Rusų karo belaisviai. Ukraina

Vašingtonas, kovo 17 d. (AFP-ELTA). Žmogaus teisių organizacija „Human Rights Watch“ (HRW) paragino Ukrainą nustoti internete skelbti rusų karo belaisvių vaizdus. Toks elgesys su karo belaisviais pažeidžia Ženevos konvencijas, o kartu ir tarptautinę teisę, ketvirtadienį pareiškė organizacija.
 
„Ukrainos institucijos turi liautis socialinėje žiniasklaidoje ir pranešimų programėlėse rodyti į nelaisvę paimtus Rusijos karius“, – pareiškė HRW. Tai ypač taikytina įrašams, kuriuose vaizduojami „pažeminti ar įbauginti“ rusų kariai.
 
Organizacija, be kita ko, kritikavo vaizdo įrašą, paskelbtą Ukrainos žvalgybos SBU portale, kuriame kariai verčiami „atskleisti savo pavardę, identifikacijos numerį ir kitą asmeninę informaciją“. Panašių vaizdų esą būta ir Ukrainos vidaus reikalų ministerijos portale.
 
HRW patarėja teisės klausimais Aisling Reidy pabrėžė, kad rusų daliniai Ukrainai vykdo rimtus teisės pažeidimus, kurie „sukelia intensyvias civilių kančias“. Tačiau ir Ukrainai turi laikytis „aiškių įsipareigojimų, įskaitant teisėtą elgesį su karo belaisviais“. HRW ir raštu Ukrainos vyriausybei pareiškė savo susirūpinimą dėl karo belaisvių vaizdų.
 
Rusijos karo belaisvių vaizdų platinimą prieš tai jau sukritikavo Tarptautinis Raudonasis Kryžius (IKRK).
 
Rasa Strimaitytė (ELTA)
 
2022.03.18; 06:30

Interpolas

Stambulas, lapkričio 25 d. (AFP-ELTA). Ketvirtadienį Interpolo naujuoju prezidentu buvo išrinktas kankinimais kaltinamas JAE generolas, nepaisant žmogaus teisių organizacijų susirūpinimo, jog agentūrą gali išnaudoti represiniai režimai.
 
Paskyrimas įvyko po to, kai Jungtiniai Arabų Emyratai skyrė dosnų finansavimą Lione (Prancūzija) įsikūrusiai tarptautinei kriminalinės policijos organizacijai, ir po kaltinimų, kad Abu Dabis piktnaudžiavo Interpolo vadinamųjų „raudonųjų pranešimų“ apie ieškomus įtariamuosius sistema, kad persekiotų politinius disidentus.
 
Emyratų generolas Ahmedas Nasseras Al Raisis buvo išrinktas po trijų balsavimo turų, per kuriuos surinko 68,9 proc. šalių narių balsų, sakoma Interpolo pareiškime.
 
Po išrinkimo A. N. Al Raisis „Twitter“ tinkle rašė, kad „sukurs skaidresnę, įvairesnę ir ryžtingesnę organizaciją, kuri stengsis užtikrinti saugumą visiems“. Jis nereagavo į kaltinimus, tik teigė, kad „JAE tapo viena saugiausių šalių pasaulyje“.
 
Pastaraisiais mėnesiais skundai dėl „kankinimų“ JAE generolo atžvilgiu buvo pateikti Prancūzijoje ir Turkijoje, kurios mieste Stambule šią savaitę vyksta Interpolo generalinė asamblėja.
 
JAE saugumo pajėgų vadovas A. N. Al Raisis šias labiau formalias pareigas neatlygintinai eis ketverių metų kadenciją ir dirbs ne visą darbo dieną.
Interpolas
 
Kasdieniu organizacijos valdymu rūpinasi Interpolo generalinis sekretorius Juergenas Stockas. Jis 2019 metais buvo paskirtas antrajai penkerių metų kadencijai.
 
Kim Jong-yangas iš Pietų Korėjos ėjo Interpolo prezidento pareigas nuo 2018 metų, kai jo pirmtakas Meng Hongwei buvo suimtas Kinijoje, kur dirbo viešojo saugumo viceministru.
 
„Labai nuviliantys rinkimai“
 
Vienintelė kita kandidatė į šį postą buvo Čekijos atstovė Šarka Havrankova, pareigūnė veteranė, atsakinga už šalies tarptautinį bendradarbiavimą policijos srityje.
 
Dar vieno Interpolo vykdomojo komiteto nario – Kinijos aukšto rango viešojo saugumo pareigūno Hu Binchen paskyrimas – taip pat sukėlė pasipiktinimą.
 
Kiniją vis dažniau kritikuoja teisių gynimo organizacijos ir kai kurios vyriausybės, teigdamos, kad veiksmai, nukreipti prieš uigūrus ir kitas mažumų grupes šiaurės vakariniame Sindziango regione, prilygsta genocidui.
 
Teisių gynimo organizacija „Pasaulio uigūrų kongresas“ pavadino rinkimus „labai nuviliančiais“.
 
„Liūdna diena žmogaus teisėms“
 
A. N. Al Raisis 1980 metais pradėjo dirbti JAE policijoje ir dirbo joje kelis dešimtmečius.
 
Žmogaus teisių stebėjimo organizacijos „Human Rights Watch“ Persijos įlankos tyrėja Hiba Zayadin pasmerkė „turbūt autoritariškiausios Persijos įlankos vyriausybės atstovo“ išrinkimą.
 
„Twitter“ tinkle ji teigė, kad tai „liūdna diena žmogaus teisėms ir teisinei valstybei visame pasaulyje“.
 
Žiūronai. Slaptai.lt nuotr.

Vienas iš skundą prieš A. N. Al Raisi pateikusių asmenų, Didžiosios Britanijos pilietis Matthew Hedgesas, teigė, kad 2018 metais gegužės-lapkričio mėnesiais buvo sulaikytas ir kankinamas JAE po to, kai mokslinės kelionės metu buvo suimtas dėl melagingų kaltinimų šnipinėjimu.
 
Kitame skunde Persijos įlankos žmogaus teisių centro (GCHR) advokatai kaltina generolą dėl „kankinimų ir barbariškų veiksmų“ prieš vyriausybės kritiką Ahmedą Mansoorą.
 
Dėl šių skundų generolo atžvilgiu nebuvo iškelta jokių oficialių bylų.
 
Du iš Prancūzijoje pateiktų skundų, įskaitant GCHR skundą, buvo nenagrinėti dėl jurisdikcijos nebuvimo.
 
Tačiau GCHR advokatas Williamas Bourdonas teigė, kad kai A. N. Al Raisis persikels į Prancūziją, „bus pateiktas naujas skundas“.
 
„Šmeižto kampanija“
 
Buvęs JAE valstybės ministras užsienio reikalams Anwaras Gargashas, kuris dabar patarinėja prezidentui, apibūdino A. N. Al Raisio išrinkimą kaip „mūsų šalies pasiekimų ir veiksmingumo teisėsaugos bei saugumo srityse įrodymą“.
 
A. Gargashas kaltinimus A. N. Al Raisiui atmetė kaip „organizuotą ir intensyvią šmeižto kampaniją”.
 
2017 metais JAE skyrė Interpolui 54 mln. dolerių (48 mln. eurų) – kai tuo tarpu 2020 metais visos 195 organizacijos šalys narės turėjo skirti 68 mln. dolerių.
 
2019 metais JAE Interpolui skyrė apie 10 mln. eurų, t. y. apie septynis procentus viso metinio Interpolo biudžeto.
 
Živilė Aleškaitienė (AFP)
 
2021.11.26; 06:00

Kalėjimo grotos. Slaptai.lt nuotr.

Niujorkas, lapkričio 24 d. (AFP-ELTA). Organizacija „Human Rights Watch“ (HRW) trečiadienį pareiškė, kad Baltarusijos pasieniečiai gali būti kalti dėl migrantų kankinimo šalies pasienyje su Lenkija, bet pridūrė, kad abi šalys padarė „rimtų žmogaus teisių pažeidimų“.
 
HRW savo ataskaitoje teigė, kad abi vyriausybės „privalo užkirsti kelią tolesnėms mirtims, užtikrindamos reguliarią humanitarinę pagalbą pasienio zonoje įstrigusiems žmonėms“.
 
HRW tyrėjai teigė, kad išsamiai apklausė 19 žmonių, kai kuriuos iš jų „Lenkijos pasieniečiai stūmė atgal, kartais naudodami jėgą“. Jie teigė, kad toks stūmimas „pažeidžia ES teisėje numatytą teisę į prieglobstį“, ir paragino ES „pradėti solidarizuotis su abiejose sienos pusėse kenčiančiomis ir mirštančiomis aukomis“.
 
Pasak jų, Baltarusijoje pasieniečių „smurtas, nežmoniškas ir žeminamas elgesys bei prievarta“ yra „įprastas reiškinys“.
 
HRW pridūrė, kad toks elgesys „kai kuriais atvejais gali būti laikomas kankinimu, pažeidžiančiu Baltarusijos tarptautinius teisinius įsipareigojimus“.
 
ES ir JAV kaltina Baltarusiją sukėlus krizę, keršijant už ES sankcijas nelegitimiam prezidentui Aliaksandrui Lukašenkai, kuris beveik tris dešimtmečius būdamas valdžioje žlugdė opoziciją ir nepriklausomą žiniasklaidą.
 
