinis

 19 val.

Koncertas „Glėby nakties“ Vilniaus Šv. Apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčioje

Atlikėjai: Giedrius Kuprevičius ir Julius Vilnonis (kariljonas), Milda Baronaitė (sopranas), Sandra Lebrikaitė (mecosopranas), Vilniaus miesto savivaldybės choras „Jauna muzika“ (meno vadovas – Vaclovas Augustinas), valstybinio dainų ir šokių ansamblio „Lietuva“ choras (vadovas – Algirdas Kriūnas), valstybinis choras „Polifonija“ (vadovė – Aurelija Čižauskaitė), Šv. Kristoforo kamerinis orkestras (vadovas – Donatas Katkus), Lietuvos kariuomenės pučiamųjų orkestras (meno vadovas – Egidijus Ališauskas).

Dirigentas – Egidijus Kaveckas

 Birželio 15 d., trečiadienis

 9 val.

Gėlių padėjimo ceremonija prie paminklo žuvusiems už Tėvynę Lietuvos kariuomenės karių kapų memoriale Antakalnio kapinėse, Vilniuje

 11 val.

Šv. Mišios Varėnos Šv. Arkangelo Mykolo bažnyčioje

 12.30 val.

Pirmosios sovietų okupacijos aukos pasieniečio Aleksandro Barausko atminimo pagerbimo ceremonija jo žūties vietoje Ūtos kaime, Varėnos rajone

19 val.

Hectoro Berliozo „Requiem“ Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre*

*Įėjimas su bilietais

 Birželio 14 d.  

9–15 val. – Seimo Sausio 13-osios memorialo lankymas

10–17 val. – Genocido aukų muziejaus ekspozicijų (Aukų g. 2A) ir Tuskulėnų rimties parko memorialinio komplekso ekspozicijos „Tuskulėnų dvaro paslaptys“ (Žirmūnų g. 1N) lankymas

Parodų „Kad nepasikartotų, kad niekada nepasikartotų…“ (Konferencijų salė, Aukų g. 2A) ir „12-ASIS KILOMETRAS: 1942–1943 m. Sverdlovske sušaudyti Lietuvos piliečiai“ (Konferencijų salė, Žirmūnų g. 1F) apžiūrėjimas

Lankytojams bus atvira Tuskulėnų rimties parke esanti koplyčia-kolumbariumas (Žirmūnų g. 1F)

 Įėjimas nemokamas

 Teminės ekskursijos Genocido aukų muziejuje:

„Partizaninis karas Lietuvoje. Buvęs KGB vidaus kalėjimas“

„Buvęs KGB vidaus kalėjimas. Lietuvos gyventojai lageriuose ir tremtyje“

„Sovietinių represinių struktūrų veikla. Buvęs KGB vidaus kalėjimas“

Ekskursijų pradžia – 11, 13, 15 val.*

*Į ekskursijas prašytume užsirašyti iš anksto tel. (8 5) 249 8156 

Birželio 15 d.  

10–18 val. – Genocido aukų muziejaus ekspozicijų (Aukų g. 2A) ir Tuskulėnų rimties parko memorialinio komplekso ekspozicijos „Tuskulėnų dvaro paslaptys“ (Žirmūnų g. 1N) lankymas

Parodų „Kad nepasikartotų, kad niekada nepasikartotų…“ (Konferencijų salė, Aukų g. 2A) ir „12-ASIS KILOMETRAS: 1942–1943 m. Sverdlovske sušaudyti Lietuvos piliečiai“ (Konferencijų salė, Žirmūnų g. 1F) apžiūrėjimas

Lankytojams bus atvira Tuskulėnų rimties parke esanti koplyčia-kolumbariumas (Žirmūnų g. 1F)

Įėjimas nemokamas 

Nuo birželio 10 d. – nacionalinio mokinių konkurso „Lietuvos kovų už laisvę ir netekčių istorija“ piešinių paroda Aukų gatvėje, Vilniuje

Birželio 13–27 d.  

Fotografijų parodos „Tremčių geležinkeliai“, skirtos Gedulo ir vilties dienai atminti, eksponavimas Lietuvos Respublikos Seimo I rūmų Parlamento galerijoje 

Birželio 13–30 d.  

Moksleivių piešinių, skirtų Lietuvos gyventojų tremties ir genocido 75-mečiui, eksponavimas Lietuvos Respublikos Seimo I rūmų Vitražo galerijoje

Lietuvos miestų ir rajonų savivaldybėse

Akmenės r. savivaldybė

 

Birželio 13 d.

 

19 val.

Ventos Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo bažnyčioje – šv. Mišios

19.30 val.

Kruopių miestelio centre prie koplytstulpio – Gedulo ir vilties dienos 75-ųjų metinių paminėjimas „Malda išėjusiems“. Dalyvauja Akmenės r. savivaldybės kultūros centro teatras

20 val.

Ventos Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo bažnyčioje – akcija, skirta pagerbti birželio 14 d. trėmimų aukas

20 val.

Papilės geležinkelio stotyje – Juodojo birželio akcija

 

Birželio 14 d.

 

9–20 val.

Akmenės kultūros namuose – Gedulo ir vilties dienai skirtos meninės instaliacijos „Vilties angelas“

10 val.

Papilės Šv. Juozapo bažnyčioje – Gedulo ir vilties dienos 75-ųjų metinių minėjimas: šv. Mišios, po šv. Mišių – poezijos ir muzikos pusvalandis. Dalyvauja Alkiškių kultūros namų moterų vokalinis ansamblis

18 val.

Naujosios Akmenės Šventosios Dvasios Atsiuntimo bažnyčioje – Gedulo ir vilties dienos 75-osioms metinėms atminti „Kaip grįžtančius namo paukščius“: šv. Mišios, minėjimas, koncertas

Spaudinių parodos:

 

Birželio 1–29 d.

Viešosios bibliotekos Ventos miesto filiale – fotografijų paroda „Telšių vyskupijos koplytstulpiai“

Birželio 2–22 d.

Viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo ir bibliografijos skyriuje – spaudinių paroda „Tėvynė mano numylėta, vai ilgu ilgu be Tavęs!…“

Birželio 4–21 d.

Viešosios bibliotekos Agluonų kaimo filiale – spaudinių paroda „Kiek pabėgių – tiek ir likimų“

Birželio 13–30 d.

Viešosios bibliotekos Akmenės miesto filiale – spaudinių paroda „Skausmas, pražydęs viltimi“

Birželio 14–22 d.

Viešosios bibliotekos Kalniškių kaimo filiale – spaudinių paroda „Gedulo ir vilties diena – birželio 14-oji“

Birželio 14–23 d.

Viešosios bibliotekos Vegerių kaimo filiale – spaudinių paroda „Skaudžių likimų aidas“

Birželio 14–28 d.

Viešosios bibliotekos Kivylių kaimo filiale – spaudinių paroda „Toks buvo tavo kelias – Lietuva“

Birželio 14–29 d.

Viešosios bibliotekos Kairiškių kaimo filiale – spaudinių parodos, skirtos Lietuvos istorijos datoms,  „Istorinės atmintys“ – Bibliotekos kalendorius

Birželio 14–30 d.

Viešosios bibliotekos Papilės mstl. K. Narščiaus filiale – spaudinių paroda „Lietuvių tautos gedulas ir viltis“

Jonavos r. savivaldybė

 

Birželio 14 d.

 

11 val.

Prie memorialo rezistencijos aukoms Jonavoje – Tautos Gedulo ir vilties dienos minėjimas

12 val.

Prie Jonavos geležinkelio stoties – gėlių padėjimas

13 val.

Prie Tremtinių koplyčios (Jonavos kapinėse) – šv. Mišios

Kaišiadorių r. savivaldybė

 

Birželio 26 d.

Pravieniškių tragedijos 75-ųjų metinių minėjimas

15 val.

 

Pravieniškių II kaime, prie kryžiaus  – prieš 75 metus sovietų armijos sušaudytų Pravieniškių kalėjimo kalinių ir tarnautojų aukų pagerbimo ceremonija. Aukas malda pagerbs kunigas, buvęs karo kapelionas Alfonsas Bulota. prisiminimais dalysis Pravieniškių tragedijos liudytoja Jadvyga Gečaitė-Jasevičienė, dainuos Rumšiškių kultūros centro folkloro ansamblis „Praviena“ (vadovė – Ernesta Žiūkienė)

Kauno m. savivaldybė

 

Birželio 13 d.

 

Gedulo ir vilties dienos minėjimas Kauno IX forto muziejuje, Žemaičių pl. 73 (Okupacijų ekspozicijoje):

16 val.

Nemokama ekskursija „Okupuota Lietuva 1940–1990 m. “ (registruotis nereikia)

16 val.

Knygos pristatymas ,,Jie kūrė Nepriklausomą Lietuvos valstybę“ ir filmo peržiūra „1947 m. agentūrinė byla Vakarai“ Vitebsko bibliotekoje, P. Lukšio g. 60

16.45 val.

Susitikimas su buvusiais tremtiniais, parodos „Tremties kasdienybė“ pristatymas, dokumentinio filmo apie tremtį peržiūra

Birželio 14 d.

 

12 val.

Šv. Mykolo arkangelo (Įgulos) bažnyčioje (Nepriklausomybės a. 14A) – šv. Mišios

13.30 val.

Gėlių padėjimas prie paminklų „Partizanų motinai”, „Žuvome už Tėvynę”, Senosiose miesto kapinėse Vytauto prospekte. Gėlių padėjimas prie Tremtinių memorialo Petrašiūnų kapinėse

16 val.

Kauno geležinkelio stoties perone – Tremtinių pagerbimas ir gėlių padėjimas su Kauno pučiamųjų instrumentų orkestru „Ąžuolynas“ ir Kauno šokio teatru „Aura“. V. A. Mocarto „Karūnavimo mišios“ Kauno geležinkelio stotyje. Atliks Kauno berniukų ir jaunuolių choras„Varpelis“, kamerinis orkestras „Varpelis“, solistai – Kristina Zmailaitė, Rita Novikaitė, Edmundas Seilius, Egidijus Dauskurdis. Meno vadovas ir dirigentas Ksaveras Plančiūnas

19 val.

