JAV buvęs policininkas nuteistas kalėti 22 metus už Georgeo Floydo nužudymą. EPA-ELTA nuotr.

Penktadienį JAV buvęs policininkas Derekas Chauvinas buvo nuteistas kalėti 22 su puse metų už juodaodžio vyro, Georgo Floydo, nužudymą. Po jo mirties JAV kilo demonstracijos prieš rasizmą ir policijos smurtą, praneša naujienų agentūra dpa.
 
Dar balandžio mėnesį D. Chauviną dėl antro laipsnio nužudymo kaltu pripažino prisiekusiųjų teismas.
 
G. Floydas mirė suėmimo metu Mineapolyje 2020 m. gegužės 25 d., kai D. Chauvinas laikė prispaudęs jį prie žemės 9 minutes, atsirėmęs keliu į kaklą. Policininkai vyrą siekė suimti dėl įtarimų atsiskaičius padirbtu 20 JAV dolerių banknotu už pakelį cigarečių.
 
„Mes turime pripažinti G. Floydo šeimos skausmą. Visuomenės nuomonė nedaro įtakos mano skelbiamam nuosprendžiui“, – penktadienį teismo metu sakė teisėjas Peteris Cahillas.
 
Prokurorai reikalavo buvusį policininką įkalinti 30 metų, o jo advokatai prašė skirti lygtinį nuosprendį. G. Floydo šeimai atstovaujantis teisininkas buvo patenkintas bausme.
 
„Šis istorinis nuosprendis Floydų šeimą ir mūsų šalį vienu žingsniu priartino link gijimo, užbaigdamas bylą ir pripažindamas atsakomybę. Bent kartą policijos pareigūnui, kuris neteisėtai nužudė juodaodį vyrą, teko atsakyti“, – teigė Benas Crumpas.
 
„Diena po dienos, metai po metų policija žudo juodaodžius žmones be jokių pasekmių. Tačiau šiandien su D. Chauvinui skirta bausme mes žengiame didelį žingsnį pirmyn, o dar visai neseniai tai buvo neįsivaizduojama. Tie, kurių balsai buvo girdimi reikalaujant teisybės Georgeui Floydui turi žinoti, kad jų aktyvumas atnešė pokyčių“, – sakė teisininkas.
 
Kalbėdamas su žurnalistais, JAV prezidentas Joe Bidenas pareiškė, kad nuosprendis yra tinkamas.
 
Policininkas taip pat pripažintas kaltu dėl trečio laipsnio nužudymo ir antro laipsnio žmogžudystės.
 
Nepaisant iš trijų dalių susidedančio verdikto, remiantis Minesotos valstijos įstatymais, D. Chauvinas buvo nuteistas tik už patį rimčiausią kaltinimą.
 
Teisėjas paskelbė, kad 199 dienos, kurias jis jau praleido kalėjime bus įskaitytos į bausmės trukmę.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.06.26; 08:30

Luisvilio mieste – demonstracijos. EPA-ELTA nuotr.

JAV policija penktadienį pranešė apie mažiausiai 24 sulaikytus žmones per antrą protestų naktį Luisvilyje, kur protestuotojai išėjo į gatves, nes teisėjų kolegija nenuteisė baltaodžių policijos pareigūnų tiesiogiai už juodaodės Breonnos Taylor nužudymą jos pačios namuose.
 
B. Taylor mirtis tapo vienu esminių įvykių, paskatinusių žmones išeiti į gatves ir protestuoti prieš rasinę nelygybę JAV. Demonstrantai tvirtina, kad juodaodžiai, tokie kaip B. Taylor, kur kas dažniau žūva nuo policijos pareigūnų rankos nei kitų rasių atstovai, o patys pareigūnai dažnai išvengia teisingumo.
 
26-erių B. Taylor buvo nužudyta per policijos reidą savo bute. Per incidentą, baimindamasis plėšikų, B. Taylor vaikinas kartą iššovė turėtu ginklu, o po šūvio policijos pareigūnas nesitaikydamas iššovė 10 kartų.
 