A. Lukašenka BBC sakė, kad Baltarusijos pasieniečiai „galbūt“ padėjo migrantams pereiti sieną, tačiau neigė juos atgabenęs į Baltarusiją ir ragino ES juos priimti.
 
Baltarusijos skaičiavimais, šalyje yra apie 7 000 migrantų.
Pats tikrasis velnias. Slaptai.lt foto
 
„Nors Baltarusija šią situaciją sukūrė, nepaisydama padarinių žmonėms, Lenkija taip pat yra atsakinga už dideles kančias pasienio teritorijoje“, – pareiškė HRW vyresnioji Europos ir Centrinės Azijos tyrėja Lydia Gall.
 
Ataskaitoje taip pat teigiama, kad trys žmonės apkaltino Lenkijos pasieniečius, jog šie išskyrė jų šeimas, netgi vaikus nuo tėvų, nuveždami tuos, kuriems reikia medicininės pagalbos, į ligoninę, o kitus šeimos narius išsiųsdami atgal į Baltarusiją.
 
Baltarusija ir Lenkija raginamos „nutraukti stumdymą pirmyn-atgal ir leisti nepriklausomiems stebėtojams, įskaitant žurnalistus bei žmogaus teisių darbuotojus, patekti į šiuo metu ribojamas pasienio zonas“.
 
Živilė Aleškaitienė (AFP)
 
2021.11.24; 08:33

Sara Lija Vitson (Sarah Leah Witson)

Teisės profesorius Judžinas Kontorovičius iš George’o Masono universiteto apkaltino organizaciją „Human Rights Watch“. Kaltinimai – dėl neobjektyvumo, dėl dvigubų standartų. 

Profesorius Kontorovičius įtakingame „The Wall Street Journal“ leidinyje paskelbė straipsnį, kuriame pastebi, jog „Human Rights Watch“ Artimųjų Rytų ir Šiaurės Afrikos padalinio vadovė Sara Lija Vitson (Sarah Leah Witson) tęsia išpuolius prieš Izraelį dėl okupuotų teritorijų apgyvendinimo politikos ir tuo pačiu palaiko armėnų imigrantų perkėlimą į okupuotas Azerbaidžano teritorijas.

Visų pirma, Sarah Leah Witson yra viena griežčiausių žydų valstybės buvimo Vakarų Krante kritikių, skatinanti boikotus ir tarptautinį patraukimą baudžiamojon atsakomybėn tuos, kurie siunčia žydų naujakurius apsigyventi Vakarų Krante. Tačiau kitais atvejais Sarah Leah Witson remia okupuotų teritorijų kolonizavimo politiką. Pavyzdžiui, Sarah Leah Witson remia oficialiojo Jerevano politiką armėnų tautybės žmonėmis apgyvendinti Azerbaidžanui priklausantį, tačiau iš Azerbaidžano šiuo metu atimtą (okupuotą) Kalnų Karabachą.

Po 1994-ųjų, kai šis Azerbaidžano regionas buvo okupuotas Rusijos kariuomenės remiamų armėnų separatistų, Armėnijos vadovybė Jerevane visąlaik aktyviai skatino armėnų naujakurių perkėlimą į rajoną. Nors daug armėnų Karabachą laiko savo istorine tėvyne, tačiau Jungtinės Tautos, tarptautiniai teismai, JAV ir Europos Sąjunga mano, kad Kalnų Karabachas – tai Azerbaidžano teritorija. Be to, Karabachą savo tėvyne laiko ir šimtai tūkstančių azerbaidžaniečių“, – savo straipsnyje rašo Judžinas Kontorovičius.

Autorius pažymi, kad Sarah Leah Witson, kilusi iš armėnų šeimos, 2018 memats dalyvavo lėšų rinkimo renginių organizacijoje Armenian National Committee of America (Armėnijos nacionaliniame Amerikos komitete – labdaros organizacijoje), finansiškai remiančioje Karabacho apgyvendinimą armėnais.

Kol S.L. Witson dirbo „Human Rights Watch“, siekdama boikotuoti Izraelio ekonominę veiklą Vakarų Krante, socialiniame „Twitter“ tinkle ji reklamavo armėniškus vynus, įskaitant ir tuos, kurie atkeliaudavo iš armėnų separatistų okupuotų Azerbaidžano teritorijų. Paklausta apie įgyvendinamos politikos nenuoseklumą, S.L.Witson elektroniniu laišku atsakė: „Mano asmeninė parama Armėnijos diasporos organizacijoms yra susijusi su jų labdaringu ir švietėjišku darbu Armėnijoje bei pastangomis skatinti Armėnijos genocido pripažinimą“.

Kalnų Karabacho griuvėsiai

Prof. Judžinas Kontorovičius pažymi, kad šis paaiškinimas prieštarauja „Human Rights Watch“ objektyvumo ir nešališkumo politikai.

„Tai taip pat prieštarauja faktams: p. Witson raginimai surinkti lėšų grupėms, kurios pasisako už armėnų gyvenviečių statybą Azerbaidžano teritorijoje, jokiu būdu nėra vien švietimo klausimai“. 

Ypač skandalinga, kad Sirijos armėnai specialiai, kryptingai perkeliami ne į Armėniją, o į Armėnijos okupuotą ir šiuo metu Armėnijos kontroliuojamą Kalnų Karabachą (šia veikla užsiima Armenian General Benevolent Union). Remiantis tarptautine teise, šitaip elgtis negalima.

Armėnų sugriautas Terteras. Kalnų Karabachas. Slaptai.lt foto

Publikacijos autorius pažymi, kad Sarah Leah Witson yra toli gražu ne vienintelė aktyvistė, raginanti boikotuoti Izraelį dėl palestiniečių žemėse statomų žydų gyvenviečių ir tuo pat metu remianti armėnų gyvenviečių kūrimą iš Azerbaidžano atimtose teritorijose. Armėnijos imigrantus, apgyvendinamus Kalnų Karabache, taip pat palaiko „Code Pink“ boikoto kampanijos prieš Izraelį vadovė Nensi Krikorian (Nancy Krikorian). JAV atstovų rūmų iš Mičigano narys Rašidas Tlaibas (Rashidas Tlaibas) taip pat ragina boikotuoti Izraelį, kartu remdamas įstatymo projektą, skirtą normalizuoti santykius su neteisėtomis Armėnijos gyvenvietėmis Kalnų Karabache.

„Europos užsienio reikalų taryba (European Council on Foreign Relations) įdėjo daug pastangų apriboti Europos ir neteisėtai Vakarų Krante besielgiančio Izraelio bendravimą. Ši ekspertų grupė teigia, kad tai aiškiai ir konkrečiai diktuoja tarptautinė teisė. 

Tačiau neseniai paaiškėjo, kad kai kurie didžiausieji jos rėmėjai turi svarbių verslo interesų Maroko okupuotoje Vakarų Sacharoje. Taigi panašu, kad Taryba nėra susirūpinusi dėl ryšių su šiomis okupuotomis teritorijomis. Tai byloja, kad kai kurios įtakingos tarptautinės organizacijos vadovaujasi ne vien dvigubais, bet jau net trigubais, keturgubais standartais: kas leidžiama vienam, kitam –griežtai uždrausta.

Informacijos šaltinis – „The Wall Street Journal“

2020.01.17; 08:00

Vagnerio grupės samdiniai slepia veidus. Youtube.com nuotr.

Anna Nemcova, Christopher Dickey, Philip Obaji  / The Daily Beast

Ar nužudyti Afrikoje rusų žurnalistai – atsitiktinės plėšikų aukos pavojingame kelyje, ar jų nužudymas buvo suplanuotas? Jų kolegos linksta prie antrosios versijos, ir iki šio momento surinkti įrodymai rodo tą kryptį, praneša The Daily Beast.

Straipsnio autoriai Ana Nemcova, Kristoferis Dikis ir Filipas Obadžis rašo, kad Orchaną Džemalį galėjo sekti dar prieš jam išvykstant iš Rusijos. Džemalio draugė ir kolega Nadežda Kevorkova pranešė, kad keletą savaičių prieš tai buvo įsilaužta į jo telefoną Maskvoje.

„Jis buvo slapta sekamas dar prieš kelionę, kol rinko medžiagą filmui“, – pasakojo Kevorkova. Pasak jos, Džemalio mirtis buvo „ne apiplėšimas“, o politinė žmogžudystė“. „Aš įsitikinusi, kad žudikai vykdė nurodymą iš Maskvos likviduoti tris nepriklausomus žurnalistus, kurie kapstė Vladimiro Putino paslaptis. Matyt, buvo patogiau nužudyti juos Afrikoje“, – pareiškė ji.

Pasak Andrejaus Koniachino, Tyrimų valdymo centro vyriausiojo redaktoriaus, filmavimo grupė sugebėjo pririnkti medžiagos apie dešimtis Rusijos samdinių Centrinėje Afrikos Respublikoje – CAR-oje. Jis pranešė: „Kelis paskutinius mėnesius mes vedėme derybas su JTO atstovais apie Rusijos kareivius kontraktininkus CAR-oje, kurie, mūsų nuomone, dirbo pagal sutartis su Vladimiro Putino draugu Jevgenijumi Prigožinu. Kai kurie rusai kontaktuoja su opozicijos jėgomis, kiti užtikrina saugumą CAR aukso ir urano kasyklose, treniruoja vietinius kariškius ir policininkus“.

