Šnipų paieška. Slaptai.lt nuotrauka

Varšuva, vasario 27 d. (AFP-ELTA). Antradienį sukaks metai, kaip vienas ispanų žurnalistas sėdi Lenkijos kalėjime. Jis buvo suimtas ir apkaltintas šnipinėjimu Rusijai, nors, pasak jo advokatų, Lenkijos prokurorai nepateikė jokių tai patvirtinančių įrodymų.
 
Laisvai samdomą žurnalistą Pablo Gonzalezą, dirbusį Ispanijos internetinėje naujienų svetainėje „Publico“ ir televizijoje „La Sexta“, 2022 metų vasario 28 dieną netoli sienos su Ukraina sulaikė Lenkijos žvalgybos tarnybos.
 
Jis buvo suimtas praėjus vos keturioms dienoms po to, kai Rusija pradėjo karą Ukrainoje. Nepaisant to, kad už grotų praleido metus, teismo data nepaskirta, o jo advokatai tebėra nežinioje dėl kaltinimų šiam 40 metų žurnalistui, kuris gimė Maskvoje, bet būdamas devynerių persikėlė gyventi į Ispaniją.
 
„Įtariamajam pateikti kaltinimai susiję su šnipinėjimu Rusijos Federacijos slaptųjų tarnybų naudai“, – penktadienį naujienų agentūrai AFP sakė prokuratūros atstovas spaudai Lukaszas Lapczynskis.
 
Jei P. Gonzalezas bus pripažintas kaltu, jam gresia maksimali 10 metų laisvės atėmimo bausmė. Jo advokatas ispanas Gonzalo Boye sakė, kad prokurorai nepateikė įrodymų, patvirtinančių jų kaltinimus. „Jei jie būtų turėję ką nors konkretaus, būtų atsiuntę mums visą ieškinį, kad galėtume pateikti gynybos argumentus“, – sakė jis AFP.
 
Žiniasklaidos organizacijos „Reporteriai be sienų“ (RSF) Ispanijos padalinio vadovo pavaduotoja Edith Rodriguez teigė, kad Lenkijos valdžios institucijos turėtų „arba pagrįsti jam metamus kaltinimus, arba jį paleisti“. „Visa kita yra jo pamatinių teisių pažeidimas“, – sakė ji.
 
Ispanijos užsienio reikalų ministras Jose Manuelis Albaresas praėjusią savaitę parlamentui sakė, kad kaltinimai P. Gonzalezui yra „labai rimti“, tačiau tyrimas vyksta „laikantis įstatymais numatytų terminų“. „Jis nėra paliktas ir aš labai atidžiai stebiu šią bylą“, – pridūrė ministras.
 
Praėjus kelioms dienoms po jo sulaikymo pasienio mieste Pšemislyje, Lenkijos kontržvalgybos agentūra ABW apkaltino P. Gonzalezą, kad jis yra Rusijos karinės žvalgybos tarnybos GRU agentas. „Jis vykdė operacijas Rusijos naudai, naudodamasis savo, kaip žurnalisto, statusu“, – teigė ji.
 
Liublino apeliacinis teismas pratęsė ikiteisminį P. Gonzalezo sulaikymą iki gegužės 24 dienos, AFP sakė teismo atstovė spaudai Dorota Janicka.
 
Kai po tėvų skyrybų P. Gonzalezas su motina persikėlė gyventi į Ispaniją, jis turėjo pasą Pavelo Aleksejevičiaus Rubcovo vardu pagal savo tėvą, tačiau gavęs Ispanijos pilietybę jis pasivadino ispanišku vardu, naudodamas motinos pavardę – Pablo Gonzalezas Yague.
 
Živilė Aleškaitienė (AFP)
 
2023.02.28; 06:38
GRU-kasiskiai

Lietuvio sąmonėje rusiška sąvoka GRU (Glavnoje razvedyvatelnoje upravlenije) turėtų sukelti vien neigiamas emocijas. Kaip ir sąvoka KGB ar sąvoka FSB. Šios trimis raidėmis apibūdinamos GRU organizacijos, lietuviškai tariant – Vyriausiosios žvalgybos valdybos, mes niekad neturėtume laikyti draugiška, miela, juolab – teisinga. Juk GRU bijo net tokios galingos pasaulio valstybės kaip JAV, Vokietija ar Didžioji Britanija. Juk GRU, viena iš slapčiausių Sovietų Sąjungos, paskui ir Rusijos slaptųjų tarnybų, – daug pasidarbavo, kad Lietuva prarastų valstybingumą, o paskui – kuo sunkiau atsistotų ant kojų. GRU vadovybei Lietuva įdomi ir šiandien.

Priežasčių domėtis Lietuva – užtektinai. GRU mumis domisi jau vien dėl to, kad priklausome politiniam – kariniam NATO aljansui. Todėl belieka tik spėlioti, kiek GRU agentų nūnai pluša mūsų šalyje siekdami, pavyzdžiui, mus sukiršinti su kitomis NATO valstybėmis.

Continue reading „Tikras ar išgalvotas GRU imperijos saulėlydis”