Belgradas, rugpjūčio 15 d. (ELTA). Pirmadienį Serbijos kompanijos „Krušik“ ginklų gamykloje Valjevo mieste nugriaudėjo sprogimas.
 
Kaip pranešė televizijos kanalas RTS, per incidentą viena įmonės darbuotoja buvo sunkiai sužeista, o kita nukentėjo nesunkiai.
 
40 metų moteris patyrė sunkių sužalojimų, kai jos rankoje sprogo šaudmuo. Iš pradžių ji buvo nugabenta į Valjevo ligoninę, o paskui perkelta į oftalmologijos kliniką Belgrade.
 
Serbijos gynybos ministerija patvirtino, kad pirmadienio rytą karinėje įmonėje Valjeve įvyko sprogimas. Incidento aplinkybės tiriamos.
 
Stasys Gimbutis (ELTA)
 
2022.08.16; 05:43

Lagaminas. Slaptai.lt nuotr.

Sofija, gruodžio 10 d. (ELTA). Bulgarijos Stara Zagoros srities teismas penktadienį paliko suimtus Rusijos pilietį Sergejų Zonenką, sulaikytą įtarus jį pramoniniu šnipinėjimu, ir du jo šeimos narius – žmoną ir sūnų, kurie yra Lietuvos piliečiai.   
 
Tai žurnalistams pranešė Rusijos ambasados Bulgarijoje konsulinio skyriaus vedėjas Vladimiras Čertkovas, kuris dalyvavo teismo posėdyje. „Stara Zagoros teismas nusprendė palikti suimtus S. Zonenką ir jo šeimos narius. Šis sprendimas bus apskųstas Plovdivo apeliaciniame teisme“, – sakė Rusijos diplomatas.
 
Laikraštis „24 časa“ savo tinklalapyje praneša, jog teisėjas sutiko su prokuratūros nuomone, kad žinomas mokslininkas ir ginkluotės specialistas, kuris vadovavo kumuliacinių šaudmenų gamybai Bulgarijos gamykloje „Arsenal“, likęs laisvėje gali pasislėpti nuo tyrėjų ir išvykti iš šalies. Rusijos pilietis kaltinimus savo adresu kategoriškai neigia.
 
Apie S. Zonenkos sulaikymą spalio 7 d. pranešė Stara Zagoros miesto policijos atstovai. Pasak Bulgarijos pareigūnų, 24 metų Lietuvos pilietis ir jo 59 metų tėvynainė, taip pat Rusijos pilietis dirbo karinėje gamykloje „Arsenal“, o jų veikla buvo susijusi su inovacinėmis technologijomis.
 
Jie visi buvo sulaikyti spalio 5 d. per specialią operaciją prie sienos su Graikija, kai buvo pranešta, kad įmonėje pasigesta gaminių ir dokumentų. Pasak tyrėjų, dalis dokumentų buvo rasta įtariamųjų automobilyje. Trys užsieniečiai rugsėjo 17 d. išėjo atostogų, iš kurių į darbą negrįžo.
 
„Arsenal“ yra seniausia ir didžiausia Bulgarijos ginklų ir šaudmenų gamykla, vienintelė licencijuota Rusijos Kalašnikovo automatų gamintoja už Sovietų Sąjungos ribų šaltojo karo laikais. Po komunizmo žlugimo Sofija ir Maskva nuolat ginčijosi dėl licencijos, Maskva ne kartą kaltino Bulgariją garsiojo AK-47 klastojimu.
 
2011 m. „Arsenal“ gamykla buvo visiškai privatizuota ir vis dar gamina platų automatų, sunkiųjų ir lengvųjų kulkosvaidžių bei šaudmenų asortimentą.
 
Stasys Gimbutis (ELTA)
 
2021.12.11; 04:44

Automatai. Slaptai.lt nuotr.

Bulgarijos vidaus reikalų ministerija ketvirtadienį pranešė, kad du lietuviai ir rusas, visi – didžiausios šalies ginklų ir šaudmenų gamyklos darbuotojai, sulaikyti dėl įtarimų, kad pavogė slaptų duomenų ir produktų.
 
Šio mėnesio pradžioje policija pradėjo operaciją, kai centriniame Kazanlako mieste esanti „Arsenal“ gamykla pateikė skundą dėl trūkstamų produktų ir dokumentų. Dingusiuose dokumentuose buvo „informacija, itin jautri bendrovei ir dominanti Bulgarijos bei užsienio konkurentus“, nurodė ministerija.
 
Per tyrimą buvo nustatyta, kad trys užsieniečiai darbuotojai, gamykloje dirbę su inovatyviomis technologijomis, negrįžo į darbą po nemokamų atostogų rugsėjo 17 dieną. Jie buvo išvykę į užsienį, bet paskui grįžo į Bulgariją ir apsilankė Kazanlake spalio 2 d. – viena diena anksčiau nei gamykla pasigedo dingusių duomenų, pranešė ministerija.
 
Du vyrai – 24 metų lietuvis ir 60 metų rusas – bei 59 metų lietuvė buvo sulaikyti, kai trečiadienį mėgino išvykti iš Bulgarijos per pietvakarinį Kulatos pasienio punktą prie Graikijos sienos. Jų automobiliuose policija rado dokumentus ir daiktus, kurie, jos manymu, gali būti susiję su tyrimu. Visi trys buvo suimti ir ketvirtadienį atvežti apklausai į Kazanlaką.
 
„Arsenal“ yra seniausia ir didžiausia Bulgarijos ginklų ir šaudmenų gamykla, vienintelė licencijuota Rusijos Kalašnikovo šautuvų gamintoja už Sovietų Sąjungos ribų šaltojo karo laikais. Po komunizmo žlugimo Sofija ir Maskva nuolat ginčijosi dėl licencijos, Maskva ne kartą kaltino Bulgariją garsiojo AK-47 klastojimu.
 
2011 m. „Arsenal“ gamykla buvo visiškai privatizuota ir vis dar gamina platų šautuvų, sunkiųjų ir lengvųjų kulkosvaidžių bei šaudmenų asortimentą.
 
Viljama Sudikienė (ELTA)
 
2021.10.08; 00:30