„Mūsų reporteriai dirbo sparčiai: netrukus jie atvyko į Bangį. Jie patraukė į pirmą paskirties vietą dokumentiniam filmui – į (Berengo) karinę bazę, kur, kaip mes manėme, dirbo Vagner samdiniai“, – pranešė Koniachinas. Bet jiems ten nepasisekė: „Juos gatvėje pasitikęs juodaodis apsaugininkas kalbėjo rusiškai. Jis pasakė, kad jiems uždrausta dirbti be oficialaus CAR Gynybos ministerijos leidimo“.

„Paskutinę savo gyvenimo dieną Džemalis, Rastorgujevas ir Radčenka išvažiavo iš Bangio apie pirmą valandą dienos. Važiuodami vis dar su tuo pačiu vairuotoju mėlyna Toyota Hilux, jie po poros valandų pasiekė Sibuto miestą svarbioje sankryžoje. Jiems sakė, kad rusų instruktoriai ten moko vyriausybinę kariuomenę“, – rašo The Daily Beast žurnalistai.

„Kas atsitiko karinėje bazėje Sibute, neaišku. Jeigu žurnalistai būtų prisistatę prie vartų, apie juos būtų sužinojusios CAR ginkluotosios pajėgos ir visi Rusijos instruktoriai“, – sakoma straipsnyje.

Iš kairės į dešinę: Kirilas Radčenko, Aleksandras Rastorgujevas ir Orchanas Džemalis. TV kanalas Dožd

„Pagal pradinį planą, Džemalio komanda turėjo keliauti į Bambario miestą rytuose. Ten turėjo būti fikseris vardu Martinas, o netoliese veikė didelė aukso kasykla, kur, kaip spėjama, už saugumą atsakingos yra Vagner jėgos. Bet vietoj to žurnalistai nusprendė patraukti į šiaurę Dekoa link, šiek tiek arčiau. Prieš keletą savaičių vyriausybė paskelbė stiprinanti vietinę įgulą, taip pat ir Sibute, o tai galėtų reikšti, jog tikėtina, kad ten bus įkurdinti Rusijos patarėjai“, – rašo autoriai.

Kaip praneša AFP, remdamasi šaltiniu iš JTO taikdarių pajėgų CAR-oje, žurnalistai išvažiavo į Dekoa apie 17:45, nors buvo perspėti, kad naktį keliauti pavojinga. „Jeigu taip buvo, tai po 20 minučių jau sutemo“, – pažymima straipsnyje.

Vietinis leidinys Palmarès Centrafrique tvirtino, kad pabendravo su vairuotoju. Jo versijoje gausu neteisingų detalių, įskaitant tvirtinimą, kad rusų žurnalistai turėjo ginklų. „Pagal tą versiją, grupė pasiekė Sibutą ne anksčiau 18:00, saulei leidžiantis. Vairuotojas interviu Palmarès tvirtino, jog kareiviai sakę žurnalistams nevažiuoti keliu į Dekoa sutemus, bet šie laikėsi savo. Kažkokiu momentu jie sustojo ir pasikalbėjo su kažkuo rusiškai, paskui apsivilko apsauginę ekipuotę, užsidėjo šalmus ir išsitraukė ginklus. (Iš kur jie jų gavo, jeigu turėjo, tai mįslė)“, – rašo straipsnio autoriai.

Palmarès redaktorius pasiūlė laikraščiui „Novaja gazeta“ nusipirkti visą vairuotojo interviu stenogramą. Kai redaktoriai pareikalavo geriau patikrintos informacijos ir garantuoti kai kuriuos tvirtinimus, jis, anot „Novaja gazeta“, pakeitė apiplėšimo versiją ir jiems pareiškė, kad žurnalistai atvyko į CAR „šnipinėjimo misijai“ ir juos nužudė kiti rusai. Reikia pabrėžti, kad Palmarès Centrafrique savo puslapiuose spausdina straipsnius apie teigiamą Maskvos vaidmenį CAR-oje“, – sakoma straipsnyje.

Atsižvelgiant į nesenus neramumus ir bendrą netvarką CAR-oje, nesunku įsivaizduoti, kad keliauti naktį rizikinga, ir oficialiose versijose tai akcentuojama. Bet tie, kas žino kelią į Dekoa, mano, kad tos kalbos apie pavojus neteisingos. Luisas Madžas, Human Rights Watch Centrinės Afrikos Respublikos reikalų vyresnysis tyrėjas, pastaruosius 10 metų dirbantis CAR-oje, pasakojo: „Kelias nuo Sibuto iki Dekoa saugus. Tame kelyje labai mažai nusikaltimų. Aš neprisimenu nė vieno atvejo per pastaruosius keletą metų… Važiuoti naktį Centrinės Afrikos Respublikoje pavojinga. Bet laikoma, kad dvidešimt keli kilometrai į šiaurę nuo Sibuto vis dar saugūs“.

Madžas abejoja, ar teisinga oficiali versija: „Pasak jų, vairuotojas sakė, kad žudikai buvo didelė nusikaltėlių gauja. Aš tuo labai stebiuosi, nes ne visai suprantu, kaip gauja nusikaltėlių galėjo nusigauti taip toli į pietus nuo tų sričių, kur jie veikia, apiplėšti ir tada išvažiuoti… Nusigauti taip toli į pietus, užpulti mašiną, išlikti nepastebėtiems vietinių gyventojų ir tarsi dingti – taip nedažnai pasitaiko toje zonoje“.

Afrika
Afrikos žemynas

„Sužinojęs tą naujieną, aš pirmiausia paklausiau: „Kur juos nužudė?“ Kai sužinojau, kad tai atsitiko šiek tiek šiauriau nuo Svibuto, pamaniau, kad tai absurdas, nes ten tokių dalykų paprastai nebūna. Arba mes nežinome visos informacijos, arba tiems vyrukams neįtikėtinai nepasisekė“, – sakė Madžas.

„Kita apiplėšimo versijos problema – klausimas, kas pavogta: tai vaizdo aparatūra ir, kaip atrodo, aukų pasai. Kuprinės ir bakai benzino, vertinga prekė tose vietose, – liko nepaliesti. Jeigu tikėsime vairuotoju, jų ginklus irgi išmetė“, – nurodo straipsnio autoriai.

Žurnalistas Romanas Popkovas interviu leidiniui Independent pabrėžė, kad privatūs Chodorkovskio pasamdyti tyrėjai pridėjo naują posūkį. Galėjo būti dar viena mašina su trimis ginkluotais europietiškos išvaizdos žmonėmis ir dviem vietiniais gyventojais. Ji pravažiavo kontrolės punktą link pasalos šiek tiek prieš pasirodant mašinai su žurnalistais, o maždaug po valandos kontrolės punkte pastebėta, kad pirmoji mašina grįžta atgal.

„Chodorkovskio užsakymu parengtoje vidaus ataskaitoje apiplėšimo galimybė atmetama, bet neatmetama, kad žurnalistus galėjo nužudyti smogikai, susiję su sukilėliais iš Selekos, arba vyriausybinės jėgos. Bet tai vargu ar nuima kaltinimus nuo Rusijos samdinių, kurie dirba abiem pusėms“, – pažymima straipsnyje.

Jevgenijus Prigožinas – pirmas iš kairės. Nuotrauka: ap/Misha Japaridze

Apibendrindami autoriai mini nužudytų žurnalistų „fikserį“. Kai birželį Džemalis su komanda jo ieškojo, jie susisiekė su Kirilu Romanovskiu, kurį jiems rekomendavo pažįstamas iš Sirijos kaip žmogų, turintį ryšių CAR-oje. „Tačiau čia slypėjo didelė problema. Romanovskis dirba naujienų agentūrai FAN, kuri priklauso ne kam kitam, o „Putino virėjui“ Prigožinui”, – pabrėžia autoriai.

Susitikimas su juo birželį prasidėjo nekaip. „Ką jūs sugebate, liberalieji nevykėliai?)? Į karą panorote?“ – paklausė jis. Žurnalistai tiesiog pranešė jam apie savo sumanymą. „Norime sukurti filmą apie tavo šefą“. Stebėtina (arba įtartina), kad Romanovskis pareiškė, jog idėja jam patinka. Ir nedelsdamas pranešė, kad žino tinkamą fikserį vardu Martinas, su kuriuo jis pažįstamas daugiau kaip dešimt metų ir su kuriuo dirbo JTO.

Netrukus po susitikimo filmavimo grupė pradėjo bendradarbiauti su Martinu per atstumą. Bet kai tik jie atsidūrė vietoje, tas, atrodo, visada būdavo ne ten, kur jie. Trijų narsių Rusijos žurnalistų nužudymo tyrimas tęsiamas. Tarp organizacijų, kurios žada sužinoti „tiesą“, yra Prigožino naujienų agentūra FAN“, – baigia The Daily Beast žurnalistai

Šaltinis: The Daily Beast

2018.08.24; 07:00

Серж Саргсян

Арунас Спраунюс

Некоторое время назад на сайте «Slaptai.lt» было опубликовано письмо президенту Армении Сержу Саргсяну, которое в последних числах декабря 2017 года написал и опубликовал через СМИ (важное обстоятельство) его влиятельный соотечественник, живущий в России и обладающий гражданством этой страны, предприниматель-армянин Левон Маркос (http://www.lragir.am/index/rus/0/right/view/60061).