Kauno Šv. Jurgio Kankinio (pranciškonų) bažnyčioje Pažaislyje skambės Algirdo Martinaičio oratorija „Gailestingumo altorius“. Atlikėjai: Kauno vokalinis ansamblis „Acusto“, meno vadovas Kęstutis Jakeliūnas, kamerinis orkestras „Modus“, meno vadovas ir dirigentas Robertas Bliškevičius, solistai – Asta Krikščiūnaitė, Nora Petrošenko. Įėjimas nemokamas

Klaipėdos sav.

16 val. Eisena nuo Klaipėdos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos buveinės (Liepų g. 3) iki Tautos kančios memorialo (S. Daukanto g.)

16.20 val. Iškilmingas minėjimas sovietinio genocido aukoms pagerbti ir gėlių padėjimas prie Tautos kančios memorialo

18 val. Šv. Mišios Kristaus Karaliaus bažnyčioje (Bokštų g. 10)

18 val. Šv. Mišios Pranciškaus Asyžiečio bažnyčioje (Savanorių g. 4) Po mišių – Žvejų rūmų moterų choro „Dangė“ koncertas

19 val. Atminimo vakaras „Jei ne auksinės vasaros…“ Bendruomenės namuose (Debreceno g. 48).

Kelmės r. savivaldybė

 

Birželio 12 d.

14 val.

 

Užvenčio kultūros centre – popietė „Už ką neleidote Tėvynės mums mylėti?“

Birželio 14 d.

 

10 val.

Kelmės kapinėse – susikaupimo valanda prie paminklo „Tautos kančiai atminti“

12 val.

Kražių parapijos bažnyčioje –šv. Mišios už gyvus ir mirusius tremtinius

13 val.

Kražių parapijos bažnyčioje– Gedulo ir vilties dienos minėjimas

18 val.

Kelmės Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje – šv. Mišios

Birželio 2–21 d.

Kražių bibliotekoje – spaudinių paroda „Teneužmiršta kartų kartos“

Birželio 13–20 d.

Mockaičių skyriuje – spaudinių ir piešinių paroda „Tremties prisiminimai“

Birželio 14–17 d.

10–17 val.

Pagryžuvio skyriuje – spaudinių paroda „Aš iškentėjau savo tiesą protu, siela ir širdimi“ (G. Ješmantas)

Mažeikių r. savivaldybė

 

Birželio 13 d.

20 val.

 

Prie Mažeikių geležinkelio stoties – akcija „Juodasis birželis“

Birželio 14 d.

 

12 val.

Laižuvoje, prie tremtinių atminimo vietos (buvusi senoji Laižuvos parduotuvė) – minėjimas, skirtas Gedulo ir vilties dienai paminėti

12 val.

Lūšėje prie geležinkelio stoties – literatūrinė–muzikinė kompozicija „Tiltas…“. Programoje dalyvauja: Mažeikių kultūros centro politinių kalinių ir tremtinių choras „Atmintis“, Lūšės bendruomenės jaunimas, Židikų kultūros centro ansamblis „Šatrija“)

14 val.

Sedos kultūros centre – filmo „Ekskursantė“ peržiūra

15 val.

Prie Mažeikių geležinkelio stoties – akcija „Tegul žydi bijūnai“ (iniciatorius klubas „Mano namai“)

16 val.

Prie Mažeikių geležinkelio stoties – gėlių padėjimas

18 val.

Mažeikių kultūros centro mažojoje salėje – pasakorių konkursas „Žodzis žodzį gena“

Pagėgių savivaldybė

 

Birželio 14 d.

 

13 val.

Viešosios bibliotekos Lumpėnų filiale – literatūrinė–edukacinė popietė 7–10 kl. mokiniams „Iš tautos atminties saugyklų“

18 val.

Stoniškių seniūnijoje – atminties vakaras, skirtas Gedulo ir vilties 75-osioms metinėms „Sugrįžta paukščiai į namus“

Birželio 15 d.

15 val.

Viešosios bibliotekos Stoniškių filiale – edukaciniai–kūrybiniai dailės užsiėmimai 5–7 kl. mokiniams „Lėk, gervele, lėk namolio…“, skirti Gedulo ir vilties dienai bei Okupacijos ir genocido dienai paminėti (Projektas „Bendruomenės „HUB‘as“ bibliotekoje „Atrask savo saviraiškos kodą“)

Birželio 1–30 d.

Viešojoje bibliotekoje – literatūrinė paroda „Prisiminimų susitikimai“ Gedulo ir vilties dienai bei Okupacijos ir genocido dienai paminėti

Birželio 10–30 d.

Viešosios bibliotekos Natkiškių filiale – literatūrinė paroda suaugusiems „Nemarios atminties takuos“

 

Pakruojo r. savivaldybė

 

Birželio 12 d.

13 val.

 

Klovainių bažnyčioje – Gedulo ir vilties dienos minėjimas

Birželio 13 d.

 

19 val.

Pakruojo Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje – šv. Mišios

19.30 val.

Bažnyčios šventoriuje, prie paminklo tremtiniams – prisiminimų vakaras: bus skaitomi eilėraščiai, pasidalinta prisiminimais apie išgyvenimus tremtyje

20 val.

Ten pat – Juodojo birželio atminimo akcija, iš degančių žvakelių sudėsime žodį LIETUVA – taip prisijungsime prie akcijos, kurią inicijuoja Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjunga

20 val.

Pašvitinio kapinėse – Gedulo ir vilties dienos minėjimas: prie tremtinių paminklo uždegamos žvakutės, iš kurių sudedamas žodis LIETUVA

Birželio 14 d.

 

10 val.

Pakruojo kultūros centro mažojoje salėje (II aukštas) – „Atžalyno“ gimnazijos gimnazistai pristato projektą „Skaudūs istorijos puslapiai“ (projekto vadovė Gražina Kairiūkštienė)

11 val.

Linkuvos Švč. Mergelės Marijos bažnyčioje – šv. Mišios

12 val.

Prie paminklo Linkuvos bažnyčios šventoriuje – tremtinių pagerbimas

12.10 val.

Linkuvos kultūros centre – fotografijų parodos „Jei ne auksinės vasaros…“ pristatymas

13 val.

Triškonių kaimo bendruomenės salėje – tremtinių knygos „Sužeistų širdžių daina“

13 val.

Javidonių ir Noriūnų kapinės – minėjimas, skirtas Gedulo ir vilties dienai atminti „Žvakutė mirusiems tremtiniams atminti“

13 val.

Rozalimo miestelyje, prie Angelo paminklo                  – Gedulo ir vilties dienos minėjimas. Dalyvauja folkloro ansamblis „Sedula“

14 val.

Bardiškių, Diržių, Lauksodžio kapinėse – Gedulo ir vilties dienos minėjimas. Tremtinių kapų lankymas

15 val.

Pašvitinio bendruomenės namuose – po šv. Mišių Pašvitinio bažnyčioje, tremtinių, partizanų dainas atliks Linkuvos KC Pašvitinio skyriaus moterų ansamblis

17 val.

Pamūšio kultūros namuose – Gedulo ir vilties dienos minėjimas. Popietė „Žvilgsnis į Pamūšio apylinkių praeitį“

 

Plaučiškių kultūros namuose – Gedulo ir vilties dienos minėjimas. Litkūnų kaime partizanų atminimui paminklo ir Plaučiškių kaimo kryžiaus lankymas

Birželio 6–22 d.

Stačiūnų mokykloje–daugiafunkciame centre – paroda, skirta Gedulo ir vilties dienai

 

Palangos m. savivaldybė

 

Birželio 13 d.

20 val.

 

Akcija prie generolo Jono Žemaičio paminklo – Juodojo birželio atminimas

Birželio 14 d.

 

19 val.

Švč. Mergelės Ėmimo į Dangų bažnyčioje – šv. Mišių auka už tremtinius ir jų šeimas

20 val.

Prie Tremtinių kryžiaus – Atminimo valanda

Panevėžio m. savivaldybė

 

Birželio 14 d.

Renginys „Aš gyvento ir mylėt sugrįžau“, Pirmiesiems trėmimams – 75-eri:

12 val.

 

Švč. Trejybės bažnyčioje – šv. Mišios už politinius kalinius ir tremtinius.

Gieda politinių kalinių ir tremtinių choras „Likimai“ (vad. Giedrė Baltuškienė)

13 val.

 

Prie Atminimo sienelės Švč. Trejybės bažnyčios šventoriuje ir geležinkelio stotyje padedamos gėlės ir uždegamos atminimo žvakutės. Koncertuoja choras „Likimai” ir A. Smetonos šaulių sąjungos 5-osios rinktinės mišrusis choras „Aukštaitis” (vad. Zina Jareckienė)

13 val.

Gėlių prie nužudymo vietos (Vasario 16 g. 23, Panevėžys) ir Respublikinės ligoninės kiemelyje – prie skulptoriaus Bernardo Bučo pastatyto paminklo nužudytiems gydytojams padėjimo ceremonija

13.30 val.

Muzikiniame teatre – Gedulo ir vilties dienos minėjimas. Muzikinio teatro choro (dirig. Algirdas Viesulas) programa „Katedros akmenys“. V. Žemkalnio gimnazijos moksleivių impresija pagal J. Marcinkevičiaus dramą „Katedra” (mokyt. Violeta Dziugienė). Teatro fojė – Genocido aukų muziejaus fotoparoda „Už Uralo žemės galo“

Prienų r. savivaldybė

 

Birželio 12 d.

 

12 val.

Balbieriškio bažnyčioje – šv. Mišios (suma)

13 val.

Balbieriškio kultūros ir laisvalaikio centre – minėjimas–koncertas. Dalyvauja Prienų kultūros ir laisvalaikio centro folkloro grupė „Gija“

Birželio 13 d.

 

17 val.