Teisėjų kolegija policijos pareigūną nuteisė dėl neteisėto ginklo panaudojimo, tačiau išteisino jį dėl nužudymo, o tai sukėlė trečiadienį prasidėjusius protestus Luisvilyje. Nė vienas iš trijų byloje kaltintų policijos pareigūnų buvo nuteistas tiesiogiai už B. Taylor nužudymą.
 
Ketvirtadienį sulaikytiems žmonėms pareikšti kaltinimai surengus neteisėtą susibūrimą, nepaklusus pareigūnų įsakymui skirstytis ir surengus riaušes.
 
Demonstracijos iš Luisvilio išplito po visą šalį, panašiai, kaip gegužę, kai vyko protestai po George’o Floydo mirties.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.09.26; 06:54

Vilniuje – eisena, smerkianti rasizmą. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Po penktadienį Vilniuje įvykusios ir viešas diskusijas sukėlusios protesto akcijos prieš rasizmą pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl viešosios tvarkos pažeidimo ir aštuoni tyrimai dėl administracinės teisės pažeidimų. Tai trečiadienį žurnalistams pranešė policijos generalinis komisaras Renatas Požėla.
 
„Vykdomi atitinkami tyrimai. Konkrečiai yra pradėtas vienas ikiteisminis tyrimas dėl viešosios tvarkos pažeidimo ir pradėtos 8 administracinių teisės pažeidimų teisenos“, – Seime teigė policijos generalinis komisaras.
 
Kaip patikslino R. Požėla, tyrimai pradėti dėl pastarąjį penktadienį Vilniuje vykusioje eisenoje demonstruotų plakatų su įžeidžiais, policijai skirtais epitetais. Tuo tarpu ikiteisminis tyrimas pradėtas dėl kelių aktyvistų susistumdymo eisenos metu.
 
„Ten buvo situacija, kai buvo susistumdymas, situacija yra užfiksuota ir dabar yra normalia tvarka vykdomas tyrimas“, – teigė generalinis komisaras.
 
R. Požėla neslėpė, kad pats skeptiškai vertina tai, kad demonstrantai, susirinkę palaikyti „Black Lives Matter“ judėjimą, viešai įžeidinėjo policiją.
 
„Be abejo, neigiamai (vertinu – ELTA), mes už tai, kad žmonės taikiai, protingai reikštų savo įsitikinimus, bet jokiu būdu nevartodami tokių epitetų ir neįžeidinėdami institucijų ar konkrečių pareigūnų, ar dar blogiau – nenaudodami prievartos priemonių“, – teigė R. Požėla.
 
Jungtinėse Amerikos Valstijose nesibaigiant protestų dėl juodaodžių teisių bangai, Vilniuje penktadienį suorganizuota eisena, siekiant atkreipti dėmesį į rasizmo problemas bei palaikyti „Black Lives Matter“ judėjimą. Policijos atstovų tvirtinimu, eisenoje dalyvauja apie 1 tūkst. demonstrantų. Tarp susirinkusių demonstrantų buvo asmenų, nešusių plakatus su policijos atžvilgiu įžeidžiais užrašais. Viename iš plakatų buvo užrašas „F**k the police“.
 
ELTA primena, kad protestai JAV įsisiūbavo policijos pareigūnui Derekui Chauvinui nužudžius sulaikytą juodaodį George‘ą Floydą. Per G. Floydo sulaikymą gegužės 25 d. policijos pareigūnas D. Chauvinas beveik devynias minutes keliu spaudė ant žemės gulinčio, antrankiais surakinto, beginklio juodaodžio G. Floydo kaklą, nors jis skundėsi, kad negali kvėpuoti. Netrukus jis mirė. Nepriklausoma atlikta autopsija parodė, kad vyras mirė dėl uždusimo.
 
G. Floydo mirtis paskatino masinius protestus JAV prieš policijos smurtą ir rasizmą, kurie kartais perauga į riaušes ir plėšikavimus. Pačiam pareigūnui D. Chauvinui už antrojo laipsnio žmogžudystę gresia iki 40 metų kalėjimo.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.06.10; 09:00