Мы не будем подробно пересказывать содержание этого письма (на литовском языке можно прочитать по адресу https://slaptai.lt/gintaras-visockas-keletas-patarimu-armenijai-ir-armenijos-draugams/), мы только упомянем, что его автор перечисляет выполненные по просьбе президента С. Саргсяна с начала 2000 года свои действия и начатые проекты по спасению экономики Армении, которые аудиторы из Москвы оценили на сумму в 300 миллионов долларов США. По убеждению Л. Маркоса, эти проекты могли дать серьезный импульс экономике Армении, но, к сожалению, в конце концов инвестор понёс убытки и был вынужден объясняться с судебными исполнителями. В Армении в отношении автора письма возбуждено уголовное дело, он объявлен в международный розыск. Л. Маркос обвиняет президента С. Саргсяна в обмане, в том, что под предлогом «спасения Отечества» президент всучил ему лопнувший банк «Credit-Yerevan», эта афера была проведена при помощи семейства президента и других высоких должностных лиц.

Л. Маркос убеждён, что раньше или позже справедливость для обманутых армянских бизнесменов, потерявших деньги, восторжествует, только задаётся риторическим вопросом: а может ли такое случиться во время президентства С. Саргсяна.

Эту историю можно оценивать по-разному – скажем, это «простое» выяснение отношений между бизнес-субъектами (хоть адресат и является высшим должностным лицом Армении), таких историй на постсоветском пространстве хватает – как в прошлом, так и в настоящем. Но всё-таки в какой степени и почему эта история является типичной, тем более, что Л. Маркос утверждает, что к нему обращается много соотечественников, которые с горечью рассказывают о произволе в Армении, где выстроена коррупционная система?

Несколько историй. 24 февраля прошлого года кавказский политический и новостной интернет-сайт «jam-news.net» сообщил о проведённых Службой национальной безопасности Армении (СНБ) операциях, во время которых были разоблачены: судья, требовавший за принятие благоприятного решения по уголовному делу около 8 тысяч долларов, полицейский, превысивший свои полномочия и всячески затягивавший принятие решения о восстановлении потерянного гражданином военного билета, так как рассчитывал получить от гражданина 200 долларов, три высшие школы, выдававшие поддельные дипломы, кроме того, были арестованы 12 должностных лиц Министерства труда и социальных вопросов, которые за определение группы инвалидности брали взятки в рамках 40-80 долларов. Один из задержанных – Армен Согоян – руководил Агентством по медицинской и социальной экспертизе, прежний руководитель которого, Микаел Ванян, в октябре 2012 года был освобождён от занимаемой должности по аналогичной причине. Одним словом, можно говорить о «преемственности» коррупционных традиций.

И всё-таки это такая мелочь на фоне таких историй, как описанное в армянской печати богатство бывшего министра финансов Гагика Хачатряна (который, по словам периодики Армении, не теряет надежды вернуться в исполнительную власть), когда его братья в то время, как политик поднимался по карьерной лестнице, за десятки миллионов долларов покупали недвижимость в США.

По словам Центра по исследованию коррупции и организованной преступности (https://www.occrp.org/ru/investigations/6395-sons-of-yerevan-minister-sell-hollywood-mansion), СНБ в прошлом году занялась расследованием опубликованных фактов, но через неделю прекратила его, не обращаясь за помощью к правоохранительным органам Америки и без объяснения причин прекращения дела.

В свою очередь, в письме Л. Маркос указывает, что за прошлый год были ограблены 34 крупных армянских предпринимателя, использовалась «накатанная» схема: сначала у людей «во имя Отечества» выманиваются большие деньги, а потом на них стряпаются обвинения для того, чтобы отстранить их от бизнеса, выдавить из Армении, а «проданные» объекты присвоить себе, как и уплаченные за них деньги. Якобы, именно так президент С. Сарксян сколотил миллионное состояние в нищенствующей Армении.

24 ноября прошлого года интернет-издание «oc-media.org» сообщило, как присутствие правящих политиков в бизнес-структурах влияет на безнаказанность. Скажем, кассиры торговой сети «Yerevan City», одним из владельцев которой является депутат правящей Республиканской партии Самвел Алексанян, работают практически без отпуска, а их месячная зарплата не превышает 165 долларов США.

Ещё одной армянской столичной торговой сетью SAS управляет депутат-республиканец Артак Саркисян, он попал в Национальное собрание Армении (парламент) по партийному списку во время выборов, проходивших в апреле прошлого года. 13 апреля издание «Hayastan24» опубликовало звукозапись собрания в концерне «SAS Group», на котором неизвестный человек требует у работников списки избирателей, которых работники обязуются уговорить проголосовать за босса концерна, а тем, кто обеспечит наибольшее количество голосов, обещал отдых в Париже.

Публикация вызвала резонанс, генеральная прокуратура передала запись Группе специальных расследований, последняя 19 апреля возбудила уголовное дело, однако 8 сентября прекратила его, аргументировав своё решение отсутствием состава преступления.

По оценке руководителя программ Антикоррупционного центра Армении Варужана Октаняна, борьба с коррупцией в его стране так и останется всего лишь шоу до тех пор, пока к ответственности не будут привлечены высочайшие должностные лица, особенно с учётом того обстоятельства, что коррупционные преступления в правящих структурах повторяются. Однако для этого нужна политическая воля, которой пока что нет. Для власти это – не первоочерёдная проблема, она продолжает пользоваться возможностями, которые предоставляет коррупция.

Учреждение Совета по борьбе с коррупцией под руководством бывшего премьер-министра Армении Овика Абрахамяна в феврале 2015 года сопровождал сильный общественный резонанс, так как в его состав были включены высокие должностные лица (политическая оппозиция и общественные организации отказались делегировать своих представителей в Совет), которые, судя по их имущественным декларациям, сами примкнули к коррупционным процессам. Например, бывший премьер и министр финансов – долларовые миллионеры, их семьи управляют множеством доходных компаний.

Поэтому эксперты расценивают борьбу с коррупцией, как достаточно искусственную. Председатель Армянской ассоциации юристов Карен Задоян даже усматривает в сложившейся ситуации опасность для национальной безопасности страны. Коррупционную угрозу в своём отчёте, опубликованном 2 февраля прошлого года, отметил и посол Америки в Армении Ричард П. Миллс. Дипломат раскритиковал Совет по борьбе с коррупцией, созданный при помощи Агентства США по международному развитию (USAID), указав, что за пару лет его существования по причине неэффективности деятельности США выделило всего лишь 2,5 % от предусмотренных средств. Р. П. Миллс также предупредил, что такое положение может повредить дальнейшим инвестициям в экономику Армении.

В отчёте Государственного департамента США о правах человека в мире, опубликованном 25 июня 2015 года, указано, что в Армении больше всего нарушений за 2014 год совершено из-за систематической коррупции, непрозрачной работы правительства и ограниченной независимости судов.

6 декабря при обсуждении проекта государственного бюджета на 2018 год председатель парламентской комиссии при Национальном собрании по вопросам европейской интеграции Наира Зограбян заявила, что несмотря на то, что власть не раз заявляла об применении опыта Сингапура в борьбе с коррупцией, коррупция продолжает процветать, поэтому в Армении нет пригодных условий для иностранных инвестиций, в отличие от того же самого Сингапура. Интернет-издание «eadaily.com» уже 9 января этого года цитировало экономиста, оппозиционного политика национального движения Армении Ованеса Игитяна, по словам которого коррупционные схемы влияют на стоимость необходимых товаров и коммунальных услуг. Граждане Армении платят больше, чем жители Кавказского региона и даже Европы. Экономист также указал, что коррупционная составляющая делает страну совершенно непривлекательной для иностранных инвестиций, поэтому они в последнее время уменьшаются. Этот процесс сопровождается оттоком капитала, потому что армянские бизнесмены не хотят инвестировать в экономику родной страны.

А здесь мы уже упираемся в геополитический ценностный выбор – страна стремиться к очищению через прозрачные демократические процедуры либо продолжает «ручную политику» в стиле российского президента Владимира Путина. Как известно, официальный Ереван пытается одновременно усидеть на двух геополитических «стульях» – восточное партнёрство ЕС и Союз Независимых Государств (СНГ) под дирижированием Москвы – хотя большинство армян, желающих для своей страны цивилизованного развития, и друзей страны предупреждают о тупиковости такого выбора.

Армения пытается объединить помощь России, чтобы удержать занятый Нагорный Карабах.

Директор Института Центральной Азии и Кавказа (США) и один из учредителей Стокгольмского Института политики безопасности и развития Сванте Корнелл в публикации журнала «The American Interest» под заголовком «Кипучий Кавказ» (10.05.2017) напомнил, что Армения уже долгое время пытается объединить помощь России в области защиты (ютится под её «зонтом безопасности», чтобы удержать занятый Нагорный Карабах) с надеждами на сближение с Западом. В конце концов это повлияло на спад экономики страны и на возникновение огромного долга перед Россией, который Москва великодушно «простила» в обмен на контроль над стратегическими экономическими секторами Армении.

Стремление Армении сформировать связи с США и ЕС (в 2010 году начаты переговоры об ассоциации) разрушили всё растущие разногласия между Москвой и ЕС, в сентябре 2013 года президент С. Саргсян объявил об отказе страны в членстве в ЕС в пользу Евразийского экономического союза (ЕЭС) под доминантой России.