 

Prienų kultūros ir laisvalaikio centre – minėjimas „Išėjusiems sugrįžti“. Pranešimą skaitys Jonas Ohmanas – švedų vertėjas, žurnalistas, publicistas ir kinematografininkas, organizacijos „Blue/Yellow“ įkūrėjas. Koncertuos Kauno Vytauto Didžiojo bažnyčios kamerinis choras „Cantate Domino“ (vadovas Rolandas Daugėla, koncertmeisterė Roberta Daugėlaitė), fleita gros Romantas Daugėla

20 val.

 

Mauručiuose, prie paminklo tremtiniams – minėjimas „Mano gimtinė – Lietuva“. Kartu su visa Lietuva uždekime žvakutes masinio trėmimo vietose ir iš degančių žvakelių sudėkime žodį „Lietuva“

Birželio 14 d.

 

10 val.

 

Išlaužo kapinėse, prie paminklo Negrįžusiems iš tremties – Atminimo valanda. Uždegsime atminimo žvakutes, pasiklausysime tų dienų liudininkų prisiminimų

10 val.

Jiezno parapijos bažnyčioje – Šv. Mišios

10.45 val.

Prie Tremtinių kryžiaus Jiezne – prisiminimai

11.15 val.

Prie paminklo Lietuvos partizanams Jiezne – minėjimas . Dalyvauja Jiezno gimnazijos mokiniai, Šaulių organizacija, Jiezno kultūros ir laisvalaikio centro folkloro ansamblis „Jieznelė”

12 val.

Stakliškių miestelio aikštėje – pilietinė pamoka „Praeities žinojimas padeda kurti ateitį“. Prisiminsime vis dar kraujuojančias mūsų Tėvynės žaizdas, paminėsime mūsų brolius ir seseris, atidavusius gyvybes už mūsų tautos laisvę

12 val.

Šilavote, prie koplytstulpio tremtiniams atminti – renginys „Kur tas dulkėtas traukinys…“

16 val.

Prie Tremtinių kryžiaus Pakuonyje (šalia bibliotekos) – Gedulo ir vilties dienos minėjimas: „sielvarto“ žvakučių uždegimas, pakuoniečių tremtinių prisiminimai (bibliotekoje)

Raseinių r. savivaldybė

 

Birželio 1–2 d

Šiluvos gimnazijoje – pilietinė akcija „Vilties angelas“ (angelų iš popieriaus kūrimas). Paroda „Tremties takais“ (birželio 1–14 d.)

Birželio 1–14 d

Nemakščių Martyno Mažvydo gimnazijoje – parengtas stendas, skirtas Gedulo ir vilties dienai paminėti. Padedamos gėlės ir uždegtos žvakutės Viduklės geležinkelio stotyje (birželio 14 d.)

Birželio 2 d.

Betygalos Maironio gimnazijoje – mokiniams skirtas pranešimas „Betygališkių prisiminimai apie tremtį“

 

Raseinių Šaltinio progimnazijoje – pilietinė iniciatyva „Vilties angelai“, skirta Gedulo ir vilties dienai paminėti. Edukacinės pamokos mokiniams, pagaminti angelai, kuriais birželio 14 d. mokiniai puoš aikštelę prie koplyčios Laisvės kovų dalyviams (Ateities g.)

Birželio 14 d.

 

8 val.

Viduklės Simono Stanevičiaus gimnazijoje – gimnazistų žygis pėsčiomis „Vilties angelų kelias“, maršrutu: Raseiniai–Lyduvėnai–Raseiniai

8.30 val.

Šv. Mišios Raseinių bažnyčioje – Gedulo ir vilties dienos paminėjimas

9 val.

Raseinių Viktoro Petkaus pagrindinėje mokykloje – pilietinė–meninė akcija „Vilties angelas“

9.40 val.

Pilietinė akcija „Atmintinų vietų lankymas Raseinių rajone“. Autobusas išvyksta iš Ateities g. (Raseiniai)

12 val.

Šiluvos miestelyje – Gedulo ir vilties dienos minėjimas

15 val.

Raseinių krašto istorijos muziejuje – popietė Gedulo ir vilties dienai „Birželio 14-oji“

16 val.

Raseinių krašto istorijos muziejuje – Stepono Bartkaus atsiminimų knygos „Raseinių krašto valstiečio užrašai“ pristatymas ir parodos „Ir jie mokėjo džiaugtis…“, parengtos Genocido aukų muziejaus, atidarymas

17 val.

Raseinių miesto Maironio parke – Gedulo ir vilties dienos minėjimas

Birželio 14–30 d.

9–17 val.

Raseinių krašto istorijos muziejuje – paroda „Po svetimu dangum: Lietuvos gyventojai sovietų lageriuose ir tremtyje 1940–1958 m.“

Birželio 14 d. – liepos 1 d.

9–17 val.

Raseinių rajono kultūros centro meno galerijoje – Genocido aukų muziejaus paroda „Krepšinis sovietų lageriuose ir tremtyje“

Rokiškio r. savivaldybė

 

Birželio 18 d.

1941 m. Birželio sukilimo 75-ųjų metinių  programa „Mano žemei ir Tėvynei“ Obeliuose:

10 val.

Parodos, skirtos Birželio sukilimui, atidarymas ir konferencija „1941 metų Birželio sukilimas: žmonės ir likimai“ Obelių laisvės kovų muziejuje, Vytauto g. 18. Pranešimus skaitys Aldona Mieliūnaitė, Gintaras Dručkus, Algis Kazulėnas, Donatas Smalinskas

12 val.

Šv. Mišios Obelių Šv. Onos bažnyčioje. Dalyvauja Rasa Juzukonytė (sopranas), Aušra Motuzienė (vargonai)

13 val.

Žuvusiųjų pagerbimo ceremonija prie monumento sukilėliams Obelių kapinėse.  Dalyvauja Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopos kariai

13.30 val.

Simbolinės Vienybės vėliavos – Lietuvos vėliavos spalvų juostos pakėlimas oro balionu prie monumento sukilėliams Obelių kapinėse

14 val.

Iškilmingas koncertas „Mano žemė“ Obelių miesto aikštėje.

Dalyvauja  Krašto apsaugos savanorių pajėgų bigbendas, Šiaulių universiteto folkloro grupė „Kitava“

16 val.

Bendrystės vaišės ir Rokiškio krašto meno kolektyvų koncertas prie Obelių laisvės kovų istorijos muziejaus

18 val.

Jaunimo talentų koncertas prie Obelių laisvės kovų istorijos muziejaus

19 val.

Aistės Smilgevičiūtės ir grupės „Skylė“ koncertas Obelių miesto aikštėje

Birželio 18 d.

Juodupės tragedijos 75-mečiui atminti:

12 val.

Juodupės bažnyčioje – šv. Mišios

13 val.

Senosiose Juodupės kapinėse – gėlių padėjimo ceremonija ir atminimo valandėlė

Birželio 23 d.

Renginiai žiauriai nužudytam daktarui Antanui Gudoniui atminti:

11.30 val.

Rokiškio miesto senosiose kapinėse – Antano Gudonio pagerbimo ceremonija

12 val.

Sodyboje Sarapiniškio kaime, Rokiškio kaimiškojoje seniūnijoje – atminimo lentos, skirtos daktarui Antanui Gudoniui atminti, atidengimo ceremonija gimtojoje

Šiaulių m. savivaldybė

 

Birželio 13 d.

20 val.

 

Skvere prie Savivaldybės – Juodojo birželio atminimo akcija. Iniciatorė – Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjunga

Birželio 14 d.

 

9–18 val.

Šiaulių kultūros centro Rėkyvos skyriuje (Energetikų g. 7) – akcija „Ateik ir uždek žvakelę tremties aukoms atminti“, spaudinių ir knygų paroda „Jie gyvi mūsų širdyse“

10–12val.

Viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo skyriuje (Aido g. 27) – novelės apie tremtį skaitymas kartu su Specialiojo ugdymo centru

15 val.

Šiaulių kultūros centro Aklųjų ir silpnaregių skyriuje (Žemaitės g. 102) – režisieriaus Justino Lingio dokumentinio filmo „Ledo vaikai“ peržiūra (su komentarais neregiams ir silpnaregiams)

15 val.

Chaimo Frenkelio viloje (Vilniaus g. 74) – Šiaulių „Aušros“ muziejaus renginys „Pūtvių šeimos tremties ženklai Julijos Pūtvytės–Daniliauskienės karpinių parodoje“

16.30 val.

Gedulo ir vilties dienos minėjimas prie geležinkelio rampos

18 val.

Mišios Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus katedroje (Aušros tak. 3)

19 val.

Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus katedroje (Aušros tak. 3) –koncertas „Requiem laisvės gynėjams“

18 val.

Šiaulių kultūros centro Rėkyvos skyriuje (Energetikų g. 7) – renginys „Praradimai–atradimai“

Iki birželio 30 d.

Šiaulių apskrities Povilo Višinskio bibliotekoje (Aušros al. 62) – paroda „Toks buvo tavo kelias, Lietuva“

 

Šiaulių r. savivaldybė

 

Birželio 14 d.

Gedulo ir Vilties dienos paminėjimas Kuršėnuose:

10.30 val.

Kuršėnų Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje – šv. Mišios už tremtinius

11.45 val.

prie Rezistentų paminklo, prie Ventos upės – Gedulo ir vilties dienos minėjimas

Birželio 16 d.

14 val.

Popietė suaugusiems „Trėmimai gyvi žmonių prisiminimuose“, skirta Gedulo ir Vilties dienai. Šiaulių rajono savivaldybės Ginkūnų bibliotekoje

Spaudinių parodos:

 

Birželio 1–20 d.

Kuršėnų Vytauto Vitkausko bibliotekos Vaikų literatūros skyriuje – spaudinių paroda „Tremtis ir likimai“, skirta Gedulo ir vilties dienai

Birželio 7–30 d.

Verbūnų bibliotekoje – spaudinių paroda „Palikom tėviškėlę brangią“, skirta Gedulo ir vilties dienai

Birželio 10–30 d.

