Rusų karo belaisviai. Ukraina

Vašingtonas, kovo 17 d. (AFP-ELTA). Žmogaus teisių organizacija „Human Rights Watch“ (HRW) paragino Ukrainą nustoti internete skelbti rusų karo belaisvių vaizdus. Toks elgesys su karo belaisviais pažeidžia Ženevos konvencijas, o kartu ir tarptautinę teisę, ketvirtadienį pareiškė organizacija.
 
„Ukrainos institucijos turi liautis socialinėje žiniasklaidoje ir pranešimų programėlėse rodyti į nelaisvę paimtus Rusijos karius“, – pareiškė HRW. Tai ypač taikytina įrašams, kuriuose vaizduojami „pažeminti ar įbauginti“ rusų kariai.
 
Organizacija, be kita ko, kritikavo vaizdo įrašą, paskelbtą Ukrainos žvalgybos SBU portale, kuriame kariai verčiami „atskleisti savo pavardę, identifikacijos numerį ir kitą asmeninę informaciją“. Panašių vaizdų esą būta ir Ukrainos vidaus reikalų ministerijos portale.
 
HRW patarėja teisės klausimais Aisling Reidy pabrėžė, kad rusų daliniai Ukrainai vykdo rimtus teisės pažeidimus, kurie „sukelia intensyvias civilių kančias“. Tačiau ir Ukrainai turi laikytis „aiškių įsipareigojimų, įskaitant teisėtą elgesį su karo belaisviais“. HRW ir raštu Ukrainos vyriausybei pareiškė savo susirūpinimą dėl karo belaisvių vaizdų.
 
Rusijos karo belaisvių vaizdų platinimą prieš tai jau sukritikavo Tarptautinis Raudonasis Kryžius (IKRK).
 
Rasa Strimaitytė (ELTA)
 
2022.03.18; 06:30

Kalėjimo grotos. Slaptai.lt nuotr.

Niujorkas, lapkričio 24 d. (AFP-ELTA). Organizacija „Human Rights Watch“ (HRW) trečiadienį pareiškė, kad Baltarusijos pasieniečiai gali būti kalti dėl migrantų kankinimo šalies pasienyje su Lenkija, bet pridūrė, kad abi šalys padarė „rimtų žmogaus teisių pažeidimų“.
 
HRW savo ataskaitoje teigė, kad abi vyriausybės „privalo užkirsti kelią tolesnėms mirtims, užtikrindamos reguliarią humanitarinę pagalbą pasienio zonoje įstrigusiems žmonėms“.
 
HRW tyrėjai teigė, kad išsamiai apklausė 19 žmonių, kai kuriuos iš jų „Lenkijos pasieniečiai stūmė atgal, kartais naudodami jėgą“. Jie teigė, kad toks stūmimas „pažeidžia ES teisėje numatytą teisę į prieglobstį“, ir paragino ES „pradėti solidarizuotis su abiejose sienos pusėse kenčiančiomis ir mirštančiomis aukomis“.
 
Pasak jų, Baltarusijoje pasieniečių „smurtas, nežmoniškas ir žeminamas elgesys bei prievarta“ yra „įprastas reiškinys“.
 
HRW pridūrė, kad toks elgesys „kai kuriais atvejais gali būti laikomas kankinimu, pažeidžiančiu Baltarusijos tarptautinius teisinius įsipareigojimus“.
 
ES ir JAV kaltina Baltarusiją sukėlus krizę, keršijant už ES sankcijas nelegitimiam prezidentui Aliaksandrui Lukašenkai, kuris beveik tris dešimtmečius būdamas valdžioje žlugdė opoziciją ir nepriklausomą žiniasklaidą.
 
A. Lukašenka BBC sakė, kad Baltarusijos pasieniečiai „galbūt“ padėjo migrantams pereiti sieną, tačiau neigė juos atgabenęs į Baltarusiją ir ragino ES juos priimti.
 
Baltarusijos skaičiavimais, šalyje yra apie 7 000 migrantų.
Pats tikrasis velnias. Slaptai.lt foto
 
„Nors Baltarusija šią situaciją sukūrė, nepaisydama padarinių žmonėms, Lenkija taip pat yra atsakinga už dideles kančias pasienio teritorijoje“, – pareiškė HRW vyresnioji Europos ir Centrinės Azijos tyrėja Lydia Gall.
 
Ataskaitoje taip pat teigiama, kad trys žmonės apkaltino Lenkijos pasieniečius, jog šie išskyrė jų šeimas, netgi vaikus nuo tėvų, nuveždami tuos, kuriems reikia medicininės pagalbos, į ligoninę, o kitus šeimos narius išsiųsdami atgal į Baltarusiją.
 
Baltarusija ir Lenkija raginamos „nutraukti stumdymą pirmyn-atgal ir leisti nepriklausomiems stebėtojams, įskaitant žurnalistus bei žmogaus teisių darbuotojus, patekti į šiuo metu ribojamas pasienio zonas“.
 
Živilė Aleškaitienė (AFP)
 
2021.11.24; 08:33