Это не могло не оказать влияние на внутреннюю политику Армении, связанную и с демократией и правами человека. Сообщение председателя Хельсинкского комитета Армении Аветика Ишханяна, программы «Улучшение обсуждения политики безопасности Армении» и Армянского института международных отношений и безопасности под названием «Положение прав человека в Армении: систематические проблемы в свете старой и новой конституции» (http://www.lragir.am/index/rus/0/right/view/46591 2016 01 28) начинается с констатации, что чаще всего на права граждан Армении покушается исполнительная власть, особенно её силовые структуры. При таких обстоятельствах человека защищает не закон, но служебный статус и финансовые возможности (здесь приведены примеры, что часть членов парламента и министров в то же самое время занимаются и предпринимательством). Власть в Армении означает не только управление, но и доходный бизнес.

Ухудшающуюся ситуацию в области прав человека констатировали и участники организованного 20 октября 2016 года в Вашингтоне форума, посвящённого теме политики в Армении, на котором свои сообщения зачитывали представители Хельсинкского комитета Армении, «Transparency International», «Human Rights Watch», Национального фонда в поддержку демократии, Ассоциации адвокатов Америки, юридического факультета Университета Джорджа Вашингтона. В качестве основных причин опять-таки указаны системный характер коррупции, слияние бизнес и политических элит, отсутствие системы независимых судов и сильная зависимость от авторитарной России.

Во время посещения Армении в августе прошлого года политолог из США, философ, председатель редакционной коллегии журнала «The American Interest» и автор знаменитого эссе «Конец истории» Фрэнсис Фукуяма в интервью «The Armenian interest» назвал плохое качество государственных институтов, вызванное коррупцией, одной из крупнейших проблем Армении. Тесные связи с Москвой не помогают в решении проблемы, так как в России действует такая же система. По оценке Ф. Фукуямы, в распространении цивилизационных ценностей и балансировании влияния Москвы большую роль могла бы сыграть диаспора.

Философ привёл в пример Эстонию – множество эстонцев после падения Берлинской стены потянулись в США и Западную Европу, там получили образование, сделали успешные карьеры и вернулись, когда общество Эстонии стало демократическим. Так и для Армении её многочисленная диаспора может стать источником человеческого капитала и знаний.

Однако для этого всё равно нужен стимул. Армянский ежедневник «Haykakan Zhamanak» в номере от 28 января этого года, размышляя о зрелости государства, указал, что им могли бы стать свободные выборы, уменьшившийся масштаб коррупции и эмиграции, конкурентоспособная экономика, отделённые от бизнеса чиновники, а также суды, вершащие хоть какую-нибудь справедливость. Настоящая классика переходного периода.

К сожалению, и «Haykakan Zhamanak» признаёт, что за почти 30 лет независимости Армения пока что не может сдать этот экзамен, потому что для её власти зрелость государства не является важным вопросом.

2018.03.25; 05:10

В Брюсселе проходил пятый саммит Восточного партнерства. Что толку от него на практике?

«Росатом» вызывает серьезные подозрения

Пока бесспорны только следующие факты: в бельгийскую столицу съехались делегации из 28 стран ЕС и 6 стран Восточного партнерства. В ходе заседаний дана оценка достигнутому прогрессу и намечены дальнейшие программные вехи.

Президент Литовской Республики Даля Грибаускайте, принимавшая участие в переговорах в Брюсселе, перспективы более тесного сближения восточных стран с ЕС обсудила с Президентом Украины Петро Порошенко и премьером Молдовы Павелом Филипом. 

По словам Президента Литвы, за время, минувшее после Вильнюсской встречи и за четыре года после Майдана достигнут значительный успех – Украина, Грузия и Молдова стали ассоциированными партнерами ЕС. Однако, по словам главы Литовской Республики, будущее Украины, Молдовы и Грузии находятся в их собственных руках. Дальнейшая перспектива зависит от желания, политической воли и последовательности труда этих государств при осуществлении реформ, жизненно важных для благополучия народа.

Итак, в ходе встречи достигнута договоренность о том, что три ассоциированных партнера, ставящие перед собой более высокие цели, – Украина, Грузия и Молдова – будут усиливать укрепление сотрудничества с ЕС, особенно в связи с получением политической, экспертной и финансовой помощи.

Также утвержден план, включающий 22 приоритета до 2020 года. В числе приоритетов – развитие сотрудничества с ЕС в областях общей политики безопасности и обороны, борьбы с гибридными угрозами, кибератаками, стратегической коммуникации и укрепления сопротивления пропаганде.

Особое значение для Литвы представляет факт, что глава Литвы подняла вопрос Астравской атомной электростанции (Белорусской АЭС) на пленарном заседании. По совам Президента Литвы, сотрудничество с Белоруссией особенно усложняет то, что на ее территории проведены агрессивные, нацеленные против Запада учения наступательного характера «Запад», а Астравская АЭС сооружается вопреки всем международным требованиям ядерной безопасности и прозрачности.

Президент Литвы также отметила, что сооружающее объект российское предприятие «Росатом» вызывает серьезные подозрения, ибо отрицает и скрыло ряд опасных инцидентов, в том числе и недавнюю утечку радиоактивных веществ в Челябинске. Поэтому Литва этот вопрос поднимает на самом высоком уровне в ЕС и добивается, чтобы Европа полностью использовала свое влияние для обеспечения ядерной безопасности и прозрачности.

Итак, обобщая 5-ую встречу Восточного партнерства, можно утверждать, что она не принесла больших неожиданностей или сенсаций. Просто три страны (Украина, Грузия и Молдова) находятся ближе ко входу в ЕС, трое других (Белоруссия, Азербайджан и Армения) – несколько поодаль.

Пока неясно только одно – отношение ЕС к Армении. Пресс-служба Президента Литвы сообщила, что в Брюсселе подписан «Договор о всеобъемлющем и расширенном партнерстве».

Почему именно «всеобъемлющее» и «расширенное»? Что такого положительного совершила Армения, что заслужила «всеобъемлющее и расширенное сотрудничество»? Я уже обратился с несколькими вопросами на эту тему к литовским евро парламентариям, в частности, Альгирдасу Саударгасу, Лайме Андрикене  и Валентинасу Мазуронису, с просьбой о разъяснении. А в ожидании ответов, привожу несколько бесспорных фактов, вызывающих множество противоречивых мыслей.

Российская военная база – логово шпионов

Откровенно говоря, не понимаю, почему ЕС вообще обхаживает сегодняшнюю Армению? Ведь в этой стране уже давно размещены российские военные базы. Они – в городе Гюмри. Кстати, договор между Ереваном и Москвой о размещении российских военных частей в Армении – не однодневный, он – долговременный. Поэтому хотелось бы с иронией подискутировать с главами ЕС: может, стоит подождать ухода российской военщины из Армении, и лишь потом тащить за уши Армению в ЕС? Неужели руководители ЕС не в состоянии сообразить, что подталкивание сегодняшней Армении в сторону ЕС – это заодно является инкорпорацией российского военного Троянского коня в структуры ЕС?

Разве что бюрократы Брюсселя надеются перехитрить Кремль – армян интегрировать в структуры ЕС, а российскую военную базу с военной разведкой и контрразведкой оставить за дверью. И все же было бы наивно думать: если руководство Кремля грубо, при помощи военной силы, препятствовало более близкому общению Молдовы, Украины и Грузии с ЕС, то Армении мешать не станет? Ведь здесь же, под рукой – части, дислоцированные в Гюмри.

Не исключен и самый черный вариант. Сама Россия толкает Армению в ЕС, рассчитывая вместе с нею продвинуть в Европу и свои военные разведслужбы. Руководители ЕС не соображают, что в Европу, которую Россия и так расчленяет всяческими способами, прибудет еще большее число кремлевских агентов влияния.

В ЕС тащат агрессора

ЕС не следует обхаживать Ереван еще и по той причине, что Армения при помощи российских военных забрала у Азербайджана Нагорный Карабах. ЕС обнародовала не одну резолюцию, подписавшие которую государства Европы требовали немедленного вывода армянских вооруженных сил с чужих территорий. Но Ереван пренебрегает этим требованием на протяжении не одного десятилетия. Итак, может, стоило Европе вести себя более принципиально – сначала пусть Ереван выполнит поставленные перед ним требования, т. е. вернет Азербайджану то, что забрал у него, и только тогда сядем за стол переговоров на тему о серьезной дружбе? Ведь Армения вывод своих орд из Нагорного Карабаха оттягивает более двух десятилетий…

Итак, имеем два очевидных двойных стандарта: более серьезного, чем до сих пор,  Восточного партнерства добивающиеся Украина, Молдова, Белоруссия, Азербайджан и Грузия, которые не являются оккупантами чужих территорий, поэтому, разумеется, Европа и предоставляет помощь им. Но, вместе с тем, Европа почему-то протягивает руку помощи и Армении, которая оккупировала Нагорный Карабах. (Кстати, Литва и остальные члены ЕС и НАТО признают территориальную целостность Азербайджана как единое целое с Нагорным Карабахом). По-моему, ЕС не к лицу серьезная дружба со странами-агрессорами.

Страна, поддерживающая терроризм

Армению не назовешь мирным государством еще и по той причине, что она, хотя бы в прошлом, не избегала оказывать поддержку самим настоящим международным террористам. Приведу лишь один пример.

15 июля 1983 года в парижском аэропорту Орли произошел взрыв бомбы. Погибли 8 человек, включая француженку Жаклину Киршнер и ее 19-летнего сына. В числе погибших находились граждане США, Швеции, Турции. В ходе инцидента получили тяжелые ранения 55 человек.