Naisių bibliotekoje – spaudinių paroda vaikams „Gyva tautos atmintis“, skirta Gedulo ir Vilties dienai

Birželio 14–21 d.

Gruzdžių Augustino Griciaus bibliotekoje – spaudinių paroda „Tremties keliais“, skirta Gedulo ir Vilties dienai

Tauragės r. savivaldybė

 

Birželio 14 d.

 

12 val.

Tauragės Švč. Trejybės bažnyčioje – šv. Mišios

13 val.

Kančių namų kiemelyje (Prezidento g. 38, Tauragė) – poezijos, dainų, prisiminimų valanda „Vilties galia“, LDK Kęstučio šaulių 7-osios rinktinės priesaikos priėmimo ceremonija

14 val.

Tauragės krašto muziejaus tremtinių ir politinių kalinių kančių namuose, (Prezidento g. 38, Tauragė) – popietė „Gedulas ir Viltis tremtinių prisiminimuose“

Telšių r. savivaldybė

 

Birželio 23 d.

Renginys, skirtas Rainių tragedijos 75-osioms metinėms paminėti, „Te angelas saugo jų atmintį tylią“:

17 val.

Rainių kankinių laiškų skaitymas prie buvusio Telšių kalėjimo

17.40 val.

Rainių kankinių pagerbimo ceremonija ir bendra malda Telšių senosiose kapinėse

18.30 val.

Kankinių atminimo pagerbimo ceremonija Rainių miškelyje

19.30 val.

Šv. Mišios Rainių koplyčioje

Ukmergės r. savivaldybė

 

Birželio 13 d.

 

20 val.

Prie paminklo negrįžusiems tremtiniams ir politiniams kaliniams Dukstynos kapinėse – „Juodojo birželio atminimo akcija“. Iš žvakelių bus sudėtas tremtiniams brangiausias žodis „LIETUVA“

20 val.

Ukmergės r. Lyduokių seniūnijoje, senosiose kapinėse prie paminklo tremtiniams ir politiniams kaliniams – iš 80 degančių žvakelių bus sudėliotas žodis „LIETUVA“

20 val.

Ukmergės r. Pabaisko seniūnijoje, Pabaisko mūšio vietoje – iš degančių žvakelių bus sudėliotas žodis „LIETUVA“

 

Ukmergės r. Žemaitkiemio seniūnijoje, bibliotekoje – literatūros paroda „Skausmas, pražydęs viltimi“

Birželio 14 d.

 

10 val.

Ukmergės r. Veprių seniūnijoje, Veprių šv. Rožančiaus bažnyčioje – šv. Mišios, o po jų Veprių miestelio centre prie paminklo kovotojams už Lietuvos laisvę minėjimas ir akcija „Vilties angelas“

12 val.

Ukmergės kultūros centro Deltuvos kultūros namuose – akcija Vaikai piešia tremtį, žvakių liejimas (13 val.), Deltuvoje, prie kryžiaus žuvusiems partizanams ir tremtiniams – akcija „Ateik. Uždek žvakelę“ (14 val.)

13 val.

Ukmergės r. Šešuolių seniūnijoje, Liaušių kultūros namuose – Laisvės gynimo, tremties, partizaninio judėjimo ir didžiųjų netekčių, pasekmių likvidavimo 75-mečio minėjimas–koncertas „Tėvynė šaukia ir aš ateinu“

13 val.

Ukmergės r. Siesikų seniūnijoje Siesikų miestelio centre – poezijos skaitinių popietė „Skaudžių likimų aidas“

16 val.

Ukmergės r. Taujėnų k. kultūros namuose – parodos „Tremties bėgiais nudundėję likimai“ atidarymas ir Sigitos Narbutaitės- Lipuvienės knygos „Aukštuolių ąžuolai“ pristatymas. Tai prisiminimų knyga apie 5 brolius (Katliorius) partizanus, žuvusius už Lietuvos laisvę. Renginyje dalyvaus žuvusiųjų giminės

17 val.

Ukmergės Švč. Trejybės bažnyčioje – šv. Mišios, po jų – Gedulo ir vilties dienos minėjimas ir režisieriaus Justino Lingio dokumentinis filmas „Žibutė 0 Rozalija Preibytė“. Dalyvauja filmo režisierius J. Lingys, Politinių kalinių ir tremtinių choras „Tremtinys“, Želvos gimnazijos mokiniai

Birželio 7–23 d.

V. Šlaito viešojoje bibliotekoje – dokumentų paroda „Gyvenimas – lyg viena minutė“

Birželio 14–15 d.

Veprių krašto muziejuje – ekspozicija apie tremtį ir genocidą

Birželio 14–20 d.

V. Šlaito viešosios bibliotekos Dainavos kaimo padalinyje –spaudinių paroda Gedulo ir vilties dienai pažymėti „Netekčių istorija“

Vilniaus r. savivaldybė

 

Birželio 13 d.

20 val.

Rudaminos daugiafunkcinio kultūros centro Kalvelių skyrius, atsižvelgdamas į Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos inicijuojamą Juodojo birželio atminimo akciją. Kenos geležinkelio stotyje pagerbs masinių Lietuvos gyventojų trėmimų ir okupacijos aukas, išvežtų atminimui čia bus padėtos gėlės, uždegtos žvakelės. Renginyje dalyvaus Kalvelių gimnazijų mokiniai, vietos meno kolektyvai, bendruomenės atstovai

Prieš 75 metus Lietuvoje

Prieš 75 metus, 1941-ųjų birželio 14-ąją, 3 val. ryto pradėti masiniai Lietuvos gyventojų trėmimai į atokiausius Sibiro regionus. Okupacijos metais Lietuva neteko trečdalio gyventojų.

Prisimindami šią mūsų tautai tragišką sukaktį susiburkime draugėn.

Renginiai, skirti Gedulo ir vilties, Okupacijos ir genocido dienų tragiškoms netektims ir pasipriešinimui atminti, Lietuvos miestų ir rajonų savivaldybėse

Birželio 9 d., ketvirtadienis

 16 val.

Parodos „Mes be Tėvynės“, skirtos 1941 metų birželio trėmimo 75-osioms metinėms, atidarymas Lietuvos nacionaliniame muziejuje (Arsenalo g. 1)

Birželio 11 d., šeštadienis

12 val.

Pirmųjų masinių trėmimų minėjimas prie Laptevų jūros tremtinių brolijos „Lapteviečiai“ atkurtos žeminukės-jurtos Lietuvos liaudies buities muziejuje, Rumšiškėse 

Birželio 13 d., pirmadienis  

14 val.

Fotografijų parodos „Tremčių geležinkeliai“, skirtos Gedulo ir vilties dienai atminti, atidarymas Lietuvos Respublikos Seimo I rūmų Parlamento galerijoje 

Birželio 14 d., antradienis  

10 val.

Minėjimas, skirtas Gedulo ir vilties bei Okupacijos ir genocido dienoms atminti, Lietuvos Respublikos Seimo Kovo 11-osios Akto salėje*

* Įėjimas su kvietimais 

11.59 val.

Tylos minutė – pilietinė akcija okupacijos aukoms atminti:

Tenutyla kasdienybės šurmulys. Išgirsk. Įsiklausyk į savo širdies plakimą. Dalyvauk pilietinėje akcijoje okupacijos aukoms atminti. Likus minutei iki vidurdienio TYLOS MINUTE pagerbk jų kančią. 

12 val.

Valstybės vėliavos pakėlimo ceremonija Nepriklausomybės aikštėje, Vilniuje 

12.30 val.

Okupacijos, genocido ir sovietmečio represijų aukų pagerbimo ceremonija prie paminklų politiniams kaliniams ir tremtiniams Aukų gatvėje, Vilniuje 

13.15 val.

„Misijos Sibiras“ istorinės atminties akcija „Ištark, išgirsk, išsaugok“ Aukų gatvėje, Vilniuje

Akcijos pabaiga – birželio 15 d. 10.00 val. 

14 val.

Atminimo valanda prie Naujosios Vilnios geležinkelio stoties memorialo 

16 val.

Atminimo valanda-koncertas Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro kieme, Vilniuje (Didžioji g. 17/1) 

17.30 val.

Šv. Mišios Vilniaus arkikatedroje bazilikoje

18 val.

Gintaro Samsono „Missa pro Patria“ Kauno Kristaus Prisikėlimo bazilikoje

Atlikėjai: Bernardas Vasiliauskas (vargonai), Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos choras (vadovas – Romualdas Gražinis), Kauno sakralinės muzikos mokyklos choras (vadovė – Nijolė Jautakienė), Vilniaus arkikatedros bazilikos jaunimo choras (vadovė – Violeta Savickaitė-Paciūnienė), kamerinis choras „Aidija“ (vadovas – Romualdas Gražinis).

Dirigentas – Lietuvos Respublikos Vyriausybės kultūros ir meno premijos laureatas Romualdas Gražinis

 19 val.

Koncertas „Glėby nakties“ Vilniaus Šv. Apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčioje

Atlikėjai: Giedrius Kuprevičius ir Julius Vilnonis (kariljonas), Milda Baronaitė (sopranas), Sandra Lebrikaitė (mecosopranas), Vilniaus miesto savivaldybės choras „Jauna muzika“ (meno vadovas – Vaclovas Augustinas), valstybinio dainų ir šokių ansamblio „Lietuva“ choras (vadovas – Algirdas Kriūnas), valstybinis choras „Polifonija“ (vadovė – Aurelija Čižauskaitė), Šv. Kristoforo kamerinis orkestras (vadovas – Donatas Katkus), Lietuvos kariuomenės pučiamųjų orkestras (meno vadovas – Egidijus Ališauskas).

Dirigentas – Egidijus Kaveckas

 Birželio 15 d., trečiadienis

 9 val.

Gėlių padėjimo ceremonija prie paminklo žuvusiems už Tėvynę Lietuvos kariuomenės karių kapų memoriale Antakalnio kapinėse, Vilniuje

 11 val.

Šv. Mišios Varėnos Šv. Arkangelo Mykolo bažnyčioje

 12.30 val.

