Etika

Vertinimo komisija, skirianti svarbiausią Prancūzijos literatūros apdovanojimą – Gonkūrų premiją, apkaltinta dviem etikos pažeidimais antradienį, kai į galutinį sąrašą buvo įtraukta vienos iš teisėjų vaikino knyga.
 
Ta pati teisėja parašė skaudžią pretendentės knygos apžvalgą, kai ši buvo nominuota apdovanojimui.
 
„Literatūros premijų sezonas vos prasidėjo, ir jau pirmoji atranka Gonkūrų premijai, regis, klimpsta į interesų konfliktą“, – parašė „France Inter“ radijas savo svetainėje. Ten pabrėžiama, kad žiuri narė Camille Laurens buvo filosofo Francois Noudelmanno, atrinkto Gonkūrų apdovanojimui už memuarus „Les Enfants de Cadillac“ („Kadilako vaikai“), draugė.
 
Gindamas žiuri, Gonkūrų akademijos prezidentas Didier Decoinas sakė „France Inter“: „Mes manėme, kad tai nėra priežastis bausti už gerą knygą“.
 
Akademijos sekretorius Philippe’as Claudelis naujienų agentūrai AFP sakė, kad knyga patiko keliems žiuri nariams dar prieš jiems sužinant apie šiuos santykius. Jie balsavo šiuo klausimu ir nusprendė, kad nėra nieko bloga, jei per atranką įtraukiami draugai ir šeimos nariai.
 
Tačiau blogas Anne Berest knygos „La Carte Postale“ („Atvirukas“) įvertinimas, kurį C. Laurens paskelbė laikraštyje „Le Monde“, yra aiškus Gonkūrų taisyklių pažeidimas, pridūrė jis. Apžvalga buvo paskelbta anksčiau šį mėnesį, netrukus, kai knyga buvo įtraukta į Gonkūrų sąrašą.
Dešimties žmonių žiuri šių metų nugalėtoją paskelbs lapkričio 3 dieną.
 
Viljama Sudikienė (AFP)
 
2021.09.22; 04:00

Šių metų Goncourt’ų premija paskirta prancūzų rašytojui H. Le Tellier. EPA-ELTA nuotr.

Šių metų Gonkūrų (Goncourt) premija paskirta prancūzų rašytojui Hervé Le Tellier už romaną „Anomalija“ (L’Anomalie). Tokį Goncourt`ų akademijos sprendimą pirmadienį paskelbė jos prezidentas Didier Decoinas.
 
Žiuri pasitarimas dėl nesiliaujančios pandemijos pirmą kartą vyko ne Paryžiaus restorane „Drouant“, bet vaizdo konferencijos formatu.
 
300 puslapių romanas „Anomalija“ atstovauja fantastikos žanrui. Jo veiksmas prasideda lėktuve, kuris patenka į kažkokią anomalią zoną. Dėl to atsiranda pagrindinių veikėjų antrininkai, pasipila kiti keisti ir paslaptingi reiškiniai.
 
Matematikas pagal išsilavinimą, 63 metų H. Le Tellier persikvalifikavo į žurnalistą, dirbo naujienų agentūroje „Reuters“ ir daugelyje mokslo žurnalų. Paskui jis nusprendė tapti rašytoju.
 
Rašant romaną „Anomalija“ jam pravertė mokslininko patirtis. „Aš seniai norėjau parašyti tokią knygą, kurioje būtų ir mano sukauptų mokslo žinių, ir hipotezių dėl virtualaus pasaulio, idėjų, kad galima sukurti tai, kas panašu į tikrovę. Bet tai turėjo būti ir filosofinis kūrinys, pasakojantis apie intymius žmogaus sielos aspektus“, – pareiškė autorius.
 
Goncourt`ų premija Prancūzijoje įteikiama kasmet nuo 1903 metų. Tai – seniausias ir vienas garbingiausių apdovanojimų autoriams, rašantiems prancūzų kalba. Tarp Goncourt`ų premijos laureatų – Marcelis Proustas, Henri Troyat, Maurice`as Druonas, Romainas Gary.
 
Kandidatą išrenka 10 rašytojų ir kritikų, Goncourt`ų akademijos narių. Pagal premijos įstatus, ji gali būti skiriama autoriui tik vieną kartą.
 
Premijos piniginė dalis yra simbolinė – laureatui įteikiamas viso labo 10 eurų čekis. Bet, kaip rodo statistika, Goncourt`ų premija gerokai prisideda prie apdovanoto kūrinio komercinės sėkmės – pardavimai išauga 5-10 kartų.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.12.01; 05:44