К счастью, французским секретным службам удалось схватить бандитов. Виновниками признаны члены армянской террористической организации АСАЛА (Армянская секретная армия освобождения Армении) Варужан Карапетян и Сурен Наир.

Стали известны и истинные мотивы преступников. Официальная причина инцидента 15 июля 1983 года – ультиматум Парижу с требованием скорейшего освобождения боевика АСАЛА Левона Экмекджана, взорвавшего бомбу в турецком аэропорту Эсенбог (взорвав устройство, он еще стрелял по людям в аэропорту из автомата). Очевидно, что представители АСАЛА В. Карапетян и С. Наир пытаются напугать общественность Франции и некоторых других стран: если не будете выполнять наши требования, вам предстоят новые выпады.

Кстати, при оценке наглости этих террористов не должно смущать то обстоятельство, что взрыв произошел не на борту турецкого самолета. Вышеупомянутые представители армянской террористической организации АСАЛА не предусмотрели возможных изменений в расписании аэропорта, поэтому устройство детонировало не там, где они хотели, и не в тот час, как планировали. Террористы АСАЛА намеревались взорвать устройство на борту самолета турецких авиалиний, державшем курс из Парижа в Стамбул. Но бомба взорвалась в аэропорту на платформе, где хранились сумки пассажиров, направлявшихся в Исландию.

Об этом преступлении можно поведать много интересных деталей. Но основной интерес у нас вызывает теперешнее место жительства В. Карапетяна, одного из самых влиятельных тогдашних главарей АСАЛА. Здравый смысл подсказывает, что он должен сидеть в одной из французских тюрем самого строгого режима. Ведь все суды Франции осудили его на пожизненное заключение. И все же сегодня В. Карапетяна вы не найдете ни в одной французской тюрьме. Он – в Армении. Причем, в Армении он свободный и высокочтимый человек. 

Трудно поверить? В тюрьме Сен Моро во Франции террорист В. Карапетян пробыл 17 лет. 4 мая 2001 года его депортировали в Армению для отбывания остальной части наказания дома.

Но депортированного из Франции террориста в Ереване встретили не как бандита, а как героя. Тогдашний президент Армении Роберт Кочарян лично встретил переправленного террориста. В торжественной, пышной встрече террориста участвовал и тогдашний премьер Армении Андраник Маргарян. А тогдашний мэр Еревана Роберт Назарян тут же пообещал террористу и бесплатное жилище, и работу (по последним данным террорист нынче живет в Дилижане).

О чем свидетельствует такой жест официального Еревана?

Участник Ходжалинского штурма

Автору этих строк странным выглядит и тот факт, что на брюссельских переговорах Восточного партнерства президенты некоторых стран не стеснялись сниматься с президентом Армении Сержем Саркисяном. Разве им неведомо, что С. Саргисян – участник штурма города Ходжалы? Неужели им неведомо то, что в результате штурма погибло много азербайджанских гражданских лиц?

По сообщениям Human Rights Watch (организация по правам человека), штурм Ходжалы начался в 1992 году в ночь с 25 на 26 февраля. Официальная статистика жертв такова: погибли 613 азербайджанцев. Строители так называемой «Великой Армении» были безжалостные: в числе погибших – 63 ребенка, 106 женщин и 70 стариков. На сегодняшний день уже стало известно, что в результате Ходжалинского штурма 487 азербайджанцев получили ранения, 150 пропали без вести, 1275 лиц азербайджанской национальности стали заложниками армянских и российских вооруженных сил.

Необходимо отметить, что объединенные силы армянских террористов и российского 366 полка вели стрельбу даже по тем азербайджанцам, которые уходили из города вглубь Азербайджана. Таким образом, они убивали даже абсолютно никакой угрозы не представляющих гражданских беженцев.

Признание Сержа Саргсяна

Итак, всеобще известная тайна: С. Саргсян участвовал в штурме Ходжалы. Поэтому спрашивается: возможны ли сегодня мирные переговоры по Нагорно-карабахскому  урегулированию, пока Армению возглавляет один из «героев» Ходжалы? 

Говоря о Серже Саргсяне необходимо напомнить, что 24 февраля 2012 года эксперт международного Фонда Карнеги Томас де Ваал в официальном портале Фонда выложил статью на русском языке «Президент, интервью и трагическая годовщина», в которой содержится полностью беседа с министром обороны Армении С. Саргсяном (позднее – президентом), состоявшая 15 декабря 2000 года. В интервью С. Саргсян признал: «До Ходжалы азербайджанцы думали, что с нами можно шутки шутить, они думали, что армяне не способны поднять руку на гражданское население. Мы сумели сломать этот стереотип. Вот что произошло».

Но ведь целенаправленное истребление на основании национальной принадлежности – это военное преступление перед человечностью. Возможно, место С. Саргсяна – не в почетных залах Брюсселя, а на международном Гаагском трибунале?

2017.11.30; 10:00

Svante Cornell, Research Director of the Central Asia-Caucasus Institute and co-founder of the Stockholm-based Institute for Security and Development Policy, published an article in “The American Interest” called “The Raucous Caucasus” (May 10, 2017) where he reminded that Armenia had long tried to balance its reliance on Russia for security (it had accepted a Russian security umbrella to safeguard its conquest of Nagorno-Karabakh) with its hopes of growing closer to the West.

As a result, there was a deep economic downturn and Armenia accumulated a huge debt to Russia, which Moscow was more than happy to “forgive” in exchange for controlling stakes in the strategic assets of Armenia’s economy. Yerevan sought to develop what positive relations it could with the United States and especially the European Union (in 2010, it began to negotiate an Association Agreement, including a Deep and Comprehensive Free Trade Agreement (DCFTA)), but when Moscow soured on the EU, Yerevan’s policy became untenable. And in September 2013, President Serzh Sargsyan announced that Armenia would jettison the EU agreement for membership in the Russian-dominated Eurasian Economic Union (EEU).

His decision Armenian president spoke in Moscow, following a meeting with Putin; he had consulted neither his government nor his parliament. Similarly, Putin had not deigned to consult with the leaders of Belarus and Kazakhstan, the other members of the EEU.

Such circumstances obviously had an impact on Armenia’s domestic policies related to democracy and human rights – Moscow intends to make Armenia its vassal by “delegating” its own style of internal organization, where all decisions are made by one person, what can be seen in a regime of the new Russia. Moscow’s control of Armenia extended, although, according to S. Cornell, that submission didn’t have the expected benefits, however: when major fighting broke out in April 2016 between Armenia and Azerbaijan in Nagorno-Karabakh, rather than coming to Yerevan’s defense, Moscow assumed a rather neutral stance, hoping to achieve a total domination over all Caucasus region.

Avetik Ishkhanyan, President of the Helsinki Committee of Armenia, in his programme “Armenian Security Improvement Policy” and in report “Situation of Human Rights in Armenia: Systemic Problems in the Light of Old and New Constitutions” (http://www.lragir.am/index/rus/0/right/view/46591) starts with a statement that usually citizen rights are threatened by executive authority, especially its power structures, and justice, by definition, is reconstructed by judicial system. In case of Armenia, all governmental structures are ruled by and obey commands of one single person – the president can punish one of his own, more specifically, he can issue a command to punish a subordinate from his own circle, and at the same time, people who are part of this circle, especially in power structures, are the main foundation of Armenian government.

Armenia has no honest trials and one of the indirect proofs supporting this claim is that a number of acquittals is as low as 2 percent, also almost all requests from investigators to arrest suspects are granted. The report of 2002-2013 by the European Committee for the Prevention of Torture addresses the problem of regular tortures in some penitentiary institutions.

Thus Armenian people are protected not by law but by their official status and financial situation. These two powers usually “overlap” as most of the deputies and government ministers are businessmen as well. Law officers and their family members often get into scandals related to criminal activities, but, as a rule of thumb, they often come out unpunished. Authors of the report call this an impunity or selective justice. In Armenia, the authority means not only governance but also wealth and profitable business which needs to be preserved by all means necessary, sometimes even illegally.

Such fusion of business and authority is related to constant electoral fraud and absence of separation of power principle, and it confirms that human rights violations are already systematic. In everyday life people are indifferent to such state if it does not apply to them personally or violations do not grow to such proportions as in March 2008, when 10 people were killed and 250 injured during the clash between police and protesters. The guilty was not found and no one was punished. According to authors of the report, the worst situation is of socially unprotected part of society: they do not get basic medical aid; labour law is no use for them (they work like slaves, without any contracts, days-off or leave). Absence of separation of power principle allows businessmen=officials, who pursue maximum profit, get out of control; there are no independent labour unions; and the most influential political parties almost never talk about social justice.

Instead, in 2013, President of Armenia Serzh Sargsyan organized a referendum (December 6, 2015) which proposed some constitutional amendments that would lead country towards parliamentary system. According to authors of “Situation of Human Rights in Armenia: Systemic Problems in the Light of Old and New Constitutions”, the main reason of these amendments were to help ruling party (related to President) to stay in power – Article 50 of the old constitution restricted the same person to be reelected as Armenian President two times in a row. The Parliament, however, can be ruled by the same political party (it appoints the Prime Minister) for the unlimited duration. 

Article 89 of the new Constitution requires a mandatory formation of stable (about 60 percent) parliamentary majority after elections. Having in mind what was said, it can be presumed, that ruling Republican Party would pursue this “stable majority” at all costs. It was confirmed during Referendum on constitutional amendments, when many blatant violations were witnessed: voter bribery, voter impersonation, forgery of the electoral list, offering voters a “ride” to constituency, putting pressure on and threatening election observers and journalists.