Pirmosios sovietų okupacijos aukos pasieniečio Aleksandro Barausko atminimo pagerbimo ceremonija jo žūties vietoje Ūtos kaime, Varėnos rajone

19 val.

Hectoro Berliozo „Requiem“ Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre*

*Įėjimas su bilietais

 Birželio 14 d.  

9–15 val. – Seimo Sausio 13-osios memorialo lankymas

10–17 val. – Genocido aukų muziejaus ekspozicijų (Aukų g. 2A) ir Tuskulėnų rimties parko memorialinio komplekso ekspozicijos „Tuskulėnų dvaro paslaptys“ (Žirmūnų g. 1N) lankymas

Parodų „Kad nepasikartotų, kad niekada nepasikartotų…“ (Konferencijų salė, Aukų g. 2A) ir „12-ASIS KILOMETRAS: 1942–1943 m. Sverdlovske sušaudyti Lietuvos piliečiai“ (Konferencijų salė, Žirmūnų g. 1F) apžiūrėjimas

Lankytojams bus atvira Tuskulėnų rimties parke esanti koplyčia-kolumbariumas (Žirmūnų g. 1F)

 Įėjimas nemokamas

 Teminės ekskursijos Genocido aukų muziejuje:

„Partizaninis karas Lietuvoje. Buvęs KGB vidaus kalėjimas“

„Buvęs KGB vidaus kalėjimas. Lietuvos gyventojai lageriuose ir tremtyje“

„Sovietinių represinių struktūrų veikla. Buvęs KGB vidaus kalėjimas“

Ekskursijų pradžia – 11, 13, 15 val.*

*Į ekskursijas prašytume užsirašyti iš anksto tel. (8 5) 249 8156 

Birželio 15 d.  

10–18 val. – Genocido aukų muziejaus ekspozicijų (Aukų g. 2A) ir Tuskulėnų rimties parko memorialinio komplekso ekspozicijos „Tuskulėnų dvaro paslaptys“ (Žirmūnų g. 1N) lankymas

Parodų „Kad nepasikartotų, kad niekada nepasikartotų…“ (Konferencijų salė, Aukų g. 2A) ir „12-ASIS KILOMETRAS: 1942–1943 m. Sverdlovske sušaudyti Lietuvos piliečiai“ (Konferencijų salė, Žirmūnų g. 1F) apžiūrėjimas

Lankytojams bus atvira Tuskulėnų rimties parke esanti koplyčia-kolumbariumas (Žirmūnų g. 1F)

Įėjimas nemokamas 

Nuo birželio 10 d. – nacionalinio mokinių konkurso „Lietuvos kovų už laisvę ir netekčių istorija“ piešinių paroda Aukų gatvėje, Vilniuje

Birželio 13–27 d.  

Fotografijų parodos „Tremčių geležinkeliai“, skirtos Gedulo ir vilties dienai atminti, eksponavimas Lietuvos Respublikos Seimo I rūmų Parlamento galerijoje 

Birželio 13–30 d.  

Moksleivių piešinių, skirtų Lietuvos gyventojų tremties ir genocido 75-mečiui, eksponavimas Lietuvos Respublikos Seimo I rūmų Vitražo galerijoje

Lietuvos miestų ir rajonų savivaldybėse

Akmenės r. savivaldybė

 

Birželio 13 d.

 

19 val.

Ventos Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo bažnyčioje – šv. Mišios

19.30 val.

Kruopių miestelio centre prie koplytstulpio – Gedulo ir vilties dienos 75-ųjų metinių paminėjimas „Malda išėjusiems“. Dalyvauja Akmenės r. savivaldybės kultūros centro teatras

20 val.

Ventos Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo bažnyčioje – akcija, skirta pagerbti birželio 14 d. trėmimų aukas

20 val.

Papilės geležinkelio stotyje – Juodojo birželio akcija

Birželio 14 d.

 

9–20 val.

Akmenės kultūros namuose – Gedulo ir vilties dienai skirtos meninės instaliacijos „Vilties angelas“

10 val.

Papilės Šv. Juozapo bažnyčioje – Gedulo ir vilties dienos 75-ųjų metinių minėjimas: šv. Mišios, po šv. Mišių – poezijos ir muzikos pusvalandis. Dalyvauja Alkiškių kultūros namų moterų vokalinis ansamblis

18 val.

Naujosios Akmenės Šventosios Dvasios Atsiuntimo bažnyčioje – Gedulo ir vilties dienos 75-osioms metinėms atminti „Kaip grįžtančius namo paukščius“: šv. Mišios, minėjimas, koncertas

Spaudinių parodos:

 

Birželio 1–29 d.

Viešosios bibliotekos Ventos miesto filiale – fotografijų paroda „Telšių vyskupijos koplytstulpiai“

Birželio 2–22 d.

Viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo ir bibliografijos skyriuje – spaudinių paroda „Tėvynė mano numylėta, vai ilgu ilgu be Tavęs!…“

Birželio 4–21 d.

Viešosios bibliotekos Agluonų kaimo filiale – spaudinių paroda „Kiek pabėgių – tiek ir likimų“

Birželio 13–30 d.

Viešosios bibliotekos Akmenės miesto filiale – spaudinių paroda „Skausmas, pražydęs viltimi“

Birželio 14–22 d.

Viešosios bibliotekos Kalniškių kaimo filiale – spaudinių paroda „Gedulo ir vilties diena – birželio 14-oji“

Birželio 14–23 d.

Viešosios bibliotekos Vegerių kaimo filiale – spaudinių paroda „Skaudžių likimų aidas“

Birželio 14–28 d.

Viešosios bibliotekos Kivylių kaimo filiale – spaudinių paroda „Toks buvo tavo kelias – Lietuva“

Birželio 14–29 d.

Viešosios bibliotekos Kairiškių kaimo filiale – spaudinių parodos, skirtos Lietuvos istorijos datoms,  „Istorinės atmintys“ – Bibliotekos kalendorius

Birželio 14–30 d.

Viešosios bibliotekos Papilės mstl. K. Narščiaus filiale – spaudinių paroda „Lietuvių tautos gedulas ir viltis“

Jonavos r. savivaldybė

 

Birželio 14 d.

 

11 val.

Prie memorialo rezistencijos aukoms Jonavoje – Tautos Gedulo ir vilties dienos minėjimas

12 val.

Prie Jonavos geležinkelio stoties – gėlių padėjimas

13 val.

Prie Tremtinių koplyčios (Jonavos kapinėse) – šv. Mišios

 

Kaišiadorių r. savivaldybė

 

Birželio 26 d.

Pravieniškių tragedijos 75-ųjų metinių minėjimas

15 val.

 

Pravieniškių II kaime, prie kryžiaus  – prieš 75 metus sovietų armijos sušaudytų Pravieniškių kalėjimo kalinių ir tarnautojų aukų pagerbimo ceremonija. Aukas malda pagerbs kunigas, buvęs karo kapelionas Alfonsas Bulota. prisiminimais dalysis Pravieniškių tragedijos liudytoja Jadvyga Gečaitė-Jasevičienė, dainuos Rumšiškių kultūros centro folkloro ansamblis „Praviena“ (vadovė – Ernesta Žiūkienė)

Kauno m. savivaldybė

 

Birželio 13 d.

 

Gedulo ir vilties dienos minėjimas Kauno IX forto muziejuje, Žemaičių pl. 73 (Okupacijų ekspozicijoje):

16 val.

Nemokama ekskursija „Okupuota Lietuva 1940–1990 m. “ (registruotis nereikia)

16 val.

Knygos pristatymas ,,Jie kūrė Nepriklausomą Lietuvos valstybę“ ir filmo peržiūra „1947 m. agentūrinė byla Vakarai“ Vitebsko bibliotekoje, P. Lukšio g. 60

16.45 val.

Susitikimas su buvusiais tremtiniais, parodos „Tremties kasdienybė“ pristatymas, dokumentinio filmo apie tremtį peržiūra

Birželio 14 d.

 

12 val.

Šv. Mykolo arkangelo (Įgulos) bažnyčioje (Nepriklausomybės a. 14A) – šv. Mišios

13.30 val.

Gėlių padėjimas prie paminklų „Partizanų motinai”, „Žuvome už Tėvynę”, Senosiose miesto kapinėse Vytauto prospekte. Gėlių padėjimas prie Tremtinių memorialo Petrašiūnų kapinėse

16 val.

Kauno geležinkelio stoties perone – Tremtinių pagerbimas ir gėlių padėjimas su Kauno pučiamųjų instrumentų orkestru „Ąžuolynas“ ir Kauno šokio teatru „Aura“. V. A. Mocarto „Karūnavimo mišios“ Kauno geležinkelio stotyje. Atliks Kauno berniukų ir jaunuolių choras„Varpelis“, kamerinis orkestras „Varpelis“, solistai – Kristina Zmailaitė, Rita Novikaitė, Edmundas Seilius, Egidijus Dauskurdis. Meno vadovas ir dirigentas Ksaveras Plančiūnas

19 val.

Kauno Šv. Jurgio Kankinio (pranciškonų) bažnyčioje Pažaislyje skambės Algirdo Martinaičio oratorija „Gailestingumo altorius“. Atlikėjai: Kauno vokalinis ansamblis „Acusto“, meno vadovas Kęstutis Jakeliūnas, kamerinis orkestras „Modus“, meno vadovas ir dirigentas Robertas Bliškevičius, solistai – Asta Krikščiūnaitė, Nora Petrošenko. Įėjimas nemokamas

Klaipėdos sav.

16 val. Eisena nuo Klaipėdos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos buveinės (Liepų g. 3) iki Tautos kančios memorialo (S. Daukanto g.)

16.20 val. Iškilmingas minėjimas sovietinio genocido aukoms pagerbti ir gėlių padėjimas prie Tautos kančios memorialo

18 val. Šv. Mišios Kristaus Karaliaus bažnyčioje (Bokštų g. 10)

18 val. Šv. Mišios Pranciškaus Asyžiečio bažnyčioje (Savanorių g. 4) Po mišių – Žvejų rūmų moterų choro „Dangė“ koncertas

19 val. Atminimo vakaras „Jei ne auksinės vasaros…“ Bendruomenės namuose (Debreceno g. 48).