On April 2, 2017, for the first time elections were held according to party list system (almost 61 percent of Armenian nationals attended the elections). A group of civil activists from “Citizen Observer” informed about more than 100 cases of malfunctioning fingerprint registration devices, and more than 150 cases of procedure irregularities (for example, ballots were submitted to ballot boxes by members of Electoral commission). Sisak Gabrielian, a correspondent for the radio station “Svoboda”, was assaulted in Yerevan after he witnessed “good” voters receiving money in headquarters of Akop Beglaryan, candidate of Republican Party). The Pro-President Republican Party won the elections with 46 percent of votes. A new president will be appointed by this political party which now dominates the Parliament.

Authors of this report pessimistically summarizes, that by surrendering its ambitions for the EU membership Armenia distances itself even further from civilized human rights standards. After regaining independence in 1990, Armenia declared loyalty for democracy – with joining the United Nations (UN) it ratified The European Convention on Human Rights. In 2001 Armenia became a full member of the council of Europe; it had satisfied its obligation to establish an independent ombudsman to investigate human rights violations; verdicts of the European Court of Human Rights became valid. Further movement towards the EU membership could have had a dissuasive effect as it could be seen from the historical example of the Baltic States.

Unfortunately, the desire for power at any price, together with a very specific geopolitical situation of the country, left the need of citizens’ rights only on a level of declarations. The decision to join Russian-ruled EES in 2013 distanced Armenia from these standards even further.

Worsening human rights situation was also noted by members of Policy Forum Armenia which was hosted in Washington, on October 20, 2016. Presentations were made by representatives of Armenian Helsinki Committee, “Transparency International”, “Human Rights Watch”, National Endowment for Democracy fund, American Lawyers Association and George Washington University Law School. Once again as the main causes of this situation were indicated Armenian constitutional system that allows accumulation of power in the hands of one man, already consistent corruption, amalgamation of business and political elite, absence of independent judicial system, and finally – strong dependence on authoritarian Russia.

David Grigoryan, one of the cofounders of “Policy Forum Armenia”, noted, that Armenia is one of the leading countries worldwide according to a relative number of policemen (per capita). In such structure, where signs of police state can be seen, the system of government shows more and more confidence and starts displaying inadequate power against its citizens, what exactly happened during protests in July, 2016.

Jane Buchanan, Associate Director of the Europe and Central Asia Division at Human Rights Watch, noticed increase of the so-called Robin Hood effect, when citizens, disappointed with current economic and social conditions, start sympathizing with those who break the law.

2017.07.20; 06:30

JAV Vidurio Azijos ir Kaukazo intituto direktorius bei Stokholmo saugumo politikos bei vystymosi intituto vienas steigėjų Svantė Cornellas žurnale „The American Interest” paskelbtoje publikacijoje „Kunkuliuojantis Kaukazas“ (2017 05 10) priminė, kad Armėnija ilgą laiką mėgino derinti Rusijos paramą gynybos srityje (glaustis po jos „saugumo skėčiu“, siekdama išlaikyti užimtą Kalnų Karabachą) su viltimis suartėti su Vakarais. 

Riaušės Armėnijoje. Scanpix/Sputnik nuotr.

Galų gale tai lėmė šalies ekonomikos nuosmukį ir milžinišką skolą Rusijai, kurią Maskva mielai „atleido“ mainais už Armėnijos ekonomikos strateginių sektorių kontrolę. Jerevano siekį formuoti kuo palankesnius santykius su Jungtinėmis Valstijomis ir ypač Europos Sąjunga (2010 metais pradėjo derybas dėl asocijuotos narystės nei Susitarimo dėl laisvos prekybos (DCFTA)) sužlugdė augantys Maskvos ir ES nesutarimai, tad Jerevano politinė strategija tapo neveiksminga. O 2013-ųjų rugsėjį prezidentas Serzhas Sargsyanas paskelbė apie šalies atsisakymą siekti narystės ES būtent Rusijos dominuojamos Eurazijos ekonominės sąjungos (EES) naudai.

Sprendimą Armėnijos prezidentas paskelbė Maskvoje po susitikimo su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, nesikonsultavęs su savo vyriausybe bei parlamentu, kaip ir V.Putinas nematė reikalo konsultuotis su EES narių šalių lyderiais Baltarusijos ir Kazachstano prezidentais.

Šios aplinkybės negalėjo neturėti įtakos Armėnijos vidaus politikai, susijusiai ir su demokratija bei žmogaus teisėmis – Maskva siekia valstybės vasališkumo, „deleguodama“ jai taip pat savą vidaus gyvenimo organizavimosi stilių, kai sprendimų priėmimas koncentruojamas vieno žmogaus rankose, ką ypač vaizdžiai regime naujausios versijos Rusijoje. Maskvos vykdoma Armėnijos kontrolė sustiprėjo, tiesa, pasak S.Cornello, toks pavaldumas neatnešė Kaukazo respublikai pageidaujamo gynybinio pranašumo: 2016 metų balandį atsinaujinus ginkluotam konfliktui tarp Armėnijos ir Azerbaidžano Kalnų Karabache, Maskva, užuot besąlygiškai palaikiusi Jerevaną, užėmė veikiau neutralią poziciją, tiesiog siekdama dominavimo visame Kaukazo regione.

Armėnijos Helsinkio komiteto pirmininko Avetiko Ishkhanyano, programos „Armėnijos saugumo politikos aptarimo gerinimas“ bei Armėnijos tarptautinių santykių bei saugumo instituto pranešimas „Žmogaus teisių padėtis Armėnijoje: sisteminės problemos senos ir naujos konstitucijų šviesoje“ (http://www.lragir.am/index/rus/0/right/view/46591 2016 01 28) pradedama nuo konstatacijos, jog dažniausiai į piliečių teises kėsinasi vykdomoji valdžia, ypač jos galios struktūros, o teisingumą pagal apibrėžimą pašaukta atstatyti teismų sistema. Armėnijos atveju visos vyriausybinės struktūros yra valdomos ir klauso įsakymų vieno žmogaus, šalies prezidentas gali nubausti ką nors iš savų, tiksliau, įsakyti nubausti jo artimam ratui priklausantį pavaldinį, ir tuo pat metu tam ratui priklausantys asmenys, ypač jėgos struktūrose, yra pagrindinis Armėnijos valdžios ramstis.

Netiesioginiu įrodymu, kad Armėnijoje nėra sąžiningo teismo, galima laikyti vos 2 proc. tesiekiantį išteisinančių nuosprendžių skaičių ir praktiškai visuotinį tyrėjų prašymų taikyti areštą įtariamiesiems tenkinimą. ES komiteto prieš kankinimus ataskaitoje už 2002-2013 metus iškeliama įkalinimo įstaigose reguliariai taikomų kankinimų problema.

Tokiomis aplinkybėmis Armėnijos piliečius gina ne įstatymas, bet jų tarnybinis statusas bei finansinės galimybės. Šios dvi galios paprastai „persidengia“, nes didžioji dalis parlamento narių bei ministrų tuo pat metu yra ir verslininkai. Pareigūnai, jų atžalos bei artimieji reguliai įsivelia į su nusikalstamomis veikomis susijusius skandalus, bet kaip taisyklė lieka nenubausti arba nubaudžiami formaliai. Pranešimo autoriai tokią sutaciją įvardija nebaudžiamumu arba selektyviu teisingumu, Armėnijoje valdžia reiškia ne tik valdymą, bet ir turtą bei pelningą verslą, kurį išlaikyti dera visomis įmanomomis, taip pat nebūtinai teisėtomis priemonėmis.

Valdžios bei verslo susiliejimą lemia reguliariai klastojami rinkimai, o valdžių atskyrimo principo nebuvimas patvirtina, kad žmogaus teisių pažeidimai jau yra sisteminio pobūdžio. Kasdieniame gyvenime piliečiai tokį būvį vertina abejingai, jei tai neliečia jų asmeniškai arba pažeidimai neįgyja iš tiesų akis badančių mastų, kaip kad nutiko 2008-ųjų kovą, kai per susirėmimus tarp policijos ir demonstrantų 10 žmonių žuvo ir 250 buvo sužeista, kaltieji kol kas neišaiškinti ir niekas nenubaustas. Pranešimo autorių vertinimu, prasčiausia yra socialiai neapgintos visuomenės dalies situacija, jos atstovai negauna elementarios medicininės pagalbos, jiems negalioja darbo teisė (dirba vergiškomis sąlygomis be sutarčių, išeiginių ir atostogų) – dėl valdžios atskyrimo principo neveikimo maksimalios naudos siekiantys verslininkai=valdininkai gali sau leisti savęs nekontroliuoti, nepriklausomų profesinių sąjungų šalyje nėra, o socialinio teisingumo tema įtakingiausių partijų beveik nekeliama.

Vietoj to prezidentas S.Sargsyanas 2013-aisiais inicijavo svarstymą bei vėlesnį referendumą (surengtas 2015 metų gruodžio 6-ąją) dėl Konstitucijos pakeitimų, kuriuos įvedus šalis pereis prie parlamentinio valdymo. Pranešimo „Žmogaus teisių padėtis Armėnnijoje: sisteminės problemos senos ir naujos konstitucijų šviesoje“ autorių vertinimu, pagrindinis reformos motyvas buvo su prezidentu susijusios valdančiosios klasės siekis išlaikyti valdžią, nes dabar jau buvusios Konstitucijos 50 straipsnis nurodė, jog tas pats asmuo negali būti renkamas Armėnijos Respublikos Prezidentu du kartus iš eilės. Parlamentą ta pati poltinė jėga gali valdyti (taigi ir skirti savo ministrą pirmininką) neribotą laiką.

Naujos Konstitucijos 89 straipsnyje nurodoma, jog po rinkimų privaloma tvarka turi būti suformuota stabili (berods, siekianti tris penktadalius) parlamentinė dauguma. Įvertinant tai, kas pasakyta, neatmestina prielaida, jog valdančioji Respublikonų partija „stabilios daugumos“ siekia ir sieks visomis įmanomomis priemonėmis. Deja, tą jau patvirtino referendumas dėl Konstitucijos pataisų, pasak stebėtojų, jo metu fiksuoti rinkėjų papirkimo, balsavimo vietoj kitų asmenų, rinkimų sąrašų klastojimo, rinkėjų „pavėžėjimo“ į balsavimo apylinkes, spaudimo bei grasinimų stebėtojams, žurnalistams bei kitų grubių pažeidimų atvejai.

Šių metų balandžio 2-ąją pirmą kartą pagal partinių sąrašų sistemą vykusiuose parlamento rinkimuose (dalyvavo beveik 61 proc. Armėnijos piliečių) pilietinių aktyvistų grupė „Pilietinis stebėtojas“ pranešė užfiksavusi virš 100 neveikiančios pirštų antspaudų registravimo aparatūros atvejų bei daugiau nei 150 balsavimo procedūros pažeidimo (pavyzdžiui, kai biuletenius į urnas įmetė balsavimo komisijų nariai) atvejų, Jerevane buvo užpultas radijos stoties „Svoboda“ žurnalistas Sisakas Gabrielyanas po to, kai pamatė, kaip Respublikonų partijos kandidato Akopo Beglaryano būstinėje „teisingai“ balsavusiems dalinami pinigai. Na, ir ką – surinkusi apie 46proc. balsų, rinkimus išlošė proprezidentinė Respublikonų partija, jos dominuojamas parlamentas 2018 metais paskirs kitą prezidentą.

Čia aptariamo pranešimo autoriai gana pesimistiškai apibendrina, jog atsisakiusi ambicijų siekti narystės ES Armėnija tuo pačiu tolina save nuo civilizuotų žmogaus teisių standartų. Atgavusi nepriklausomybę 1990-aisiais šalis iš pradžių deklaravo ištikimybę demokratijai – įstojusi į Jungtines Tautas (JT) ratifikavo Žmogaus teisių konvenciją, 2001-aisiais tapo visaverte Europos Tarybos nare, įvykdė įsipareigojimą įsteigti žmogaus teisių pažeidimus tiriančio nepriklausomo ombudsmeno instituciją, šalyje ėmė galioti Europos žmogaus teisių teismo sprendimai. Tolesnis judėjimas narystės ES link būtų turėjęs drausminantį poveikį, ką, beje, patvirtina šį kelią gana  sėkmingai nuėjusių Baltijos valstybių naujausia istorija.

Deja, siekis išlaikyti valdžią bet kuria kaina derinyje su labai specifiška šalies geopolitine situacija poreikį siekti savo piliečių teisių užtikrinimo kuo toliau, tuo labiau „paliko“ tik deklaracijų lygmenyje, o sprendimas 2013-aisiais stoti į Rusijos vadovaujamą EES nuo šių standartų atbloškė dar toliau.

Prastėjančią situaciją žmogaus teisių srityje konstatavo ir dalyviai praėjusių metų spalio 20-ąją Vašingtone surengto Armėnijos politikos temai skirto forumo, kuriame pranešimus skaitė Armėnijos Helsinkio komiteto, „Transparency International“, „Human Rights Watch“, Nacionalinio demokratijos paramos fondo, Amerikos advokatų asociacijos, Georgo Vashingtono universiteto teisės fakulteto atstovai. Pagrindinėmis priežastimis vėlgi nurodytos šalies konstitucinė sistema, leidžianti telkti valdžią vieno žmogaus rankose, jau sisteminis korupcijos pobūdis, verslo bei politikos elitų susiliejimas, nepriklausomos teismų sistemos nebuvimas, na, ir geopolitinė sudedamoji – stipri priklausomybė nuo autoritarinės Rusijos.

Žurnalistas Arūnas Spraunius, šio straipsnio autorius. Slaptai.lt nuotr.

Kaip pastebėjo „Policy Forum Armenia“ vienas steigėjų Davidas Grigoryanas, pagal santykinį policininkų kiekį (skaičiuojant vienam gyventojui) Armėnija yra viena pirmaujančių pasaulyje, policinės valstybės požymių turinti struktūra lemia, kad valdžios sistema vis labiau pasitiki savimi bei ima demonstruoti neadekvačią jėgą prieš savo piliečius, kaip kad nutiko per praėjusių metų liepą įsiplieskusias protesto akcijas.

Todėl savaip simptomiška, kad „Human Rights Watch“ Europos ir Vidurio Azijos padalinio direktoriaus pavaduotoja Jane Buchanan sako Armėnijoje pastebėjusi vadinamojo „Robino Hudo efekto“ stiprėjimą, kai ekonominėmis bei socialinėmis sąlygomis bei reformų nebuvimu nusivylę piliečiai ima reikšti simpatiją įstatymų pažeidėjams.

2017.07.20; 07:54

Bet koks tiesioginis ir kiekvienas veiksmas tinkluose Sočio Olimpiados metu šalies slaptosioms tarnyboms bus visiškai skaidrus, atskleidė žurnalistinis tyrimas. Už saugumą per žaidynes atsakingas yra FSB kontržvalgybos tarnybos viršininkas Olegas Syromolotovas, tad tiekėjai vaikščioja pasitempę. Vakarų žiniasklaida stebisi „olimpinės korupcijos“ mastais ir tuo, kad niekas iš valdininkų kol kas nenubaustas.

Terorizmo grėsmė ir Kremliaus paranoja skatina Rusijos specialiųjų tarnybų vadovus kurti precedento neturinčią pasiklausymo sistemą, tvirtina straipsnyje The Guardian žurnalistai Andrejus Soldatovas, Irina Borogan ir Šonas Vokeris. A.Soldatovas ir I.Borogan atliko žurnalistinį tyrimą kartu su Citizen Lab ir Privacy International.

Continue reading „Sočis–2014: „sekimas bus visaapimantis, bet taip reikia””

Vakarų spauda šiandien audringai aptaria amerikiečių dainininkės Dženifer Lopez (Jennifer Lopez) pasirodymą per Turkmėnijos prezidento Gurbangulos Berdymuchamedovo gimtadienį.

Po dainininkės Dženifer Lopez pasirodymo kilusi diskusija nukreipė dėmesį į didžiausios Kinijos naftos kompanijos "China National Petroleum Corporation" (CNPC) pastangas plėsti savo priėjimą prie didžiulių Turkmėnijos gamtinių dujų atsargų, – daro netikėtą išvadą "The Wall Street Journal"  korespondentai Brianas Spegelis ir Lukas Alpertas.

CNCP bent jau dalinai apmokėjo Dženifer Lopez dalyvavimą šventiniame renginyje, sakoma straipsnyje. Tuo parodoma, kaip toli pasirengusios eiti kinų naftos ir dujų kompanijos, pataikaudamos išteklių turtingos šalies vadovybei.

Continue reading „Dženifer Lopez dainavo Turkmėnijos diktatoriui”

kadyrovas_pputinas

Čečėnijos prezidentas Ramzanas Kadyrovas pareiškė nesuprantąs Lietuvos užsienio reikalų ministerijos pozicijos.

Pasak dabartinio Čečėnijos prezidento R.Kadyrovo, Lietuvos diplomatai nepagrįstai politizuoja “sportinius klausimus”.

R.Kadyrovą nustebino Lietuvos URM vadovybės pareiškimai, girdi, Lietuvos futbolininkai neturėtų vykti į Grozną žaisti draugiškų futbolo rungtynių. Esą kelionė į Čečėniją esanti nesaugi, be to, – nekorektiška. Apie Čečėnijos valdžios nepasitenkinimą oficialiojo Vilniaus sprendimu pranešė Rusijos informacijos agentūra “Novosti”.

Draugiškos futbolo varžybos tarp Lietuvos ir Rusijos komandų buvo numatytos lapkričio 12-ąją. Jos turėjo būti surengtos neseniai atstatytame Grozno stadione “Achmad – Arena”.

Continue reading „Čečėnijos vadovui Ramzanui Kadyrovui nesuprantama Lietuvos pozicija”

peru-military-parade

1999 m. liepos 1d. New York Times paskelbė JAV senato rezoliuciją (dalį) “US support for the Peruvian National Intelligence Service”, priimtą palaikant tarptautinę kovą su narkotikais.

“Labai neatsargu mums remti tokią korumpuotą ir represyvinę organizaciją, kaip Peru žvalgybos tarnybą”, – laikraščiui pareiškė buvęs valstybės sekretoriaus padėjėjas Eliotas Abramsas. – Kongresas turi nedelsiant panaikinti šį sprendimą. Negalima kovoti su narkotikų platintojais, palaikant korumpuotą ir represyvinę organizaciją, kuri sunaikino Peru demokratijos pamatus”.

Continue reading „Peru slaptųjų tarnybų nusikaltimai”