Kelmės r. savivaldybė

 

Birželio 12 d.

14 val.

 

Užvenčio kultūros centre – popietė „Už ką neleidote Tėvynės mums mylėti?“

Birželio 14 d.

 

10 val.

Kelmės kapinėse – susikaupimo valanda prie paminklo „Tautos kančiai atminti“

12 val.

Kražių parapijos bažnyčioje –šv. Mišios už gyvus ir mirusius tremtinius

13 val.

Kražių parapijos bažnyčioje– Gedulo ir vilties dienos minėjimas

18 val.

Kelmės Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje – šv. Mišios

Birželio 2–21 d.

Kražių bibliotekoje – spaudinių paroda „Teneužmiršta kartų kartos“

Birželio 13–20 d.

Mockaičių skyriuje – spaudinių ir piešinių paroda „Tremties prisiminimai“

Birželio 14–17 d.

10–17 val.

Pagryžuvio skyriuje – spaudinių paroda „Aš iškentėjau savo tiesą protu, siela ir širdimi“ (G. Ješmantas)

Mažeikių r. savivaldybė

 

Birželio 13 d.

20 val.

 

Prie Mažeikių geležinkelio stoties – akcija „Juodasis birželis“

Birželio 14 d.

 

12 val.

Laižuvoje, prie tremtinių atminimo vietos (buvusi senoji Laižuvos parduotuvė) – minėjimas, skirtas Gedulo ir vilties dienai paminėti

12 val.

Lūšėje prie geležinkelio stoties – literatūrinė–muzikinė kompozicija „Tiltas…“. Programoje dalyvauja: Mažeikių kultūros centro politinių kalinių ir tremtinių choras „Atmintis“, Lūšės bendruomenės jaunimas, Židikų kultūros centro ansamblis „Šatrija“)

14 val.

Sedos kultūros centre – filmo „Ekskursantė“ peržiūra

15 val.

Prie Mažeikių geležinkelio stoties – akcija „Tegul žydi bijūnai“ (iniciatorius klubas „Mano namai“)

16 val.

Prie Mažeikių geležinkelio stoties – gėlių padėjimas

18 val.

Mažeikių kultūros centro mažojoje salėje – pasakorių konkursas „Žodzis žodzį gena“

Pagėgių savivaldybė

 

Birželio 14 d.

 

13 val.

Viešosios bibliotekos Lumpėnų filiale – literatūrinė–edukacinė popietė 7–10 kl. mokiniams „Iš tautos atminties saugyklų“

18 val.

Stoniškių seniūnijoje – atminties vakaras, skirtas Gedulo ir vilties 75-osioms metinėms „Sugrįžta paukščiai į namus“

Birželio 15 d.

15 val.

Viešosios bibliotekos Stoniškių filiale – edukaciniai–kūrybiniai dailės užsiėmimai 5–7 kl. mokiniams „Lėk, gervele, lėk namolio…“, skirti Gedulo ir vilties dienai bei Okupacijos ir genocido dienai paminėti (Projektas „Bendruomenės „HUB‘as“ bibliotekoje „Atrask savo saviraiškos kodą“)

Birželio 1–30 d.

Viešojoje bibliotekoje – literatūrinė paroda „Prisiminimų susitikimai“ Gedulo ir vilties dienai bei Okupacijos ir genocido dienai paminėti

Birželio 10–30 d.

Viešosios bibliotekos Natkiškių filiale – literatūrinė paroda suaugusiems „Nemarios atminties takuos“

 

Pakruojo r. savivaldybė

 

Birželio 12 d.

13 val.

 

Klovainių bažnyčioje – Gedulo ir vilties dienos minėjimas

Birželio 13 d.

 

19 val.

Pakruojo Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje – šv. Mišios

19.30 val.

Bažnyčios šventoriuje, prie paminklo tremtiniams – prisiminimų vakaras: bus skaitomi eilėraščiai, pasidalinta prisiminimais apie išgyvenimus tremtyje

20 val.

Ten pat – Juodojo birželio atminimo akcija, iš degančių žvakelių sudėsime žodį LIETUVA – taip prisijungsime prie akcijos, kurią inicijuoja Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjunga

20 val.

Pašvitinio kapinėse – Gedulo ir vilties dienos minėjimas: prie tremtinių paminklo uždegamos žvakutės, iš kurių sudedamas žodis LIETUVA

Birželio 14 d.

 

10 val.

Pakruojo kultūros centro mažojoje salėje (II aukštas) – „Atžalyno“ gimnazijos gimnazistai pristato projektą „Skaudūs istorijos puslapiai“ (projekto vadovė Gražina Kairiūkštienė)

11 val.

Linkuvos Švč. Mergelės Marijos bažnyčioje – šv. Mišios

12 val.

Prie paminklo Linkuvos bažnyčios šventoriuje – tremtinių pagerbimas

12.10 val.

Linkuvos kultūros centre – fotografijų parodos „Jei ne auksinės vasaros…“ pristatymas

13 val.

Triškonių kaimo bendruomenės salėje – tremtinių knygos „Sužeistų širdžių daina“

13 val.

Javidonių ir Noriūnų kapinės                   e – minėjimas, skirtas Gedulo ir vilties dienai atminti „Žvakutė mirusiems tremtiniams atminti“

13 val.

Rozalimo miestelyje, prie Angelo paminklo                  – Gedulo ir vilties dienos minėjimas. Dalyvauja folkloro ansamblis „Sedula“

14 val.

Bardiškių, Diržių, Lauksodžio kapinėse – Gedulo ir vilties dienos minėjimas. Tremtinių kapų lankymas

15 val.

Pašvitinio bendruomenės namuose – po šv. Mišių Pašvitinio bažnyčioje, tremtinių, partizanų dainas atliks Linkuvos KC Pašvitinio skyriaus moterų ansamblis

17 val.

Pamūšio kultūros namuose – Gedulo ir vilties dienos minėjimas. Popietė „Žvilgsnis į Pamūšio apylinkių praeitį“

 

Plaučiškių kultūros namuose – Gedulo ir vilties dienos minėjimas. Litkūnų kaime partizanų atminimui paminklo ir Plaučiškių kaimo kryžiaus lankymas

Birželio 6–22 d.

Stačiūnų mokykloje–daugiafunkciame centre – paroda, skirta Gedulo ir vilties dienai

Palangos m. savivaldybė

 

Birželio 13 d.

20 val.

 

Akcija prie generolo Jono Žemaičio paminklo – Juodojo birželio atminimas

Birželio 14 d.

 

19 val.

Švč. Mergelės Ėmimo į Dangų bažnyčioje – šv. Mišių auka už tremtinius ir jų šeimas

20 val.

Prie Tremtinių kryžiaus – Atminimo valanda

Panevėžio m. savivaldybė

 

Birželio 14 d.

Renginys „Aš gyvento ir mylėt sugrįžau“, Pirmiesiems trėmimams – 75-eri:

12 val.

 

Švč. Trejybės bažnyčioje – šv. Mišios už politinius kalinius ir tremtinius.

Gieda politinių kalinių ir tremtinių choras „Likimai“ (vad. Giedrė Baltuškienė)

13 val.

 

Prie Atminimo sienelės Švč. Trejybės bažnyčios šventoriuje ir geležinkelio stotyje padedamos gėlės ir uždegamos atminimo žvakutės. Koncertuoja choras „Likimai” ir A. Smetonos šaulių sąjungos 5-osios rinktinės mišrusis choras „Aukštaitis” (vad. Zina Jareckienė)

13 val.

Gėlių prie nužudymo vietos (Vasario 16 g. 23, Panevėžys) ir Respublikinės ligoninės kiemelyje – prie skulptoriaus Bernardo Bučo pastatyto paminklo nužudytiems gydytojams padėjimo ceremonija

13.30 val.

Muzikiniame teatre – Gedulo ir vilties dienos minėjimas. Muzikinio teatro choro (dirig. Algirdas Viesulas) programa „Katedros akmenys“. V. Žemkalnio gimnazijos moksleivių impresija pagal J. Marcinkevičiaus dramą „Katedra” (mokyt. Violeta Dziugienė). Teatro fojė – Genocido aukų muziejaus fotoparoda „Už Uralo žemės galo“

Prienų r. savivaldybė

 

Birželio 12 d.

 

12 val.

Balbieriškio bažnyčioje – šv. Mišios (suma)

13 val.

Balbieriškio kultūros ir laisvalaikio centre – minėjimas–koncertas. Dalyvauja Prienų kultūros ir laisvalaikio centro folkloro grupė „Gija“

Birželio 13 d.

 

17 val.

 

Prienų kultūros ir laisvalaikio centre – minėjimas „Išėjusiems sugrįžti“. Pranešimą skaitys Jonas Ohmanas – švedų vertėjas, žurnalistas, publicistas ir kinematografininkas, organizacijos „Blue/Yellow“ įkūrėjas. Koncertuos Kauno Vytauto Didžiojo bažnyčios kamerinis choras „Cantate Domino“ (vadovas Rolandas Daugėla, koncertmeisterė Roberta Daugėlaitė), fleita gros Romantas Daugėla

20 val.

 

Mauručiuose, prie paminklo tremtiniams – minėjimas „Mano gimtinė – Lietuva“. Kartu su visa Lietuva uždekime žvakutes masinio trėmimo vietose ir iš degančių žvakelių sudėkime žodį „Lietuva“

Birželio 14 d.

 

10 val.

 

Išlaužo kapinėse, prie paminklo Negrįžusiems iš tremties – Atminimo valanda. Uždegsime atminimo žvakutes, pasiklausysime tų dienų liudininkų prisiminimų

10 val.

Jiezno parapijos bažnyčioje – Šv. Mišios

10.45 val.

Prie Tremtinių kryžiaus Jiezne – prisiminimai

11.15 val.

Prie paminklo Lietuvos partizanams Jiezne – minėjimas . Dalyvauja Jiezno gimnazijos mokiniai, Šaulių organizacija, Jiezno kultūros ir laisvalaikio centro folkloro ansamblis „Jieznelė”

12 val.

Stakliškių miestelio aikštėje – pilietinė pamoka „Praeities žinojimas padeda kurti ateitį“. Prisiminsime vis dar kraujuojančias mūsų Tėvynės žaizdas, paminėsime mūsų brolius ir seseris, atidavusius gyvybes už mūsų tautos laisvę

12 val.

Šilavote, prie koplytstulpio tremtiniams atminti – renginys „Kur tas dulkėtas traukinys…“

16 val.

Prie Tremtinių kryžiaus Pakuonyje (šalia bibliotekos) – Gedulo ir vilties dienos minėjimas: „sielvarto“ žvakučių uždegimas, pakuoniečių tremtinių prisiminimai (bibliotekoje)

Raseinių r. savivaldybė

 

Birželio 1–2 d

Šiluvos gimnazijoje – pilietinė akcija „Vilties angelas“ (angelų iš popieriaus kūrimas). Paroda „Tremties takais“ (birželio 1–14 d.)

Birželio 1–14 d

Nemakščių Martyno Mažvydo gimnazijoje – parengtas stendas, skirtas Gedulo ir vilties dienai paminėti. Padedamos gėlės ir uždegtos žvakutės Viduklės geležinkelio stotyje (birželio 14 d.)

Birželio 2 d.

Betygalos Maironio gimnazijoje – mokiniams skirtas pranešimas „Betygališkių prisiminimai apie tremtį“

 

Raseinių Šaltinio progimnazijoje – pilietinė iniciatyva „Vilties angelai“, skirta Gedulo ir vilties dienai paminėti. Edukacinės pamokos mokiniams, pagaminti angelai, kuriais birželio 14 d. mokiniai puoš aikštelę prie koplyčios Laisvės kovų dalyviams (Ateities g.)

Birželio 14 d.

 

8 val.

Viduklės Simono Stanevičiaus gimnazijoje – gimnazistų žygis pėsčiomis „Vilties angelų kelias“, maršrutu: Raseiniai–Lyduvėnai–Raseiniai

8.30 val.

Šv. Mišios Raseinių bažnyčioje – Gedulo ir vilties dienos paminėjimas

9 val.

Raseinių Viktoro Petkaus pagrindinėje mokykloje – pilietinė–meninė akcija „Vilties angelas“

9.40 val.

Pilietinė akcija „Atmintinų vietų lankymas Raseinių rajone“. Autobusas išvyksta iš Ateities g. (Raseiniai)

12 val.

Šiluvos miestelyje – Gedulo ir vilties dienos minėjimas

15 val.

Raseinių krašto istorijos muziejuje – popietė Gedulo ir vilties dienai „Birželio 14-oji“

16 val.

Raseinių krašto istorijos muziejuje – Stepono Bartkaus atsiminimų knygos „Raseinių krašto valstiečio užrašai“ pristatymas ir parodos „Ir jie mokėjo džiaugtis…“, parengtos Genocido aukų muziejaus, atidarymas

17 val.

Raseinių miesto Maironio parke – Gedulo ir vilties dienos minėjimas

Birželio 14–30 d.

9–17 val.

Raseinių krašto istorijos muziejuje – paroda „Po svetimu dangum: Lietuvos gyventojai sovietų lageriuose ir tremtyje 1940–1958 m.“

Birželio 14 d. – liepos 1 d.

9–17 val.

Raseinių rajono kultūros centro meno galerijoje – Genocido aukų muziejaus paroda „Krepšinis sovietų lageriuose ir tremtyje“

Rokiškio r. savivaldybė

 

Birželio 18 d.

1941 m. Birželio sukilimo 75-ųjų metinių  programa „Mano žemei ir Tėvynei“ Obeliuose:

10 val.

Parodos, skirtos Birželio sukilimui, atidarymas ir konferencija „1941 metų Birželio sukilimas: žmonės ir likimai“ Obelių laisvės kovų muziejuje, Vytauto g. 18. Pranešimus skaitys Aldona Mieliūnaitė, Gintaras Dručkus, Algis Kazulėnas, Donatas Smalinskas

12 val.

Šv. Mišios Obelių Šv. Onos bažnyčioje. Dalyvauja Rasa Juzukonytė (sopranas), Aušra Motuzienė (vargonai)

13 val.

Žuvusiųjų pagerbimo ceremonija prie monumento sukilėliams Obelių kapinėse.  Dalyvauja Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopos kariai

13.30 val.

Simbolinės Vienybės vėliavos – Lietuvos vėliavos spalvų juostos pakėlimas oro balionu prie monumento sukilėliams Obelių kapinėse

14 val.

Iškilmingas koncertas „Mano žemė“ Obelių miesto aikštėje.

Dalyvauja  Krašto apsaugos savanorių pajėgų bigbendas, Šiaulių universiteto folkloro grupė „Kitava“

16 val.

Bendrystės vaišės ir Rokiškio krašto meno kolektyvų koncertas prie Obelių laisvės kovų istorijos muziejaus

18 val.

Jaunimo talentų koncertas prie Obelių laisvės kovų istorijos muziejaus

19 val.

Aistės Smilgevičiūtės ir grupės „Skylė“ koncertas Obelių miesto aikštėje

Birželio 18 d.

Juodupės tragedijos 75-mečiui atminti:

12 val.

Juodupės bažnyčioje – šv. Mišios

13 val.

Senosiose Juodupės kapinėse – gėlių padėjimo ceremonija ir atminimo valandėlė

Birželio 23 d.

Renginiai žiauriai nužudytam daktarui Antanui Gudoniui atminti:

11.30 val.

Rokiškio miesto senosiose kapinėse – Antano Gudonio pagerbimo ceremonija

12 val.

Sodyboje Sarapiniškio kaime, Rokiškio kaimiškojoje seniūnijoje – atminimo lentos, skirtos daktarui Antanui Gudoniui atminti, atidengimo ceremonija gimtojoje

Šiaulių m. savivaldybė

 

Birželio 13 d.

20 val.

 

Skvere prie Savivaldybės – Juodojo birželio atminimo akcija. Iniciatorė – Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjunga

Birželio 14 d.

 

9–18 val.

Šiaulių kultūros centro Rėkyvos skyriuje (Energetikų g. 7) – akcija „Ateik ir uždek žvakelę tremties aukoms atminti“, spaudinių ir knygų paroda „Jie gyvi mūsų širdyse“

10–12val.

Viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo skyriuje (Aido g. 27) – novelės apie tremtį skaitymas kartu su Specialiojo ugdymo centru

15 val.

Šiaulių kultūros centro Aklųjų ir silpnaregių skyriuje (Žemaitės g. 102) – režisieriaus Justino Lingio dokumentinio filmo „Ledo vaikai“ peržiūra (su komentarais neregiams ir silpnaregiams)

15 val.

Chaimo Frenkelio viloje (Vilniaus g. 74) – Šiaulių „Aušros“ muziejaus renginys „Pūtvių šeimos tremties ženklai Julijos Pūtvytės–Daniliauskienės karpinių parodoje“

16.30 val.

Gedulo ir vilties dienos minėjimas prie geležinkelio rampos

18 val.

Mišios Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus katedroje (Aušros tak. 3)

19 val.

Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus katedroje (Aušros tak. 3) –koncertas „Requiem laisvės gynėjams“

18 val.

Šiaulių kultūros centro Rėkyvos skyriuje (Energetikų g. 7) – renginys „Praradimai–atradimai“

Iki birželio 30 d.

Šiaulių apskrities Povilo Višinskio bibliotekoje (Aušros al. 62) – paroda „Toks buvo tavo kelias, Lietuva“

Šiaulių r. savivaldybė

 

Birželio 14 d.

Gedulo ir Vilties dienos paminėjimas Kuršėnuose:

10.30 val.

Kuršėnų Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje – šv. Mišios už tremtinius

11.45 val.

prie Rezistentų paminklo, prie Ventos upės – Gedulo ir vilties dienos minėjimas

Birželio 16 d.

14 val.

Popietė suaugusiems „Trėmimai gyvi žmonių prisiminimuose“, skirta Gedulo ir Vilties dienai. Šiaulių rajono savivaldybės Ginkūnų bibliotekoje

Spaudinių parodos:

 

Birželio 1–20 d.

Kuršėnų Vytauto Vitkausko bibliotekos Vaikų literatūros skyriuje – spaudinių paroda „Tremtis ir likimai“, skirta Gedulo ir vilties dienai

Birželio 7–30 d.

Verbūnų bibliotekoje – spaudinių paroda „Palikom tėviškėlę brangią“, skirta Gedulo ir vilties dienai

Birželio 10–30 d.

Naisių bibliotekoje – spaudinių paroda vaikams „Gyva tautos atmintis“, skirta Gedulo ir Vilties dienai

Birželio 14–21 d.

Gruzdžių Augustino Griciaus bibliotekoje – spaudinių paroda „Tremties keliais“, skirta Gedulo ir Vilties dienai

Tauragės r. savivaldybė

 

Birželio 14 d.

 

12 val.

Tauragės Švč. Trejybės bažnyčioje – šv. Mišios

13 val.

Kančių namų kiemelyje (Prezidento g. 38, Tauragė) – poezijos, dainų, prisiminimų valanda „Vilties galia“, LDK Kęstučio šaulių 7-osios rinktinės priesaikos priėmimo ceremonija

14 val.

Tauragės krašto muziejaus tremtinių ir politinių kalinių kančių namuose, (Prezidento g. 38, Tauragė) – popietė „Gedulas ir Viltis tremtinių prisiminimuose“

Telšių r. savivaldybė

 

Birželio 23 d.

Renginys, skirtas Rainių tragedijos 75-osioms metinėms paminėti, „Te angelas saugo jų atmintį tylią“:

17 val.

Rainių kankinių laiškų skaitymas prie buvusio Telšių kalėjimo

17.40 val.

Rainių kankinių pagerbimo ceremonija ir bendra malda Telšių senosiose kapinėse

18.30 val.

Kankinių atminimo pagerbimo ceremonija Rainių miškelyje

19.30 val.

Šv. Mišios Rainių koplyčioje

Ukmergės r. savivaldybė

 

Birželio 13 d.

 

20 val.

Prie paminklo negrįžusiems tremtiniams ir politiniams kaliniams Dukstynos kapinėse – „Juodojo birželio atminimo akcija“. Iš žvakelių bus sudėtas tremtiniams brangiausias žodis „LIETUVA“

20 val.

Ukmergės r. Lyduokių seniūnijoje, senosiose kapinėse prie paminklo tremtiniams ir politiniams kaliniams – iš 80 degančių žvakelių bus sudėliotas žodis „LIETUVA“

20 val.

Ukmergės r. Pabaisko seniūnijoje, Pabaisko mūšio vietoje – iš degančių žvakelių bus sudėliotas žodis „LIETUVA“

 

Ukmergės r. Žemaitkiemio seniūnijoje, bibliotekoje – literatūros paroda „Skausmas, pražydęs viltimi“

Birželio 14 d.

 

10 val.

Ukmergės r. Veprių seniūnijoje, Veprių šv. Rožančiaus bažnyčioje – šv. Mišios, o po jų Veprių miestelio centre prie paminklo kovotojams už Lietuvos laisvę minėjimas ir akcija „Vilties angelas“

12 val.

Ukmergės kultūros centro Deltuvos kultūros namuose – akcija Vaikai piešia tremtį, žvakių liejimas (13 val.), Deltuvoje, prie kryžiaus žuvusiems partizanams ir tremtiniams – akcija „Ateik. Uždek žvakelę“ (14 val.)

13 val.

Ukmergės r. Šešuolių seniūnijoje, Liaušių kultūros namuose – Laisvės gynimo, tremties, partizaninio judėjimo ir didžiųjų netekčių, pasekmių likvidavimo 75-mečio minėjimas–koncertas „Tėvynė šaukia ir aš ateinu“

13 val.

Ukmergės r. Siesikų seniūnijoje Siesikų miestelio centre – poezijos skaitinių popietė „Skaudžių likimų aidas“

16 val.

Ukmergės r. Taujėnų k. kultūros namuose – parodos „Tremties bėgiais nudundėję likimai“ atidarymas ir Sigitos Narbutaitės- Lipuvienės knygos „Aukštuolių ąžuolai“ pristatymas. Tai prisiminimų knyga apie 5 brolius (Katliorius) partizanus, žuvusius už Lietuvos laisvę. Renginyje dalyvaus žuvusiųjų giminės

17 val.

Ukmergės Švč. Trejybės bažnyčioje – šv. Mišios, po jų – Gedulo ir vilties dienos minėjimas ir režisieriaus Justino Lingio dokumentinis filmas „Žibutė 0 Rozalija Preibytė“. Dalyvauja filmo režisierius J. Lingys, Politinių kalinių ir tremtinių choras „Tremtinys“, Želvos gimnazijos mokiniai

Birželio 7–23 d.

V. Šlaito viešojoje bibliotekoje – dokumentų paroda „Gyvenimas – lyg viena minutė“

Birželio 14–15 d.

Veprių krašto muziejuje – ekspozicija apie tremtį ir genocidą

Birželio 14–20 d.

V. Šlaito viešosios bibliotekos Dainavos kaimo padalinyje –spaudinių paroda Gedulo ir vilties dienai pažymėti „Netekčių istorija“

Vilniaus r. savivaldybė

 

Birželio 13 d.

20 val.

Rudaminos daugiafunkcinio kultūros centro Kalvelių skyrius, atsižvelgdamas į Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos inicijuojamą Juodojo birželio atminimo akciją. Kenos geležinkelio stotyje pagerbs masinių Lietuvos gyventojų trėmimų ir okupacijos aukas, išvežtų atminimui čia bus padėtos gėlės, uždegtos žvakelės. Renginyje dalyvaus Kalvelių gimnazijų mokiniai, vietos meno kolektyvai, bendruomenės atstovai

Birželio 11 d., ketvirtadienį, 15 val. Vytauto Didžiojo karo muziejuje įvyks Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Genocido aukų muziejaus parengtos parodos „12-asis kilometras: 1942–1943 m. Sverdlovske sušaudyti Lietuvos piliečiai“ atidarymas.

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) Genocido aukų muziejaus parengta paroda skirta 1942–1943 m. Sverdlovske sušaudytiems Lietuvos piliečiams atminti. Visi jie – pirmosios sovietinės okupacijos aukos, naujam režimui „socialiai svetimi ir pavojingi elementai“, kuriuos reikėjo sunaikinti.

Continue reading „12-asis kilometras: 1942–1943 m. Sverdlovske sušaudyti Lietuvos piliečiai”

Lietuvos Respublikos Seimo iškilmingame Gedulo ir vilties dienos bei Okupacijos ir genocido dienos minėjime kalbėjo bendrijos „Lemtis“ narė Ramunė Driaučiūnaitė. Skelbiame jos tekstą.

1989-ieji – romantiškojo Atgimimo, patriotinių dainų ir kalbų metai. Nors pirmosios kalbos apie politinius kalinius ir tremtinius buvo tylios, tarp artimų žmonių, laikui bėgant, prabilome. Aktyvesnieji ieškojo buvusių tremtinių ir politinių kalinių, kalbino juos, rinko ir kaupė duomenis. Pamažu suvokėme, po kokius didžiulius Sibiro taigos, tundros ir amžino įšalo plotus buvo išblaškyti geriausi mūsų tautos sūnūs ir dukros. Atsiskleidė neregėtas kančių ir mirčių mastas. Drąsiausi ir atkakliausi suskato organizuoti vienminčių būrius ir vykti į atokiausias vietoves, kuriose buvo daugiausia sovietinio genocido aukų.

Continue reading „Nutrūko ketvirtį amžiaus trukęs kapų paieškos ir inventorizacijos procesas”

« 1 3 »

Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.

2014.06.14; 17:05

pelen_01

Mintimis grįžtu į vaikystę. Kai mama pranešdavo, kad važiuosime į Voronių kaimą pas tetas, aš būdavau laimingas. Ten šuo, arklys, daržinėje šienas, ten neaprėpiami laukai, kur galima siausti kiek širdis geidžia.

Tačiau aš žinojau, kad mama ir senelė būtinai panorės nuvažiuoti į šalia Pašvitinio esančius Pelaniškius (dabar kai kur rašoma Peleniškiai), užkopti ant šalia kaimo esančio piliakalnio, kur aukštų pušų ir beržų paunksnėje ilsisi mano senelio Stasio Bagdono palaikai. Ypač ten man būdavo baugu, paslaptinga ir graudu vėlyvą rudenį. Nedidelės kapinaitės, sušaudyti paminklai, moterų rauda. Jaučiau, kad piliakalnis slepia ne tik labai tolimos, šimtmečių ūkanose paskendusios praeities paslaptis.

Continue reading „Pelaniškių tragedija”

bucys_slaptai

Birželio vidurys – reikšmingų istorinių įvykių minėjimai. Čia ir Okupacijos diena, ir Gedulo ir Vilties diena, ir Birželio sukilimo 70-metis. Gėlės, giesmės ir dainos, minėjimai ir konferencijos, dokumentiniai ir meniniai filmai… Tiesa, meninis filmas tik vienas ir vis tas pats, nepakeičiamas – “Niekas nenorėjo mirti”. Šiomis dienomis du kartus jis buvo rodomas per LTV, net su aktorių komentarais.

Matėme jį – puikiai nufilmuotą, talentingai suvaidintą – ir lyginome su birželio mėnesio “Metų” žurnale paskelbta rašytojo ir dailininko Leonardo Gutausko apysaka “Keltas”. Irgi apie stribus, tik ne tokius humaniškus ir teisingus, kaip Vytauto Žalakevičiaus Lokiai. Apie fanatiškai žiaurius ir negailestigus stribus. Talentinga “Kelto” ekranizacija Gedulo ir Vilties dienai, Birželio sukilimo 70-mečiui gėdos nepadarytų. Tik kas to imsis?!

Continue reading „Post scriptum”

Partizanu_kunai

2010 m. birželio 15 dieną LR Seimas pirmą kartą per dvidešimt nepriklausomybės metų išdrįso oficialiai paminėti skaudžiausią XX amžiaus Lietuvos istorijos datą – sovietinės okupacijos 70-metį.

Nepriklausomoje Lietuvoje iki šiol oficialiai buvo vengiama okupaciją vadinti okupacija. Iš Seimo tribūnos atvirai buvo pasakyta apie 1940 metų birželio 15-tą prasidėjusią ir 50 metų trukusią sovietinę okupaciją, kurios metu Lietuva prarado šimtus tūkstančių savo aktyviausių ir geriausių žmonių.

Continue reading „Okupacijos bei Gedulo ir vilties dienų minėjimas: kodėl bijome žodžio „okupacija””

burauskaite_1

Gedulo ir vilties diena Vilniuje. Nepriklausomybės aikštė. Pakyla ir gedulingai leidžiasi didžiulės valstbinės vėliavos. Kalba Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė ir Seimo pirmininkė Irena Degutienė. Groja  Lietuvos kariuomenės orkestras, žygiuoja Garbės sargybos kuopa. Einame į Aukų gatvę prie paminklų politiniams kaliniams ir tremtiniams. Vyksta okupacijos, genocido ir sovietmečio represijų aukų pagerbimo ceremonija. Daug žmonių, daug jaunimo su baltais ir juodais popieriniais balandžiais, kurie renginio pabaigoje “sutupia” pievelėje tarp paminklų. Sakomos kalbos, giedamos giesmės.

Štai ką pasakė Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro (LGGRC) generalinė direktorė, buvusi disidentė Birutė Burauskaitė. Beje, po renginio viena ausimi teko girdėti, kad kai kuriems valdžios žmonėms jos kalba nepatiko. O Jums?

Continue reading „Ką mes leidžiame su mumis daryti?!”